User talk:Zde

From Wikimedia Commons, the free media repository
Jump to navigation Jump to search
Welcome to Wikimedia Commons, Zde!

-- Wikimedia Commons Welcome (talk) 18:25, 9 February 2014 (UTC)Reply[reply]

Autopatrol given[edit]

Commons Autopatrolled.svg

Hello. I just wanted to let you know that I have granted autopatrol rights to your account; the reason for this is that I believe you are sufficiently trustworthy and experienced to have your contributions automatically marked as "reviewed". This has no effect on your editing, it is simply intended to make it easier for users that are monitoring Recent changes or Recent uploads to find unproductive edits amidst the productive ones like yours. In addition, the Flickr upload feature and an increased number of batch-uploads in UploadWizard, uploading of freely licensed MP3 files and an increased limit for page renames per minute are now available to you. Thank you. INeverCry 21:30, 21 February 2014 (UTC)Reply[reply]

File:Bowl marble 2200-200 BC, PMTh 37 0503172.jpg[edit]

Hi, du meinst sicher "2200-2000", oder? 200 wäre arg spät für Akrotiri. Marcus Cyron (talk) 13:38, 30 March 2014 (UTC)Reply[reply]

Dank, natürlich, dass es 2200-2000 sein. Es ist von Akrotiri, plus es ist von altkykladischen Period (End EC = EC III), und nicht von der minoischen (später).

Thankyou[edit]

A splendid contribution.Everyone who loves the marvel of the Greek Islands and the Graeco-Roman tradition has reason to be grateful to you.Excellent photos, fully researched and so carefully chosen. I realise how much work is involved to produce a portfolio like this and I am very impressed.Thankyou so much Notafly (talk) 20:15, 31 March 2014 (UTC)Reply[reply]

Phylakopi[edit]

I'm glad you liked my edits, Zde! Phylakopi categories were terribly messed up, so I tried to organise them a bit. They are still messy, but a little better. :) I also created en:Keros-Syros culture article. The Germans are way ahead in this area! :) Best wishes. Y-barton (talk) 03:59, 19 August 2014 (UTC)Reply[reply]

Institution:Archaeological Museum of Tionos[edit]

Commons-emblem-issue.svg
Institution:Archaeological Museum of Tionos has been listed at Commons:Deletion requests so that the community can discuss whether it should be kept or not. We would appreciate it if you could go to voice your opinion about this at its entry.

If you created this institution, please note that the fact that it has been proposed for deletion does not necessarily mean that we do not value your kind contribution. It simply means that one person believes that there is some specific problem with it.

Please remember to respond to and – if appropriate – contradict the arguments supporting deletion. Arguments which focus on the nominator will not affect the result of the nomination. Thank you!

PKM (talk) 23:47, 20 November 2014 (UTC)Reply[reply]

File:Room 4 (part) Greek Art of the Geometric and Archaic Periods, Prague Kinsky, 140704.jpg[edit]

Hello, I am confused about the file above. You requested to rename it to "Room 3 ...", but changed the description yourself from "Room 3" to "Room 4". So is this room 3 or room 4? --Sebari (talk) 21:34, 20 February 2015 (UTC)Reply[reply]

Thank you very much ![edit]

Hi Zde,
Sorry, I don't speak Czech.
You are doing a very great job in recategorization on ancient greek objects from greek museums, and of course I find it very interesting, because as you can see, I'm very interested in ancient greek civilization(s). I'm lucky, I've travelled in Greece several time recently, and after the AM of Rhodes and Heraklion, I'll upload soon a lot of pics from the NAMA of Athens.
With the Archaeological Museum of Heraklion, you will have a lot of work, but I'm not sure using only the letters "AM" instead of "Archaeological Museum" is a good idea for any non specialist who want to find a picture from a museum.
Anyway, I would like you to show you a small mistake to be corrected in the name of a category you recently created: "Category:Pyxis from George of the Dead in AM Heraklion". In my opinion, "Gorge" is the good word, and not "George" !!!
Well, I hope you will enjoy my next pictures, even if my Pyxis is not very good !
Thanks again,--Jebulon (talk) 09:08, 12 June 2015 (UTC)Reply[reply]

Category:Archaic_Greek_sculptures_in_Antikenmuseum_Berlin[edit]

Category discussion warning

Category:Archaic_Greek_sculptures_in_Antikenmuseum_Berlin has been listed at Commons:Categories for discussion so that the community can discuss ways in which it should be changed. We would appreciate it if you could go to voice your opinion about this at its entry.

