User talk:Taysin

From Wikimedia Commons, the free media repository
Jump to: navigation, search
Nakchivan Panoramic.jpg
Mesaj Arşivi: 1

Ses dosyası[edit]

tr:Dosya:Atatürk'ün 10. Yıl Nutku.ogg KD sanırım. Ancak ses dosyaları hiç aktarmadığım için nasıl indirip buraya yükleyeceğimi bilmiyorum. Yardımcı olur musun ?Takabeg (talk) 03:17, 25 July 2012 (UTC)

File:Mustafa Kemal's speech at the 10th Anniversary of the Republic of Turkey.ogg yükledim ama çalışıyor mu ? Takabeg (talk) 03:34, 25 July 2012 (UTC)

Cevap biraz geç oldu galiba üzgünüm, ama çalışıyor. Bi de ben daha hiç ses dosyası yüklememiştim, heralde resim gibi aynı şekilde yükleniyor olmalı. tr.wiki'den silinmesini istesek mi? Hem orda şablonlar baya karışmış :) İyi çalışmalar --taysin (message) 12:55, 25 July 2012 (UTC)
Evet çalışıyormuş. Demin bilgisayarım bozuktu demekiii :) Dediğin gibi fotoğraflar ile aynı şekilde yükleniyor. tr:Türkiye'nin Kalbi Ankara#Notlar'daki yazından dolayı biraz takıldım. Filmi birkaç kez kontrol ettim. Filmdeki onuncu yıl nutuku Türk milleti zekidir ile bitiyor ve hemen ardında Onuncu yıl marşı başlıyor. Original kayıtları aynı olabilir de doğrudan filmden alınmamıştır. Filmin kendisinin KM olup olmadığını bilmiyorum. SSCB'de hiç yayımlandı mı ? 1930lu yıllarda SSCB'de yayımlandıysa (bunu öğrenmeye çalışıyorum) KMdir ve tespit edebilirsem filmin başlangıcında yer alan İsmet'in konuşmasını alıp yükleyecem. TR vikideki silinebilir. Gerç 100 yıl önceki eser değil. Takabeg (talk) 13:38, 25 July 2012 (UTC)

{{Attribution-TRGov-Military}}[edit]

User:Russavia adli kullanicinin gorusu Ilgilenirseniz sevinecegim. Takabeg (talk) 22:32, 27 July 2012 (UTC)

Iznin verilmis olmasi aciktir. Bir kere fair-user ile cok farklidir. Fair use derken telif hak sahiplerinin goruslerini bilmeksizin yukleniyorlar dosyalar. Burada Commons gibi ticari kullanilmlara acik olan projede kullanilmasina "OK" diyor. Iznin iceriginin sorunu yaratabilecegi dusunuluyorsa, bu tagin kendisini TSK'ya gosterip onaylayip onaylamayacagini sorarsak faydali olacagini dusunuyorum. Gorusun nedir ? Iyi calismalar. Takabeg (talk)
  • Merhaba, yani izin metni açık, kaynak göster kullan diyor, tabi ki ticari kullanıp kullanılmayacağını bilmiyorlar, böyle bir projede kullanıldığını yada. Eposta ile açıkcası ilgilenmiyorlar daha doğrusu hazır kalıpları gönderiyorlar her seferinde. Bermanya'nın başvurusu ile aynı cevabı bana da gönderdiler. Tekrar bi eposta atıp, daha önceki cevaplarını ilgi gösterip sorabiliriz. Ama belirli bir lisans politikaları olsaydı ticari kullanmayın, değiştirmeyin vs. şeklinde açıklamaları da gerekirdi. Ülkenin kurumlarının büyük bi eksiği. --taysin (message) 11:44, 28 July 2012 (UTC)

OTRS[edit]

Selam Taysin. Naber ? Vaktin olduğunda bu dosyanın OTRS'ini inceler misin ? Zira bu fotoğraf o kadar yeni değildir. İzin veren kim acaba ? Gerçek fotoğrafçısı kim acaba ? Takabeg (talk) 00:27, 2 September 2012 (UTC)

