Commons:Zmiana nazw plików

From Wikimedia Commons, the free media repository
Jump to navigation Jump to search
Commons File mover.svg

Funkcja zmiany nazw plików pozwala na zmianę ("przenoszenie") plików pod inną nazwę, która zasadniczo działa w oparciu o ten sam mechanizm co przenoszenie "normalnych" stron. Funkcja ta jest dostępna administratorom i edytorom z prawem do przenoszenia plików. Zgłoszenia do funkcji przenoszącego pliki mogą być składane na stronie Commons:Requests for rights.

Jak zmienić nazwę pliku?[edit]

Jeśli należysz do grup z aktywną funkcją zmiany nazw plików, tym samym mając flagę 'movefile', po prostu kliknij na zakładkę "przenieś", która znajduje się u góry, tak jak zrobiłbyś to dla zwykłej strony.

Gdy nie posiadasz praw do przenoszenia plików, możesz zgłosić potrzebę przeniesienia umieszczając szablon {{rename|nowanazwa.ext|numeric reason|powód (w języku angielskim)}} na stronie danego pliku. Plik zostanie przeniesiony przez użytkownika z odpowiednimi prawami, jeśli tylko zgłoszenie będzie zgodne ze wskazówkami prezentowanymi poniżej.

Przenoszący plik powinni stosować się do intrukcji zawartych w szablonie. Po przeniesieniu pliku spod starej nazwy zostanie utworzony "redirect", który można pozostawić, ale można skasować (zgłosić do skasowania), upewniając się wcześniej, że nie linkuje do niego żadna strona z żadnego projektu Wikimedia. Zaleca się usuwanie redirectów z nazwami promocyjnymi lub błędnymi, bądź wprowadzającymi w błąd.

Jakie pliki powinny mieć zmienioną nazwę?[edit]

Strona Commons:File naming zawiera wskazówki odnośnie nazywania plików. Ogólnie, Commons zaleca tak nazywać pliki, by nie było potrzeby ich przenoszenia, jako że angażuje to znaczne siły i środki (np. obliczeniowe) oraz czas edytorów. Zatem zmiana nazwy pliku powinna być zawsze przemyślana. Obecnie wyróżnia się sześć sytuacji, w których bezspornie zaleca się zmianę nazwy pliku:

# Powód Przykład (stara nazwa) Przykład (nowa nazwa)
1. Prośba przesyłającego plik
2. Zmiana całkowicie nonsensownej nazwy na bardziej opisową, zgodą z tym co przedstawia plik File:22785u9ob807b3c4f4.jpg
File:DSC_1342.jpg
File:Tower_Bridge_2009.jpg
File:Pretoria_Venningpark.jpg
3. Poprawa wprowadzających w błąd nazw na poprawne File:!!!MÓJ ŚLICZNY Króliczek!!!.jpg
File:1NAjBardZiej SłiTaŚNY Nosek.JPG
File:Dutch_pet_rabbit.jpg
File:Jan Kowalski na koncercie.jpg
4. Ujednolicenie nazw plików w ramach większego ich zestawu w celu ułatwienia ich wykorzystania np. w szablonach (np. schematyczne symbole, zeskanowane strony książek, mapy) File:Bhf-BS-Icon.svg
File:Icon_HST_bs_1.svg
File:Dst_symbol.svg
etc.
File:BSicon_BHF.svg
File:BSicon_HST.svg
File:BSicon_DST.svg
etc.
4. Zmiana nonsensownych nazw biologicznych na prawidłowe nazwy zgodne z nomenklaturą naukową File:Unknown_insect_02.jpg
File:Unidentified_flowers_HFJ.jpg
File:Hogna_radiata_02.jpg
File:Echinops_setifer_Japan.jpg
5. Zmiana nazwy pliku zawierająca elementy, które byłaby naruszeniem zasad i zaleceń Commons, gdyby pojawiły się w formie tekstu, w tym usunięcie wulgaryzmów, ataków personalnych, ewidentnych reklam, itp. File:Głupia gruba idiotka.jpg
File:Kup teraz NOWĄ FARBĘ 022-200-200.png
File:<Imię Nazwisko osoby>.jpg
File:2007 różowa Honda Accord.png
6. Niekontrowersyjne zmiany techniczne i poprawa błędów, w tym poprawa podwójnych rozszerzeń w nazwie plików, błędnych lub nieodpowiednch rozszerzeń, naprawa błędów związanych z wyświetlaniem się niektórych znaków specjalnych, itp File:Map of Asia.svg.png
File:Computer mouse.jpe
File:Map of Asia.png
File:Computer mouse.jpg

Dodatkowe zalecenia odnośnie zmiany nazwy mogą być przedyskutowane w ramach różnych, szczegółowych projektów.

Jakie pliki nie powinny mieć zmienianej nazwy?[edit]

Zasadniczo lepiej jest nie zmieniać nazw plików, nawet gdy jest możliwa nieco lepsza nazwa. Przykładowo plik:

  1. File:SmokWawelski'09.jpg nie powinien być zmieniany na File:Smok_Wawelski_2009.jpg tylko dlatego, że ten drugi wygląda nieco lepiej.
  2. File:Rathaus_bremen.jpg nie powinien' być zmieniany na File:Bremen_town_hall.jpg tylko dlatego, że ten drugi ma nazwę po angielsku i poprawne użycie wielkich liter (pamiętaj, Commons to projekt wielojęzykowy, stąd nie ma żadnego formalnego powodu, by stosować nazwy w tym języku, a nie w innych).
  3. Jeśli plik przesłany lokalnie (nie na Commons) ma nazwę zbieżną z plikiem z Commons, to wtedy ten pierwszy powinien być przeniesiony pod nową nazwę. W takim wypadku zamiast nieraz kilkuset linków do pliku z Commons, będzie trzeba zmienić tylko te lokalne.

Czy istnieje log zmian nazw plików?[edit]

Wszystkie operacje zmian nazwy plików są rejestrowane w logu przeniesień, który zawiera wszelkie przeniesienia dla wszystkich przestrzeni nazw. Jak narazie nie ma możliwości filtrowania rekordów wyłącznie dla przestrzeni nazw "plik".

Zobacz też[edit]