If you created this category, please note that the fact that it has been proposed for discussion does not necessarily mean that we do not value your kind contribution. It simply means that one person believes that there is some specific problem with it. If the category is up for deletion because it has been superseded, consider the notion that although the category may be deleted, your hard work (which we all greatly appreciate) lives on in the new category.

In all cases, please do not take the category discussion personally. It is never intended as such. Thank you!


Marcus Manilius (talk) 08:48, 13 July 2015 (UTC)Reply[reply]

Delos[edit]

Hello Zde, here are new uploads from the island of Delos, for your gallery. Regards, --Oltau (talk) 01:16, 18 September 2015 (UTC)Reply[reply]

Gallery[edit]

Hi Zde,

Maybe you could have a look to this page of mine...

Hope you'll find something interesting for your "cycladic collection".

More is to come.

Best regards,--Jebulon (talk) 18:50, 4 October 2015 (UTC)Reply[reply]

Share your experience and feedback as a Wikimedian in this global survey[edit]

  1. This survey is primarily meant to get feedback on the Wikimedia Foundation's current work, not long-term strategy.
  2. Legal stuff: No purchase necessary. Must be the age of majority to participate. Sponsored by the Wikimedia Foundation located at 149 New Montgomery, San Francisco, CA, USA, 94105. Ends January 31, 2017. Void where prohibited. Click here for contest rules.

Special:Diff/232331546[edit]

Not sure what you were trying to do here, but:

LX (talk, contribs) 16:37, 4 February 2017 (UTC)Reply[reply]

Your feedback matters: Final reminder to take the global Wikimedia survey[edit]

(Sorry to write in Engilsh)

Uživatelské galerie[edit]

Zdravím. Narazil jsem v běžných tématických kategoriích na dvě vaše uživatelské galerie (týkající se Třebíče), takže jsem v nich zařazení do kategorie zakomentoval, protože uživatelské stránky by standardně neměly prolínat do tématického kategorizačního stromu. Pokud ty dvě kategorie chcete "deprivatizovat" a poskytnout je projektu, můžete je přejmenovat na normální "neuživatelský" název, ovšem za následek to bude mít i to, že je vydáte všanc ostatním a kdokoliv jiný je může začít upravovat či zdokonalovat podle své představy. --ŠJů (talk) 17:30, 8 March 2017 (UTC)Reply[reply]

Poloanglické názvy kategorií[edit]

Druhý problém je s kategoriemi mlýnů na Třebíčsku (zřejmě většinu těch kategorií jste založil Vy, ovšem tendence poangličťovat české názvy je patrná i u několika dalších přispěvatelů z Třebíčska). Obecně platí, že názvy kategorií v Commons mají být v angličtině - to ovšem platí především pro kategorie obecně označující nějaký druh objektu, resp. množinu objektů daného typu, ted kategorie v pravém slova smyslu (ovšem i tam nastávají případy, kdy vhodný anglický ekvivalent nenajdeme nebo není dostatečně výstižný). Pokud jde o kategorie pro jednotlivá místa či jednotlivé objekty, jejich označení většinou buď přímo je vlastním jménem, nebo má k vlastnímu jménu svou funkcí blízko. Vyložená vlastní jména se standardně nepřekládají (nanejvýš transkribují z nelatinkového písma). Respektive anglický ekvivalent se používá pouze v případě, kdy skutečně existuje jako vžitý exonym. I když některá vlastní jména či vlastnímu jménu blízká označení jsou v podstatě přeložitelná, ad hoc vytvořené překlady jsou vhodné spíše jen jako dodatečné vysvětlení. Protože prostě pana Einsteina nikdo pod jménem Onestone hledat nebude, stejně jako Havlíčkův Brod nikdo nebude hledat pod názvem "Ford of the Little Gall". Ale pak je tu samozřejmě celá škála typů polo-vlastních deskriptivních jmen, kde je třeba zvažovat řadu hledisek.