Merhaba Takabeg, iyi sayılır, senden? Değişiklik bildirimini yeni görebildim. İlgili dosyanın hakları Diyar Desing diye bir kuruluşa aitmiş, internette herhangi bir varlıklarını bulamadım ve baya şüpheli geldi bana bu dosya. Şöyle başlıyor hazır metin: "I hereby affirm that I Diyar Se or DIYAR DESIGN am the creator and/or sole owner of the exclusive copyright of bla bla bla". İyi çalışmalar --taysin (message) 21:29, 2 September 2012 (UTC)
Not: doğrulayan adres @yahoo.com uzantılı, yetkili bir adres değil yani, kişisel bi adresten gönderilmiş. Tekrardan iyi çalışmalar --taysin (message) 21:30, 2 September 2012 (UTC)
Çok sağ olun. Takabeg (talk) 21:38, 2 September 2012 (UTC)

OTRS II[edit]

Selam. Template:PD-Turkey-COA ile ilgili olarak bunu kontrol eder misin ? Bu tür şeye kim izin verebilir acaba ? Takabeg (talk) 06:10, 8 September 2012 (UTC)

Merhaba Takabeg, mailde TPE'den gelen bir epostanın resmi bulunuyor ve sayfası gösteriliyor. TPE'den gelen mesajın çevirisi ise şu şekilde yer almış: Logos and emblems of municipalities that you had mentioned cannot be protected by copyright but by trademark. In order to do that, the institution in question (municipality) should apply for it itself. When trademarked, whomever person or whichever institution completed that registration then they can have the monopoly rights on that particular logo or name. For this (matter), you need to contact the municipality for that particular logo or name and not our institution. King of Hearts isimli kullanıcı bileti cevaba bağlamış. Galiba bir hata var ortada. İyi çalışmalar --taysin (message) 11:50, 9 September 2012 (UTC)

OTRS[edit]

Merhaba Taysin, iyisindir umarım. Sevin Okyay'ın bu defa resmini göndermiş olması gerek. Bir kontrol edersen iyi olur. Teşekkürler şimdiden. --yabancım 20:30, 3 December 2012 (UTC)

Evet biraz önce gördüm, hemen ilgileniyorum. İyi çalışmalar --taysin (message) 21:04, 3 December 2012 (UTC)
Dosya hazır, ancak dosya bilgisi ve kategori gibi yerleri dolduramadım, tekrardan iyi çalışmalar --taysin (message) 21:20, 3 December 2012 (UTC)
Dosya bilgisi derken neyi kastettiğini anlayamadım, ama iki kategori ekledim. Teşekkürler. --yabancım 21:27, 3 December 2012 (UTC)
Taysin, gene ben. :) Acaba dünkü dosyanın adını Sevin Okyay olarak değiştirsen, daha iyi olmaz mı? --yabancım 12:03, 4 December 2012 (UTC)
Merhaba Yabancı, konu hakkında fazla bilgim olmayınca gönderildiği adıyla yüklemiştim, düzelttim :) İyi çalışmalar --taysin (message) 20:04, 4 December 2012 (UTC)
Teşekkürler Taysin. :) --yabancım 21:11, 5 December 2012 (UTC)

Selamlar. Bu konuyla ilgilenebilir misin? Türkçe Vikipedi'deki sayfayı buraya taşıdım ancak teknik bilgim yok konu hakkında.--Rapsar (talk) 13:56, 13 January 2013 (UTC)

Picture of the Year voting round 1 open[edit]

Dear Wikimedians,

Wikimedia Commons is happy to announce that the 2012 Picture of the Year competition is now open. We're interested in your opinion as to which images qualify to be the Picture of the Year for 2012. Voting is open to established Wikimedia users who meet the following criteria:

  1. Users must have an account, at any Wikimedia project, which was registered before Tue, 01 Jan 2013 00:00:00 +0000 [UTC].
  2. This user account must have more than 75 edits on any single Wikimedia project before Tue, 01 Jan 2013 00:00:00 +0000 [UTC]. Please check your account eligibility at the POTY 2012 Contest Eligibility tool.
  3. Users must vote with an account meeting the above requirements either on Commons or another SUL-related Wikimedia project (for other Wikimedia projects, the account must be attached to the user's Commons account through SUL).

