File:Georeliéf Česka, CZ170906-1.jpg

From Wikimedia Commons, the free media repository
Jump to navigation Jump to search

Original file(899 × 537 pixels, file size: 328 KB, MIME type: image/jpeg)

Captions

Captions

Add a one-line explanation of what this file represents

Summary

[edit]
Description
English: The georelief of the Czech Republic is divided into regional (territorial) geomorphological units on state territory with an area of 78 867 of square kilometers, in different geomorphological levels, in the Czech environment called: province, system, sub-system, whole, sub-whole (part of whole), district. The Czech province of the third level is connected to the geomorphological European system in the fourth order. There are four geomorphological provinces in the Czech Republic: Bohemian Upland, Central European Lowland, Western Carpathians, West Pannonia Basin. Indicative deployment of geomorphological provinces in the Czech Republic present the Czech labels on the photo.
Čeština: Georelief ČR je rozdělen na regionální (územní) geomorfologické jednotky na území státu s rozlohou 78 867 kilometrů čtverečních, v různých geomorfologických úrovních, v českém prostředí nazvaných: provincie, soustava, podsoustava, celek, podcelek (část celku), okrsek. Česká provincie třetí úrovně je propojena s geomorfologickým evropským systémem ve čtvrtém řádu. Existují čtyři geomorfologické provincie v České republice: Česká vysočina, Středoevropská nížina, Západní Karpaty, Západopanonská pánev. Orientační rozmístění geomorfologických provincií v Česku znázorňují české popisky na fotografii.
Date
Source Own work
Author Josef Kreuz (PEPan)
Faktografie
[edit]

Přibližné zaokrouhlené hodnoty rozlohy a procenta podílu na státním území Česka: největší plochu zaujímá Česká vysočina s rozlohou 66 394 km2 tvořící 84,2% státního území, z geologického hlediska součást geologické jednotky Český masiv. Ve východní části Česka, přibližně se sníženinami úvalů mezi Znojmem, Brnem a Ostravou a s pohořím Beskyd podél hranic se Slovenskem, byla vymezena plochou menší geomorfologická provincie Západní Karpaty, tvoří 14,1% státního území, rozloha 11 120 km2 je prakticky totožná se stejnojmennou geologickou jednotkou. Do Západních Karpat je na jižní Moravě vklíněn Dolnomoravský úval dvěma výběžky, na severozápad od Břeclavi proti toku Dyje a na severovýchod podél řeky Moravy k Uherskému Hradišti, území je součástí plochou malé geomorfologické provincie Západopanonská pánev, rozloha 958 km2 tvoří 1,2% státního území. Nejmenší plochu v Česku zaujímá na severovýchodě, v oblasti kolem Opavy a část u Osoblahy, geomorfologická provincie Středoevropská nížina, rozloha 396 km2 tvoří 0,5% státního území. České provincie ve třetí úrovni jsou odvozeny od geomorfologického členění kontinetu Evropy v tzv. 4. řádu geomorfologických jednotek kromě Středoevropské nížiny, která náleží mezi evropské geomorfologické jednotky 3. řádu, v podobném stupňovitém rozlišení úrovní jako u ostatních českých geomorfologických provincií (Česká vysočina, Západní Karpaty, Západopanonská pánev).

Výpočet hodnot
[edit]
  • Rozloha Česka podle světové statistiky (viz externí odkaz) v hodnotě 78 867 km2 znamená 100% státního území. Rozlohy geomorfologických jednotek na českém území jsou uvažovány v hodnotách: Středopolské nížiny s částí na území Česka shodné s rozlohou provincie s názvem Středoevropská nížina (395,52 km2), Vídeňská pánev shodná s rozlohou provincie s názvem Západopanonská pánev (957,76 km2) a součet rozloh podsoustav Vněkarpatské sníženiny (3 933,75 km2) a Vnější Západní Karpaty (7 185,96 km2) tvoří rozlohu provincie s názvem Západní Karpaty (11 119,71 km2). Rozdíl celkové hodnoty rozlohy tří provincií (Středoevropská nížina, Západopanonská pánev, Západní Karpaty) proti celkové rozloze Česka činí 66 394,01 km2, což je rozloha provincie s názvem Česká vysočina.
  • Procentový podíl provincií na státním území z vypočtených hodnot činí: Česká vysočina (84,18%), Středoevropská nížina (0,50%), Západní Karpaty (14,09%), Západopanonská pánev (1,21%).
  • Hodnoty rozloh byly zaokrouhleny na celá čísla, procentového podílu na státním území na jedno desetinné místo.
Literatura
[edit]
  • Jan Bína, Jaromír Demek (2012); Z nížin do hor. Geomorfologické jednotky České republiky, 1. vydání, Nakladatelství Academia, Praha, 344 s., ISBN 978-80-200-2026-0 (váz.).
  • Jaromír Demek, Peter Mackovčin, Břetislav Balatka a kol. (2006); Zeměpisný lexikon ČR. Hory a nížiny, 2. vydání, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, 582 s., ISBN 80-86064-99-9 (váz.).
Externí odkazy
[edit]

Licensing

[edit]
I, the copyright holder of this work, hereby publish it under the following license:
w:en:Creative Commons
attribution share alike
This file is licensed under the Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International license.
You are free:
  • to share – to copy, distribute and transmit the work
  • to remix – to adapt the work
Under the following conditions:
  • attribution – You must give appropriate credit, provide a link to the license, and indicate if changes were made. You may do so in any reasonable manner, but not in any way that suggests the licensor endorses you or your use.
  • share alike – If you remix, transform, or build upon the material, you must distribute your contributions under the same or compatible license as the original.

File history

Click on a date/time to view the file as it appeared at that time.

Date/TimeThumbnailDimensionsUserComment
current14:23, 6 September 2017Thumbnail for version as of 14:23, 6 September 2017899 × 537 (328 KB)PEPan (talk | contribs)User created page with UploadWizard

There are no pages that use this file.

File usage on other wikis

The following other wikis use this file:

Metadata