User talk:Tohaomg

From Wikimedia Commons, the free media repository
Jump to navigation Jump to search
Welcome to Wikimedia Commons, Tohaomg!

-- Wikimedia Commons Welcome (talk) 10:34, 19 September 2012 (UTC)

Contents

User:TohaomgBot[edit]

Just wondering why this bot has no bot flag? Without the bot flag, this bot is filling up recent changes and making patrolling more difficult. Jeff 00:59, 15 October 2015 (UTC)

I've blocked the bot. Could you please go through the approval process? If you get approval before the expiration, you can request unblock. Magog the Ogre (talk) (contribs) 01:08, 15 October 2015 (UTC)
If I knew how to do that --Tohaomg (talk) 01:09, 15 October 2015 (UTC)
You can request a bot flag at Commons:Bots/Requests. Jeff 01:15, 15 October 2015 (UTC)

Символи України[edit]

Обережно з правками. Я стежу за категоріями. З повагою, --Kwasura (talk) 07:48, 24 January 2016 (UTC)

Не треба так робити[edit]

Будь ласка, повернить все назад. Не треба ломати те, над цiм я так довго працював. --Kwasura (talk) 17:43, 25 January 2016 (UTC) P. S. I я маю на увазi все. --Kwasura (talk) 17:58, 25 January 2016 (UTC)

Треба було перейменувати, щоб було зрозуміло де стара міліція, а де нова поліція. Ми то зрозумієм, а от якщо якийсь іноземець буде писату статтю про українську національну поліцію, подивиться в категорію "поліція україни" і вставить в статтю зображення якого небуть беркута, то буде негарно. Чи може вийти навпаки. --Tohaomg (talk) 18:09, 25 January 2016 (UTC)
Шановний, Ви дуже помиляєтеся і ділите шкуру невбитого ще ведмедя. Дозвольте звернути Вашу увагу на те, що до 2015 року або після 2015 в року, не важливо, в Україні завжди існувала Police. Те, що більшовики перейменували її в Militia не грає взагалі ніякої ролі, від цього зміст і суть не змінилися. Те, що промосковський і прокомуністічний уряд України вирішив зберегти саме більшовицьку назву, теж жодної ролі не грає, це все одно Police. Якщо Ви все ще мені не вірите, або думаєте, що я до вас даремно чіпляюся - ось вам посилання на авторитетне джерело. А автор статті про українську поліцію буде достатньо компетентний щоб знати які зображення в ній ставити, не треба розставляти для нього підводні камені. З повагою, --Kwasura (talk) 18:31, 25 January 2016 (UTC)
Нова назва краща, бо вона абсолютно виключає двозначності в трактуванні. Міліція і нова поліція це по суті дві абсолютно різні організації, тому файли про них мають бути в категоріях з різними назвами. Те що більшовики, не більшовики, промосковський чи не промосковський уряд її так назвали, не міняє фактичної суті цих організацій: міліція - "державний озброєний орган виконавчої влади", який служив владі, і який, як і все радянське, скоро піде на смітник історії, тобто її суть відповідає назві міліція, а поліція - "це центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству", як і у всіх країнах де поліція. Не знаю чому вас так зачіпає невеличка зміна назви категорій та файлів. Ви так реагуєте, ніби я їх всі вирішив видалити. --Tohaomg (talk) 18:49, 25 January 2016 (UTC)
Ви знову помиляєтеся. Ніякої «нової поліції» немає і ніколи не було/буде, це просто перейменування з перевдяганням. Не ведіться на популістські гасла. Національна поліція завжди існувала в незалежній Україні (посилання на авторитетне джерело я Вам вже призвів), хоча й називалася не правильно. Те, чим Ви займаєтеся, називається «винаходом нових слів». Але Правоохорона - це Police, ополчення - це Militia. Будьте обережні, коли намагаєтеся перекласти щось з української на англійську. Артилерійський дивізіон буде, наприклад, перекладається як Artillery Battalion. Є багато нюансів, і міліція/поліція - один з них. Українською це два слова, а англійською - одне. Хочете створити різницю - використовуйте дати. З повагою, --Kwasura (talk) 23:23, 25 January 2016 (UTC)
Це ваша суб'єктивна думка. Створено новий окремий орган влади. А подобається він нам чи ні, є він популізмом чи ні, є нашою суб'єктивною думкою, яка аж ніяк не впливає на фактичну суть цих органів влади. Назва файлів і категорій в сховищі повинна базуватись на їх суті, а не на чиїхось особистих переконаннях. А суть їх в тому, що в Україні наразі є міліція і є поліція, які є двома різними організаціями, і спроби назвати одну назвою іншої є помилкою. І ваше "авторитетне посилання" - це "Постановление КМ Украины от 14.08.2013 № 594 О форменной одежде работников милиции". Що воно повинно доводити?
А ось що: 1, 2, 3, 4, 5! Звідки ви, взагалі, взяли цю назву «Militsiya»? Якою це мовою? А суть нинішньої реформи ви, мабуть, зовсім не розумiєте. Повірте, вона аж ніяк не у створенні чогось нового, і не в паралельному існуваннi двох систем, а поступовому перефарбуваннi, перейменуваннi і переодяганні. В підсумку буде «Поліція» як і у всіх. Просто, як завжди, йдемо «особливим шляхом» - крок вперед і два назад. З повагою, --Kwasura (talk) 03:05, 26 January 2016 (UTC)
Не бачу сенсу в подальшому продовженні дискусії, тому що ви керуєтесь своєю особистою неприязню до національної поліції україни і фактами я вас не переконаю --Tohaomg (talk) 03:27, 26 January 2016 (UTC)
п.с. Назву я взяв з en:Militsiya (Ukraine) --Tohaomg (talk) 03:31, 26 January 2016 (UTC)
Ну, до фактів Ви абсолютно байдужі. І авторитетне джерело вам не авторитет. Гаразд, будемо цю пороблено якось вирішувати. Про одне прошу - не шкодите понад те, що Ви вже нашкодили. З часом я постараюся все повернути на свої місця. Ваш підвищений ентузіазм лише вб'є у мене більше часу. З повагою, --Kwasura (talk) 06:30, 26 January 2016 (UTC)

