File:AGAD (7) Lakowy odcisk pieczęci Rządu Narodowego, Pudło 663, s. 53.png

From Wikimedia Commons, the free media repository
Jump to navigation Jump to search

Original file(2,219 × 1,937 pixels, file size: 3.83 MB, MIME type: image/png)

Captions

Captions

Add a one-line explanation of what this file represents

Summary[edit]

Description

Lakowy odcisk pieczęci Rządu Narodowego
Tymczasowy Rząd Narodowy powstał w dniu wybuchu powstania styczniowego 22 I 1863 r. w wyniku przekształcenia z Komitetu Centralnego Narodowego i pod tą nazwą przetrwał do 10 maja. Po przejęciu władzy przez stronnictwo białych TRN zmienił nazwę na Rząd Narodowy. Posiadał on pełną władzę ustawodawczą i wykonawczą, cywilną i wojskową. Wydał szereg dekretów, które wobec braku innych, wyższych organów władzy miały moc ustaw. Utworzył własną tajną administrację państwową, która m.in. nakładała i zbierała podatki, posiadała własną pocztę, wydawała prasę. Działały także tajne sądy, mogące egzekwować zasądzone wyroki. Poszczególne wydziały Rządu Narodowego pełniły rolę ministerstw, kierując wyznaczonymi dziedzinami "tajemnego" państwa, i realizowały zadania zgodnie ze swoimi kompetencjami. Struktura organizacyjna zapewniała ciągłość władzy Rządu Narodowego, który zmieniał swój skład osobowy i polityczny charakter. Za koniec działalności Rządu Narodowego w powstaniu styczniowym uważa się aresztowanie Traugutta (10 IV 1864).
Kierownictwo powstania zorganizowało sprawnie funkcjonujące "państwo podziemne". Rząd organizował zaopatrzenie i sprowadzał broń, tworzył też administrację terenową. Rozbudowanie struktury Rządu Narodowego miało na celu utworzenie gotowego aparatu państwowego, który mógłby zacząć normalnie funkcjonować w momencie odzyskania niepodległości. Temu zadaniu w znacznej mierze służył rozwój powstańczej sfragistyki. Utworzono liczne instytucje, powstańcze urzędy wszystkich szczebli. Każdemu z nich nadawano odpowiednią pieczęć, będącą oznaką władzy. Pieczęć pozwalała na wydawanie rozkazów i zobowiązywała do ich wykonania. Dla wielu uczestników powstania była jedynym widocznym symbolem powstańczego rządu. Prawie wszystkie oficjalne druki Organizacji Narodowej posiadały odciski pieczęci i to nie tylko urzędowe dokumenty, lecz także różnego rodzaju ulotki kolportowane: rozdawane, rozsyłane czy rozklejane po ulicach.
W stosunkowo krótkim okresie po wybuchu powstania sporządzono ogromną ilość pieczęci różnych urzędów. W sfragistyce z lat 1863-1864 można wyróżnić pieczęcie z samym tylko napisem, dalej zaś jedno-, dwu- i trójherbowe. Występują pieczęcie z samym Orłem, Orłem i Pogonią oraz Orłem, Pogonią i Archaniołem Michałem. W świadomości polskiej w okresie porozbiorowym Orzeł biały był godłem narodowym oraz symbolem ruchów narodowowyzwoleńczych. Nie inaczej było podczas powstania styczniowego. Orzeł na pieczęciach był przedstawiany w koronie lub rzadziej bez niej. Pieczęcie z samym Orłem są jednak rzadko spotykane. Znacznie częściej występowały się na nich Orzeł z Pogonią litewską. Ten podwójny herb pojawił się już na wykonanej między 3 i 5 VII 1862 r. pieczęci Komitetu Centralnego Narodowego. Występowanie na pieczęciach, połączonych herbów Polski i Litwy, tj. Orła i Pogoni, wyrażało wspólne dążenia do odzyskania niepodległości przez oba narody. Wizerunek Archanioła Michała, będący herbem guberni kijowskiej, miał stanowić godło Ukrainy. Został on dołączony do Orła i Pogoni w styczniu 1863 r. Pomysłodawcą połączenia trzech herbów na pieczęci powstańczej był naczelnik miasta Warszawy Stefan Bobrowski. Umieszczając podobiznę Archanioła Michała w godle narodowym władze powstańcze chciały podkreślić fakt, iż prawobrzeżna Ukraina jest częścią historycznej Polski. 19 I 1863 r. na posiedzeniu Komitetu Centralnego Narodowego wprowadzono pieczęć, na której umieszczono trzy tarcze ustawione w szeregu na udrapowanym płaszczu gronostajowym. Na środkowej tarczy, zwieńczonej krzyżem, znajdował się Orzeł polski, dzierżący w prawym szponie miecz, a w lewym krzyż. Po jego lewej stronie umieszczono litewską Pogoń, a z prawej Archanioła Michała z mieczem w prawej dłoni i tarczą w lewej. Pod środkową tarczą widniała data 1863, a w otoku napis Wolność, Równość, Niepodległość. Po upadku dyktatury Mariana Langiewicza w marcu 1863 r. Rząd Narodowy używał znów pieczęci z podwójnym polsko – litewskim herbem. Wobec podjęcia działań zbrojnych wkrótce jednak powrócił do potrójnego herbu. Najbardziej znana pieczęć powstańcza przedstawia Orła, Pogoń i Archanioła Michała. Wszystkie trzy herby były umieszczone na jednej trójpolowej tarczy herbowej. Orzeł i Pogoń znajdowały się w górnej części, natomiast Archanioł Michał umieszczony był w dole tarczy. Całość wieńczyła korona. Taki wizerunek pieczęci zaczął obowiązywać od 10 V 1863 r.
Prezentowana pieczęć jest okrągła, trójherbowa, znajduje się na tarczy angielskiej, odwrotnie widlasto rozdzielonej, zwieńczonej koroną. Na górze po lewej stronie znajduje się Orzeł w koronie, trzymający w prawym szponie miecz, a w lewym krzyż. a po prawej stronie znajduje się Pogoń, a na dole Archanioł Michał z mieczem w prawej dłoni i tarczą w lewej. W górnym otoku widnieje napis: Rząd Narodowy, a w dolnym, częściowo zatarty, Naczelnik Zbroj: Augustgo i Grodgo (czyli Naczelnik Sił Zbrojnych Województwa Augustowskiego i Grodzieńskiego). Pieczęć została odciśnięta w czerwonym laku.
Opis zewnętrzny: Odcisk pieczęci w czerwonym laku o średnicy 30 mm na papierze
Miejsce przechowywania: Rząd Narodowy powstania 1863-1864. Archiwum Izby Obrachunkowej, sygn. 663 s. 53

