User talk:MartinVeselka

From Wikimedia Commons, the free media repository
Jump to navigation Jump to search
Welcome to Wikimedia Commons, MartinVeselka!

-- Wikimedia Commons Welcome (talk) 21:21, 11 February 2013 (UTC)


العربية | català | Deutsch | Deutsch (Sie-Form)‎ | English | español | eesti | français | galego | magyar | italiano | Nederlands | polski | română | svenska | ไทย | українська | +/−

Thank you for participating in Wiki Loves Monuments 2013! Please help with this survey.

Dear MartinVeselka,
Thank you for contributing to Wiki Loves Monuments 2013, and for sharing your pictures with the whole world! We would like to ask again a few minutes of your time.

Thanks to the participation of people like you, the contest gathered more than 365,000 pictures of cultural heritage objects from more than 50 countries around the world, becoming the largest photography competition to have ever taken place.

You can find all your pictures in your upload log, and are of course very welcome to keep uploading images and help develop Wikimedia Commons, even though you will not be able to win more prizes (just yet).

If you'd like to start editing relevant Wikipedia articles and share your knowledge with other people, please go to the Wikipedia Welcome page for more information, guidance, and help.

To make future contests even more successful than this year, we would like to invite you to share your experiences with us in a short survey. Please fill in this short survey in your own language, and help us learn what you liked and didn't like about Wiki Loves Monuments 2013.

Kind regards,

the Wiki Loves Monuments team
Wiki Loves Monuments logoالعربية | català | Deutsch | Deutsch (Sie-Form)‎ | English | español | eesti | français | magyar | Nederlands | polski | svenska | ไทย | +/−

Thank you for taking part in the Wiki Loves Monuments participants' survey!

Dear MartinVeselka,

Thank you for taking part in the Wiki Loves Monuments participants' survey. Your answers will help us improve the organization of future photo contests!

In case you haven't filled in the questionnaire yet, you can still do so during the next 7 days.

And by the way: the winning pictures of this year's international contest have been announced. Enjoy!

Kind regards,

the Wiki Loves Monuments team
Wiki Loves Monuments logo

Fotografie z Frýdlantska[edit]

Kolego, díky za nahrání fotografie památníku v Srbské. Máte, prosím, i nějaké jiné snímky z Frýdlantska, které byste byl ochoten nahrát na Wikimedia Commons? --Jan Polák (talk) 02:21, 19 March 2014 (UTC)

Dobrý den, snímků mám řadu, bohužel mi však chybí čas i "technické" dovednosti, abych vše optimálně nahrál...
Dobrá, budu se i tak těšit na Vaše/Tvoje další příspěvky. --Jan Polák (talk) 02:22, 1 October 2014 (UTC)
Teď jsem nějaké (ovšem bohužel ne zrovna z Frýdlantska, ale z jiného - Šluknovského - výběžku) nahrával v souvislosti se soutěží "Wiki loves monuments", takže už jsem trochu wikipedisticky zdatnější. Největší potíž, ale to jistě znáte sám, je ovšem zpravidla snímky dohledat a vybrat ty nejlepší. Časem ovšem přidám i nějaké pěkné úlovky z výletů po Frýdlantsku, slibuji... ;)
Budu se těšit. Pokud byste potřeboval s něčím pomoci, dejte vědět. --Jan Polák (talk) 11:57, 5 October 2014 (UTC)

Děkuji Vám a zdravím Vás!

Neexistující kategorie[edit]

Dobrý den. Díky za stálý přísun fotografií památek.

Prosím, pokud vkládáte fotografie do dosud neexistující kategorie a zejména pokud ze seznamu památek odkazujete na neexistující kategorii (např. Category:Bozkov - usedlost čp. 4 s výměnkem), nezapomeňte ji zároveň také založit a zařadit ji do správných kategorií (do nadřazené kategorie památek a do kategorie příslušného sídelního útvaru). Pokud totiž vložíte do seznamu památek odkaz na neexistující kategorii, způsobíte tím, že případné další fotografie téže památky nahrané pomocí seznamu se nahrají pouze do ní, tedy de facto nebudou umístěny v žádné existující kategorii Commons, tedy nebudou vůbec dohledatelné pomocí kategorizačního stromu památek ani obcí a při případné další práci s fotkami památek na ně už nikdo nenarazí, leda náhodou. Články ve Wikipedii by vůbec neměly odkazovat na neexistující kategorie nebo stránky v Commons. --ŠJů (talk) 00:00, 14 October 2014 (UTC)

