Commons:Upload challenge

From Wikimedia Commons, the free media repository
Jump to navigation Jump to search
English: This page relates to a picture upload challenge organized by Wikimedia Czech Republic (WMCZ). This first challenge was organized in Czech language only. If you have questions, contact the challenge organizer and WMCZ staff member Marek Blahuš.

Dožeňte své staré resty![edit]

Vytáhněte své fotoarchivy a nahrajte to cenné, co v nich najdete! První nahrávací soutěž proběhne v pátek 4. listopadu 2016!
Můžete se i sejít s dalšími wikifotografy na workshopu a nahrávat společně.
V průběhu soutěžního dne naleznete na této stránce průběžné žebříčky. Čím starší fotografie (a čím více) nahrajete, tím více bodů získáváte!

4. 11. 2016, 00:00–24:00 SEČ

Fotíte pro Wikipedii, ale nestíháte už své fotky nahrávat? Leží vám na disku staré fotky z cest či akcí, které dosud nejsou na Wikimedia Commons, ale nenašli jste zatím čas se jimi probrat a ty užitečné nahrát? Mrzí vás, že tak o ně každý den přicházejí stovky čtenářů?

Konec odkladů! Čtvrtý listopad byl den, kdy wikipedisté společně probírali své archivy a vytahovali z nich na světlo cenné poklady. A čím starší, tím lepší!

Soutěžní kategorie[edit]

hlavní kategorie „Vlastní fotografie pro Wikipedii“
sem patří vaše vlastní fotografie staré nejméně dva měsíce, které jste alespoň teoreticky mohli pořídit pro Wikipedii (tj. pořízené od 15. ledna 2001 do 4. září 2016)
vedlejší kategorie „Fotografie z života wikikomunity“
sem patří vaše vlastní fotografie staré nejméně dva měsíce, které dokumentují aktivity wikipedistů a hnutí Wikimedia (např. fotky z wikisrazů, kurzů Wikipedie či akcí Wikimedie ČR)
vedlejší kategorie „Historické fotografie'“
sem patří všechny fotografie starší než Wikipedie (tj. pořízené před 15. lednem 2001), bez rozdílu autora (tj. včetně případů svolení autora, volných děl, děl s vypršenou ochranou)

Místo konání[edit]

Soutěže bylo možné zúčastnit se na dálku, ačkoliv jste tak přišli o část jejího sociálního rozměru. V den konání soutěže bylo možné na této stránce sledovat pravidelně aktualizovaný žebříček účastníků a přehledy právě nahraných fotografií.

Abyste mohli získat větší motivaci a nahrávání vám příjemněji ubíhalo, nabídli jsme vám možnost setkat se v tento den za tímto účelem s dalšími wikipedisty:

  • Brno, 10:00–13:00 a 14:00–20:00 – Masarykova univerzita, Komenského nám. 2, místnost č. 407 (přes dvůr a výtahem či po schodech do 4. podlaží)
  • u vás? (přidejte své místo)

Na uvedených místech bylo k dispozici kvalitní připojení k internetu, drobné občerstvení, erární notebook a živé průběžné výsledky. S sebou bylo doporučováno vzít si vlastní notebook (máte-li) a zejména disky či jiná média, z nichž jste hodlali nahrávat fotky.

Soutěžící[edit]

Pro účast v soutěži se stačilo zapsat do následujícího seznamu. V průběhu soutěžního dne vám pak byly automaticky započítávány body za veškeré fotografie, které jste v tento den nahráli na Wikimedia Commons a které splňují podmínky některé ze soutěžních kategorií. Přihlašování bylo možné i v soutěžní den. Přihlásili-li jste se ale předem, pak jsme vám konání soutěže ještě večer 3. listopadu připoměli zprávou na vaší diskuzní stránce na Wikimedia Commons a na české Wikipedii. Plánovali-li jste navštívit některé z výše uvedených soutěžních setkání, prosili jsme vás o uvedení vedle svého jména i kterého a v jakou přibližně dobu; alternativně jste mohli pro zajímavost uvést jiné místo, odkud jste se chystali nahrávat.

