File:MKM-pályázat díjnyertes tankönyve, OOK-Press, 1999 Kft.Sep12$01.JPG

From Wikimedia Commons, the free media repository
Jump to navigation Jump to search

Original file(2,509 × 3,500 pixels, file size: 4.35 MB, MIME type: image/jpeg)

Captions

Captions

Add a one-line explanation of what this file represents

Summary

[edit]
Description A könyv kiadását támogatta a Művelődési és Közoktatási Minisztérium, a tartós és alacsony példányszámú tankönyvek előállítását célzó pályázata keretében. Megjelenhetett az MKM-szakértők véleménye és a kuratórium döntése alapján. Kiinduló pontunk a vizuális művészeti képzés hazai csúcsintézménye, a Magyar Képzőművészeti (egyetemi rangú) Főiskola Vizuális nevelés tanszékének képzési, fejlesztési koncepciója volt, melyet oktató-nevelő munkánk alapelveként fogadtunk el. A zirci III. Béla Gimnázium Vizuális nyelv és művészet tagozatának kiadványa olyan érzett szükségletet elégített ki, amely közvetlenül kapcsolódik Balogh Jenő: KÉPES VILÁG - HARMONIKUS PEDAGÓGIA (Vízió-asszociatív analízis), valamint Bálványos Huba VIZUÁLIS MEGISMERÉS - VIZUÁLIS KOMMUNIKÁCIÓ című alapvető művéhez. A kiadvány törekedett a tanulókkal elsajátíttatni a vizuális grammatikát, de ugyanakkor azt a kreatív képességet is, amely szuverén módon mer "szembehelyezkedni" a nyelvtan törvényeivel, illetve kész azt megújítani, gazdagítani. Korunk vizuális kultúrájának köre jelentősen kibővült, számos új vizuális médiummal is kall ma már számolnunk. Ugyanakkor óvatosságra is intenek a "technikai csodák" a nem ritkán túl gyors váltásaik miatt. Feladataink és diákjaink nem kis hányadában szerencsésebbnek látszik olykor a könyv lassúbb, de nagyobb elmélyülést biztosító üteme. A magyar nyelv és irodalom tanórákon szerzett ismeretek alapján már tudható, hogy az emberek közötti kapcsolatok változatos rendszerét kommunikációnak nevezzük. A sokféleség képletszerű megfogalmazását, modellezését adja az a háromszög (kommunikációs háromszög), amelynek alsó oldalán az ábrázolás, bal oldalán a felhívás, tájékoztatás, a harmadikon a kifejezés szó áll. Mindez jelenti azt a szándékot is, amelyet a képi közlő egy-egy produktum létrehozásával meg akar valósítani. Az ábrázolást kibontó 1. könyvünk sarkalatos tennivalója az objektív közléseken belül a tudományos (formaelemzések, magyarázó-közlő ábrák,) és a műszaki-technikai (szerkesztő és ábrázoló geometria, műszaki rajz) közlések konvenciói, paneljei, szabványai és tételei. A VIZUÁLIS NYELV ÉS MŰVÉSZET tantárgyi megjelölés (vö. magyar nyelv és irodalom) tervezett 2. kötete a kifejezést szolgálja a lelkiség, a beleélés (képzetek, érzéki szemlélet) vizuális példáival, míg a 3. kötetben a kommunikáció felhívó, tájékoztató jellege kerül majd központba.
Date
Source Saját összeállítás, önálló munka
Author Szűcs István Miklós (Szűcs István)
Permission
(Reusing this file)
engedélyezem a felhasználását

Licensing

[edit]
Licence Art Libre Copyleft: This work of art is free; you can redistribute it and/or modify it according to terms of the Free Art License. You will find a specimen of this license on the Copyleft Attitude site as well as on other sites.

File history

Click on a date/time to view the file as it appeared at that time.

Date/TimeThumbnailDimensionsUserComment
current21:20, 31 August 2022Thumbnail for version as of 21:20, 31 August 20222,509 × 3,500 (4.35 MB)Szűcs István Miklós (talk | contribs){{Information |Description= A könyv kiadását támogatta a Művelődési és Közoktatási Minisztérium, a tartós és alacsony példányszámú tankönyvek előállítását célzó pályázata keretében. Megjelenhetett az MKM-szakértők véleménye és a kuratórium döntése alapján. Kiinduló pontunk a vizuális művészeti képzés hazai csúcsintézménye, a Magyar Képzőművészeti (egyetemi rangú) Főiskola Vizuális nevelés tanszékének képzési, fejlesztési koncepciója volt, melyet oktató-nevelő munkánk alapelveként fogadtunk el...

There are no pages that use this file.