Děkuji za upozornění: Ačkoli s wikipedickými commons ještě moc neumím, o tomto problému vím. Bohužel jsem však ještě neobjevil, jak založit novou kategorii, aby "existovala", a vlastně jsem si ani nejsem jist, v čem všem tkví rozdíly mezi "existující" a "neexistující" kategorií. U obrázků z "existujících" kategorií jsem zaznamenal navíc toliko příslušnost k dalším kategoriím, přičemž jsem v tomto ohledu spoléhal na to, že toto doplní nějaký jiný wikipedista či robot, který se v obsluze commons lépe orientuje a další relevantní kategorie zná, popř. dokáže dohledat. Já jsem se prozatím (i z časových důvodů) zaměřil pouze na zpřístupnění své obrazové dokumentace k památkám z příslušných okresních/obecních seznamů památek (kde funguje i prokliknutí na "neexistující" kategorii), neboť to považuji za nejčastější formu přístupu uživatelů k nim. — Preceding unsigned comment added by MartinVeselka‎ (talk • contribs) 2014-10-16T12:04:57 (UTC)

Díky za odpověď. Kategorie na Commons se zakládá prakticky stejným způsobem jako kategorie nebo článek na Wikipedii. Tedy tak, že ji otevřete k editaci, vyplníte a pak uložíte. Co se týče systému kategorií a konvencí pro jejich pojmenovávání, do značné míry se to dá jednoduše okoukat, ale k tomu se právě hodí, pokud se uživatel/přispěvatel občas porozhlédne i po projektu Commons. Je v zásadě pravda, že časem to po vás někdo zkušenější opraví, ale také to musí fungovat tak, že nezkušení nebo neorientovaní uživatelé/přispěvatelé jsou motivováni/tlačeni/vybízeni k tomu, aby se stávali zkušenými, protože někdy je efektivnější dělat věci rovnou správně.

Specializované seznamy památek na Wikipedii jsou poměrně úzce zaměřená novinka posledních tří let, zatímco projekt Commons fungoval již několik let předtím (včetně tématických motivačních projektů systematického fotografování českých obcí, zaměřeného nejen na chráněné památky) a tedy i dosavadní způsoby uspořádání a vyhledávání obrázků jsou docela využívané - mezi velmi časté způsoby například bude patřit, že se člověk z článku o nějaké obci dostane na kategorii dané obce v Commons a bude očekávat, že v ní najde všechny obrázky a podkategorie týkající se dané obce - podobně například fotky určitého hradu nebo kostela bude hledat v kategorii hradů nebo kostelů v daném okrese atd. Neexistující (nezaloženou) kategorii tam ovšem nikde nenajde, a tedy ani její obsah. Je fakt, že vaše metoda "neexistujících kategorií" má i své přínosy (taková kategorie se dá dodatečně založit, popřípadě pomocí nástroje, který si může každý zapnout v uživatelském nastavení, se dají jednoduše "přesypat" do existující kategorie, bude-li založena pod názvem odpovídajícím konvencím), ale na druhou stranu pokud v seznamech památek odkazujete na neexistující kategorii, může to působit matoucím dojmem, jako že ta kategorie už existuje a je řádně zakategorizovaná. --ŠJů (talk) 17:38, 18 October 2014 (UTC)

Děkuji Vám za další podrobnosti. Slibuji, že se na věc časem podívám blíže a kategorie, alespoň v případě památek, kde je větší množství snímků, začnu zakládat. Spíše mě zajímalo, zda by se nedaly vytvořit kategorie nějak plošně ke každé památce, tj. i tam, kde ještě žádné snímky nejsou, aby se případní "laičtí" zájemci o nahrání fotografií nemuseli tímto zaobírat. Zatím jsem však v reakci na Vaši zprávu začal přidávat krom svých "neexistujících" kategorií ke svým snímkům i jednu nebo několik kategorií stávajících, zpravidla obce, v níž se památka nachází. Povšiml jsem si také, že se u všech mých nahraných snímků minimálně jedna kategorie objevuje automaticky, a sice typu "památky v příslušném okrese" (obvykle pojmenována anglicky), potažmo "památky v příslušné obci" (jde-li o obec s velkým množstvím památek). Tedy aspoň to. — Preceding unsigned comment added by MartinVeselka (talk • contribs) 2014-10-22T22:02:20‎ (UTC)

