User talk:Vitruvian

From Wikimedia Commons, the free media repository
Jump to: navigation, search


Welcome to Wikimedia Commons, Vitruvian!

-- 00:15, 12 October 2011 (UTC)

Dersim[edit]

Buna istinaden öncelikle Category:Dersim rebellion göstereyim. tr:Dersim İsyanı maddesinde Atatürk'ten bahsedildiği halde özellikle ilgili fotoğrafın kaldırılması anormal. Temel kitaplarından Mete Tunçay, T.C.'nde Tek-parti Yönetimi'nin Kurulması (1923-1931)'de de olduğu gibi Umumi Müfettişlikler, İskan Kanun, Tunceli Kanunu birlikte anlatılıyor. Bunların alakasız olduğuna dair iddianız asılsızdır. Takabeg (talk) 10:31, 16 March 2012 (UTC)

Anlamadınız galiba. Türkçe Vikipedi'de Atatürk'ten bahsedilen kısımda sonradan eklenen bir Ntv Tarih kaynağı vardı. Kaynağı gözden geçirdim ve 1 Kasım 1936'da Atatürk'ün tekrarladığı 'Dersim çıbandır' sözünü neden bilmiyorum kaynakta ben bulamadım. Üzerinde durduğum konu, mesajda da söylediğim üzere Atatürk'e ithaf edilen bu sözle beraber TTK, Türk Tarih Tezi, Güneş Dil Teorisi, İskan kanununun harmanlanıp üzerine bir de halkevi fotoğrafıyla okların sadece Atatürk'ü işaret ediyor olması. Halkevi fotoğrafının, katliamla veya isyanla alakasını anlasaydım elbette dokunmazdım. Kısaca ikimizde olayı bambaşka şekilde ele alıyor ve bambaşka yaklaşıyoruz. Madem tarafsızlıktan ödün vermeyen birisiniz o halde hassas konulu maddelere katkı yaparken daha titiz davranmanız gerektiğine inanıyorum. Birilerine ait olarak yazdığınız sözlerin çoğunlukla yanlış çıktığını görmem nedeniyle bunu size hatırlatayım istedim. Kendimi bu konuda daha fazla yormak istemiyorum. Artık eskisi gibi zaman bulamadığım için bir projeyi bırakmak istedim. Size kolay gelsin... --Vitruvian (talk) 15:37, 16 March 2012 (UTC)
Reality'e dediğim gibi kısmen uygun. Fakat Atatürk'ü ve İskan Kanun'u hiçe saymanız yanlış, kısacası. Yine de Türkçe Viki kullanıcıları sizin canbazlığınıza farkedemezlerse öyle kalacak. O kadar. Takabeg (talk) 15:47, 16 March 2012 (UTC)

+[edit]

Birşey mi yaptın ? :)) Aslında önemli bir şey değildi. Şimdi bu editler doğru mudur ? Dersimliler esas itibariyle Alevi olduğu için içinde teorik olarak Zaza, Kürt, Türk farketmeden her türlü etnik grubun yer alması mümkündür. Tarihi gerçeğe bakıldığında Dersim aşiretinin büyük bir çoğunluğunu Zazalardan oluşturulur, ayrıntılara girmemiz gerekirse Dersim bölgesinin kuzey ve orta kesimlerinde Alevi Zaza, güney kesiminde Alevi Kürt (Kurmanci) hakimdir. Sonuçta kurbanların ortak noktası Alevi olmaları. İçinde Zazası da vardı Kürdü de vardı. Görüşün nedir ? İyi çalışmalar. Takabeg (talk) 05:46, 16 May 2012 (UTC)