Za jedno z důležitých hledisek považuji, pod jakým názvem může cizinec najít daný objekt v mapě, vyhledávačích atd. Pokud nejde o nějaké klíčové památky, obvykle i anglicky mluvící uživatel je najde spíše pod českým názvem než pod jednorázově účelově přeloženým. U jmen, která jsou nějakým způsobem pevně kodifikovaná (názvy ulic, náměstí, železničních stanic) je vůbec vhodnější se až na naprosté výjimky držet originálního názvu. Pro označení českých a moravských kostelů sice používáme obvykle anglické názvy, ale někdy dochází k významovému zkreslení - např. Our Lady místo Virgin Mary, biřmovací jméno Adalbert místo rodného jména Vojtěch, svatý Jakub Starší versus Větší atd. Třeba Němci a Francouzi na Commons preferují označení kostelů ve svých jazycích. Ostatně pokud nějaký developer pojmenuje svoje obchodní nebo kancelářské centrum nebo uměleckou galerii v Čechách nebo na Moravě anglickým či jakobyanglickým názvem, obvykle se taky do češtiny nepřekládají, ani když se o nich mluví česky.

U názvů potoků a mlýnů považuji za nejproblematičtější kombinování českého adjektiva s přeloženým obecným slovem. Výsledný název typu Mohelský Mill je tak trochu makarónský. Správný překlad by alespoň respektoval anglickou gramatiku, tedy zněl by "Mohelno Mill". Ovšem to pak zase čtenář - ať už jakékoliv národnosti - nepozná, jestli to ve skutečnosti je "mlýn Mohelno", nebo "Mohelenský mlýn", anebo zrovna ten "Mohelský mlýn". Z toho důvodu bych se u těchto typů označení přikláněl k nepřeloženému českému názvu, jehož fakticky nedílnou součástí je i to obecné slovo. Totéž se týká i názvů typu "Podklášterský bridge". U názvů typu "Jihlava river" ta kombinace tolik nevadí, byť "Jihlava (river)" by asi bylo informačně a systémově čistší. --ŠJů (talk) 17:30, 8 March 2017 (UTC)Reply[reply]

Happy New Year[edit]

I am still following your photo tour of the past.A wonderful record.I take only a few photos of ancient sites eg Alcalar (Copper age) since my interest is Zoology. Hope the Winter gap in your travels is temporary. Happy New Year Notafly (talk) 20:11, 29 December 2017 (UTC)Reply[reply]

Category:Hacilar,_Neolithic_findings_in_MACA[edit]

Category discussion warning

Hacilar, Neolithic findings in MACA has been listed at Commons:Categories for discussion so that the community can discuss ways in which it should be changed. We would appreciate it if you could go to voice your opinion about this at its entry.

If you created this category, please note that the fact that it has been proposed for discussion does not necessarily mean that we do not value your kind contribution. It simply means that one person believes that there is some specific problem with it. If the category is up for deletion because it has been superseded, consider the notion that although the category may be deleted, your hard work (which we all greatly appreciate) lives on in the new category.

In all cases, please do not take the category discussion personally. It is never intended as such. Thank you!


E4024 (talk) 07:15, 21 March 2018 (UTC)Reply[reply]

Category:Çatalhöyük,_Neolithic_findings_in_MACA[edit]

Category discussion warning

Çatalhöyük, Neolithic findings in MACA has been listed at Commons:Categories for discussion so that the community can discuss ways in which it should be changed. We would appreciate it if you could go to voice your opinion about this at its entry.

If you created this category, please note that the fact that it has been proposed for discussion does not necessarily mean that we do not value your kind contribution. It simply means that one person believes that there is some specific problem with it. If the category is up for deletion because it has been superseded, consider the notion that although the category may be deleted, your hard work (which we all greatly appreciate) lives on in the new category.

In all cases, please do not take the category discussion personally. It is never intended as such. Thank you!