Ano, tak je nastavena šablona Památky v Česku, pomocí které jsou zadávány jednotlivé položky (řádky) v seznamech památek. Když v příslušném řádku kliknete na nahrávací ikonku, ta volá nahrávací formulář UploadWizzard pomocí šablony UploadCampaignLink a je nastavena tak, že pokud příslušný řádek seznamu obsahuje odkaz na kategorii Commons, pak je název této kategorie předán formuláři UploadWizzard jako parametr "categories". Pokud příslušný řádek seznamu neobsahuje název kategorie Commons pro příslušnou památku, pak je formuláři UploadWizzard předán název kategorie památek pro celou stránku seznamu (tedy Property:P373 z položky Wikidat přiřazené dané stránce seznamu). Tj. je-li památka uvedena v seznamu pro celý okres, pak je to kategorie památek v daném okrese, zatímco je-li uvedena v seznamu pro nějakou obec, vesnici či čtvrť, pak je fotka pomocí toho parametru zařazena do kategorie památek v dané obci, vesnici nebo čtvrti. Avšak není přitom testováno, zda odkazované kategorie Commons skutečně existují. Takže pokud k jednotlivé položce přidáte neexistující kategorii, tak tím způsobíte, že příští obrázek té památky, který někdo nahraje pomocí ikonky v seznamu, nebude zařazen ani do nadřazené kategorie památek pro celý daný seznam, a tedy vůbec nebude k nalezení v kategorizačním stromu kulturních památek v České republice. Proto se Vám také snažím vysvětlit, že odkazy na neexistující kategorie se do seznamů nemají vkládat, protože narušují tu automatickou kategorizaci.
Všechny další kategorie (kategorie sídelního útvaru, kategorie podle typu objektu atd.) jsou přidávány ručně (Wikidata zatím neumožňují volat odkazem jinou položku než tu, která je přímo přiřazena stránce, ze které se volá).
Zakládat plošně kategorie i pro památky, které v Commons pravděpodobně buď nikdy žádnou fotku mít nebudou, nebo mají zatím jen jednu fotku, není úplně ideální řešení - efektivnější asi je pomoci aspoň těm nejaktivnějším přispěvatelům, aby se v projektech Wikipedia a Commons lépe zorientovali a uměli s kategoriemi sami aktivně zacházet. Pokud by se někomu chtělo naprogramovat ještě nějaké další nástroje, které by nám v organizaci fotek ještě více pomohly, určitě by se našla spousta námětů (letos se podařilo jednomu Američanovi rozchodit aspoň poloautomatický nástroj na doplňování fotek a kategorií označených číslem památky do seznamů) - ale bohužel to má i negativní dopad - čím více práce za přispěvatele dělají "stroje", tím méně jsou pak uživatelé/přispěvatelé motivováni se zajímat, jak vlastně Commons a Wikipedie fungují a jak jsou uspořádány. Projekt "Wiki miluje památky" je toho extrémním příkladem: mnozí přispěvatelé si všimnou nanejvýš toho, že se jejich nahraná fotka možná za čas objeví v seznamu památek, ale nikdy si třeba neotevřeli k editaci popisnou stránku obrázku, který nahráli, a všiml jsem si v nějaké diskusi i dotazu poměrně aktivního přispěvatele, který vůbec netušil, jestli ty nahrané fotky, které jsou jakoby "navíc" (nejsou vybrány přímo do seznamu památek) někde zůstávají uloženy. Nějaký nástroj, který by usnadňoval seskupování fotek jednotlivých památek do kategorií, bych si dokázal představit, ale zcela automaticky to dělat nejde, volba názvu kategorie i kontrola jejího obsahu a vztahu k existujícím kategoriím je úkol pro úsudek člověka, který má alespoň základní znalosti jak o památkové terminologii a dané památce, tak o systému kategorizace a jeho zvyklostech.
P.S. příspěvky v diskusi označujte datovaným podpisem, aby se dalo vyznat v tom, co a kdy kdo napsal. K tomu slouží ta ikonka s obrázkem píšící tužky nad editačním okénkem (mně se zobrazuje jako třetí ikonka zleva). --ŠJů (talk) 15:53, 25 November 2014 (UTC)

Fotografie Albrechta z Valdštejna[edit]

Milý kolego, chtěl bych Vás požádat, zda by se ve Vašich sbírka nenašla fotografie Albrechta z Valdštejna z nějakých Frýdlantských oslav. Hodila by do článku o herci (Miroslavu Kněbortovi), který tuto postavu ztvárňuje. Předem díky. --Jan Polák (talk) 10:13, 28 October 2014 (UTC)