Seznam soutěžících[edit]

Výsledky[edit]

Tato nejstarší vlastní fotografie byla v okamžiku nahrání už 4303 dnů (skoro 12 let) stará.
Účastníci podpůrného workshopu v Brně
Účastníci podpůrného workshopu v Brně

Do soutěže se v průběhu pátku 4. listopadu 2016 postupně zapojilo celkem 8 wikipedistů (z toho 1 pořadatel mimo soutěž). První fotografii nahrál Jedudedek v 09:03:20 SEČ, poslední započítanou fotografii nahrál tentýž wikipedista jen čtyři vteřiny před půlnocí (on a několik dalších wikipedistů pokračovali v nahrávání i v minutách a hodinách následujících po uzávěrce soutěže). V hlavní kategorii „Vlastní fotografie pro Wikipedii“ bylo za soutěžní den nahráno 768 souborů, ve vedlejší kategorii „Fotografie ze života wikikomunity“ bylo započítáno 21 souborů a ve vedlejší kategorii „Historické fotografie“ 25 souborů. Celkem bylo v rámci soutěže nahráno 793 unikátních souborů o celkové velikosti 1,37 GB. Mezi nahranými soubory bylo kromě fotografií i jedno staré video, které však svou velikostí mezi fotografie zcela zapadlo.

V hlavní kategorii „Vlastní fotografie pro Wikipedii“ bylo získáno celkem 296 693 bodů, což je přibližný ekvivalent 297 fotografií z 15. ledna 2001 nebo 567 fotografií pět let starých. Nejvyšší množství bodů získal v této kategorii wikipedista Horst, a to celkem 114 733, tj. 38,7 % všech rozdělených bodů. Jeho fotografie ale patřily k těm relativně novějším, protože jich pro dosažení tohoto bodového zisku musel nahrát 395, tj. 51,4 % z celkového nahraného počtu, což jej tedy činí i autorem největšího množství z nahraných fotografií. Na dalších místech bodového hodnocení se umístili wikipedisté Jedudedek a Martin Kotačka a za nimi ještě pět dalších účastníků, z nichž Blahma předstihl v bodování Harolda pro větší stáří menšího počtu svých nahraných fotografií a Vojtěch Dostál se svými šesti soubory ze stejného důvodu předstihl v žebříčku Draceaneho s jedenácti. Vůbec nejstarší nahranou fotografií v této kategorii se stala Jedudedkova fotografie z pražského koncertu kapely Já a brácha pořízená 23. ledna 2005. Od pořízení nejmladších nahraných fotografií uplynuly právě ony minimální požadované dva měsíce.

Ve vedlejší kategorii „Fotografie z života wikikomunity“ se sešly fotografie wikipedistů Jedudedek a Blahma dokumentující aktivity spolku Wikimedia Česká republika v letech 2009–2012. Největší počet fotografií v této soutěžní kategorii (15) nahrál wikipedista Jedudedek, který je současně i autorem nejstarší nahrané fotografie v této kategorie, a sice fotografie stánku Wikimedie ČR na knižním veletrhu LIBRI 2009 v Olomouci pořízené 19. listopadu 2009.

V rámci vedlejší kategorie „Historické fotografie“ nahráli dva wikipedisté zejména černobílé pohlednice a fotografie ze starých novin. Největším počtem příspěvků v této kategorii (20) obohatil Wikimedia Commons wikipedista Martin Kotačka. Protože nikdo v rámci soutěže nenahrál vlastní fotografii starší než Wikipedie, nebyla v této kategorii udělena cena za nejstarší vlastní dílo (stáří cizích autorsky volných děl nebylo pro účely soutěže posuzováno).

