File:AGAD Metryka śmierci Bolesława Kubika.png

From Wikimedia Commons, the free media repository
Jump to navigation Jump to search

Original file (2,444 × 1,718 pixels, file size: 6.57 MB, MIME type: image/png)

Captions

Captions

Add a one-line explanation of what this file represents

Summary

[edit]
Description

Metryka śmierci Bolesława Kubika- pierwszego polskiego burmistrza Bolesławca
Sporządzony przez Zastępcę Pełnomocnika Rządu R. P. w Bolesławcu dokument o nazwie Metryka Śmierci na nazwisko Bolesław Kubik zm. 22 VII 1945 w Bolesławcu
Kiedy 30 maja 1945r. w Bolesławcu pojawiła się 18 osobowa polska administracja, zorganizowana wokół Pełnomocnika Rządu Rzeczypospolitej Polskiej na okręg nr 36 w Bolesławcu, zastała miasto przepełnione ludnością radziecką skoszarowaną w obozie przejściowym liczącym latem 1945r 19 tys. osób, nieokreśloną masą ludności niemieckiej, której ilość codziennie zwiększała się i całkowitym brakiem żywności i bezpieczeństwa. Źródła z tego okresu nazywają powiat bolesławiecki „objedzonym” przez przemarsze wojsk i skoncentrowaną w obozach przejściowych ludność cywilną.
Zapewnienie miastu żywności było podstawową troską pierwszego polskiego burmistrza Bolesława Kubika (urodzony w 1918r. w Starachowicach działacz PPS). Udało mu się uzyskać od radzieckiej Komendantury Wojennej obsiany zbożem dwudziestohektarowy folwark w Tylinowie (dziś Bolesławice). Osadzani tam pierwsi polscy osadnicy nie byli w stanie mieszkać i przygotowywać się do żniw z powodu brutalnych napadów niezidentyfikowanych nigdy „osobników w mundurach Armii Czerwonej”. Nadchodziły żniwa i nie zebranie zboża oznaczałoby jego utratę na rzecz radzieckiej Komendantury Wojennej, a w efekcie niemożliwość wyżywienia ludności cywilnej zarówno napływającej polskiej, jak i niemieckiej jesienią i zimą 1945r.
Krótko przed terminem zbiorów osadzone przez burmistrza Kubika w Tylinowie rodziny polskie zostały po raz kolejny brutalnie napadnięte i ograbione z całego majątku. Ludzie ci uciekli i nie miał kto zebrać zboża. W efekcie 21 lipca 1945r urzędnicy miejscy wraz z burmistrzem sami stanęli do zbiorów. Kiedy zabrakło powróseł do wiązania snopków urzędnicy zaczęli przeszukiwać zabudowania folwarku w poszukiwaniu czegoś co mogłoby rolę powróseł pełnić. Mina, którą w trakcie poszukiwań zdetonowano, znajdowała się pod stertą połamanych dachówek przez co spotęgowany został efekt wybuchu. Na miejscu zginęli: Anna Pawełkiewicz, Władysław Burakowski, Władysław Orlik oraz jeden Niemiec, następnego dnia zmarli Józef Jasztal i Bolesław Kubik. Wokół wypadku już w 1945r. narodziła się legenda przypisująca tragedię niemieckiemu podziemiu, czemu przeczą zachowane z tamtego czasu relacje. W Bolesławcu oddano cześć poległym poprzez nazwanie jednej z ulic imieniem Bolesława Kubika, oraz dwoma tablicami wmurowanymi w ściany ratusza.
Miejsce: Bolesławiec
Publikacja źródła: A. Baniecki, M. Olczak, Bolesławiec w 1945r. Wybór źródeł, Bolesławiec 1996, na prawach rękopisu
Opis zewnętrzny: oryginał, jęz. polski, papier, 210 x 145 mm, pieczęć okrągła Pełnomocnika Rządu Rzeczypospolitej Polskiej na Obwód nr XXXVI w Bolesławcu, 1 strona
Miejsce przechowywania: AP Wrocław O/Lubań, Miejska Rada Narodowa i Zarząd Miejski w Bolesławcu, sygn. 23, s.15
Autor komentarza: Adam Baniecki

Autor fotografii: Ryszard Bacmaga
Date
Source Archiwum Główne Akt Dawnych
Author Unknown authorUnknown author

Licensing

[edit]
Public domain

This work is in the public domain in its country of origin and other countries and areas where the copyright term is the author's life plus 70 years or fewer.


You must also include a United States public domain tag to indicate why this work is in the public domain in the United States.
This file has been identified as being free of known restrictions under copyright law, including all related and neighboring rights.

File history

Click on a date/time to view the file as it appeared at that time.

Date/TimeThumbnailDimensionsUserComment
current14:10, 26 October 2014Thumbnail for version as of 14:10, 26 October 20142,444 × 1,718 (6.57 MB)Happa (talk | contribs)VicuñaUploader 1.20

The following page uses this file:

Metadata