A cup of coffee for you![edit]

Cup-o-coffee-simple.svg Hi, wanted to thank you for making the awesome but very complex Europe festival template. Eventually I'll get it on all the difference europe cats. :) Maybe someday you'd like to make some for the other continents? I could spread them around for you ;) (i.e. the simple part) Earflaps (talk) 07:55, 14 February 2016 (UTC)
Hi! It is not hard at all to make a template, I will make any if you ask. But I have yet to receive a permission to use my bot, which could automaticly put the template on all needed pages, no need to do it manually. It is a bit bureaucratic here in Commons, so it will take some time. It is much easier in my native ukrainian wiki, where my bot made a lot of work. By the way, did you see Template:UA_regions ? I could make simmilar for other countries, maybe for your native. --Tohaomg (talk) 08:35, 14 February 2016 (UTC)
I read on your page that you contact photograph owners on flickr asking permission to use their photo. I am working now on the articles about european law enforcement agencies. There are hardly any photos of them on Commons, but lots on flick. I would appreciate your help. --Tohaomg (talk) 08:39, 14 February 2016 (UTC)

Башта чи вежа[edit]

Башта - це у танків, або на захисних мурах, а телевізійна чи якась господарська, то вежа. --Igor Yalovecky (talk) 07:40, 24 February 2016 (UTC)

Статус запровадження нової Поліції України за регіоном[edit]

На вашій мапі від 6 березня вказано, що Кіровоград ще на конкурсному відборі, але це не так. Кіровоградці з 22 лютого розпочали навчання в Одесі.--Inkscape'r (talk) 21:52, 7 March 2016 (UTC)

I did that[edit]

[1] [2] [3] [...], but the UK was a bot... So next time check before point fingers... -- RTA 17:20, 28 April 2016 (UTC)


Welcome, Dear Filemover![edit]

Commons File mover.svg

Hi Tohaomg, you're now a filemover. When moving files please respect the following advice:

 • Use the CommonsDelinker link in the {{Rename}} template to order a bot to replace all ocurrences of the old title with the new one. Or, if there was no rename-request, please use the Move & Replace-tab.
 • Please do not tag redirects as {{Speedy}}. Other projects, including those using InstantCommons, might be using the file even though they don't show up in the global usage. Deleting the redirects would break their file references.
 • Please know and follow the file rename guidelines.

Deutsch | English | 한국어 | മലയാളം | Русский | Українська | 中文(臺灣) | +/−

Jianhui67 talkcontribs 09:37, 9 June 2016 (UTC)

Template[edit]

Could your bot fix the FPs categories of countries, exactly as here? 😄 ArionEstar 😜 (talk) 23:33, 10 June 2016 (UTC)

I did not get what needs fixing, everything seems correct there. --Tohaomg (talk) 23:38, 10 June 2016 (UTC)
The category headers are nonstandardized. 😄 ArionEstar 😜 (talk) 23:48, 10 June 2016 (UTC)
Can you please concretize? --Tohaomg (talk) 23:58, 10 June 2016 (UTC)
For exemple:
 {{cat see also|Quality images of (country name)|Valued images of (country name)}}
 {{Collection of featured pictures|country=country code
 {{GeoGroupTemplate}}
😄 ArionEstar 😜 (talk) 00:13, 11 June 2016 (UTC)
So, you want me to put it in all categories "Category:Featured_pictures_of_<country>"? --Tohaomg (talk) 00:19, 11 June 2016 (UTC)
Your bot, more precisely. 😄 ArionEstar 😜 (talk) 00:25, 11 June 2016 (UTC)
So, I replace
[[File:Cscr-featured.svg|70px|left|FP seal]][[File:Flag of ''<country>''.svg|border|right|100px]]
<center>'''[[Commons:Featured pictures|Featured pictures]]'''</center>
<center>This collection of images have been assessed according to ''[[Commons:Image guidelines|Image guidelines]]'' and are considered [[Commons:Featured pictures|Featured pictures]].</center><br>
with
{{Collection of featured pictures|country=''<country>''}}
Is that right? --Tohaomg (talk) 00:33, 11 June 2016 (UTC)
And also don't forget to add
{{cat see also|Quality images of ''<country>''|Valued images of ''<country>''}}
as here. If possible, at the QI and VI also. 😄 ArionEstar 😜 (talk) 00:54, 11 June 2016 (UTC)
{{cat see also|Quality images of ''<country>''|Valued images of ''<country>''}}

is already present everywhere. I will put "Collection of featured pictures" everywhere. --Tohaomg (talk) 00:58, 11 June 2016 (UTC)

✓ Done --Tohaomg (talk) 02:59, 11 June 2016 (UTC)