Autor komentarza: Aleksander Wąsik
Date between 1863 and 1864
date QS:P,+1863-00-00T00:00:00Z/8,P1319,+1863-00-00T00:00:00Z/9,P1326,+1864-00-00T00:00:00Z/9
Source Archiwum Główne Akt Dawnych
Author Unknown authorUnknown author

Licensing[edit]

Public domain

This work is in the public domain in its country of origin and other countries and areas where the copyright term is the author's life plus 70 years or fewer.


You must also include a United States public domain tag to indicate why this work is in the public domain in the United States. Note that a few countries have copyright terms longer than 70 years: Mexico has 100 years, Jamaica has 95 years, Colombia has 80 years, and Guatemala and Samoa have 75 years. This image may not be in the public domain in these countries, which moreover do not implement the rule of the shorter term. Honduras has a general copyright term of 75 years, but it does implement the rule of the shorter term. Copyright may extend on works created by French who died for France in World War II (more information), Russians who served in the Eastern Front of World War II (known as the Great Patriotic War in Russia) and posthumously rehabilitated victims of Soviet repressions (more information).

File history

Click on a date/time to view the file as it appeared at that time.

Date/TimeThumbnailDimensionsUserComment
current14:48, 25 October 2014Thumbnail for version as of 14:48, 25 October 20142,219 × 1,937 (3.83 MB)Happa (talk | contribs)VicuñaUploader 1.20

The following page uses this file:

Metadata