Hundreds of images that have been rated Featured Pictures by the international Wikimedia Commons community in the past year are all entered in this competition. From professional animal and plant shots to breathtaking panoramas and skylines, restorations of historically relevant images, images portraying the world's best architecture, maps, emblems, diagrams created with the most modern technology, and impressive human portraits, Commons features pictures of all flavors.

For your convenience, we have sorted the images into topic categories. Two rounds of voting will be held: In the first round, you can vote for as many images as you like. The first round category winners and the top ten overall will then make it to the final. In the final round, when a limited number of images are left, you must decide on the one image that you want to become the Picture of the Year.

To see the candidate images just go to the POTY 2012 page on Wikimedia Commons

Wikimedia Commons celebrates our featured images of 2012 with this contest. Your votes decide the Picture of the Year, so remember to vote in the first round by January 30, 2013.

Thanks,
the Wikimedia Commons Picture of the Year committee


Delivered by Orbot1 (talk) at 10:25, 19 January 2013 (UTC) - you are receiving this message because you voted last year

Photos of Mammad Mammadov[edit]

Hi Taysin. I'm a user from Azerbaijan. I uploaded to Commons several photos from personal archive of Orkhan Mammadov (gived me by him). He is a son of Zakir Mammadov (earlier these photos bellowed to him). On 20th Januar he sent a mail to OTRS (in Russian). Could you check this mail. I think ticket number is needed. --Interfase (talk) 15:37, 8 February 2013 (UTC)

Merhaba Interfase, görebildiğim biletler arasında arama yaptım, Mammad Mammadov ve Orkhan Mammadov anahtar kelimeleri ile, ancak herhangi bir sonuç bulamadım, büyük ihtimalle bilet permissions-ru kuyruğu yerine info-ru kuyruğuna gönderilmiş, tavsiyem bir de Rubin16'ya danışmanız. Kendisinin ilgili kuyruğa erişim yetkisi var, iyi çalışmalar --taysin (message) 19:23, 9 February 2013 (UTC)

OTRS[edit]

Selam, Taysin. İşlerin nasıl gidiyor ? Vaktin olduğunda burada bahsettiğim OTRS tiketini kontrol eder misin ? Bir ihtimal izin İngilizce ile yazılmamış olabilir. Ondan dolayı sana da mesajımı bırakıyorum. Teşekkür ederim. İyi çalışmalar. Takabeg (talk) 11:01, 29 March 2013 (UTC)

Selam Takabeg, işler iyi sayılır ama biraz yoğun, istediğim kadar ilgilenemiyorum Vikipedi ile. Bilet 100 gün önce gönderilmiş, kiril alfabesiyle yazılmış ve gene kiril alfabesi ile cevaba bağlanmış, büyük ihtimal rusca yazılmış, cevaba User:Rubin16 bağlamış. Ona sormakta fayda olabilir, ben hiç bişey anlayamadım çünkü, iyi çalışmalar --taysin (message) 11:09, 29 March 2013 (UTC)

User:Yabancı[edit]

Selam. meta:Requests for comment/Sysop (Mskyrider) abuse on the Turkish Wikipedia ve meta:Requests for comment/Sysop (Yabancı) abuse on the Turkish Wikipedia‎ açıldı. Elbette ilgilenmek zorunda değilsin. Ancak ikincisi ile birazcık ilgilenirseniz sevineceğim. Teşekkür ederim. İyi çalışmalar. Takabeg (talk) 22:17, 22 May 2013 (UTC)