Je mi líto, moc rád bych Vám pomohl, ale tuto fotografii bohužel nemám. — Preceding unsigned comment added by ‎MartinVeselka (talk • contribs) 2014-11-03T22:51:26 (UTC)

Kategorie[edit]

Dobrý den. Rád bych vás znovu poprosil, zda byste:

  • do seznamů památek nevkládal odkazy na neexistující kategorie Commons (důvody už jsem Vám myslím vysvětloval docela důkladně)
  • pokud možno nevkládal fotky do redundantních kategorií. Například pokud vložíte fotku do kategorie Markvartice, tak potom nemá smysl ji zároveň vkládat do kategorie Jablonné v Podještědí, protože v té jsou pochopitelně celé Markvartice. Podobně vložíte-li fotku do kategorie Cultural monuments in Jablonné v Podještědí, tak potom nemá smysl vkládat ji zároveň přímo do jejích nadřazených kategorií Jablonné v Podještědí ani Cultural monuments in Liberec District. A pokud vytvoříte kategorii přímo pro konkrétní památku, tak pak by do nadřazených kategorií měla být tato kategorie zařazena vcelku, tedy není třeba do nich obsažené fotky vkládat ještě zvlášť jednotlivě. Protože pak ty vyšší kategorie budou zbytečně zaplácané neroztříděným obsahem.

Samozřejmě pokud by Vám dělalo nepřekonatelné potíže například naučit se zakládat kategorie nebo pochopit základní principy jejich uspořádání, tak se jistě i nadále najdou lidé ochotní to po vás opravovat. Ale ušetřil byste práci sobě i ostatním, kdybyste kategorizoval rovnou správně. Po nějakém nováčkovi, který přispěje pár fotkami, asi nemá smysl chtít, aby pronikal hlouběji do tajů Wikipedie a Commons, ale tak aktivním přispěvatelům, jako jste třeba Vy, se už celkem vyplatí se naučit tady pracovat. Pokud byste si s něčím nevěděl rady, klidně se můžete obrátit na mě nebo na kohokoliv jiného.

Jinak samozřejmě díky za stálý přísun fotek a přeji mnoho příjemných chvil při dalším "lovu". --ŠJů (talk) 20:55, 3 December 2014 (UTC)

File:Příšovice - bývalé stavení čp. 21 na ilustraci Josefa V. Scheybala.jpg[edit]

Pay attention to copyright
File:Příšovice - bývalé stavení čp. 21 na ilustraci Josefa V. Scheybala.jpg has been marked as a possible copyright violation. Wikimedia Commons only accepts free content—that is, images and other media files that can be used by anyone, for any purpose. Traditional copyright law does not grant these freedoms, and unless noted otherwise, everything you find on the web is copyrighted and not permitted here. For details on what is acceptable, please read Commons:Licensing. You may also find Commons:Copyright rules useful, or you can ask questions about Commons policies at the Commons:Help desk.

The file you added has been deleted. If you believe that the deletion was not in accordance with policy, you may request undeletion.

Warning: Wikimedia Commons takes copyright violations very seriously and persistent violators will be blocked from editing.

Afrikaans  asturianu  Bahasa Melayu  Bahasa Indonesia  azərbaycanca  British English  dansk  italiano  sicilianu  Deutsch  euskara  català  magyar  čeština  português do Brasil  norsk bokmål  română  Lëtzebuergesch  español  português  English  hrvatski  Plattdüütsch  français  Nederlands  norsk  Malti  Deutsch (Sie-Form)‎  norsk nynorsk  polski  galego  slovenčina  slovenščina  suomi  svenska  Tiếng Việt  Türkçe  Zazaki  Ελληνικά  беларуская (тарашкевіца)‎  български  македонски  русский  српски / srpski  тоҷикӣ  українська  հայերեն  मराठी  বাংলা  മലയാളം  ไทย  မြန်မာဘာသာ  한국어  日本語  中文(简体)‎  中文(繁體)‎  עברית  العربية  فارسی  +/−

Je to škoda, od toho pána bych tu rád viděl spoustu věcí, ale autorská práva to bohužel neumožňují :-( Jedudědek (talk) 22:35, 30 December 2016 (UTC)