Про герби і прапори[edit]

Якщо вже взялися перейменовувати, то перейменовуйте на правильні назви. Iziaslavskiy, Derazhnianskiy — це взагалі з російської транслітерація, а з української буде Derazhnianskyi, а англовікі взагалі пише Derazhnia Raion. І взагалі у Вікісховищі можна іменувати будь-якою мовою. Тож назва Прапор Деражнянського району теж буде прийнятною. Мало того, якщо вже ви хочете гармонізувати назви, то робіть їх всюди однакові, бо у вас raion в одному місці з великої, в іншому з малої, в одному випадку є уточнення області, в іншому нема. Назва Coat of Arms of Derazhnia Raion була б цілком нормальною. Однак поточні назви відповідають правилам, тому повторне перейменування вже буде порушувати пп. 1 і 2 Commons:File_renaming#Which_files_should_not_be_renamed?--Anatoliy (talk) 18:49, 11 June 2016 (UTC)

Category:Coats of arms of Autonomous Republic of Crimea[edit]

Tohaomg, I've noticed that you renamed Category:Coats of arms of the Autonomous Republic of Crimea to Category:Coats of arms of Autonomous Republic of Crimea with the following reason: "Other categories about republic are without "the"". For your notice, other categories about republics are or should be with "the", because it's the most correct naming in English. Also, I have added "the" in your template {{UA regions}}, but it'd work incorrectly in the main category, Category:Autonomous Republic of Crimea. However, it's not the reason to rename a correctly named category.

Раз русский язык является для вас родным, то повторю еще на нем. С названием Category:Coats of arms of the Autonomous Republic of Crimea было все в порядке. Определенный артикль необходим в подобных названиях, смотрите, например, руководство от Кембриджского университета. Если же не верите мне, можете спросить у англоязычного знакомого или проверить по справочнику.--Russian Rocky (talk) 23:00, 11 September 2016 (UTC)

File:Embassy 1 of USA in Kyiv.jpg[edit]

а де там obvious error?--Anatoliy (talk) 21:27, 11 March 2017 (UTC)

Помилка була в тому, що ця будівля вже не є посольством, але це не було вказано. --Tohaomg (talk) 21:55, 11 March 2017 (UTC)

Templates[edit]

Hi! The sole purpose of templates is to make it possible to make it possible to do only one edit in one template instead of hundreds or thousands of edits in individual pages or categories. So, please add {{Countries of Europe}} to the template when there is one and particularly please do not revert someone else's additions. ––Apalsola tc 09:15, 13 April 2017 (UTC)

@Apalsola: There is no way to determine whether a template, that is already on the page contains template Countries of Europe. For example Template:Month by year in Finland does have it, most of others, for example Template:PeopleYearbyCountry, does not. And my bot is programmed in such way, that it can come back to some pages, and if it does not find template Countries of Europe on this page, it puts it there. So, if removing template Countries of Europe from the page and not from the other categories, you could need to revert edits of my bot on the same pages two days later, then 4 days later, than 6 days later, and so on. It is much easier to just remove Countries of Europe from other templates, than to stop and reprogramm the bot. Hope on your understanding. --TohaomgTohaomg (talk) 09:25, 13 April 2017 (UTC)
@Apalsola: your response, please? --TohaomgTohaomg (talk) 09:41, 13 April 2017 (UTC)
I am sorry, but no, I do not understand. You are responsible of the actions your bot. You cannot expect the all the other users to do the things in a certain way because it might be easier for you and your bot. And about {{PeopleYearbyCountry}}, I think {{Countries of Europe}} should be added there, too, as well as all other similar templates instead of the individual categories. BR, ––Apalsola tc 09:43, 13 April 2017 (UTC)
@Apalsola: Firstly all pages that have {{PeopleYearbyCountry}}, already have {{Countries of Europe}} put separately. Secondly, {{Month by year in Finland}} is nearly the only template, that has {{Countries of Europe}} inside it. And it does not matter for the appearance of the page, neither for the amount of work of Wikimedia servers where the template will be put. We both are defending variant that look exactly the same, but mine variant reduces the amount of work I have to do. So if it will look exactly the same, what is the difference? Why do you stop me, if my edits will not make any changes to appearance of pages, nor to the perfomance of WM servers? --TohaomgTohaomg (talk) 09:57, 13 April 2017 (UTC)
Because it is more difficult for all the other users if each and every change need to be done in individual pages instead of one template. The original mistake was to put {{Countries of Europe}} in individual categories. It is not too late to fix that. ––Apalsola tc 12:11, 13 April 2017 (UTC)
Ok, if you think that it must be put to other templates instead of individual pages, you are welcome, go and edit. But as for me it is pouring water through a sieve. --TohaomgTohaomg (talk) 14:11, 13 April 2017 (UTC)

Indefinite block of TohaomgBot[edit]

Hello, I indef. blocked TohaomgBot because it is not approved. This is the second time you run the bot whiteout approval, apart from the fact that you are not using Bot: in the edit summary. --Steinsplitter (talk) 15:27, 15 April 2017 (UTC)

Ok, do whatever is right. My bot account being blocked is better option than going through that scary bureaucracy of getting bot flag. --TohaomgTohaomg (talk) 15:43, 15 April 2017 (UTC)

CZ/CZR[edit]