Gomada'nın yaptığı katkıları hayretle inceleniyorum. Oraya sadece Kürt yazması veya Zazaları tümüyle Kürt olarak saymak bir dayatmadan ileri gitmiyor ve böyle yaparak Zazaları kendilerinden uzaklaştırıyorlar, son dönemde (özellikle büyük kentlerdeki) Zazalar bu dayatmaya karşı tepkililer. Kırsal kesimde yaşayan Zazalar, Kürt halkı ile çok iç içe değiller ve kültürel olarak birbirlerine kıyaslama şansları az. Kürt ve Zaza nüfusunun bulunduğu büyük kentlerde yaşayan Zazalar ise Kürtler ile olan kültür, inanç, dil gibi farklılıklarını gözlemleyip ayırt edebilme imkanına sahipler. Dediğin gibi kuzey kısmı çoğunlukla Zaza. Çemişgezek var mesela güneyde, onlarda da kendilerini Sunni/Türk olarak tanımlayanlar var ve sayıları oldukça fazla. Güneydeki Mazgirt ilçesine gittiğimde oranın insanlarının çoğunlukla kendini Kürt olarak tanımladığını, öyle kabul ettiklerini gördüm, ancak diğer Zazalardan pek farkları yoktu. Sana yazdığım, içeriği ters yazıyı defalarca kez başkalarına yaptım, mesela Akhilleus'a. Niye yaptığıma tam olarak ben de anlam veremiyorum, içimden o an ne gelirse yapan bir tabiata sahibim, onu düzelteceğim, yani umuyorum :) Gomada'nın yaptığı katkıların düzeltilmesi gerekli. Viki'de gördüğün herhangi yanlış bir geri alma, yanlış bilgi vb. olursa bana da haber verebilirsin, ilgileniyor olurum. --Vitruvian (talk) 13:30, 16 May 2012 (UTC)

Mesela User talk:İncelemeelemani‎#Etnik vandalizm. User talk:Rapsar#Copyvio, Takabeg (talk) 14:27, 16 May 2012 (UTC)

Bazı düzenlemeler yaptım maddelerde. Ebu Hanife el-Dinaveri konusunda emin değilim. O maddeyi ilk açan kullanıcı Noumenon, onun Kürt veya Fars kökenli olduğunu belirtmiş. Acaba bizde mi öyle yapalım? Dinaveri, Kürt tarihi üzerine araştırmalar da yapmış, Ensab el-Ekrad adlı bir de kitabı bulunuyor. Her ne kadar bu onun Kürt olduğu anlamına gelmese de, fikrin nedir? --Vitruvian (talk) 15:48, 16 May 2012 (UTC)
Kaynaklara gore persian. Birde o maddede yer alan "Kürdistan tabirini ilk kez Ebu Hanife Ahmed bin Davud Dinaveri (820-896) “Ahbar el-Tival” adlı eserindeki haritada kullanmıştır." kisimi icin herhangi kaynak var mu ? Takabeg (talk) 15:59, 16 May 2012 (UTC)
İyi yakalamışsın, üstünkörü okudum maddeyi ve gözden kaçırdım. Az önce baktım şurada bir anonim yazmış o bilgiyi ve yazımı düzeltilip maddede kalması sağlanmış, kaynakta istememişler. Bana asılsız geliyor, kaldırma yanlısıyım o bilgiyi. --Vitruvian (talk) 16:05, 16 May 2012 (UTC)

Burada Kurtlestirildi. Takabeg (talk) 17:06, 16 May 2012 (UTC)

Selahattin Zaza iken Nurettin Kurtlestirildi :))) Takabeg (talk) 17:08, 16 May 2012 (UTC)

Bu IPnin katkilarinin da incelenmesi lazim. Mesela tr:Gültan Kışanak, tr:Aysel Tuğluk gibiler Zaza olduklari halde Kurt olarak gosteriliyor. Dahasi vardir. Takabeg (talk) 17:19, 16 May 2012 (UTC)

Anonimin katkılarına bakıyordum tamda, tek bir köken değişikliğiyle kalmamış. Demirtaş'ların kategorilerindeki değişimlerde diğer kabul ettikleri etnik kimliklerini kaldırmadan, çünkü tartışmaya açık bir konu. Benim bildiğim çoğunun Zaza asıllı olduğudur. Onun için bir-iki kaynak aradım ve ekleyip giriş kısmını düzenledim. --Vitruvian (talk) 17:33, 16 May 2012 (UTC)

A, B de kontrol edebilir misin ? Takabeg (talk) 17:53, 16 May 2012 (UTC)

