Вікісховище:Особисті знайомства

From Wikimedia Commons, the free media repository
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of a page Commons:Personal acquaintances and the translation is 98% complete. Changes to the translation template, respectively the source language can be submitted through Commons:Personal acquaintances and have to be approved by a translation administrator.
Outdated translations are marked like this.



Shortcut: COM:PA

Листівка проекту на Вікіманії

Ця сторінка призначена для проекту спільноти, започаткованого 2008 року в німецькій Вікіпедії (Persönliche Bekanntschaften), де представлена спільнота активних вікіпедистів у реальному житті (→ вікізустрічі, асоціації тощо). Усі користувачі проектів Вікімедіа можуть вписати своє ім'я користувача в цей проект, а інші користувачі можуть підтвердити, що вони зустрічали цього користувача/користувачку особисто. Кожен користувач може себе вписати і отримати відповідні підтвердження для свого основного облікового запису, відомого іншим користувачам. Вікімедійці можуть опублікувати інформацію про свій основний обліковий запис — другорядні облікові записи тут не приймаються. Проект існує з метою покращити робоче середовище і зменшити, або й ліквідувати сумніви про ідентичність інших користувачів.

Система взаємних підтверджень працює лише в de.wikipedia, але до неї також можуть отримати доступ й інші користувачі через систему єдиного облікового запису, а її основні сторінки перекладено багатьма мовами, включно з англійською. Нею легко користуватись і вона не потребує зовнішньої перевірки особи, а також вона враховує захист даних та анонімність у мережі. Щодо її недоліків див. ЧаПи. Більш вимогливою альтернативою цій системі є процедура поруки.

Процедура

Статистика: кількість підтверджень і учасників з 8 лютого 2008 по 4 липня 2016

Користувачі можуть мати по декілька облікових записів. Багато хто має додаткові акаунти з різних причин і в межах політики. Другорядні облікові записи іноді використовуються з іншими намірами, які не мають нічого спільного з енциклопедичною роботою.

На цій сторінці обліковий запис користувача є валідним, якщо він є основним обліковим записом за таких умов: щонайменше три підтверджені особи підтверджують, що вони особисто зустрічали реальну особу з таким конкретним іменем користувача. Вони мають надати свої підтвердження на сторінці, вказаній нижче. Лише підтверджені основні облікові записи можуть підтверджувати інших користувачів. Непідтверджені користувачі у списку внизу показані як unbestätigt («непідтверджені»). Участь необов'язкова. Якщо здійснюється підтвердження, воно є остаточним.

Анонімність і захист даних

На відміну від ідентифікації, цей метод має ту перевагу, що він не посягає на анонімність користувача в мережі. Усі учасники можуть самостійно вирішувати, чи показувати, чи приховувати свої імена або персональні дані, оскільки підтвердження, що надаються на цій сторінці, використовують вікіпедійні імена користувачів. Їхній поточний вікістатус не має значення, незалежно від дат, місць, часу, кількості проведених зустрічей. Захист даних і принципів Вікіпедії мають цілковиту повагу і проект їх повністю дотримується.

Якщо система вважається надто крихкою, або користувачі хочуть більше безпеки, вони, за бажанням, можуть бути підтверджені через незалежний доказ особи користувача. Цей доказ може посилатись на основний обліковий запис.

Як це впливає на користувачів

  • Добре відомі користувачі можуть видавати й отримувати багато підтверджень.
  • Менш відомі користувачі можуть бути прийняті спільнотою як дійсні її члени, якщо вони відвідають зустріч і дозволять нам підтвердити їх. Тому кожен член спільноти може визнати менш відомих гостей як осіб, що беруть участь в роботі активної спільноти.
  • Другорядні облікові записи не можна підтверджувати тут — для кожної особи можна підтвердити лише один основний обліковий запис.

Як це працює?

Жодних передумов для участі

Це — не голосування; підтвердження не є голосами; немає жодних передумов для участі. Взяти участь може будь-хто. Порядок користувачів не має інформаційної цінності.

Інструкції дуже прості:

  1. Встановіть у своїх налаштуваннях англійську мову.
  2. Перейдіть у розділ de:Spezial:Einstellungen#mw-prefsection-gadgets «Veränderung der Oberfläche» і поставте галочку біля «Erweiterte Benutzeroberfläche für Persönliche Bekanntschaften aktivieren, um Bestätigungen hier vornehmen zu können.» (єдиний текст, який ще не має перекладу, наскільки нам відомо).
  3. Перейдіть до de:Wikipedia:Persönliche Bekanntschaften/neue Anfragen (Ви побачите англомовний варіант, якщо не пропустили крок 1) і зареєструйтесь.
  • Після того, як отримаєте підтвердження від трьох користувачів, можете почати підтверджувати інших учасників на тій же сторінці.
  • Додайте своє ім'я користувача до цього списку, щоб отримувати на своїй сторінці повідомлення від бота про отримувані підтвердження.
  • Підтверджені користувачі можуть, і повинні, підтверджувати інших користувачів, яких вони зустрічали особисто в реальному житті. Тут не треба визначати якусь цінність чи давати оцінку. Взаємини між користувачами (симпатія, антипатія, ménage à trois або дружба) не мають значення.