Hi Tohaomg, Please don't remove the double link to Czechia / Czech Republic from {{Countries of Europe/catname}} and {{Countries of Europe}} until this discussion is solved and closed. The change from the political name of the country to the timeless geographic one (standard in case of most other countries) has some hitchs. The navibox should detect whatever of the two forms (redirect pages need not to be linked but the template is not able to filter them out). I hope, the disunity will be solved in several years. --ŠJů (talk) 10:51, 20 April 2017 (UTC)

Btw., the template should not be added to redirect pages. (It blocks redirecting function of HotCat etc.) --ŠJů (talk) 11:00, 20 April 2017 (UTC)

File:Eurovision sign at Maidan Nezalezhnosti, Kyiv, 2017.jpg[edit]

Commons-emblem-issue.svg
File:Eurovision sign at Maidan Nezalezhnosti, Kyiv, 2017.jpg has been listed at Commons:Deletion requests so that the community can discuss whether it should be kept or not. We would appreciate it if you could go to voice your opinion about this at its entry.

If you created this file, please note that the fact that it has been proposed for deletion does not necessarily mean that we do not value your kind contribution. It simply means that one person believes that there is some specific problem with it, such as a copyright issue.

Please remember to respond to and – if appropriate – contradict the arguments supporting deletion. Arguments which focus on the nominator will not affect the result of the nomination. Thank you!

Afrikaans | العربية | беларуская (тарашкевіца)‎ | български | বাংলা | català | čeština | dansk | Deutsch | Deutsch (Sie-Form)‎ | Zazaki | Ελληνικά | English | Esperanto | español | eesti | فارسی | suomi | français | galego | עברית | hrvatski | magyar | Հայերեն | Bahasa Indonesia | íslenska | italiano | 日本語 | 한국어 | 한국어 (조선) | македонски | മലയാളം | norsk bokmål | Plattdüütsch | Nederlands | norsk nynorsk | occitan | polski | پښتو | português | português do Brasil | română | русский | sicilianu | slovenčina | slovenščina | shqip | српски / srpski | svenska | ไทย | Türkçe | українська | Tiếng Việt | 中文 | 中文(简体)‎ | 中文(繁體)‎ | +/−

Base (talk) 22:10, 3 May 2017 (UTC)

A barnstar for you![edit]

Graphic Designer Barnstar Hires.png The Graphic Designer's Barnstar
заслужили! Dr.atakulov (talk) 07:48, 25 July 2017 (UTC)

Script errors[edit]

You seem to have added {{Countries of Europe}} to a lot of categories. That made a lot of them end up in Category:Pages with script errors and some pages are even impossible to load. Maybe you can help clean this up? Multichill (talk) 17:11, 2 September 2017 (UTC)

The current version of the template calls Template:Countries of Europe/list, which calls Template:Countries of Europe/item 50 times, each calls Template:Countries of Europe/catname, which looks for needed language. A lot of processing power is used for that. It would be better to switch back to older version of the template, which is much longer in bytes, but way more easy in processing.--TohaomgTohaomg (talk) 17:52, 2 September 2017 (UTC)

File:Embassy of Ukraine in Paris.jpg[edit]

У чому причина для перейменування?--Anatoliy (talk) 00:29, 16 September 2017 (UTC)

Стара назва була "100528paris ambassade ukraine02.jpg". По-перше, там купа цифр, які не мають жодного сенсу, по-друге, там три іменника не пов'язаних між собою граматично. Одразу не зрозуміло це "paris ambassade, ukraine" або "paris, ambassade ukraine". Я спочатку прочитав як "paris ambassade, ukraine". --TohaomgTohaomg (talk) 14:13, 16 September 2017 (UTC)
100528 — дата 28 травня 2010 року, Paris — місто, Ambassade Ukraine — викинуто артикль з Ambassade d'Ukraine, у ключових словах так часто робиться, ну й 02 — номер фото в серії. Як на мене, таке не варто перейменовувати, це питання смаку й вибору назви автором — NickK (talk) 23:27, 22 September 2017 (UTC)

File:COA Solomianskyi, Kyiv, Ukraine.svg[edit]

Вдячний Вам за те, що оптимізували мої креслення гербів районів міста Києва, однак є питання. Скажіть будь ласка, з якою метою був прибраний тризуб з верхів'я герба Солом'янського району?--Leonid76 (talk) 01:16, 19 October 2017 (UTC)

Не помітив що він пропав, зараз поверну. --TohaomgTohaomg (talk) 01:57, 19 October 2017 (UTC)

File:Borznanskiy rayon gerb.png[edit]

Commons-emblem-issue.svg
File:Borznanskiy rayon gerb.png has been listed at Commons:Deletion requests so that the community can discuss whether it should be kept or not. We would appreciate it if you could go to voice your opinion about this at its entry.

If you created this file, please note that the fact that it has been proposed for deletion does not necessarily mean that we do not value your kind contribution. It simply means that one person believes that there is some specific problem with it, such as a copyright issue.

Please remember to respond to and – if appropriate – contradict the arguments supporting deletion. Arguments which focus on the nominator will not affect the result of the nomination. Thank you!