Yardım edin lütfen.[edit]

Merhaba. Sizi rahatsız ettiğim için özür dilerim, ama yardımınıza ihtiyacım var. Kısa bir süre önce azeri arkadaşımın kamerasıyla çekdiyim fotoları commonsa upload etdim. Ama o fotolar arkadaşımın izin verdiğini yazmasına rağmen commonsdan silindi [1] ve OTRS izin almam gerektiği bildirildi. Kamerasıyla fotolar çekdiğim arkadaşım permissions-commons@wikimedia.org adresine izin mektubu gönderse de bir cevap alamıyoruz. Artıq bir aydan fazla zaman geçti ama bir sonuç yok ortada. Lütfen bana yardım edin. Saygılarla --Urek Meniashvili (talk) 18:45, 15 August 2013 (UTC)

Merhaba, gönderilen epostayı sistemde bulabilmem biraz güç olcak, aceba permissions-tr@wikimedia.org adresine tekrar gönderilebilir mi, yada, taysin.wiki@gmail.com adresinden bana ulaşabilir misiniz? İyi çalışmalar --taysin (message) 19:07, 15 August 2013 (UTC)
Bir daha merhaba, kardeş. Eposta tekraren gösterdiğiniz her iki adrese gönderildi. Sizden cevap bekliyorum. Saygılarla --Urek Meniashvili (talk) 10:51, 4 September 2013 (UTC)
Merhaba, epostayı aldıysanız lütfün gaber edin. Saygılarla --Urek Meniashvili (talk) 07:34, 10 September 2013 (UTC)
Eposta ulaştı, resimlerin eklendiği bir kategori var mı, yada resimlere şablonu ekleyebilmem için resimlerin adreslerini tek tek verebilir misiniz? --taysin (message) 20:36, 12 September 2013 (UTC)
Resimler hepsi burdakı resimler işte kardeş [2]. --Urek Meniashvili (talk) 08:23, 13 September 2013 (UTC)
"Tagged "by Hajizade" in the metadata." yazılmış resimler. --Urek Meniashvili (talk) 06:29, 18 September 2013 (UTC)
Merhaba, kardeş! Rahatsız ettiğim için özür dilerim. Benim resimler geri dönderilmedi. Bi sorun mu var? Saygılarla--Urek Meniashvili (talk) 17:35, 13 December 2013 (UTC)

Ticket:2012071110005537 ve Template:Attribution-TRGov-Military[edit]

TSK'dan ticari kullanıma, türevlere ve serbest dağıtıma izin veren (özgür lisans kriterlerine uyan) bir şekilde dosyaların kullanımına izin vermesi için yapılacak müracaatta kullanılabilecek metnin oluşturulabilmesi için Türkçe Vikipedi'de bir alt başlık açtım. Buraya katkıda bulunabilirsiniz memnuniyet duyarım. -- とある白い猫 ちぃ? 16:46, 20 September 2013 (UTC)

Editor @ ar.wiki[edit]

Hello. I would like to inform you that I have granted you editor flag at the Arabic Wikipedia, all your edits there will be automatically marked as patrolled. Best regards.--Avocato (talk) 07:30, 6 December 2013 (UTC)

Picture of the Year 2013 R1 Announcement[edit]

Round 1 of Picture of the Year 2013 is open![edit]

2012 Picture of the Year: A pair of European Bee-eaters in Ariège, France.

Dear Wikimedians,

Wikimedia Commons is happy to announce that the 2013 Picture of the Year competition is now open. This year will be the eighth edition of the annual Wikimedia Commons photo competition, which recognizes exceptional contributions by users on Wikimedia Commons. Wikimedia users are invited to vote for their favorite images featured on Commons during the last year (2013) to produce a single Picture of the Year.

Hundreds of images that have been rated Featured Pictures by the international Wikimedia Commons community in the past year are all entered in this competition. These images include professional animal and plant shots, breathtaking panoramas and skylines, restorations of historical images, photographs portraying the world's best architecture, impressive human portraits, and so much more.

