File:Radomsko ul. Reymonta 58.jpg

From Wikimedia Commons, the free media repository
Jump to navigation Jump to search

Original file(3,337 × 1,200 pixels, file size: 2.23 MB, MIME type: image/jpeg)

Captions

Captions

Add a one-line explanation of what this file represents

((ek|zastąpiono plikiem:File:Wacław Szneliński – informacja od współwięźnia.jpg}}

Summary[edit]

Description
Polski: Tu mieściła się restauracja Pana Wacława Sznelińskiego. W okresie okupacji niemieckiej, z racji pobliskiego dworca kolejowego, częstymi gośćmi tejże restauracji byli niemieccy oficerowie. Pan Wacław Szneliński działając w konspiracji i w porozumieniu z tamtejszym aptekarzem aplikowali Niemcom do serwowanych posiłków środki mające na celu szkodzenia ich zdrowiu. W roku 1942, prawdopodobnie na skutek „wsypy”, aresztowano Pana Sznelińskiego i kilka osób przebywających w tym czasie w restauracji. Został on przewieziony do Gestapo w Radomiu i tam po okrutnych przesłuchaniach zamordowany. Jedną z informacji, jakie rodzina uzyskała po wyzwoleniu, jest załączona do zdjęcia notatka przesłana przez księdza, który przebywał z nim w jednej celi radomskiego Gestapo. Według listowego przekazu tego księdza, po skatowaniu przez Niemców i tuż przed śmiercią Pan Szneliński napisał krwią na ścianie celi "Jeszcze Polska ...". Natomiast do obozu w Oświęcimiu (Auschwitz Birkenau) wywieziona została jego żona i bliska krewna. Tam też Niemcy dokonywali na nich tzw. eksperymentów medycznych. Według rodzinnego przekazu, kobiety zwróciły się do ówczesnego Premiera J. Cyrankiewicza (znały go z obozu) o pomoc w uzyskaniu drogich zagranicznych lekarstw. Pomoc taka została udzielona, jednak skutki niemieckich eksperymentów pseudo-medycznych były tak poważne, że obie zmarły po okrutnych i długich cierpieniach. W restauracji tej aresztowany został także Zdzisław Dębski pseudonim „Grabie”. Niemcy jednak nie zorientowali się o jego powiązaniach z Panem Sznelińskim. Wywieziony został do Gestapo w Częstochowie. W trakcie przesłuchań odbito mu nerki. Nie odzyskał już zdrowia i gdy jeszcze wdała się w to gruźlica, zmarł w wieku 37 lat, w 1958 roku.
Date styczeń 2015 r.
Source archiwum rodzinne
Author Marek Dębski

Licensing[edit]

I, the copyright holder of this work, hereby publish it under the following license:
w:en:Creative Commons
attribution share alike
This file is licensed under the Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license.
You are free:
  • to share – to copy, distribute and transmit the work
  • to remix – to adapt the work
Under the following conditions:
  • attribution – You must give appropriate credit, provide a link to the license, and indicate if changes were made. You may do so in any reasonable manner, but not in any way that suggests the licensor endorses you or your use.
  • share alike – If you remix, transform, or build upon the material, you must distribute your contributions under the same or compatible license as the original.

File history

Click on a date/time to view the file as it appeared at that time.

Date/TimeThumbnailDimensionsUserComment
current00:50, 30 January 2015Thumbnail for version as of 00:50, 30 January 20153,337 × 1,200 (2.23 MB)Dedal (talk | contribs)Tu mieściła się restauracja Pana Wacława Sznelińskiego. W okresie okupacji niemieckiej, z racji pobliskiego dworca kolejowego, częstymi gośćmi tejże restauracji byli niemieccy oficerowie. Pan Szeliński działając w konspiracji i w porozumien...

There are no pages that use this file.

Metadata