File:XXII L.O. im.Jose Marti Słodowiec 02.jpg

From Wikimedia Commons, the free media repository
Jump to navigation Jump to search

Original file(4,583 × 3,053 pixels, file size: 8.61 MB, MIME type: image/jpeg)

Captions

Captions

Add a one-line explanation of what this file represents

Summary

[edit]
Description
Polski: XXII warszawskie Liceum Ogólnokształcące im. Jose Marti przy ul. Leopolda Staffa 111. Wśród PRL-owskiej modernistycznej architektury szkół tysiąclecia zwanych szkołami typowymi, które podlegały krytyce ze względu na swoją skromność zarówno w formie jak i w funkcji są wyjątki. Na przykład w Warszawie budynek liceum im. Jose Marti autorstwa architekta Jana Zdanowicza (1961) wyróżnia się wyjątkowo pozytywnie swoją nietypową formą architektoniczną i detalami, ponieważ zapewnia użytkownikom wielkie przeszklenia i tarasy rekreacyjne na dachach nieznane w polskich szkołach, ale świadczące o inspiracji architekturą zachodnioeuropejskiego modernizmu w tym zwłaszcza stylem Bauhausu. Po 1989 szkoła uległa nieprawidłowemu remontowi, który pozbawił ją wielu detali architektonicznych i upodobnił ją do szkół typowych znanych z czasów socjalizmu i przypominających zwykłe szpitale. Niektóre brakujące, oryginalne elementy, zgodne z projektem architekta, które świadczyły o wyjątkowości i pięknie modernistycznej estetyki budynku liceum to czarno-biała kolorystyka budynku, czarne ramy okien (a nie białe jak w szpitalu), poziome pasy między oknami były przeszklone i nieprzezierne (a nie zamurowane) dzięki czemu cała fasada wyróżniała się blaskiem i lekkością szkła a nie muru, tarasy rekreacyjne na dachach płaskich były otwarte, wyposażone w ażurowe barierki i wyróżniały się formą oraz funkcją, ponieważ były zupełnie niespotykane (aktualnie tylko jeden taras z ośmiu jest czynny), podmurówka budynku była wykonana ze szkła przeziernego a nie zamurowana co nadawało szkole wyjątkowej lekkości (aktualnie jest prawie całkowicie zamurowana ale konstrukcja pozwala na jej przeszklenie), sala gimnastyczna była całkowicie przeszklona (aktualnie jest zamurowana co ją szpeci), para drzwi z sali gimnastycznej na boisko była całkowicie przeszklona i miała cienkie, czarne ramy co świadczyło o ich lekkości (aktualnie drzwi są nieestetyczne, ciężkie i białe jak drzwi do toalety). Fasada budynku nie była otynkowana, ale pokryta estetyczną białą cegłą cementową aby uniknąć typowej szarości betonu szkół powszechnych. Ponadto ramy wszystkich okien w budynku liceum były cienkie a nie grube, co świadczyło o ich estetyce, lekkości, nowoczesności i pozwalało na dotarcie dużej ilości naturalnego światła do wnętrz co zapewniało komfort nauki. Sama forma architektoniczna bryły budynku wyróżnia go pozytywnie spośród miernej architektury szkół polskich czasów socjalizmu poprzez bogate rozrzeźbienie brył co przypomina nietypowe bryły geometryczne takie jak kostka Rubika albo budynki Bauhausu w Dessau i dzięki temu nie szpeci otoczenia jak typowa szkoła tysiąclecia[1].
Date
Source Own work
Author Andrzej Błaszczak

Licensing

[edit]
I, the copyright holder of this work, hereby publish it under the following license:
w:en:Creative Commons
attribution share alike
This file is licensed under the Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International license.
You are free:
  • to share – to copy, distribute and transmit the work
  • to remix – to adapt the work
Under the following conditions:
  • attribution – You must give appropriate credit, provide a link to the license, and indicate if changes were made. You may do so in any reasonable manner, but not in any way that suggests the licensor endorses you or your use.
  • share alike – If you remix, transform, or build upon the material, you must distribute your contributions under the same or compatible license as the original.
  1. Przemysław Szafer "Polska architektura współczesna" Warszawa 1977

File history

Click on a date/time to view the file as it appeared at that time.

Date/TimeThumbnailDimensionsUserComment
current17:06, 25 July 2017Thumbnail for version as of 17:06, 25 July 20174,583 × 3,053 (8.61 MB)Andrzej Błaszczak (talk | contribs)User created page with UploadWizard

File usage on other wikis

The following other wikis use this file:

Metadata