Gökalp Türkçü olsa da Zaza evet. Selçuk Şahin, futbolcu Sinan Kaloğlu gibi Tuncelili ve Zaza. Kılıçdaroğlu partiye göre söylemlerde bulunuyor, fakat sonuçta Zaza. Şu sanatçı Tuncelili Zaza bir aileden, fakat bu kimliğini çok ön planda tutmayı gerekli görmüyor, o yüzden kategorilendirmedim. Yusuf Hayaloğlu var bir de o da Tunceli, Ovacıklı ve Zaza. Zazaistan bayrağını anlayamadım, renklerin çağrışımını biliyorsun. Diğer Zaza bayrağı galiba Zazaca Vikipedi'deki Zazaistan maddesinde kullanılıyordu. Kullanılmayan, ortasında bir güneş olan bayrak kaldırılmalı bence, fabrikasyon ve Zazalarla doğrudan alakası yok bana kalırsa. --Vitruvian (talk) 18:11, 16 May 2012 (UTC)
İlgilendiğin için teşekkürler. Commonsta uydurma bayraklar da yüklenebilir. Abartma haritalar da. Kural itibariyle bunları silemiyoruz, ne yazık ki. Ancak {{Fictitious flag/svg}} etiketi eklenebilir. Mesela File:Flag of the Republic of Ararat.svgnin de uydurma oldugunu anlarsindir. O yuzden maddede kullanilmamali. Takabeg (talk) 22:50, 16 May 2012 (UTC)
tr:Selim Çürükkayayi unuttuk :) Ing. interwikisi de varmis. Takabeg (talk) 00:16, 17 May 2012 (UTC)

Güvenilir kaynaklar var mı ? Takabeg (talk) 02:13, 17 May 2012 (UTC)

Selim Çürükkaya'ya baktım. Zahid Gilani'nin kökeni konusunda bırakalım güvenilir kaynağı sıradan kaynak bulmak bile zor sanki? Vikipedi'de Cevat Rifat Atilhan maddesini açmak isterim, bildiğin iyi bir kaynak varsa bana haber verirsen sevinirim. --Vitruvian (talk) 03:39, 17 May 2012 (UTC)

Mesela Rifat N. Bali. Takabeg (talk) 05:00, 17 May 2012 (UTC)

Bu da baska bir vandalizm. Cemal Gursel'in Alevi-Kurt bir aileden oldugunu gosteren kaynaklar kaldirildi. Takabeg (talk) 10:59, 17 May 2012 (UTC)

Hasan Tahsin Turklestirildi :) Takabeg (talk) 11:23, 17 May 2012 (UTC)

Gürsel ben doğuluyum, ama tarihte Kürt diye bir şey yok ve Türküm diyor. Onun için çok karışmak istemedim yoksa Türkçe Vikipedi'de de gerekli düzenlemeleri yapardım. Diğer Zaza, Alevi, Fars vs. asıllılarda düzenleme yaptım biliyorsun, fakat bildiğin üzre örneğin, onlar kendi Zazalıklarını inkar etmiyor ve Zazaların Kürt olduğunu düşünüyorlar dolayısıyla etnik kökenleriyle alakalı düzenlemeleri yapmada bir sakınca söz konusu değil. Gürsel ise, Kürtlüğü bambaşka bir boyuta taşımış. Bedrettin Dalan örneği var mesela birebir aynı düşünce. Bir de senden ricam, Türkçe Vikipedi'nin maddeleriyle ilgili olarak bana danışır ve bilgilendirirsen daha uygun olabilir, çünkü daha önce ad değişimi yaptım ve benim hesabım İngilizce Vikipedi'de açılmıyor, ancak anonim olarak giriyorum oralara ve o zamanda yaptığım katkılar fazla irdelenmeden geri alınıyor; mesela 'biz bunu tartışma sayfasında konuştuk' denerek geri alındı, anonimlerin sözü geçmiyor gibi. R. Bali birikimli bir yazar C.R.Atilhan maddesi için işime yarayacak, sağolasın. --Vitruvian (talk) 21:28, 17 May 2012 (UTC)
Gursel icin Viki kurallarina gore guvenilir kaynaklara gore bilgiler aktarilmalidir. Yani Alevi Kurt ailesinden olmasini gosteren kaynaklar var, buyudukten sonra Kurt varligini inkar ettigini gosteren kaynaklar var. Bu bilgilerin tarafsizca aktarilmasi lazim. Zira sonucta Turkce Viki de bir ansiklopedi. Guvenilir kaynaklari reddedilmez ve sansur yapilamaz. Ayrica Aleviligi inkar etmedi hatta Alevi kulturun gelismesine katkida bulunmaya calisti, biliyorsundur. Takabeg (talk) 00:24, 18 May 2012 (UTC)
İngilizce sayfasına göz attım, sadece etnik köken değil inancındaki Aleviliğin yerini Sunnilik almış, kaynakları verdim, fakat dediğim gibi İngilizce Vikipedi'ye uğrama yanlısı değilim. Gerek zaman açısından gerekse diğer faktörler. Türkçe'dekinde Rapsar gereken bilgiyi kaynak vasıtasıyla eklemiş. Az önce Türkçe Vikipedi'de Kemal Burkay'a baktım onunla ilgili birkaç kaynak bakmalıyım, çünkü kategorilendirmelerde Zazalık yok ve tek bir kimlik verilmiş. --Vitruvian (talk) 17:18, 18 May 2012 (UTC)

