User talk:GeXeS

From Wikimedia Commons, the free media repository
Jump to navigation Jump to search
Welcome to Wikimedia Commons, GeXeS!

-- Wikimedia Commons Welcome (talk) 10:56, 19 September 2012 (UTC)

Poděkování[edit]

Děkuji za určení hnědáska jitrocelového. Snažím se fotografovat vše živoucí v Podkomorských lesích a hmyz se někdy podaří, jindy ne. Pokud tomu rozumíte, budu moc rád, když se podíváte na Category:Lepidoptera of Podkomorské lesy - mnou "ulovené motýlky" s případným určením.Dendrofil (talk) 03:59, 2 May 2018 (UTC)

Dobrý den, určitě, až se zase budu večer u čaje nudit, mrknu na to. Teď jdu po sobě uklidit některé včerejší editace, ve svém zápalu jsem nepostřehl, že upravuji stránku archivu Určovny, a ne Určovnu samotnou :o) --GeXeS (talk) 05:51, 2 May 2018 (UTC)

Movement of the western world[edit]

"As a man raised up on Monty Python sketches,] I am used to seeing much harsher scenes and depictions. I'm not sure how far the "western" world has moved socially since the 60s, but this should definitely be perceived as a humor."[1]

In some ways, backwards. - Alexis Jazz ping plz 07:19, 6 August 2018 (UTC)
@Alexis Jazz: Oh. Not unexpected, though, yes. It's sad when a man in his thirties feels already too old for the world he lives in.--GeXeS (talk) 09:25, 6 August 2018 (UTC)

Your comment at ANU[edit]

Since you say you were kind of shocked by my reaction, let me just say this. I too was raised on Monty Python and I know most of their sketches by heart, but every joke has a time and place. On an international site as this where we are supposed to be "mellow" and keep things civilized, saying such things about a child is not ok, even as a joke. I don't want a slippery slope where FPC becomes as crude at the rest of the Internet. That's why I reacted. --Cart (talk) 08:03, 6 August 2018 (UTC)

@W.carter: I agree it could be perceived as a joke in a bad taste, but calling for an official punishment because of something like that... No, I can't understand such an activity, sorry. Then again, as I wrote back there, in a Czech environment the joke would be perceived even milder, so it might really upset you more than I can imagine. --GeXeS (talk) 09:17, 6 August 2018 (UTC)
I'm a Swedish woman and we take anything regarding children very seriously here, I suppose there is a gap between our cultures. Then again, since we come from such different countries, civility is even more important. I wouldn't react the same way if it was two Commoners insulting each other (I have probably done so myself too), but this was about an innocent third party. Anyway, thanks for your thoughts and comments, they were very civilized and polite. Would that more users has your calm mindset when discussing. --Cart (talk) 09:28, 6 August 2018 (UTC)
(talk page stalker) @W.carter: In Dutch it is also not a strange thing to say. The problem here is not some black humor about a real child, the problem is there is a real recognizable child in the photo, depicted in a way children shouldn't be depicted without explicit consent. Or, there was. - Alexis Jazz ping plz 09:46, 6 August 2018 (UTC)
Btw - think of the children! It's not like people outside Sweden don't care about children. We just prefer not to censor humor and censor the childrens' faces instead. - Alexis Jazz ping plz 09:53, 6 August 2018 (UTC)
@Alexis Jazz: I agree that the more important issue is the lack of consent, but that was/is being discussed on the nomination page and I have left my view on that there. As for the rest, you have your views and I have mine, let's leave it at that. Thanks for an enlightening discussion. --Cart (talk) 10:06, 6 August 2018 (UTC)
@W.carter, Alexis Jazz: Thank you both for your insights. Problem is that I can't really agree with either of you. Let's take a fresh example. In my country (which is slowly, but inevitably turning anti-EU over time), lots of people are angry over the real, everyday results of the famous GDPR. I, personally, act as an advocate when it comes to it, but it's hard to explain the people around why do they have to sign four more papers now, in order for their child to be allowed to have a class photograph. GDPR is a good example of a law that was meant to do good, but brought evil instead. For decades, the schools have had a display of talented students somewhere in a corridor, often with a picture of a school math champion or an emerging child athlete... nowadays, the surnames on display are covered with a ribbon and the photo is covered or simply torn off. The law has brought fear into minds of everybody, since nobody is sure what exactly is and what is not allowed.
As for the "decency" setting of today's world, I find it very hypocritical. Active adults are on a mission to protect children, who, in fact, often act way more aggessive than the adults themselves. Scandinavian countries give me a chill when it comes to this, having so many implied restrictions, inventing neutral genders... this means a loss of a common human sense to me. And again - I get the idea where it is supposed to eventually lead, I just can't bear the real results. Of course it's not black-and-white. As for Europe, I feel a social gradient, where the south- and eastmost states are the most "barbaric" (clubbing each others' heads), while the north- and westmost ones act as some kind of exaggerated etical etalon (imposing more and more restrictions each time they stumble upon a splinter somebody could stick into his/her thumb), so I guess it's only natural for someone [me] from the middle to see both ends as an uninviting extremes.
To sum this up - I would like humans to retain some freedom of mind. Current course is against it. --GeXeS (talk) 12:14, 6 August 2018 (UTC)