Podpůrné fyzické setkání v Brně navštívili tři z účastníků (Blahma, Martin Kotačka a Venca24), kteří tam setrvali až do deváté hodiny večerní. Od poledne byl v provozu nástroj generující každou čtvrthodinu aktuální přehled nahraných fotografií a za ně udělených bodů včetně průběžného žebříčku účastníků; v průběhu dne byl tento nástroj laděn a vylepšován, až ke konci dne pracoval již téměř zcela správně. V diskuzi na české Wikipedii projevilo několik dalších wikipedistů, kteří se soutěže tentokrát nezúčastnili, zájem zúčastnit se jejího příštího kola, a to za různých podmínek – bude-li vyhlášena s větším předstihem, bude-li se konat v jinou dobu roku či týdne apod. Protože z výsledků vyplývá, že i v rámci tohoto testovacího běhu bylo hlavní poslání soutěže naplněno, počítá se s opakováním soutěže v některém budoucím vhodném termínu, s přihlédnutím k připomínkám vzneseným nezúčastnivšími se wikipedisty; do budoucna se uvažuje i o otevření soutěže wikipedistům z dalších zemí a jazyků. Nejúspěšnějším účastníkům soutěže byla udělena slíbená ocenění. Všem účastníkům tohoto kola soutěže organizátoři za jejich účast v ní srdečně děkují!

Žebříček[edit]

Vlastní fotografie pro Wikipedii[edit]

  1. Horst: 114733 bodů
  2. Jedudedek: 96034 bodů
  3. Martin Kotačka: 30255 bodů
  4. Blahma: 25653 bodů
  5. Harold: 18439 bodů
  6. Vojtěch Dostál: 5397 bodů
  7. Draceane: 4426 bodů
  8. Venca24: 1756 bodů

Celkem: 296693 bodů

Fotografie ze života wikikomunity[edit]

  1. Jedudedek: 1500 bodů
  2. Blahma: 600 bodů

Celkem: 2100 bodů

Historické fotografie[edit]

  1. Martin Kotačka: 2000 bodů
  2. Jedudedek: 500 bodů

Celkem: 2500 bodů

Nahrané fotografie[edit]

Soubory jsou řazeny chronologicky podle data pořízení (nikoliv nahrání).

Vlastní fotografie pro Wikipedii[edit]

Celkem: 768 souborů

Fotografie ze života wikikomunity[edit]

Celkem: 21 souborů

Historické fotografie[edit]

Celkem: 25 souborů

Bodování[edit]

Bodování hlavní kategorie v závislosti na stáří fotografie

V hlavní kategorii (vlastní fotografie pro Wikipedii) se počet získaných bodů určoval v závislosti na stáří nahrané fotografie. Pro výpočet se využívala parabolická funkce, která relativně zvýhodňuje fotografie pořízené v několika posledních letech oproti fotografiím starším. Největší množství – 1000 bodů – bylo možné získat za fotografii pořízenou 15. ledna 2001 (tj. před téměř šestnácti lety), ovšem pro zisk 500 bodů postačila fotografie stará necelých pět let. A třeba za rok starou fotografii jste získali 104 bodů.

Ve vedlejších kategoriích (wikikomunita a historické fotografie) získával soutěžící pevný počet 100 bodů za každou započítanou fotografii.

Ceny[edit]

Protože cílem této soutěže bylo především vybudit wikipedisty k pročištění svých archivů, byly ceny pouze symbolické – největší odměnou pro vás jako autora i pro nás všechny jako spolutvůrce projektů Wikimedia jsou totiž právě ty nově vámi zpřístupněné fotografie, které by si sem možná už jinak cestu ani nikdy nenašly (nebo až mnohem později).

Vítěz v každé kategorii (účastník s nejvyšším počtem bodů) získal uživatelské vyznamenání v podobně specifické hvězdy, které si může umístit na svou uživatelskou stránku:

Wikikytičkou Děkujeme byl navíc v hlavní kategorii („Vlastní fotografie pro Wikipedii“) odměněn ten účastník, který nahrál nejvíce započítaných fotografií.

Ve všech kategoriích obdržel wikikytičku také ten účastník, který nahrál vůbec nejstarší vlastní fotografii (toto u kategorie „Historické fotografie“ znamená zpřísnění, avšak vyplývající z toho, že u velmi starých fotografií, které nemohly být pořízeny přímo účastníkem soutěže, lze často jen obtížné určit datum pořízení či zda se vůbec jedná o fotografii).

Kontakt[edit]

Otázky k soutěži bylo možné směřovat na její diskuzní stránku nebo přímo pořadateli soutěže, kterým byl Marek Blahuš, zaměstnanec spolku Wikimedia Česká republika.