File talk:Schema Orloj.png

出自Wikimedia Commons
跳至導覽 跳至搜尋

Maybe somebody could translate this into English?

Obratník Raka není tam kam ukazuje popisek. Obratník Raka je zde vyjádřen kružnicí nad římskými číslicemi. Je to ta kružnice, která spojuje "hranice planetárních hodin" jejich vnější konce. Jinými slovy, křivky "hranice planetárních hodin" jedním svým koncem na obratníku Raka. Opačný konec těchto křivek končí na obratníku Kozoraha (nejmenší soustředná kružnice).

Nevím co si představit pod pojmem "hranice planetárních hodin". Tyto křivky jsou ve skutečnosti vyjádřením tzv. nestejných hodin. Těmto nestejným hodinám se, tuším říká též babylónské nebo temporální. V dávných dobách se světlá část dne (od východu slunce do jejího západu) dělila na 12 stejných úseků. Protože je světlá část dne v létě delší a v zimě kratší docházelo k tomu, že takováto 1 hodina (1/12 dne) byla v létě delší a v zimě kratší. Což je krásně vidět na obrázku. V období letního slunovratu na kružnici obratníku Raka je rozestup mezi křivkami největší (zároveň je nejdelší den v roce, že) a o zimním slunovratu na kružnici obratníku Kozoroha je rozteč křivek nejmenší (je totiž nejkratší den v roce. Nestejné hodiny se odečítají podle polohy symbolu slunce v křivkách pro něž platí modré arabské číslice (na obrázku se zovou "ciferník planetárních hodin"), které jsou vedle zlatých římských. Všiměte si, že nestejné hodiny začínají jedničkou v poli s nápisem OTVS - východ slunce a dvanáctá hodina je v poli OCCASVS - západ slunce.

Možná by stálo za zmínku, že číslice na vnějším kotouči jsou číslice gotické.

S pozdravem

zabzoun@seznam.cz Příspěvek původně do české Wikipedie uložila adresa 90.177.42.78, přesunul --Podzemnik (talk) 11:52, 10 December 2009 (UTC)[回覆]