File:Henryk Sienkiewicz - Wspomnienia sierżanta Legji Cudzoziemskiej.djvu

From Wikimedia Commons, the free media repository
Jump to navigation Jump to search
Go to page


Original file(1,488 × 2,188 pixels, file size: 7.54 MB, MIME type: image/vnd.djvu, 254 pages)

Captions

Add a one-line explanation of what this file represents

Captions

Summary[edit]

Description
Polski: skan książki PL
Wspomnienia, które przesyłam, wyszły nie z pod mojego pióra, ale z pod pióra mego imiennika i krewnego, któremu młodość przeszła na służbie wojennej we Francji i w posiadłościach holenderskich. Jest to zajmujące i pełne prostoty opowiadanie o legji zagranicznej w Algerji i o wojnie Holendrów z sułtanem Aczynu. Z obu tych służb autor wyniósł liczne odznaczenia honorowe, jednakże o swoich czynach wspomina dyskretnie, kładąc największy nacisk na opisy ludzi i krajów oraz wojennych zdarzeń, dokonanych przez wojska, w których służył. Jestem przekonany, że czytelnicy będą czytali z ciekawością to bijące prawdą i życiem opowiadanie, w którem przesuwają się i liczne polskie postacie naszych żołnierzy-tułaczów. Henryk Sienkiewicz.
Date
Source CBN Polona
Author

Henryk Sienkiewicz (1852-1936)

Polski: wstęp:
English: preface:
creator QS:P170,Q41502
Other versions

Licensing[edit]

Public domain

The author died in 1936, so this work is in the public domain in its country of origin and other countries and areas where the copyright term is the author's life plus 80 years or fewer.


This work is in the public domain in the United States because it was published (or registered with the U.S. Copyright Office) before January 1, 1925.

File history

Click on a date/time to view the file as it appeared at that time.

Date/TimeThumbnailDimensionsUserComment
current16:43, 6 November 2016Thumbnail for version as of 16:43, 6 November 20161,488 × 2,188, 254 pages (7.54 MB)Wieralee (talk | contribs)User created page with UploadWizard

File usage on other wikis

The following other wikis use this file:

Structured data

Items portrayed in this file

depicts