Неприпустимо на цій сторінці:

  • Висловлювати будь-які коментарі про те, як поводиться особа (деталі про тип і манеру зустрічі, особисті взаємини, похвала чи критика, реальні дані тощо). Такі коментарі можуть бути вилучені у відповідь на запит, що теж означає відсутність будь-яких оцінок. Достатньо повідомити про це на цій сторінці обговорення.
  • Користувачів не слід підтверджувати, якщо Ви не знайомі з ними в реальному житті, навіть якщо Ви цілковито переконані в тому що знаєте, ким є людина.
  • Небажаними є підтвердження багатьох облікових записів, що використовуються окремим користувачем, скажімо, щоб підтвердити другорядні облікові записи, окрім основного. Це відповідає спробі обману, яка не пройде непоміченою. Зважаючи на видимість взаємовідносин, загальні шахрайські запити теж можуть бути закриті.
  • Редагування сторінки /neue Einträge вручну суворо заборонене. Зокрема, небажаним є представлення різних імен користувача.

Модальності

  • Можете додати сторінку Wikipedia:Persönliche Bekanntschaften/Neu dazugekommen («/Нові учасники») до свого списку спостереження, щоб мати поточні дані про нових користувачів (період автоматично обмежений до двох останніх місяців).
  • Якщо учасник відкликає своє членство, його обліковий запис буде анонімізовано в базі даних. Підтвердження користувачів, що покинули проект, зберігаються заради повноти інформації, а записи в журналах залишаються цілковито незмінними. Ця анонімність полягає у зміні імені користувача на Ex-Teilnehmer, і її можна скасувати у відповідь на запит.
  • У випадку обману, незалежно від форми, відповідний обліковий запис і всі отримані підтвердження від шахрая, будуть виділені як «вилучені» (gelöscht) з бази даних.

Список учасників

Наразі зареєстровано понад 1 550 користувачів, і здійснюються зусилля для залучення більш глобальної аудиторії:

ЧаПи

Чи участь у проекті якимсь чином змінює мою анонімність?

  • Ні. Робляться лише звичайні підтвердження через облікові записи користувачів без незалежної верифікації будь-яких даних користувача. Слід проявляти обережність при висловленні коментарів — з них можна отримати «профіль поведінки». Це також стосується списків «Stammtisch»-реєстрації на порталах міст.

Чому декілька користувачів було підтверджено на самому початку?

  • Оскільки Фонду Вікімедіа або Вікімедіа-клубу було відомо про ідентичність цих осіб та їхніх облікових записів, їм було дозволено розпочати цей проект.

Чи існує тут можливість верифікації, незалежної від користувачів?

  • Цей проект наразі не має можливості верифікації без участі інших користувачів. Як випливає з назви «Особисті знайомства», тут найважливішими є контакти в реальному житті. Чим більша кількість підтверджень, тим точніша ідентичність. Одного дня ніхто не зможе припустити, що Ваш обліковий запис є фейком.

Чи забезпечена ця процедура від другорядних облікових записів?

  • Такі випадки треба виявляти вручну. Якщо Ви виявите другорядний обліковий запис, що має три підтвердження і подається як основний обліковий запис користувача, який вже перебуває в цьому списку, Вам слід написати про цю підозру на сторінці обговорення. У випадку надзвичайної ситуації досить легко видобути інформацію з бази даних про відповідні облікові записи.

Що якщо я ніколи не відвідую вікізустрічі?

  • Тоді Ви потрапили на цю сторінку помилково.
  • Відвідайте вікізустріч, після чого Вашу особу зможуть підтвердити. Тоді Ви не провалите завдання отримання трьох підтверджень.
  • Запросіть вікіпедистів на прогулянку сільською місцевістю, або й на каву. Немає значення, як Ви з кимось познайомитесь (на порталах, напр., у випадку віківишколів, завжди подається інформація про те, як і де зацікавлені особи можуть приєднатись).

Мною виявлено дещо, що вимагає ручного виправлення в базі даних. Що робити?

Приклади: мене підтвердив дехто, кого я ніколи не зустрічав; я клацнув хибне ім'я користувача при виконанні дії в системі; користувач:XY виявився сокпапетом або створив новий обліковий запис як користувач:Z. Запити на такі виправлення можна подавати тут, а займаються ними оператори проекту (див. нижче). Якщо Ви отримали сумнівне підтвердження, Вам слід спершу проконсультуватися із користувачем, який його видав, через його сторінку обговорення.

