User talk:PatrikPaprika

From Wikimedia Commons, the free media repository
Jump to: navigation, search
Welcome to Wikimedia Commons, PatrikPaprika!

-- Wikimedia Commons Welcome (talk) 16:59, 20 January 2013 (UTC)

Zdar a sílu najdeš v sýru[edit]

Ahoj Papriko. Doufám že neruším… No kde já tě všude nepotkám… Koukám že ses zorientoval rychle, ale kdybys přece jen potřeboval s něčím poradit, tak se ozvi. --ŠJů (talk) 00:39, 30 January 2013 (UTC)


Timestamps[edit]

Hi PatrikPaprika, destroying nice images with huge timestamps is a very bad idea. I urgently suggest to switch OFF the timestamp feature of your camera! (See Commons:Watermarks.) -- Ies (talk) 17:11, 10 April 2013 (UTC)

I removed one timestamp, but there is still a little flag thingy in the top left corner. If you have an original image without the watermarks you may upload it over the original file, without having to delete the original file first. Cheers mr.choppers (talk)-en- 00:23, 2 May 2013 (UTC)
Ies, I don't want to be intrusive but the criticized images was taken in 2010 and 2011, while the first user's uploads are from January 2013. Before you give some advices about camera setting, you should check the last images of the uploader, not the oldest ones. Btw., images with timestamp as this one should be marked with {{watermark}}, not with {{low quality}}. The second one is intended for images which are "very small, unfixably too light/dark, or may not adequately illustrate the subject of the picture." That is not the case of "huge timestamp". --ŠJů (talk) 01:35, 5 May 2013 (UTC)

Baiky 8-dveřové a 4-dveřové[edit]

Ahoj, pod ČSD Class Bai by se vešlo několik různých typů vozů. Už jenom proto jsem tuto kategorii nevytvořil dávno před Tebou ;) --PetrS. (talk) 19:03, 8 August 2014 (UTC)

Category:Views from the observation tower on Stráži[edit]

Dobrý den,
měl bych pár připomínek k vámi vytvořené kategorii.

  1. Nepletu-li se, tak ten kopec se jmenuje Na Stráži, tudíž by se měl ve stejné podobě objevit i v názvu kategorie, tj. observation tower Na Stráži.
  2. Ani jedna z fotografií nepatří do této kategorie, neb jsou pořízené ze skalní vyhlídky, ne z rozhledny. Ta v době jejich pořízení možná ještě neexistovala ani na papíře ;-). (Nějaké fotky z rozhledny bych měl mít, časem nahraju.)

Stejně tak imo nepatří do kategorie Rozhledna Na Stráži fotografie ruiny bývalé výletní restaurace. Mám to to opravit já (nevím kdy se k tomu ovšem dostanu), nebo se na to podíváte sám?

S pozdravem Jedudědek (talk) 18:45, 4 October 2014 (UTC)