Category:Zaporizhia Oblast

Од Wikimedia Commons
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

 

Запорошка област 
Zaporizzhia regions.svg
Flag of Zaporizhia Oblast.svg  Coat of arms of Zaporizhia Oblast.svg 
oblast of Ukraine
Wikipedia-logo-v2.svg Википедија
Еoblast of Ukraine
Тековно наоѓалиштеУкраина, Украина
Главен град
Шеф на владата/управата
  • Grigoiriy Samardak (6 April 2015)
Основано10 јануари 1939
Население
  • 1.739.500
Површина
  • 27.180 квадратен километар
матична страница
Нормативна контрола
GND-ознака: 4466358-4
односна назнака во OpenStreetMap: 71980
Википодатоци

47° 49′ 48″ СГШ, 35° 10′ 12″ ИГД

Blue pencil.svg

Поткатегории

Оваа категорија ги содржи следниве 19 поткатегории од вкупно 19.

A

C

D

E

G

H

M

N

P

R

S

U

V

W

Податотеки во категоријата „Zaporizhia Oblast“

Прикажани се 158 од вкупно 158 податотеки во категоријата.