File talk:Metin Kahraman.JPG inceledin mi hic ? Kullanici Metin Kahraman'i da Kurtlestirmis :)) Takabeg (talk) 12:01, 19 May 2012 (UTC)

tr:Zahid Gilani niye Kurd ? Guvenilir kaynaklar var midir ? Ayrica تاج الدين ابراهيم الكردي السنجاني‎ adi Wikiler ve Wiki kaynakli siteler disinda bulamadim. Takabeg (talk) 13:33, 19 May 2012 (UTC)

Gilani için gereken yapıldı, kaynak olmaksızın maddede bulunamaz o etnik kimliği. Çünkü biliyorsun katkıyı yapan kullanıcı güvenilir değil. Defalarca kez Dersim Massacre maddesinde bir etnik kimlik dayatması yaptı ve halen de yapıyor. Hamdi Özyurt'a da baktım, tamam. Bu dün gece açıldı; şayet kuşkulu, yanlış bir bilgi gördüysen belirtmeni isterim yahut ek olarak ekleyebileceğim bir şey var ise. --Vitruvian (talk) 12:45, 22 May 2012 (UTC)
tr:Bülent Orandan bahsedilebilir. tr:Ayşe Şasa Bedirhan'in torunlarından yani Kürt asıllı sayılır. Takabeg (talk) 13:16, 22 May 2012 (UTC)
Birde "emekli general" ifadesi uygun degildir. Kendince "Milis generali", ama supheli bir bilgi. Takabeg (talk) 13:22, 22 May 2012 (UTC)
✓OK Teşekkürler. --Vitruvian (talk) 14:15, 22 May 2012 (UTC)
Tam olarak anlatamamisimdir. Kendisi milis generali oldugunu iddia etti ve kitaplarina, yazilarina oyle imza atti. Ayrica bazi kaynaklar oyle aktardi. Fakat tarihi kaynaklara bakildiginda dayanaksiz oldugu anlasiliyor. Yani Atilhan'in generalligi supheli. Takabeg (talk) 14:20, 22 May 2012 (UTC)
Tamam anladım, şimdi düzelttim. Yok doğru anlattın, fakat acelem vardı, tam anlamamışım başta. --Vitruvian (talk) 14:41, 22 May 2012 (UTC)
Eline sağlık. Ancak Ayşe Şaşa için tr:Kategori:Kürt sinemacılar, tr:Kategori:Kürt yazarlar uygun değildir. Yerine Kürt asıllı Türkler ve Çerkez asıllı Türkler eklenebilir, bence. Takabeg (talk) 14:46, 22 May 2012 (UTC)
Aynı fikirdeyiz. ✓OK --Vitruvian (talk) 08:03, 28 May 2012 (UTC)

Gereksiz Türkçülük[edit]

Buna ne dersin ? tr:Anadolu beylikleri maddesinin Ingilizce Vikideki basligi en:Anatolian beyliks, ama cocuk illa ki "Turkish" eklemek istedi. "Anatolian Turkish beyliks" diyen kaynaklari aramistir. Tabi oyle diyen kaynaklar da var. Fakat dusunsene en:Ildeniz zaten Anadolu beyliklerinden degildir. Iste gereksiz Turkculugun zararli ornegi :) Takabeg (talk) 15:01, 19 May 2012 (UTC)

tr:Hamdi Özyurt'u unuttuk. Takabeg (talk) 03:57, 20 May 2012 (UTC)

? 78.182.193.104nin diger degisikliklerin incelenmesi lazim, bence. Takabeg (talk) 03:32, 30 May 2012 (UTC)