Afrikaans | العربية | беларуская (тарашкевіца)‎ | български | বাংলা | català | čeština | dansk | Deutsch | Deutsch (Sie-Form)‎ | Zazaki | Ελληνικά | English | Esperanto | español | eesti | فارسی | suomi | français | galego | עברית | hrvatski | magyar | Հայերեն | Bahasa Indonesia | íslenska | italiano | 日本語 | 한국어 | 한국어 (조선) | македонски | മലയാളം | norsk bokmål | Plattdüütsch | Nederlands | norsk nynorsk | occitan | polski | پښتو | português | português do Brasil | română | русский | sicilianu | slovenčina | slovenščina | shqip | српски / srpski | svenska | ไทย | Türkçe | українська | Tiếng Việt | 中文 | 中文(简体)‎ | 中文(繁體)‎ | +/−

109.238.80.85 11:34, 1 December 2017 (UTC)

Move request denial[edit]

Hi Tohaomg! I requested move for File:й.svg‎; File:ы.svg‎; File:ж.svg for the following reason, maybe this would be helpful for you to reconsider your denial. ВоенТех (talk) 16:56, 22 December 2017 (UTC)

Ok, I get it, but you should have used reason 4 "To harmonize the names of a set of images: so that only one part of all names differs." instead of reason 2. --TohaomgTohaomg (talk) 17:08, 22 December 2017 (UTC)
Thanks! My mistake. ВоенТех (talk) 17:16, 22 December 2017 (UTC)

By the way, for a further convenience. Is it possible in any way to create lowercase filenames or redirects here, which would differ from uppercase and vice versa? ВоенТех (talk) 17:22, 22 December 2017 (UTC)

MediaWiki software automatically converts the first letter of a page title or a filename to upper case, so "Abc.svg" and "abc.svg" are titles of the same file. You should somehow put an uppercase letter into the title, so that this letter is not first in the title.
And, by the way, I am a native Ukrainian and Russian speaker, medium Belarusian speaker and I understand a bit of Bulgarian. Also I am familiar with Georgian script. If you have any questions concerning Cyrillic or Georgian script, I will be glad to help you. --TohaomgTohaomg (talk) 17:31, 22 December 2017 (UTC)
Дуже дякую! Не звернув уваги, бо одразу перейшов до стор. обговорення. ВоенТех (talk) 18:43, 22 December 2017 (UTC)
Створіть власну сторінку користувача і вкажіть на ній які мови ви знаєте. --TohaomgTohaomg (talk) 19:01, 22 December 2017 (UTC)
Я ними спілкуюсь, та я зовсім не впевнений, що я ïх хоч трохи знаю, не зважаючи на те, що завжди мав виключно "відмінно" з усіх мов, що колись вивчав. Зустрівся мені один мольфар на Закрпатті, поспілкувавшись з котрим мені стало зрозуміло, що та мова, котру я вважав я знаю, для мене майже зовсім невідома. Довелося поспілкуватися зі скоттішем та справжнім кокні, я зрозумів, що та англійська, котрою я спілкувався, то або зовсім не англійська, а якесь порто-франко, або моï знання неï такі мізерні, що ïх навіть "знанням" важко назвати. Мандруючи Росією, віддаленими селищами у Орловській губерніï чи будь-де ще, починаєш розуміти, що російська мова така сама тера інкогніта. ВоенТех (talk) 11:07, 23 December 2017 (UTC)
Ми тут на початку розмовляли англійською, хоча обидва знаємо українську. Це непорозуміння відбулося через відсутність на вашій сторінці вказання мов, які ви знаєте. І ніхто не вимагає від вас ідеального знання якоїсь мови, в кінці кінців ви можете вказати ваш рівень знання мови як початковий чи середній. Ось я, наприклад, вказав рівень англійської як майже на рівні рідної. Я теж не дуже зможу поговорити із шотландцем, але користувачі, які захочуть зі мною поговорити, знатимуть що зі мною можна поговорити англійською і що я зможу підтримувати розмову англійською. --TohaomgTohaomg (talk) 12:15, 23 December 2017 (UTC)
Ваша правда. Треба буде зробити. ВоенТех (talk) 12:42, 23 December 2017 (UTC)

For your information[edit]

Look here meta:User talk:Tohaomg#Change c:File:Lubomlskiy_rayon_prapor.png to c:File:lag of Liuboml raion.svg --2003:DE:727:CA78:CDFF:21A4:8339:FD6B 21:07, 31 December 2017 (UTC)

File:Time zones of Europe.png[edit]

Commons-emblem-issue.svg
File:Time zones of Europe.png has been listed at Commons:Deletion requests so that the community can discuss whether it should be kept or not. We would appreciate it if you could go to voice your opinion about this at its entry.

If you created this file, please note that the fact that it has been proposed for deletion does not necessarily mean that we do not value your kind contribution. It simply means that one person believes that there is some specific problem with it, such as a copyright issue.

Please remember to respond to and – if appropriate – contradict the arguments supporting deletion. Arguments which focus on the nominator will not affect the result of the nomination. Thank you!

