Category:Canberra

Од Wikimedia Commons
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Канбера 
Canberra parliamentary axis.JPG
Flag of the Australian Capital Territory.svg 
capital city of Australia
Wikipedia-logo-v2.svg Википедија
Еград,
главен град
Е дел одCanberra - Queanbeyan
Тековно наоѓалиштеАвстралиска престолнинска територија, Австралија
Основано
  • 12 март 250
Население
  • 381.488 (2014)
Површина
  • 471,78 квадратен километар
Надморска висина
  • 1.893 стапка
матична страница
Нормативна контрола
VIAF: 140704500
GND-ознака: 4085133-3
односна назнака во OpenStreetMap: 5342034
Википодатоци

35° 18′ 10,08″ ЈГШ, 149° 08′ 30,12″ ИГД

Blue pencil.svg

Поткатегории

Оваа категорија ги содржи следниве 26 поткатегории од вкупно 26.

 

A

C

E

G

L

M

N

P

S

T

V

Страници во категоријата „Canberra“

Прикажани се 3 од вкупно 3 страници во категоријата.

Податотеки во категоријата „Canberra“

Прикажани се 143 од вкупно 143 податотеки во категоријата.