Birincisi uygun. Ama ikincisi uydurma. Zira eklenen kaynak elbiseden bahsetmiyor. Ayrintili bilgiler icin File talk:SogdiansNorthernQiStellae550CE.jpg. Takabeg (talk) 14:08, 30 May 2012 (UTC)

+[edit]

Sence bu fazlasıyla özgün bir araştırmanın ürünü değil mi? Ya da başlığı değiştirmek gerekmez mi intervikilere bakılaraktan. Maddede geçen:"Sadece 1-8 Mayıs 1918 tarihleri arasında 16 bin 782 kişi katledildi." ifadesi dahi çok iddialı sayılabilir doğru düzgün bir haber bile bulunmayan bir konu için. --Vitruvian (talk) 13:27, 5 June 2012 (UTC)

Atıyor. Takabeg (talk) 17:37, 5 June 2012 (UTC)

Bu arada tr:Musa Kart tr:Orta Anadolu Kürtleri'nden. Takabeg (talk) 13:08, 27 June 2012 (UTC)

Mesela Bu (pp. 12-13) Takabeg (talk) 12:35, 28 June 2012 (UTC)
Bu foto tr:Türkiye İzcilik Federasyonu maddesi için uygun mu ? Category:Hatay State kategorisinde de izciler görünüyor. Ama maddesi kopyalarla doluymuş :(Takabeg (talk) 12:56, 28 June 2012 (UTC)

Özgün araştırma[edit]

Selam. Derginin başka linkleri bulamadım. IP kullanıcı tarafından yapılan eklemelerde kaynaksız özgün araştırmalar bulunuyor. Şunların (büyük ihtimalle dahası vardır) kontrol edilmesi lazım.

  • tr:Bektaşilik ozgun arastirmalarla dolu ve kaynaksiz bir madde. Ayrıca metinden dış bağlantılara doğrudan link verilmekte.
  • tr:Sâbiîlik maddesinin ayrica bakiniz bolumu.
  • tr:Şablon:Şiilik mezhepleri Ozgun arastirma soz konusu. Mesela Kızılbaş Safaviyye müretleri olan savaşçılara verilen ad. 15 nci yüzyıla ait. Bektaşilik ise ondan önce 13 nci yüzyılda Anadolu'ya gelen birinin esinlendi ve 14. yüzyılda yaymaya başladı. Bence bu özgün araştırmalar Alevi-Bektaşçılarından birinin işidir. Takabeg (talk) 08:10, 5 July 2012 (UTC)

tr:Balım Sultan de de link var. Takabeg (talk) 08:19, 5 July 2012 (UTC)

tr:Yarsanizm Takabeg (talk) 06:45, 6 July 2012 (UTC)

Bu aralar fazla zaman bulamıyorum, ancak birazına baktım. Zaman bulunca iyice gözden geçireceğim. --Vitruvian (talk) 23:22, 7 July 2012 (UTC)

Village pump in Turkish language[edit]

Commons:Köy çeşmesi varmis. Yeni ogrendim :) Takabeg (talk) 15:11, 18 July 2012 (UTC)

Bildirdiğin için teşekkür ederim, kolay gelsin. --Vitruvian (talk) 16:36, 18 July 2012 (UTC)

Dersim[edit]

Sanırım şu bilgi de eksik:

Dersim Vilâyeti, 26.06.1926 tarih ve 404 sayılı Resmî Ceride 'de yayımlanan 30 Mayıs 1926 tarih ve 877 sayılı Kanunla ilçeye dönüştürülerek Elâzığ'a bağlanmıştır.

Takabeg (talk) 12:15, 5 August 2012 (UTC)

Telif[edit]

Dosya:Crfgd.jpg, Dosya:Türkler Arapların dinini kabul etmeden evvel de büyük millet idi.jpg (Medeni Bilgiler kısımı kesersen iyi olur) dışındakilerin KM olduğunu kanıtlayan herhangi delil yok. Ancak İtalya çıkışlı fotoğrafların telif hakkının korunma süresi 30 yıldır. Dolayısıyla Dosya:Crfgd.jpg'nin KM olma ihtimali sıfır değil ama kanıtı da yok. Yani o iki dosyanın dışındaki hepsi KM silinsin . Yine de yüklemek isteyenler varsa onları buraya yani Commonsa yönlendirebilirsin. Takabeg (talk) 01:06, 9 August 2012 (UTC)