Afrikaans | العربية | беларуская (тарашкевіца)‎ | български | বাংলা | català | čeština | dansk | Deutsch | Deutsch (Sie-Form)‎ | Zazaki | Ελληνικά | English | Esperanto | español | eesti | فارسی | suomi | français | galego | עברית | hrvatski | magyar | Հայերեն | Bahasa Indonesia | íslenska | italiano | 日本語 | 한국어 | 한국어 (조선) | македонски | മലയാളം | norsk bokmål | Plattdüütsch | Nederlands | norsk nynorsk | occitan | polski | پښتو | português | português do Brasil | română | русский | sicilianu | slovenčina | slovenščina | shqip | српски / srpski | svenska | ไทย | Türkçe | українська | Tiếng Việt | 中文 | 中文(简体)‎ | 中文(繁體)‎ | +/−

Maphobbyist (talk) 22:26, 10 January 2018 (UTC)

Перейменування файлів[edit]

Не потрібно перейменовувати файли зі старих назв об'єктів на нові у випадку перейменування об'єкта. Перейменування відбувається, якщо назва файлу містить помилку. Але стара назва об'єкта не є помилкою, особливо у випадку, коли на момент зйомки об'єкт носив таку назву. Тож зображення станцій метро не потрібно було перейменовувати. Такі запити треба відхиляти. Права перейменовувача даються не для того, щоб перейменовувати все підряд, а щоб перед тим, як перейменувати, подумати, чи відповідає перейменування правилам чи ні.--Anatoliy (talk) 19:35, 10 February 2018 (UTC)

Вікісховище існує для того, щоб знайти фотографії потрібного об'єкту. Якийсь неукраїнець буде шукати фотографії станції "Почайна", але нічого не знайде, бо всі фотографії містять лише "Петрівка". Тобто, люди закордоном можуть і не знати що "Почайна" та "Петрівка" це те саме. --TohaomgTohaomg (talk) 19:42, 10 February 2018 (UTC)
А якщо шукатиме навпаки, а називатимуться за новою назвою, буде ж аналогічно. Це легко вирішується, написавши в описі: Станція метро «Петрівка» (нині «Почайна»). Тоді пошук знайде за обома словами. Ти що фотографії тільки за назвою шукаєш?--Anatoliy (talk) 22:53, 10 February 2018 (UTC)
Взагалі для пошуку на Вікісховищі є категорії. Коли буде структуроване Вікісховище буде ще щось типу тегів, можна буде SPARQL запитом шукати фото. Я власне вже збирався піти почати номінацію на позбавлення тебе прав, бо ти не вперше перейменовуєш з порушенням правил, але хай вже раз Агонк попередив… --Base (talk) 16:04, 11 February 2018 (UTC)

Белорусская социал-демократическая партия (Народная Грамада)[edit]

приветствую Вас. я заметил что вы ранее загружали логотип политической партии . не могли бы вы так же загрузить логотип партии Белорусская социал-демократическая партия (Народная Грамада). очень вас прошу. —Preceding unsigned comment was added by 46.72.228.176 (talk) 20:01, 15 February 2018 (UTC)

На Викисклад, к сожалению, этот логотип загружать нельзя, поскольку он не пребывает в общественном достоянии. Загрузка его сюда, на Викисклад, будет нарушением авторского права, поэтому надо загружать этот логотип в каждую языковую версию отдельно, как, например, это сделано в английской википедии - en:File:Belarusian Social Democratic Party (People's Assembly) logo.png --TohaomgTohaomg (talk) 20:10, 15 February 2018 (UTC)

File tagging File:Badge of a Detroit Police Department officer.png[edit]

беларуская (тарашкевіца)‎ | বাংলা | català | čeština | dansk | Deutsch | Deutsch (Sie-Form)‎ | Ελληνικά | English | español | euskara | فارسی | suomi | français | galego | עברית | hrvatski | magyar | Հայերեն | italiano | 日本語 | 한국어 | lietuvių | македонски | മലയാളം | मराठी | norsk bokmål | Plattdüütsch | Nederlands | polski | português | română | русский | sicilianu | slovenčina | slovenščina | српски / srpski | svenska | Türkçe | українська | اردو | Tiếng Việt | 中文(简体)‎ | 中文(繁體)‎ | +/−
Warning sign
This media was probably deleted.
Thanks for uploading File:Badge of a Detroit Police Department officer.png. This media is missing permission information. A source is given, but there is no proof that the author or copyright holder agreed to license the file under the given license. Please provide a link to an appropriate webpage with license information, or send an email with copy of a written permission to OTRS (permissions-commons@wikimedia.org). This also applies if you are the author yourself.

Please see this page for more information on how to confirm permission, and Commons:Permission if you would like to understand why we ask for permission when uploading work that is not your own.

The file probably has been deleted. If you sent a permission, try to send it again after 14 days. Do not re-upload. When the OTRS-member processes your mail, the file can be undeleted. Additionally you can request undeletion here, providing a link to the File-page on Commons where it was uploaded ([[:File:Badge of a Detroit Police Department officer.png]]) and the above demanded information in your request.

Yann (talk) 12:53, 1 April 2018 (UTC)

Round 2 of Picture of the Year 2017 is open![edit]

POTY barnstar.svg

You are receiving this message because you voted in R1 of the 2017 Picture of the Year contest, but not yet in R2.

Dear Tohaomg,

Wikimedia Commons is happy to announce that the second round of the 2017 Picture of the Year competition is now open. This year will be the twelfth edition of the annual Wikimedia Commons photo competition, which recognizes exceptional contributions by users on Wikimedia Commons. Wikimedia users are invited to vote for their favorite images featured on Commons during the last year (2017) to produce a single Picture of the Year.

Hundreds of images that have been rated Featured Pictures by the international Wikimedia Commons community in the past year were entered in this competition. These images include professional animal and plant shots, breathtaking panoramas and skylines, restorations of historical images, photographs portraying the world's best architecture, impressive human portraits, and so much more.

There are two total rounds of voting. In the first round, you voted for as many images as you liked. In Round 1, there were 1475 candidate images. There are 58 finalists in Round 2, comprised of the top 30 overall as well as the top 2 from each sub-category.

