Commons:Zmiana nazw plików

From Wikimedia Commons, the free media repository
Jump to: navigation, search
Commons File mover.svg

Funkcja zmiany nazw plików pozwala na zmianę ("przenoszenie") plików pod inną nazwę, która zasadniczo działa w oparciu o ten sam mechanizm co przenoszenie "normalnych" stron. Funkcja ta jest dostępna administratorom i edytorom z prawem do przenoszenia plików. Zgłoszenia do funkcji przenoszącego pliki mogą być składane na stronie Commons:Requests for rights.

Jak zmienić nazwę pliku?[edit]

Jeśli należysz do grup z aktywną funkcją zmiany nazw plików, tym samym mając flagę 'movefile', po prostu kliknij na zakładkę "przenieś", która znajduje się u góry, tak jak zrobiłbyś to dla zwykłej strony.

Gdy nie posiadasz praw do przenoszenia plików, możesz zgłosić potrzebę przeniesienia umieszczając szablon {{rename|nowanazwa.ext|numeric reason|powód (w języku angielskim)}} na stronie danego pliku. Plik zostanie przeniesiony przez użytkownika z odpowiednimi prawami, jeśli tylko zgłoszenie będzie zgodne ze wskazówkami prezentowanymi poniżej.

Przenoszący plik powinni stosować się do intrukcji zawartych w szablonie. Po przeniesieniu pliku spod starej nazwy zostanie utworzony "redirect", który można pozostawić, ale można skasować (zgłosić do skasowania), upewniając się wcześniej, że nie linkuje do niego żadna strona z żadnego projektu Wikimedia. Zaleca się usuwanie redirectów z nazwami promocyjnymi lub błędnymi, bądź wprowadzającymi w błąd.

Jakie pliki powinny mieć zmienioną nazwę?[edit]

Strona Commons:File naming zawiera wskazówki odnośnie nazywania plików. Ogólnie, Commons zaleca tak nazywać pliki, by nie było potrzeby ich przenoszenia, jako że angażuje to znaczne siły i środki (np. obliczeniowe) oraz czas edytorów. Zatem zmiana nazwy pliku powinna być zawsze przemyślana. Obecnie wyróżnia się sześć sytuacji, w których bezspornie zaleca się zmianę nazwy pliku:

# Powód Przykład (stara nazwa) Przykład (nowa nazwa)
1. Prośba przesyłającego plik
2. Zmiana całkowicie nonsensownej nazwy na bardziej opisową, zgodą z tym co przedstawia plik File:22785u9ob807b3c4f4.jpg
File:DSC_1342.jpg
File:Tower_Bridge_2009.jpg
File:Pretoria_Venningpark.jpg
3. Poprawa wprowadzających w błąd nazw na poprawne File:!!!MÓJ ŚLICZNY Króliczek!!!.jpg
File:1NAjBardZiej SłiTaŚNY Nosek.JPG
File:Dutch_pet_rabbit.jpg
File:Jan Kowalski na koncercie.jpg
4. Ujednolicenie nazw plików w ramach większego ich zestawu w celu ułatwienia ich wykorzystania np. w szablonach (np. schematyczne symbole, zeskanowane strony książek, mapy) File:Bhf-BS-Icon.svg
File:Icon_HST_bs_1.svg
File:Dst_symbol.svg
etc.
File:BSicon_BHF.svg
File:BSicon_HST.svg
File:BSicon_DST.svg
etc.
4. Zmiana nonsensownych nazw biologicznych na prawidłowe nazwy zgodne z nomenklaturą naukową File:Unknown_insect_02.jpg
File:Unidentified_flowers_HFJ.jpg
File:Hogna_radiata_02.jpg
File:Echinops_setifer_Japan.jpg
5. Zmiana nazwy pliku zawierająca elementy, które byłaby naruszeniem zasad i zaleceń Commons, gdyby pojawiły się w formie tekstu, w tym usunięcie wulgaryzmów, ataków personalnych, ewidentnych reklam, itp. File:Głupia gruba idiotka.jpg
File:Kup teraz NOWĄ FARBĘ 022-200-200.png
File:<Imię Nazwisko osoby>.jpg
File:2007 różowa Honda Accord.png
6. Niekontrowersyjne zmiany techniczne i poprawa błędów, w tym poprawa podwójnych rozszerzeń w nazwie plików, błędnych lub nieodpowiednch rozszerzeń, naprawa błędów związanych z wyświetlaniem się niektórych znaków specjalnych, itp File:Map of Asia.svg.png
File:Computer mouse.jpe
File:Map of Asia.png
File:Computer mouse.jpg

Dodatkowe zalecenia odnośnie zmiany nazwy mogą być przedyskutowane w ramach różnych, szczegółowych projektów.

Jakie pliki nie powinny mieć zmienianej nazwy?[edit]

Zasadniczo lepiej jest nie zmieniać nazw plików, nawet gdy jest możliwa nieco lepsza nazwa. Przykładowo plik:

  1. File:SmokWawelski'09.jpg nie powinien być zmieniany na File:Smok_Wawelski_2009.jpg tylko dlatego, że ten drugi wygląda nieco lepiej.
  2. File:Rathaus_bremen.jpg nie powinien' być zmieniany na File:Bremen_town_hall.jpg tylko dlatego, że ten drugi ma nazwę po angielsku i poprawne użycie wielkich liter (pamiętaj, Commons to projekt wielojęzykowy, stąd nie ma żadnego formalnego powodu, by stosować nazwy w tym języku, a nie w innych).
  3. Jeśli plik przesłany lokalnie (nie na Commons) ma nazwę zbieżną z plikiem z Commons, to wtedy ten pierwszy powinien być przeniesiony pod nową nazwę. W takim wypadku zamiast nieraz kilkuset linków do pliku z Commons, będzie trzeba zmienić tylko te lokalne.

Czy istnieje log zmian nazw plików?[edit]

Wszystkie operacje zmian nazwy plików są rejestrowane w logu przeniesień, który zawiera wszelkie przeniesienia dla wszystkich przestrzeni nazw. Jak narazie nie ma możliwości filtrowania rekordów wyłącznie dla przestrzeni nazw "plik".

Zobacz też[edit]