:))) Takabeg (talk) 11:49, 10 August 2012 (UTC)

Kenan Evren'i de Arnavut diye biliyorum, kategorilerde göremedim. (?) --Vitruvian (talk) 01:47, 11 August 2012 (UTC)
Kaçıncı kuşaklara kadar X asıllı sayılması gerektiğine bağlı. Aslıdna İlker Başbuğ da aynı kategoriye (Arnavut sülalesinden yani ) giriyor. İsmet için tamam ama Ömer İnönü'nün Kürt asıllı sayılması doğru mu acaba ? Bu konudaki belli kriterler varsa Evren'e de Arnavut asıllı kategorisi eklenebilir. Ayrıca bir kişinin X asıllı olmasının kayda değer konu olup olmamasına da bakılmalıdır, bence. Takabeg (talk) 02:26, 11 August 2012 (UTC)

tr:Musa Kazım Göksu maddesine bakar mısın ? Adamın ailesinin soyadı Göksu değil, Onar. Musa Kazım Göksu başlığı yanlıştır, bence. Ayrica eklenmekte olan fotoğraf da Category:Musa Kâzım Onar'a değil, Category:Hulûsi Göksu'e ait. Takabeg (talk) 03:24, 21 August 2012 (UTC)

tbmm.gov.tr ile İslam Araştırmaları Merkezi'nin sitesine baktım, soyadı dediğin gibi Onar imiş. Resim de düzeltildi. --Vitruvian (talk) 15:28, 22 August 2012 (UTC)
Eline saglik. User talk:Esc2003#İnönü ile de ilgilenir misin ? Takabeg (talk) 17:10, 22 August 2012 (UTC)
Kürt asıllı Türkler adlı kategori bir tartışma neticesinde Türkiyeli Kürtler olarak taşındı. Hatırladığım kadarıyla ben ve Reality haricinde görüş bildiren kullanıcılar kategorinin adının Türkiyeli Kürtler olarak taşınması hususunda görüş birliğine vardılar. Doğru mu oldu? Bence kesinlikle yanlış. Yani ortada topluluk kararı var, bu durumda en iyi ihtimalle tekrar tartışılması daha uygun olur. --Vitruvian (talk) 17:21, 22 August 2012 (UTC)
Buradan da bakabilirsin. --Vitruvian (talk) 17:26, 22 August 2012 (UTC)
Bendeniz topluluk kararı (gerç iki kişinin desteğiyle konsensüs oluşamaz biliyorsundur :) hiçe sayarak yeniden oluşturmuştum. Ayrıca Kürt asıllı Türk siyasetçileri kategorisi de sorunlu. Bir yandan Türkiye'deki Kürt siyasetçi kategorisine girenler var mesela Leyla Zana gibi. Öte yandan aynı kategoride siyasetçi olarak Kürtlükle uzaktan yakından alakası olmayanlar da var mesela Kâmran İnan gibi. Biraz komik oldu. Takabeg (talk) 17:35, 22 August 2012 (UTC)
  • tr:Çağtayca tr:Türkçe'nin şivesi mi oldu ? :)
  • tr:Sarmatlar İran kökenli olduklarına dair görüşler de vardır değil Türk kökenli olduklarına dair görüşler de vardır olması lazım. Değil mi ?

Takabeg (talk) 03:33, 23 August 2012 (UTC)

Alsace38[edit]

Selam. Uzun zamandır görüşemedik. Nasıl gidiryo ? Bu mesajini gordum. Kullanıcının genel tavırları uzerindeki tespitin doğrudur. Fakat bu genel tavırlarından dolayı kullanıcılar engellenebiliyorsa Türkce Vikide kaç kullanıcı kalabilecek acaba ? :)) Takabeg (talk) 02:07, 2 February 2013 (UTC)