E4024 (talk) 07:16, 21 March 2018 (UTC)Reply[reply]

Clay boat models[edit]

Hello Zde, I have corrected your photos File:Clay boat model, 2300–1900 BC, AMH, 144685.jpg and File:Clay boat model, 2300–1900 BC, AMH, 144686.jpg. The first photo is from Palaikastro (Ta Ellenika at the foot from Kastri) and the second from Mochlos. See here, page 197. Regards, --Oltau (talk) 13:55, 21 March 2018 (UTC)Reply[reply]

Community Insights Survey[edit]

RMaung (WMF) 01:14, 10 September 2019 (UTC)Reply[reply]

Reminder: Community Insights Survey[edit]

RMaung (WMF) 15:24, 20 September 2019 (UTC)Reply[reply]

Reminder: Community Insights Survey[edit]

RMaung (WMF) 20:04, 3 October 2019 (UTC)Reply[reply]

Important message for file movers[edit]

Commons File mover.svg

A community discussion has been closed where the consensus was to grant all file movers the suppressredirect user right. This will allow file movers to not leave behind a redirect when moving files and instead automatically have the original file name deleted. Policy never requires you to suppress the redirect, suppression of redirects is entirely optional.

Possible acceptable uses of this ability:

  • To move recently uploaded files with an obvious error in the file name where that error would not be a reasonable redirect. For example: moving "Sheep in a tree.jpg" to "Squirrel in a tree.jpg" when the image does in fact depict a squirrel.
  • To perform file name swaps.
  • When the original file name contains vandalism. (File renaming criterion #5)

Please note, this ability should be used only in certain circumstances and only if you are absolutely sure that it is not going to break the display of the file on any project. Redirects should never be suppressed if the file is in use on any project. When in doubt, leave a redirect. If you forget to suppress the redirect in case of file name vandalism or you are not fully certain if the original file name is actually vandalism, leave a redirect and tag the redirect for speedy deletion per G2.

The malicious or reckless breaking of file links via the suppressredirect user right is considered an abuse of the file mover right and is grounds for immediate revocation of that right. This message serves as both a notice that you have this right and as an official warning. Questions regarding this right should be directed to administrators. --Majora (talk) 21:36, 7 November 2019 (UTC)Reply[reply]

File:New Acropolis Museum, Athens, 190695.jpg[edit]

Commons-emblem-issue.svg
File:New Acropolis Museum, Athens, 190695.jpg has been listed at Commons:Deletion requests so that the community can discuss whether it should be kept or not. We would appreciate it if you could go to voice your opinion about this at its entry.

If you created this file, please note that the fact that it has been proposed for deletion does not necessarily mean that we do not value your kind contribution. It simply means that one person believes that there is some specific problem with it, such as a copyright issue. Please see Commons:But it's my own work! for a guide on how to address these issues.

Please remember to respond to and – if appropriate – contradict the arguments supporting deletion. Arguments which focus on the nominator will not affect the result of the nomination. Thank you!

Glorious 93 (talk) 11:51, 11 November 2020 (UTC)Reply[reply]

We need your feedback![edit]

Hello. Apologies if this message is not in your native language: please feel free to respond in the language of your choice. Thank you!

I am writing to you because we are looking for feedback for a new Wikimedia Foundation project, Structured Data Across Wikimedia (SDAW). SDAW is a grant-funded programme that will explore ways to structure content on wikitext pages in a way that will be machine-recognizable and -relatable, in order to make reading, editing, and searching easier and more accessible across projects and on the Internet. We are now focusing on designing and building image suggestion features for experienced users.

We have some questions to ask you about your experience with uploading images here on Wikimedia Commons and then adding them to Wikipedia. You can answer these questions on a specific feedback page on Mediawiki, where we will gather feedback. As I said, these questions are in English, but your answers do not need to be in English! You can also answer in your own language, if you feel more comfortable.

Once the collecting of feedback will be over, we will sum it up and share with you a summary, along with updated mocks that will incorporate your inputs.

Also, if you want to keep in touch with us or you want to know more about the project, you can subscribe to our newsletter.

Hope to hear from you soon! -- Sannita (WMF) (talk to me!) 09:56, 2 August 2021 (UTC)Reply[reply]

Battle of Mykonos[edit]

Hi Zde, Can you help me. Do you recognize this location File:The Romney captures La Sybille 17 June 1794 PX9683.jpg. I think its supposed to be Chora (old town) on Mykonos. Do you recognize the headland? Grateful for your comments? Broichmore (talk) 10:29, 25 August 2021 (UTC)Reply[reply]