Třídění Mikulova[edit]

Zdravím. K této editaci: vyřazení z kategorie Category:Buildings in Mikulov byl zjevně omyl, budova na obrázku je a dokonce je dominantou fotky. Jinak pokud se ti podaří místo identifikovat, přidej na stránku obrázku pokud možno nějaký popis, adresu, případně souřadnice. V tomto případě jsem projel celou ulici 22. dubna pomocí streetview a takto vypadající dům jsem tam nikde nenašel, takže si ani nejsem jistý, jestli ta kategorizace byla správná. --ŠJů (talk) 05:36, 27 September 2018 (UTC)

@ŠJů:Ahoj! Kategorii jsem odstranil záměrně, protože mi přišlo, že zrovna tenhle obrázek není jejím typickým zástupcem (vyhodnotil jsem Category:Buildings in Mikulov jako kategorii zahrnující fotografie budov en face, ale když to zpětně uvážím, máš pravdu a byl to omyl). Lokalitou jsem si jistý, kategorii Category:Unidentified locations in Mikulov odstraním. Je to 22. dubna č. 2. --GeXeS (talk) 05:50, 27 September 2018 (UTC)
Ještě tedy dodatek - jaký je rozdíl mezi kategoriemi Category:Buildings in Mikulov (kterou jsi přidal třeba sem) a Category:Houses in Mikulov (kterou jsi přidal sem)? Obojí jsou to stavby, trvale obývané jako domy... --GeXeS (talk) 06:11, 27 September 2018 (UTC)
@ŠJů: A ještě do třetice - propojil jsem teď pár fotek domů, co jsem fotil nejčerstvěji, s Wikidaty, protože těm položkám chyběl obrázek. Přestal to MatSuBot dělat? Nebo jsem se mu prostě jen trefil do periody dřív, než stihl udělat průchod? --GeXeS (talk) 07:49, 27 September 2018 (UTC)
"Buildings" jsou budovy, "houses" jsou domy (a domy jsou samozřejmě podkategorií budov). Kupříkladu kostely, továrny, divadla nebo obchodní centra jsou budovami, ale rozhodně to nejsou domy. Já zpravidla pro žádné město kategorii "houses" nezakládám, a to právě proto, že je nereálné a mnohdy i nesmyslné určovat, jestli nějaké budova ještě je domem nebo už ne: stačí, aby někdo z obytného domu udělal hotel nebo kanceláře, a už to vlastně "house" není, i když zvenčí vypadá pořád stejně. A popravdě řečeno si ani nejsem jistý, jestli třeba paneláky nebo věžáky spadají pod pojem "house" (anglický článek en:List of house types vyjmenovává nejen paneláky, ale i třeba jurtu, ale nelze to asi brát doslova jako definici slova "house"). Ale pokud už někdo kategorii "houses" založí, tak pak mi nezbývá, než se ji nějak snažit respektovat. Podobný problém máme s kategoriemi "villas" - český mluvčí si pod tím představí jen nějaké honosné památné výstavní vily - takřka paláce, či nějaké význačné funkcionalistické krychle - ale v angličtině by nejspíš pod ten pojem spadaly i obyčejné rodinné domky bez architektonických ambic.
Pokud se ti podaří určit, co je na fotografii, tak to hlavně vždycky napiš na popisnou stránku toho obrázku. Tomu, kdo tam denně jezdí, je to možná samozřejmé, ale kdokoliv jiný by po tom musel pokaždé znovu detektivně pátrat. V případě budovy nejlépe napsat adresu ve standardním formátu (ulice čp./čo.), mimo zástavbu nebo ve složitějších případech lépe vložit rovnou souřadnice a orientaci záběru pomocí šablony {{Location}}, k označení detailů nebo vzdálených dominant je vhodné použít tlačítko "přidat poznámku", čímž lze vytvořit tzv. anotace popisující jednotlivá místa na obrázku.
Jak pracuje MatSuBot, to netuším. Ostatně spoustu věcí, které by bylo třeba dělat, nedělá dodnes žádný bot. --ŠJů (talk) 08:13, 27 September 2018 (UTC)

Rename[edit]

Hi GeXeS, Just wanted to say thank you for providing the rename request in English - It certainly made life a lot easier (Slow laptop = Slow translation) so just wanted to say thanks :), Thanks, –Davey2010Talk 21:49, 15 November 2018 (UTC)

@Davey2010: Hah, right. I realised at the very last moment, that we live in an international society. Thanks for the fast action :o) --GeXeS (talk) 22:12, 15 November 2018 (UTC)
Haha you're welcome :), Happy editing :) –Davey2010Talk 23:11, 15 November 2018 (UTC)