For your convenience, we have sorted the images into topical categories. Two rounds of voting will be held: In the first round, you may vote for as many images as you like. The top 30 overall and the most popular image in each category will continue to the final. In the final round, you may vote for just one image to become the Picture of the Year.

Round 1 will end on . Click here to learn more and vote »

Thanks,
the Wikimedia Commons Picture of the Year committee

You are receiving this message because you voted in the 2012 Picture of the Year contest.

Picture of the Year 2013 R2 Announcement[edit]

Round 2 of Picture of the Year 2013 is open![edit]

2012 Picture of the Year: A pair of European Bee-eaters in Ariège, France.

Dear Wikimedians,

Wikimedia Commons is happy to announce that the second round of the 2013 Picture of the Year competition is now open. This year will be the eighth edition of the annual Wikimedia Commons photo competition, which recognizes exceptional contributions by users on Wikimedia Commons. Wikimedia users are invited to vote for their favorite images featured on Commons during the last year (2013) to produce a single Picture of the Year.

Hundreds of images that have been rated Featured Pictures by the international Wikimedia Commons community in the past year were entered in this competition. These images include professional animal and plant shots, breathtaking panoramas and skylines, restorations of historical images, photographs portraying the world's best architecture, impressive human portraits, and so much more.

There are two total rounds of voting. In the first round, you voted for as many images as you liked. The top 30 overall and the most popular image in each category have continued to the final. In the final round, you may vote for just one image to become the Picture of the Year.

Round 2 will end on . Click here to learn more and vote »

Thanks,
the Wikimedia Commons Picture of the Year committee

You are receiving this message because you voted in the 2013 Picture of the Year contest.

This Picture of the Year vote notification was delivered by MediaWiki message delivery (talk) 19:21, 22 February 2014 (UTC)

Picture of the Year 2013 Results Announcement[edit]

Picture of the Year 2013 Results[edit]

The 2013 Picture of the Year. View all results »

Dear Taysin,

The 2013 Picture of the Year competition has ended and we are pleased to announce the results: We shattered participation records this year — more people voted in Picture of the Year 2013 than ever before. In both rounds, 4070 different people voted for their favorite images. Additionally, there were more image candidates (featured pictures) in the contest than ever before (962 images total).

  • In the first round, 2852 people voted for all 962 files
  • In the second round, 2919 people voted for the 50 finalists (the top 30 overall and top 2 in each category)

We congratulate the winners of the contest and thank them for creating these beautiful images and sharing them as freely licensed content:

  1. 157 people voted for the winner, an image of a lightbulb with the tungsten filament smoking and burning.
  2. In second place, 155 people voted for an image of "Sviati Hory" (Holy Mountains) National Park in Donetsk Oblast, Ukraine.
  3. In third place, 131 people voted for an image of a swallow flying and drinking.

Click here to view the top images »

We also sincerely thank to all 4070 voters for participating and we hope you will return for next year's contest in early 2015. We invite you to continue to participate in the Commons community by sharing your work.

Thanks,
the Picture of the Year committee

You are receiving this message because you voted in the 2013 Picture of the Year contest.

Delivered by MediaWiki message delivery (talk) 22:59, 26 March 2014 (UTC)

Merhaba Taysin arkadaş, Aşağıda linkini verdiğim kategorideki resimler Kemal Aydın'ın arşivinden alınmıştır. Bu resimler 1950'li yıllarda çekilmiş. Kimin çektiği bilinmiyor; fakat Kemal Aydın'a o zaman verilmiş resimler. Bu resimlerin silinmemesi için ne yapmam gerektiği konusunda beni bilgilendirebilir misiniz? Sevgiler--Gemalmaz ileti 07:48, 20 April 2014 (UTC)

https://commons.wikimedia.org/wiki/Kemal_Ayd%C4%B1n?uselang=tr