File:Drzeworyt buddyjski na papierze - Bodhisattwa Awalokiteśwara Simhanada - zbiory Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie, 2 poł XXw Nepal.jpg

From Wikimedia Commons, the free media repository
Jump to navigation Jump to search

Original file(721 × 1,080 pixels, file size: 105 KB, MIME type: image/jpeg)

Captions

Captions

Add a one-line explanation of what this file represents

Summary

[edit]
Description
Polski: Linearny drzeworyt w czarnym kolorze na kremowym papierze, przedstawiający bodhisattwę współczucia (najważniejsza cnota buddyjska) Awalokiteśwarę (sanskr. „pan miłosiernie spoglądający z wysoka”) - najbardziej czczone bóstwo w buddyzmie tybetańskim, przedstawiane w wielu różnych odmianach ikonograficznych. Tutaj w odmianie, w której jest zwane Simhanada (sanskr. „o lwim głosie”), siedzące na lwie. Bodhisattwa siedzi na swym dzikim wierzchowcu bokiem, w swobodnej pozie królewskiego odpoczynku (sanskr. radżalilasana), z ugiętymi nogami, z których lewa ułożona poziomo na grzbiecie lwa, a prawa oparta stopą o grzbiet zwierzęcia, z kolanem w górze. Postać jest swobodnie wygięta w talii. Prawa ręka opiera się o kolano (dłoń zwisa luźno; powinien być w niej różaniec, którego jednak brak), zaś lewą, spoczywającą na grzebiecie lwa, bodhisattwa się podpiera, a zarazem trzyma w niej gałązkę lotosu zakończoną kwiatem na wysokości ramienia; na tym kwiecie spoczywa czara z czaszki (sanskr. kapala), z której wystaje miecz (sanskr. khadga) otoczony płomieniami. Za prawą ręką widoczny trójząb (sanskr. triśula) o drzewcu oplecionym przez węża.
             Awalokiteśwara nosi tu spódnicę ze skóry tygrysa i szarfę na ramionach, wijącą się wokół rąk; przez lewe ramię ma przerzuconą skórę antylopy – jeden ze swych głównych atrybutów. Ma długie włosy, częściowo spięte w kok, częściowo spadające na ramiona. Na czole jest trzecie oko, choć wyraz twarzy jest w łagodnym typie. Głowę otacza nimb, a całą postać kolista aureola.

Lew o dużej głowie zwróconej ku bodhisattwie, siedzi na ugiętych łapach na powierzchni płaskiego lotosu (lotosowego tronu). Ma otwartą paszczę - wydostaje się z niej ryk, stosownie także do imienia bóstwa.

             Awalokiteśwara Simhanada jest wzywany jako specjalna forma Awalokiteśwary, mająca leczyć trąd.
Drzeworyt wykonany starannie – z dbałością o precyzję linii i o detale. Drzeworyty o buddyjskiej tematyce są w buddyzmie tybetańskim obrazami dla ubogich - pełnią tę samą rolę co thanki (zwijane obrazy religijne). Odbija się je na papierze (tylko szczególnie cenne - na płótnie).
Date
Source Own work
Author Muzeum Azj i Pacyfiku w Warszawie

Licensing

[edit]
I, the copyright holder of this work, hereby publish it under the following license:
w:en:Creative Commons
attribution share alike
This file is licensed under the Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International license.
You are free:
  • to share – to copy, distribute and transmit the work
  • to remix – to adapt the work
Under the following conditions:
  • attribution – You must give appropriate credit, provide a link to the license, and indicate if changes were made. You may do so in any reasonable manner, but not in any way that suggests the licensor endorses you or your use.
  • share alike – If you remix, transform, or build upon the material, you must distribute your contributions under the same or compatible license as the original.

File history

Click on a date/time to view the file as it appeared at that time.

Date/TimeThumbnailDimensionsUserComment
current12:03, 4 August 2017Thumbnail for version as of 12:03, 4 August 2017721 × 1,080 (105 KB)PraktykantSiM (talk | contribs)User created page with UploadWizard

There are no pages that use this file.

Metadata