  • Наприклад, у відповідь на запит можна вилучати підтвердження, зроблені через непорозуміння або, загалом, якщо наявне «зловживання» — незалежно, з добрими чи поганими намірами (напр., підтвердження другорядних облікових записів).
  • Якщо користувач створює новий обліковий запис у Вікіпедії (замість перейменування тут), а тому отримує однозначно другорядний обліковий запис із точки зору проекту Особисті знайомства, це є також підставою для виправлень / узгодження даних.
  • Коментарі до підтверджень теж можна виправляти у віповідь на запит зацікавленої особи, якщо вони, скажімо, порушують настанови Вікіпедії.
  • Якщо підтвердження відповідає фактам («xy met»), немає причини його вилучати. Підтвердження не має терміну дії, і є незалежним від подальших відносин між користувачами.

Для чого може використовуватись сторінка спільноти?

  • Вона показує, хто належить до активної спільноти в реальному житті, і мотивує інших до приєднання до неї.
  • Вона забезпечує впевненість при обговореннях, що особа, з якою Ви спілкуєтесь, веде розмову зі свого основного облікового запису, і добре відома спільнотою, а також не є другорядним обліковим записом невідомого користувача.
  • Вона дозволяє користувачам, які знають лише декілька інших користувачів, бути визнаними і прийнятими як учасники спільноти.
  • Вона підтримує зв'язок із наявними колами знайомств у конкретних регіонах.

Коли хтось намагається зловживати сторінкою, як це виглядає?

Англомовний оригінал є машинним перекладом з німецької, тому інформація в цьому розділі неточна
  • Грубо кажучи, процедура не унікальна, і її можна використовувати з високим ризиком і великою вартістю: за обмежений період часу особа може здобути більше, ніж просто підтверджений обліковий запис. Є два сценарії. Перший сценарій є технічно чистішим, але є також складнішою процедурою анонімної ідентифікації користувачем de.wikipedia Frank Schulenburg. Другий сценарій можна виключити будь-якою процедурою.
    1. «Сокпапет у реальному житті» — сторінку спільноти теоретично може використати особа, що представляє себе на різних зустрічах під різними іменами, і вводить інших вікіпедистів в оману щодо своєї дволикої ідентичності. Тож зберігаються відповідні хибні підтвердження, «поки відомі кола, що підтвердили цю особу, залишаються особисто відокремленими», і подвійна ідентичність залишається непоміченою.
    2. «Обман спільноти» — другий сценарій полягає в наявності групи користувачів, що підтверджують облікові записи один одного. У цьому випадку група може бути більшою, але замкнутою групою фіктивних основних облікових записів, що може бути виявлено з плином часу. Також виявляються основні облікові записи залучених користувачів. Ця можливість зловживання складається з будь-якого зрозумілого процесу, але за даними Frank Schulenburg, включає щонайменше п'ять реальних осіб, підтверджених на цій сторінці спільноти (трьома гарантами). Тут ми виходимо з припущення, що для того, хто зловживає цією сторінкою, було б надто важко знайти двох інших зловмисників, особливо тому, що друге розширення групи більшою кількістю другорядних облікових записів, знову вимагало б другорядного підтвердження.
  • Усі можливості обману вимагають більше затрат, аніж накопичення другорядних облікових записів, і не приводять до будь-якого вартісного результату, а також пов'язані з потенційною втратою обличчя. Зважаючи на взаємні відносини між користувачами, що відтворюються на сторінці спільноти, фіктивні основні облікові записи рано чи пізно виявляються спільнотою.

Чи не сприятиме цей проект утворенню замкнутих угруповань?

  • Вікіпедія per se є соціальною мережею, в якій утворюються й розвиваються дружні й ворожі мережі. Те, чи певну людину інші знають особисто, чи ні, є фактом, незалежним від особистих почуттів до цієї особи, які мають інші користувачі. Особисте ставлення не повинно впливати на роботу цього сайту. Щоб інтегрувати в систему людей, які уникають особистих контактів з іншими вікіпедистами, в майбутньому варто уможливити знайомства з цифровими сертифікатами.

Чи існує резервна копія бази даних і скриптів? Що як лідери раптово покинуть проект?

  • База даних, пов'язаний веб-інтерфейс і скрипти для ботів перебувають на WMF Labs під спільним обліковим записом. Тому немає ризику, що щось буде втрачено. Якщо одна з наразі відповідальних осіб покине проект, її місце можуть зайняти інші люди, або навіть більше людей можуть продовжувати працювати над проектом без жодних проблем.
  • Щоденні, автоматичні дампи бази даних можна переглядати тут.
  • Вихідний код веб-інтерфейсу бази даних і ботів публічно доступний тут. Вихідний код додатка доступний тут і тут.

Технічними контактними особами є Ireas, Wiegels і Euku. Для запитань і пропозицій, будь ласка, використовуйте сторінку обговорення.

Юзербокс


цей багатомовний юзербокс містить посилання на інструмент підтвердження. Якщо хочете додати цей юзербокс, додайте такий код на свою сторінку користувача:

{{User Personal acquaintances}}

Його можна включити у Ваш блок Babel ось так: {{#Babel:uk|vo-0|Personal acquaintances}}. Цей юзербокс доступний у багатьох інших сестринських проектах Вікімедіа, див. d:Q16744021.

Сестринські проекти

Інструменти

На сторінці інструментів WMF Labs: