File:Železné hory, CZ170410-27.jpg

From Wikimedia Commons, the free media repository
Jump to navigation Jump to search

Original file(4,086 × 2,164 pixels, file size: 2.43 MB, MIME type: image/jpeg)

Captions

Captions

Add a one-line explanation of what this file represents

Summary[edit]

Description
English: Iron Mountains are mountain range and geomorphological whole with total area of 761.77 km square in the northern part Bohemian-Moravian highlands in Czechia. The Iron Mountains are not mountains, it is a flat highland. The mountain effect appears when you look at the high ridge of highland from the southwest. Photo location: Czechia, Pardubice Region, villages Pařížov.
Čeština: Železné hory jsou pohoří a geomorfologický celek o celkové rozloze 761.77 kilometrů čtverečních v severní části Českomoravské vrchoviny v Česku. Železné hory nejsou hornatinou, je to plochá vrchovina. Horský efekt se objeví při pohledu na vysoký hřeben vrchoviny od jihozápadu. Foto lokace: Česko, Pardubický kraj, Pařížov.
Date
Source Own work
Author Josef Kreuz (PEPan)
Camera location49° 49′ 53.83″ N, 15° 34′ 20.15″ E  Heading=20° Kartographer map based on OpenStreetMap.View this and other nearby images on: OpenStreetMapinfo
Faktografie[edit]

V rámci regionálního členění georeliéfu (tvaru zemského povrchu) jsou součástí geomorfologické podsoustavy Českomoravská vrchovina. Leží z hlediska administrativně správního většinou plochy v Pardubickém kraji, menší částí na jihozápadě v Kraji Vysočina a úzkým okrajem na severozápadě ve Středočeském kraji. Na vymezených lokalitách jsou zvláště chráněným územím, v severozápadní oblasti od roku 1991 součástí Chráněné krajinné oblasti Železné hory a jihovýchodní část je již od roku 1970 začleněna do Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy. Typem georeliéfu plochá vrchovina (nikoliv hornatina) v polohách od 198 do 737 m n. m., se střední výškou 480,4 m a středním sklonem 3° 45" je zhruba trojúhelníkového půdorysu. Výrazný je zejména tzv. železnohorský hřbet, především mezi obcemi Licoměřice a Sloupno, mohutné zemské klínové kry ukloněné k severovýchodu, typicky na linii Seč - Slatiňany. Nejnižší poloha je na úrovni řeky Labe u vodního jezu v katastrálním území Týnec nad Labem v okrese Kolín náležejícím do Středočeského kraje. Nejvyšším bodem s nadmořskou výškou 737,4 m je vrchol „U oběšeného" v katastrálním území Svratouch v okrese Chrudim náležejícím do Pardubického kraje. Geomorfologicky se člení na dva podcelky, severozápadní část s názvem Chvaletická pahorkatina a na jihovýchodě horopisem vyšší Sečskou vrchovinu. Nad tzv. železnohorským tektonickým zlomem je hřbet výrazně členitý, zřejmý v pohledu z plošiny Hornosázavské pahorkatiny od Pařížova (viz foto). Přerušení hlavního železnohorského hřbetu nad Třemošnicí je zdůrazněné dvěma geomorfologickými útvary (na snímku dobře znatelnými), zleva Lovětínskou roklí protékanou Lovětínským potokem a Hedvikovskou roklí se Zlatým potokem. Mezi roklemi leží dva vrcholy Podhradské kotliny, na snímku vlevo se zříceninou hradu Lichnice na vrchu 504,0 m n. m. s pomístním názvem Světlík (též Světlice) a vpravo od něho se širokou vrcholovou částí vrch „Kobylí hlava" (469,6 m n. m.). Od Lovětínské rokle (v pohledu vlevo) pokračuje část železnohorského hřbetu s názvem „Stráně" ve Chvaletické pahorkatině k jejímu nejvyššímu vrcholu „Krkanka" (567,8 m n. m.) a od něho postupně snižující se k severozápadu až k řece Labe. Od Hedvikovské rokle vpravo pokračuje Sečská vrchovina s částí železnohorského hřbetu s názvem „Kaňkovy hory" (vrcholová část až 560,0 m n. m.) na území geomorfologického okrsku Kameničská vrchovina. Jádro Železných hor tvoří zejména hlubinné vyvřeliny železnohorského (nasavrckého) plutonu v oblasti Nasavrky - Trhová Kamenice - Skuteč a chvaletického žulového masivu, včetně hornin obsahující železnou rudu. V minulosti se železná ruda dobývala ve více lokalitách. Literatura uvádí, že od dolování železné rudy vznikl i název pohoří, například tzv. Zbraslavská kronika uvádí jejich latinský název „Montes ferrei" (česky: Hory železné). Pohled na železnohorský hřbet například z plošiny Hornosázavské pahorkatiny vyvolává dojem horského hřebene a mohl (hypoteticky) také posilovat nazývání oblasti horami.

Resumé[edit]

Železné hory jsou krajinnou oblastí v rozsahu poloh 198 až 737 m n. m. a geomorfologický celek o rozloze 761.77 kilometrů čtverečních, georeliéfem (tvarem zemského povrchu) plochá vrchovina, dojem hornatiny vyvolává hřbet mohutné zemské klínové kry v severní části Českomoravské vrchoviny, výrazný od jihozápadu např. z Hornosázavské pahorkatiny (viz foto). Zeměpisné jméno (oronymum) obecně nazývaného pohoří vrchovinného rázu je odvozeno od dobývání železné rudy, v minulosti ve více lokalitách oblasti.

Externí odkazy[edit]

Licensing[edit]

I, the copyright holder of this work, hereby publish it under the following license:
w:en:Creative Commons
attribution share alike
This file is licensed under the Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International license.
You are free:
  • to share – to copy, distribute and transmit the work
  • to remix – to adapt the work
Under the following conditions:
  • attribution – You must give appropriate credit, provide a link to the license, and indicate if changes were made. You may do so in any reasonable manner, but not in any way that suggests the licensor endorses you or your use.
  • share alike – If you remix, transform, or build upon the material, you must distribute your contributions under the same or compatible license as the original.

File history

Click on a date/time to view the file as it appeared at that time.

Date/TimeThumbnailDimensionsUserComment
current11:33, 24 April 2017Thumbnail for version as of 11:33, 24 April 20174,086 × 2,164 (2.43 MB)PEPan (talk | contribs)User created page with UploadWizard

There are no pages that use this file.

File usage on other wikis

The following other wikis use this file:

Metadata