İyi çalışmalar Takabeg. Normal diyeyim. Bir günlük bir engel verilebilir Alsace'a yoksa uzun bir engel değil istediğim. Halklar arasındaki köprüyü yıkan ve aralarına duvar ören bir olgu olarak gördüğüm milliyetçiliğin hiçbir formuna prim verilmemesi gerekir. Doğru, Türkçe Vikipedi'de az Kürt milliyetçisi olduğu gibi doğal olarak Türk milliyetçisi de var. Sivri çıkışlar olduğu zaman ya da fikirler ısrarla maddelere yansıtıldığında şikayetlik bir durum var demektir ve elbette aynı yorumu onlara da yaparım.
Bu arada Ukrayna'da her sene Ukrayna İsyan Ordusu'nun kuruluş yıldönümünü kutlayan milliyetçi Svoboda Partisi'nin hazırladığı konuşma metinlerinde ne yazdığını biliyormuydun? Cevap basit: Sev ya da terk et. Milliyetçilik her yerde aynı. :) --Vitruvian (talk) 12:03, 2 February 2013 (UTC)

şablon, dosya[edit]

diq:Kategoriye:Şablonê melumatê dewletan'a bakar mısın ? diq:Estanbol maddesinde Sûkê bıray bölümünde bazı ülkelerinki (benim oluşturduklarım :)) doğru çalışmıyor. Şablondan anlayan kullanıcıların yardımına ihtiyacımız var. Birde bu dosyaları da kontrol edersen sevineceğiz. Takabeg (talk) 01:37, 10 March 2013 (UTC)

Açıkçası şablonlar, dosyalar pek ilgili veya bilgili olduğum konular değil fakat göz atarım bir ara. Zazaca Vikipedi'deki bir mesajını okudum, tertelenin Zazacada soykırım anlamına gelip gelmediğiyle alakalı. Her ne kadar her geçen gün unuttuğum bir dil olsa da, Zazacada oturmuş bir soykırım kelimesi yok diye biliyorum. Tertelenin daha çok kargaşa veya Mirzali'nin de ifade ettiği gibi anlamları var. Soykırım anlamına geldiğini düşünmüyorum. Bir de Takabeg, dosya kontrolünü belki tam olarak anlamamışımdır. Tam olarak neyi vurguladın? --Vitruvian (talk) 23:58, 10 March 2013 (UTC)
Tertele konusunda Sait Ciya yaniliyor olabilir. Dosya kontrolu derken dosyanin kaynak, ve etiketinin sorunlu olup olmadigina bakmani istemistim. User talk:Caracas'a attigim mesajda yazdigim gibi su an "Country data" sablonlari olusturmaya calisiyoruz. Vaktin oldugunda bir kac tane olustursan sevinecegiz. Tabi zorlama yok :) Takabeg (talk) 00:05, 11 March 2013 (UTC)
Peki, pek anlamıyorum fakat belki el atarım ya da başka katkılar için oraya uğrayabilirim. Konu dışı bir not: Eğer elinde mevcut değilse şu eseri öneririm. Kolay gelsin. --Vitruvian (talk) 00:12, 11 March 2013 (UTC)
Merci. Zazaca Wikipediyasinda diq:Şablon werênayış:Pela Seri/Fotrafê hefti'da rahatlikla katki saglayabilirsin. Cok basit degil mi ? Alternative adaylari da gosterebilirsin. Takabeg (talk) 23:11, 11 March 2013 (UTC)
Katkilarin icin sag ol. Aslinda diger adaylari gosterseydin daha guzel olurdu (umarim olacak). Simdi bu mesajimdaki baglantilari hic inceledin mi ? Takabeg (talk) 18:10, 14 March 2013 (UTC)
Şimdi baktım, şaşırmıyorum. İfade ettiklerinde şüphesiz haklısın. Kürtçe Vikipedi'ye gidip küçük katkılar yapmaya çalışmak dahi çok güç gözüküyor. Taraflılıkta sınır tanımayan kullanıcılar var orada. Zazaca Vikipedi'ye de kendi düşünceleri doğrultusunda yön vermeye çalışmazlar umarım. Bir tanesi Türkçe Vikipedi'de başlamış bile, yeterli zamanı bulunca onun katkılarını gözden geçirmeyi düşünüyorum. --Vitruvian (talk) 19:39, 14 March 2013 (UTC)
Anladığım kadarıyla bahsettiğin "bir tanesi" de Vateci (Lehçeci) dir. Zazaca Wikipediyasında da bunların mücumu başladı. Uzun zamandır katkı yapmamış bir hizmetli, ki sırf o sebepten dolayı desysop için metaya başvurmuştum, uzun aralıklardan sonra bu grubun iddialarını benimseyen biri olarak Kürtçe Vikipedi elemanlarıyla birlikte geri dönüp, geleneksel Zazaca alfabesi yerine Kürt alfabesini sokmaya başlayınca ortalık iyice karıştı. Türkçe Vikideki ilgili maddelere gelince, onların (Vate, zazaki.net etc.) iddiaların varlığından bahsedilebilir, fakat bunların hazırdıkları yazılarının doğrudan kaynak olarak kullanılması GÜVEN'e aykırıdır. Sonuçta gerçekler ortadadır: Many Kurdish nationalists prefer to ignore the fact that Zaza and Gurani. Türkçe Vikiden emekli olmuştum, ama Kürtçü propagandası aşırıya giderse, emeklilik maaşım kesilebilecektir :) Takabeg (talk) 22:27, 14 March 2013 (UTC)
Maaşlar düşük zaten, nasıl ek iş olmadan idare eder insan anlamak güç :) Türkçe Viki'de devriyeler onlara geri dönüş yapabilme veya bir diğer deyişle hesap sorma potansiyeli olabilecek yeni kullanıcıların katkılarını kolaylıkla kabul edebiliyorlar. "Bir tanesi" bunun en basit örneği mesela :) Onun için oraya da arada bakman gerekecek. Tabii zamanın varsa. Türkçe Vikipedi'de konuyla ilgilenen, tarafsız yaklaşan kullanıcıların olması önemli. --Vitruvian (talk) 23:00, 14 March 2013 (UTC)