In the final round, you may vote for a maximum of three images. The image with the most votes will become the Picture of the Year 2017.

Round 2 will end on 22 July 2018, 23:59 UTC.

Click here to vote now!

Thanks,
the Wikimedia Commons Picture of the Year committee 11:33, 17 July 2018 (UTC)

Просьба (1)[edit]

Coat of Arms of Sloviansk.svg


Прошу обрезать вот этот герб. Ну и зеленый можно заменить на более темный. --Sergkarman (talk) 20:14, 15 August 2018 (UTC)

@Sergkarman: - ✓ Done --TohaomgTohaomg (talk) 10:43, 1 September 2018 (UTC)

Просьба (2)[edit]

Здравствуйте. У меня вопрос к Вам. Вы можете нарисовать профессионально логотип ? Логотип Парламента Азербайджана. Если я Вам буду дать эскиз ? CalalC99 (talk) 20:15, 21 August 2018 (UTC)

@CalalC99:, хорошо, я нарисую, но на этой неделе я как белка в колесе, поэтому займусь этим через неделю.--TohaomgTohaomg (talk) 20:23, 21 August 2018 (UTC)
Да, проблем нет. Вот тут эскиз логотипа Парламента Азербайджана. Самое главное, получиться нарисовать ? На этой неделе, на другой неделе, это не так важно. Самое главное, получиться нарисовать ? CalalC99 (talk) 20:56, 21 August 2018 (UTC)
А есть более качественная фотография? А тот тут не всё видно. Текст на рисунке так совсем не видно. --TohaomgTohaomg (talk) 21:16, 21 August 2018 (UTC)
Текст, я Вам скажу. CalalC99 (talk) 21:20, 21 August 2018 (UTC)
Текст: AZƏRBAYCAN RESPUBLİKASININ MİLLİ MƏCLİSİ. CalalC99 (talk) 21:20, 21 August 2018 (UTC)
Это поможет ? В эскизе изображен именно этот здания. CalalC99 (talk) 21:22, 21 August 2018 (UTC)
Там в эскизе здания Парламента. В здании есть флаг Азербайджана. Перед зданием фонтан и мини сквер. Вот так. Верху текста есть герб Азербайджана. Вот так А текст, я указал. Сам логотип желтого или же золотого цвета. Ну и все. CalalC99 (talk) 21:25, 21 August 2018 (UTC)

Здравствуйте. Хотел Вам сказать, когда время будет, можете создать логотип ? CalalC99 (talk) 16:54, 28 August 2018 (UTC)

Завтра и начну. TohaomgTohaomg (talk) 16:55, 28 August 2018 (UTC)
Спасибо огромное. Извините за беспокойство. CalalC99 (talk) 17:02, 28 August 2018 (UTC)
@CalalC99:, вроде сделал. Хочу отослать вам что бы посмотрели. Пришлите мне пустое письмо и ответом я пришлю рисунок. --TohaomgTohaomg (talk) 18:14, 31 August 2018 (UTC)
Вот мой mail: calalc99@mail.ru CalalC99 (talk) 10:52, 1 September 2018 (UTC)
Можно Ваш mail ? CalalC99 (talk) 11:04, 1 September 2018 (UTC)
Укажите ваш e-mail в настройках и поставьте галочку возле "Digər istifadəçilərin mənə e-məktub göndərməsinə icazə ver" что-бы другие пользователи могли писать вам письма. --TohaomgTohaomg (talk) 11:10, 1 September 2018 (UTC)

Template:Potd/2017-10-16 (uk)[edit]

Hello, you created this template for a POTD, unfortunately the picture didn't correspond with the right mosque. This is fixed now and the text description you created is not accurate anymore, could you please have a look at it and improve it accordingly. Best, Poco2 18:25, 4 October 2018 (UTC)

Правила транслітерації. З української[edit]

Будь ласка, вивчіть. І повиправляйте свої помилки та помилки росіян, де ви та вони українське Г у назвах українських населених пунктів перекладаєте якогось дива як G. --Бучач-Львів (talk) 08:35, 25 December 2018 (UTC)

Фото[edit]

Здравствуйте. Вы можете создать этот логотип высокой качестве? CalalC99 (talk) 15:57, 14 February 2019 (UTC)

File:Delegation of the Wikimedia Cuteness Association on WM CEE Meeting 2018.jpg[edit]

Commons-emblem-issue.svg
File:Delegation of the Wikimedia Cuteness Association on WM CEE Meeting 2018.jpg has been listed at Commons:Deletion requests so that the community can discuss whether it should be kept or not. We would appreciate it if you could go to voice your opinion about this at its entry.

If you created this file, please note that the fact that it has been proposed for deletion does not necessarily mean that we do not value your kind contribution. It simply means that one person believes that there is some specific problem with it, such as a copyright issue.

Please remember to respond to and – if appropriate – contradict the arguments supporting deletion. Arguments which focus on the nominator will not affect the result of the nomination. Thank you!

