Commons:Wiki Science Competition 2019 in Poland/Jury

From Wikimedia Commons, the free media repository
Jump to navigation Jump to search
Logo for Wiki Science Competition.svg

Jury[edit]

Konferencja 'Muzeum Cyfrowe' MNW - Aleksandra Sulikowska.jpg

dr hab. Aleksandra Sulikowska-Bełczowska[edit]

historyczka sztuki, bizantynolożka
przewodnicząca jury i jurorka w składzie międzynarodowego jury konkursu

Adiunkt w Zakładzie Historii Sztuki i Kultury Dawnej. Zajmuje się ruskim i rosyjskim malarstwem ikonowym, sztuką cerkiewną w państwie polsko-litewskim i w Rzeczypospolitej, problemami sztuki pogranicza Wschodu i Zachodu, a także kulturą staroobrzędowców. Autorka książek i artykułów z tej tematyki. Pracuje również w Zbiorach Sztuki Wschodniochrześci­jańskiej Muzeum Narodowego w Warszawie, gdzie opiekuje się kolekcją ikon i rzemiosła bizantyjskiego. Brała udział w projekcie prowadzonym w Instytucie Badań Interdyscypli­narnych UW: Bizancjum a renesansy. Dialog kultur, dziedzictwo antyku – tradycja i współczesność.

biogram w Wikipedii

Aleksandra Janusz - Kamińska 01.jpg

dr Aleksandra Janusz-Kamińska[edit]

biolożka molekularna, pisarka

Doktor neurobiologii, obecnie pracuje w Międzynarodowym Instytucie Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie.  Zajmuje się molekularnymi mechanizmami rozwoju neuronów, pamięci i uczenia się. Pisarka fantastyki naukowej i fantasy - autorka książek i opowiadań. Nominowana do Śląkfy w 2016 i Reflektora Nowej Fantastyki w 2017. Publikowała m.in.  w internetowym magazynie Fahrenheit, w magazynie mangi i anime „Kawaii”.

biogram w Wikipedii


Paulina Łopatniuk fot. Z.Puchalska.jpg

lek. Paulina Łopatniuk[edit]

patomorfolożka, blogerka

Patomorfolożka, autorka bloga (i jego fanpejdża) "Patolodzy na klatce", za który otrzymała główną nagrodę w kategorii Media w XIII edycji konkursu Popularyzator Nauki, organizowanego przez serwis Nauka w Polsce oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W kwietniu 2019 ukazała się jej pierwsza książka, zatytułowana "Patolodzy. Panie doktorze, czy to rak?"


Sebastian.Soberski astronomer (cropped).jpg

Sebastian Soberski[edit]

astronom, radioobserwator

Kierownik Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika w Grudziądzu oraz radioobserwator w Katedrze Radioastronomii w Centrum Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zajmował się między innymi badaniami radiowych pozostałości po wybuchach supernowych oraz rozkładem pola magnetycznego w Galaktyce. Organizator oraz współorganizator sześciu wypraw astronomicznych w pas całkowitego zaćmienia Słońca. Wieloletni współpracownik Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. Współtwórca projektu naukowo - artystycznego "VoicesOfTheCosmos.PL" oraz popularnonaukowego programu telewizyjnego "Obserwatorium".


Wojciech Sternak 2019gr.jpg

dr Wojciech Sternak[edit]

fotograf, kulturoznawca

Fotograf i kulturoznawca. Doktorat w dyscyplinie sztuk pięknych. W 2006 roku wydał pierwszy polski album fotograficzny o katastrofie czarnobylskiej "Cień Czarnobyla". Od 2014 tworzy wielowątkowy cykl, w którym bada wzajemne wpływy podróży i fotografowania, wydany ostatnio jako album "Siedem dróg" nakładem Wydawnictwa ASP w Łodzi. Adiunkt w Katedrze Fotografii i Genologii Dziennikarskiej na Uniwersytecie Warszawskim, Dyrektor Studium Fotografii ZPAF. Autor tekstów o fotografii oraz wystaw indywidualnych i zbiorowych, prowadzący warsztaty fotograficzneh, czasem kurator.    

biogram w Wikipedii


Karolina Sulich.jpg

Karolina Sulich[edit]

bioartystka

Postartystka, pracuje na styku biologii, nauk humanistycznych i nowych technologii. Tworzy bio-artowe prace. Współpracuje ze Stanisławem Łoboziakiem z laboratorium biologicznym w Centrum Nauki Kopernik, w 2018 spędziła 3 miesiące pracując z bioartystą Joe Davisem w laboratoriach na Harvardzie i MIT. W 2019 otrzymała Global Community Bio Fellowship (Grupa badawcza MIT Media Lab). Ostatnio pracowała z mięśniowymi kulturami komórkowymi in vitro, w kontekście możliwości zrewolucjonizowania produkcji mięsa.