Round 2 of Picture of the Year 2015 is open![edit]

POTY barnstar.svg

You are receiving this message because you voted in R1 of the 2015 Picture of the Year contest.

Dear Vitruvian,

Wikimedia Commons is happy to announce that the second round of the 2015 Picture of the Year competition is now open. This year will be the tenth edition of the annual Wikimedia Commons photo competition, which recognizes exceptional contributions by users on Wikimedia Commons. Wikimedia users are invited to vote for their favorite images featured on Commons during the last year (2015) to produce a single Picture of the Year.

Hundreds of images that have been rated Featured Pictures by the international Wikimedia Commons community in the past year were entered in this competition. These images include professional animal and plant shots, breathtaking panoramas and skylines, restorations of historical images, photographs portraying the world's best architecture, impressive human portraits, and so much more.

There are two total rounds of voting. In the first round, you voted for as many images as you liked. In Round 1, there were 1322 candidate images. There are 56 finalists in Round 2, comprised of the top 30 overall as well as the top #1 and #2 from each sub-category. In the final round, you may vote for just one or maximal three image to become the Picture of the Year.

Round 2 will end on 28 May 2016, 23:59:59 UTC.

Click here to vote »

Thanks,
-- Wikimedia Commons Picture of the Year committee 09:45, 22 May 2016 (UTC)

File:Feyzioglumetin1.PNG[edit]

Commons-emblem-issue.svg File:Feyzioglumetin1.PNG has been listed at Commons:Deletion requests so that the community can discuss whether it should be kept or not. We would appreciate it if you could go to voice your opinion about this at its entry.

If you created this file, please note that the fact that it has been proposed for deletion does not necessarily mean that we do not value your kind contribution. It simply means that one person believes that there is some specific problem with it, such as a copyright issue.
Please remember to respond to and – if appropriate – contradict the arguments supporting deletion. Arguments which focus on the nominator will not affect the result of the nomination. Thank you!


Afrikaans | العربية | বাংলা | Беларуская (тарашкевіца)‎ | Català | Čeština | Dansk | Deutsch | Deutsch (Sie-Form)‎ | Zazaki | Ελληνικά | English | Esperanto | Español | Eesti | فارسی | Suomi | Français | Galego | עברית | Magyar | Bahasa Indonesia | Íslenska | Italiano | 日本語 | 한국어 | Македонски | മലയാളം | Plattdüütsch | Nederlands | Norsk nynorsk | Norsk bokmål | Occitan | Polski | Português | Português do Brasil | Română | Русский | Slovenčina | Slovenščina | Shqip | Српски / srpski | Svenska | Türkçe | українська | Tiếng Việt | 中文 | 中文(简体)‎ | 中文(繁體)‎ | +/−

Rapsar (talk) 15:15, 13 August 2016 (UTC)