A File:Jeřmanice - bývalá chalupa če. 65 (původně čp. 65).jpg je bohužel stejný případ. Jedudědek (talk) 10:16, 31 December 2016 (UTC)

Dobrý den - a nelze to publikovat, ani když jsem v popisku snímku výslovně uvedl zdroj? Nebo nějak jinak nastavit práva, např. že se to nesmí dál používat?
Bohužel, nejde. Projekty WMF, ať už Wikipedie, či Commons jsou právě na možnosti volného přebírání pod svobodnou licencí postaveny. Jedudědek (talk) 21:53, 2 January 2017 (UTC)

Share your experience and feedback as a Wikimedian in this global survey[edit]

  1. This survey is primarily meant to get feedback on the Wikimedia Foundation's current work, not long-term strategy.
  2. Legal stuff: No purchase necessary. Must be the age of majority to participate. Sponsored by the Wikimedia Foundation located at 149 New Montgomery, San Francisco, CA, USA, 94105. Ends January 31, 2017. Void where prohibited. Click here for contest rules.

Popis kategorií[edit]

Zdravím. Vidím, že neúnavně přispíváte fotografiemi a dokonce i celkem správně kategorizujete. Chtěl jsem vás poprosit, pokud zakládáte kategorii pro konkrétní památku, abyste ještě do záhlaví kategorie zkopíroval např. ze stránky některého z vložených obrázků specifikaci památky (název, adresa) včetně šablony s identifikačním kódem památky. Jednak to v některých případech pomůže rozptýlit pochybnosti, kterého objektu se kategorie týká (ne vždy je název kategorie sám o sobě úplně jednoznačný), a jednak to umožní, že se člověk dostane nejen ze seznamu památek ve Wikipedii do příslušné kategorie Commons, ale také z příslušné kategorie Commons k záznamům v MonumNetu a Památkovém katalogu i k příslušnému seznamu památek na Wikipedii. Rovněž může odkaz v šabloně s kódem památky pomoci dohledat fotky, které jsou opatřeny kódem památky a do kategorie také patří, ale ještě do ní nebyly vloženy (například je vyfotil někdo jiný než Vy a nevšiml si, že už jste pro památku založil kategorii, nebo naopak Vy jste si při zakládání kategorie nevšiml, že už nějaké fotky dané památky v Commons byly před jejím založením). Díky. --ŠJů (talk) 20:20, 29 January 2017 (UTC)

Your feedback matters: Final reminder to take the global Wikimedia survey[edit]

(Sorry to write in Engilsh)

File:Neveklovice - infotabule o obci před domem čp. 45.jpg[edit]

Commons-emblem-issue.svg
File:Neveklovice - infotabule o obci před domem čp. 45.jpg has been listed at Commons:Deletion requests so that the community can discuss whether it should be kept or not. We would appreciate it if you could go to voice your opinion about this at its entry.

If you created this file, please note that the fact that it has been proposed for deletion does not necessarily mean that we do not value your kind contribution. It simply means that one person believes that there is some specific problem with it, such as a copyright issue.

Please remember to respond to and – if appropriate – contradict the arguments supporting deletion. Arguments which focus on the nominator will not affect the result of the nomination. Thank you!

Sam-2727 (talk) 22:32, 30 April 2020 (UTC)

Přihlaste své fotky do Czech Wiki Photo 2020![edit]

Czech Wiki Photo

Milí fotografové a editoři projektů Wikimedia,

každý rok společně nahrajete na Commons tisíce svobodných fotografií. Chceme vám všem poděkovat a také vás ocenit. Vyberte ty nejlepší z vašich fotek a přihlaste je do 30. 10. 2020 do soutěže Czech Wiki Photo 2020! Soutěž je otevřená i úplným nováčkům. Autoři tří nejlepších fotek si odnesou vouchery do Foto Škoda a speciální wiki-odznaky. Přihlášené fotky bude hodnotit i Honza Rybář, držitel Czech Press Photo.

Baví vás focení pro Commons i mimo soutěže? Staňte se fotografem Wikimedie, půjčujeme fototechniku a proplácíme cesty - více na Fotíme Česko.

Těšíme se na vaše snímky!
Za spolek Wikimedia Česká republika
Jakub Holzer
jakub.holzer@wikimedia.cz -- MediaWiki message delivery (talk) 11:06, 24 October 2020 (UTC)

Most Počaply[edit]

Díky za fotky, které jsou dnes již minulostí... — Draceane talkcontrib. 10:12, 5 May 2021 (UTC)