Commons:Портал на заедницата

From Wikimedia Commons, the free media repository
Jump to navigation Jump to search
Други јазици:

Afrikaans | Alemannisch | العربية | asturianu | azərbaycanca | беларуская (тарашкевіца) | български | বাংলা | brezhoneg | català | čeština | dansk | Deutsch | English | español | فارسی | suomi | français | galego | עברית | हिन्दी | magyar | interlingua | Bahasa Indonesia | italiano | 日本語 | қазақша | 한국어 | Lëtzebuergesch | lietuvių | македонски | Bahasa Melayu | Nederlands | norsk nynorsk | norsk | polski | português | română | русский | slovenčina | slovenščina | svenska | ไทย | Türkçe | українська | Tiếng Việt | 中文(简体) | 中文(繁體) | Zazaki | +/−

Добредојдовте на Порталот на Ризницата

Дали сте нов корисник на Ризницата? На нашите страници Први чекори и Добредојдовте ќе најдете информации за Ризницата и за тоа како можете да придонесувате кон проектот. Сите информации се достапни на англиски јазик, но доста од нив се преведени и на други јазици. Можете да ја прелистате содржината на некој друг јазик по ваш избор, од менито кое е прикажано на почетокот од секоја страница.

Новости

Подигната седуммилионитата податотека

На 17 јули 2010 е подигната седуммилионитата податотека на Ризницата, за помалку од шест месеци по подигањето на шестмилионитата.

Слика на годината 2009 на Ризницата

Започна гласањето за Слика на годината 2009

Матичното руво сменето на „Векторско“

Ризницата го смени својот матичен (основен) изглед на новото руво наречено „Векторско“, со кое се олеснува пронаоѓањето на многу функции. најавените корисници можат да се вратат на класичното руво со постапка во четири стисоци. Искажете го вашето мислење на Селската чешма.

Комуникација
Селска чешма
Тука се поставаат прашања за функции, проблеми, или начела. Вакви страници има и на неколку други јазици.
Огласна табла за администраторите
Ако треба да се обратите кај администратор, на пр. во врска со блокови и заштити.
IRC-канали
#wikimedia-commons IRC-канал на Ризницата
#commons.wikimedia за следење на скорешните промени на IRC.
#cvn-commons Прикажува можни вандализми и нови подигања
Меѓународен е-поштенски список
commons-l
Организација на содржините
Создавање и подигање
Барања за слики, Слободни мултимедијални ресурси за подигање на Ризницата, Најбарани страници
Подобрувања
За авторските права
Потпроекти на Ризницата
Одржување на страниците за помош, Проект „Обележја“ за усогласување и организација на претворањето во SVG-формат, Проект „Графички способности“ за категорија на функцијата за корисници и нивните способности, Проект „Потезен редослед на кинеските знаци“.
Начела и одлуки
Рамки на проектот „Ризница“
Утврдување на опсегот и целите на проектот, каде подробните страници за поединечни начела за лиценцирање, дозволените ознаки авторство на слики и видови на податотеки даваат важни информации за тоа што сме, а што не сме.
Напатствија за бришење
Напатствијата за бришење се во потесна врска со рамките на проектот Ризницата. Тука е објаснето кога и како се бришат содржини што не припаѓаат во Ризницата од различни причини.
Повеќејазичност
Ризницата е повеќејазичен. Послужете се со Вавилон ако сакате да пронајдете уредници што го зборуваат вашиот јазик. Додајте информации за јазикот кој го разбирате на вашата корисничка страница. Начелата за употреба на јазиците е продискутирана на страницата Начела за јазици (англиски).
Графичарски способности на корисниците
Категоризација на корисниците по нивните познавања, способности и интереси од областа на графиката и аудиотехниката, со цел да се олесни проаноѓањето на помош во секоја сфера од мултимедијалната техника.
Администратори
Список на администратори и гласање по барањата за администраторски статус. Барањата и гласањата за bot статус исто така се наоѓаат тука.
Препорачуваме ...
Индекс на страници за помош
Тука се наведени сите страници за помош, проекти, одржување, разговори, начела и други упатства за работење со викија како Ризницата. За прегед на составот на самата Ризницата како проект, погледајте Category:Commons.
Програми
Препорачани програми за секој вид на мултимедијална содржина со цел создавање и уредување на содржините што сакате да ги споделите на Ризницата.
Алатки
Алатки за подигање и одржување на Ризницата, како на пр. Commonist за подигање на голем број слики. Додавањето на алатки додава дополнителни функции на вашиот посредник на Ризницата.
Како да ги користите содржините на Ризницата
Преглед на вметнување на содржини од Ризницата во разни викија на Викимедија и како да ги користите овдешните содржини на други места. На Помош со снимки ќе најдете совети за прегледување на слики и видеоснимки од Ризницата. Страниците за избрани слики, слики на денот и снимки на денот имаат избор на особено вредни и корисни содржини за употреба.