Afrikaans | العربية | беларуская (тарашкевіца)‎ | български | বাংলা | català | čeština | dansk | Deutsch | Deutsch (Sie-Form)‎ | Zazaki | Ελληνικά | English | Esperanto | español | eesti | فارسی | suomi | français | galego | עברית | hrvatski | magyar | Հայերեն | Bahasa Indonesia | íslenska | italiano | 日本語 | 한국어 | 한국어 (조선) | македонски | മലയാളം | norsk bokmål | Plattdüütsch | Nederlands | norsk nynorsk | occitan | polski | پښتو | português | português do Brasil | română | русский | sicilianu | slovenčina | slovenščina | shqip | српски / srpski | svenska | ไทย | Türkçe | українська | Tiếng Việt | 中文 | 中文(简体)‎ | 中文(繁體)‎ | +/−

(talk) 10:03, 27 March 2019 (UTC)

Просьба о логотипе[edit]

Здравствуйте. У меня к вам одно просьба. Вы можете создать этот логотип (в верхней левой стороне). Это логотип партии Müsavat. Этот файл очень нужен для Википедии. CalalC99 (talk) 18:46, 29 March 2019 (UTC)

@CalalC99: Сделал - File:Müsavat.svg. Добавьте описания и категории. TohaomgTohaomg (talk) 14:46, 2 April 2019 (UTC)
Огромное спасибо. Очень отлично. Спасибо огромное. В Commonse и в Википедии логотипы Азербайджанских партий вообще нету. А в google.az фотографии очень ужасного качество. Рад буду если вы еще несколько логотипов создаете. Если время будет. Партии а Азербайджане очень мало. У нас диктатура насчет партий. CalalC99 (talk) 17:47, 2 April 2019 (UTC)
Azərbaycan Xalq Cəbhəsi Partiyası - первый партия Азербайджана. Создан в 1989 году. CalalC99 (talk) 17:51, 2 April 2019 (UTC)
Все а Азербайджане 20 партий. Если можете постоянно, когда время будет, создать логотипы. В Азербайджане не каких партий нету сайта. И логотипы в интернете редкость. В статьях Википедии из за того что нет логотипов, статьях состояние плохое. CalalC99 (talk) 19:35, 2 April 2019 (UTC)
 1. Azərbaycan Milli İstiqlal Partiyası
 2. Vətəndaş Həmrəyliyi Partiyası
 3. Demoкratiк Azərbaycan Dünyası Partiyası
 4. Azərbaycan Sosial Rifah Partiyası
 5. Vəhdət Partiyası
 6. Azərbaycan Demoкrat Partiyası
 7. Azərbaycan Demoкratiк İslahatlar Partiyası
 8. Bütöv Azərbaycan Xalq Cəbhəsi Partiyası (надпись Bütöv Azərbaycan Xalq Cəbhəsi Partiyası не нужен)
 9. Klassiк Xalq Cəhbəsi Partiyası
 10. Vətəndaş və İnкişaf Partiyası

Ukrainian elections[edit]

Результати Виборів Президента України 2019 за округами (другий тур).svg

Do you have time to update this file. Thank you so much! Coffeeandcrumbs (talk) 05:23, 22 April 2019 (UTC)

Yes --TohaomgTohaomg (talk) 06:55, 22 April 2019 (UTC)

A barnstar for you![edit]

Barnstar of Diligence Hires.png The Barnstar of Diligence
Thank you! Numerous wikis across the world benefit from your work. Coffeeandcrumbs (talk) 13:17, 22 April 2019 (UTC)

Видалення чужої роботи![edit]

Шановний, ви багато на себе берете. Я зробив роботу (карти явки виборців у статті "Вибори Президента України 2019"), а ви її видалили, щоб залити своє. Я розумію, що Вікіпедія то вільна енциклопедія, але якщо користувач зробив роботу і вона затверджена, то видаляти її свинство. Можна доповнювати (текст), рекомендувати щось змінити, але не переробляти повнястю і видаляти. Бо якщо так буде, то для чого тут у Вікіпедії взагалі щось робити.

P.S. Залишаю за собою право повернути свою роботу, в іншому випадку додведеться скаржитись адміністрації Вікіпедії.

— Preceding unsigned comment added by Nazar.galitskyj (talk • contribs) 06:41, 23 April 2019 (UTC)

UEFA member associations / Countries of Europe[edit]

Здравствуйте, Tohaomg. Не могли бы Вы подправить бота, чтобы тот не добавлял шаблон {{Countries of Europe}}, если в категории уже стоит шаблон {{UEFA member associations}}?

Как можно видеть (примеры с Countries of Europe и UEFA member associations), эти шаблоны дублируют друг друга. Однако шаблон {{UEFA member associations}} куда более предпочтительнее в данном случае, потому что шаблон {{Countries of Europe}} дает ссылку на Великобританию (the United Kingdom) вместо ссылок на Англию, Шотландию и Уэльс, из-за чего игроки этих сборных не отображаются в шаблоне.--Russian Rocky (talk) 10:08, 26 April 2019 (UTC)

File copyright status[edit]

Information icon Welcome to Wikimedia Commons. While everyone is welcome to contribute constructively to the project, one or more of your recent file uploads had missing or false information regarding its source and copyright status. Please note that Wikimedia Commons takes copyright rules and infringement very seriously. Files may only be uploaded and included if their copyright status meets the conditions stated in our licensing policy, and if their provenance is clearly documented. Files that fail to meet those conditions may be deleted, and users who fail to meet them may be blocked. Please follow our first steps, if you haven't already. If you have questions, feel free to ask at the Village Pump copyright question page or on my talk page. Thank you.   — Jeff G. please ping or talk to me 17:35, 1 August 2019 (UTC)

@Jeff G.:, what file are you talking about? --TohaomgTohaomg (talk) 19:02, 1 August 2019 (UTC)