User talk:Doctore

From Wikimedia Commons, the free media repository
Jump to: navigation, search


Welcome to Wikimedia Commons, Doctore!

-- 17:48, 19 February 2011 (UTC)

Kwesi Appiah[edit]

Hello, unfortunately I don't have time to write a specific description on each picture. Pyb (talk) 00:39, 4 April 2015 (UTC)

Ad. Okładka[edit]

Witam,

Grafika to pojęcie szersze, używane na Commons także dla różnego rodzaju skanów mających jakieś wyróżniające je (bądź nie, jak w ty przypadku) cechy typograficzne.

W skrócie ja widzę to tak: aby dzieło było chronione przez PA musi mieć ono cechy indywidualne, twórcze, wyróżniające je spośród innych. A ta okładka jest jak tysiące innych, nie ma więc cech oryginalności.

Po drugie: Jeśli nawet przypuśćmy miało takie cechy - jakiś specyficzny układ typograficzny (lub rysunek), to jego autor jest nieznany, wtedy takie dzieło jest chronione przez 70 lat od pierwszej publikacji. To opublikowano w 1938 a więc już jest w domenie publicznej.

Tekst dzieła jest oczywiście chroniony 70 lat po śmierci jego autorów, ale nie jest chroniona podstawowa informacja o dziele (tytuł, kto napisał, kto przetłumaczył, itp.) - można to zaliczyć do spisu. A proste spisy, tabele i zestawienia, nie wykazują cech twórczych (poczytaj sobie dokładnie nasze PA, a prawo amerykańskie jest jeszcze bardziej liberalne - brak tu tzw. "treshold of orginality") i jako takie nie są podmiotem PA. Gdyby taka informacja była chroniona to doszłoby to paradoksu: nie mógłby powstać art w wikipedii, bo nie mógłbyś wymienić jego nazwy.

Ja nie publikuję całego dzieła, lecz tylko spis podstawowych danych, które nie wykazują cech twórczych (to znaczy każdy, kto by robił taki spis zrobił by to podobnie).

Więc okładka została oznaczona prawidłowo. Co do meritum, jeśli ci się moja kwalifikacja nie podoba to skieruj grafikę do regularnego DR - omówi się sprawę. To co robisz teraz uważam za nie fear, bo nie dajesz możliwości omówienia tematu. Forsujesz tylko usilnie własną koncepcję.

Pozdrawiam Electron   09:17, 31 March 2016 (UTC)

Widocznie nie rozumiesz różnicy miedzy poszczególnymi rodzajami tekstu i grafik (przy czym grafiką może być tu zdjęcie, rysunek, kompozycja w jakiejkolwiek postaci zawierająca mieszaninę różnych elementów, więc także i ta okładka). Prawo autorskie jest dość zawiłe, nie przeczę.
Chodzi o to, że nie wszystko jest chronione przez PA, ale tylko przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci (art. 1.). i dalej: Zbiory, antologie, wybory, bazy danych spełniające cechy utworu są przedmiotem prawa autorskiego, nawet jeżeli zawierają nie chronione materiały, o ile przyjęty w nich dobór, układ lub zestawienie ma twórczy charakter (...) (art. 3) Proste spisy, tabele i zestawienia nie mają takiego twórczego charakteru. A tu masz tylko jakby pojedynczy prosty rekord, nie różniący się od innych podobnych, nie mający więc owego twórczego charakteru; nie nosi on znamion utworu i nie podlega pod PA. Oczywiście całość książki jest już utworem, ale ta akurat okładka (oderwana z całości) nie spełnia cech utworu, w rozumieniu PA. Gdybym np. ja miał zrobić taki rekord mając te same dane co miał ten kto komponował tę okładkę, zrobił bym ją podobnie; bo to jest standardowy sposób wykonania okładki. Nie widzę tu nic twórczego.
Oczywiście, w takim przypadku, informacja o wygaśnięciu praw autorskich jest nadmiarowa (chociaż też jest prawdziwa, gdyby ktoś uparcie twierdził, że ta okładka jest to utwór o twórczym charakterze, i jej autorowi przysługują prawa autorskie). Pozdrawiam Electron   06:50, 2 April 2016 (UTC)


Logo ŚDM 2016[edit]

Na stronach oficjalnych wystawione są plakaty w sekcji "pobierz". Czy to nie oznacza, że są to artefakty dostępne publicznie. Podobnie jest z hymnem. Też w tym dziale można sobie go poprać. Czy zatem w Wikipedii nie można z nich skorzystać? Cetusek (talk) 09:30, 30 July 2016 (UTC)

*Niestety, nie. Materiały umieszczane na Commons muszą być na licencji CC-BY-SA. Tymczasem cała strona http://www.krakow2016.com/ jest oznaczona licencją (C) (Wszystkie prawa zastrzeżone). Pzdr, Doctore (talk) 09:36, 30 July 2016 (UTC)

  • Wobec tego mam następujące pytania:
  1. Mam do tej oficjalnej strony napisać maila zgodnie z szablonem?
  2. Gdzie jest granica praw autorskich? Załóżmy, że idę ulicą i stoi baner z tym logo. Robię zdjęcie i na tym zdjęciu baner zajmuje 10% powierzchni, a samo logo 0.2% powierzchni. Czy takie zdjęcie mogę zamieścić w Wikipedii? Jeśli tak, to idąc dalej rekurencyjnie czy możliwe jest zamieszczenie zdjęcia, na którym logo zajmuje 99% powierzchni. Czy takie zdjęcie można zamieścić? Jeśli nie, to gdzie jest granica? Cetusek (talk) 10:20, 30 July 2016 (UTC)
  • Wysłałem prośbę. Zobaczymy. Tymczasem należałoby usunąć ten plik. Nie bardzo widzę jak to zrobić. Wiesz jak? Cetusek (talk) 13:04, 30 July 2016 (UTC)