File:Шевченко Тарас Скеля Монах.jpg

From Wikimedia Commons, the free media repository
Jump to navigation Jump to search

Шевченко_Тарас_Скеля_Монах.jpg(600 × 387 pixels, file size: 28 KB, MIME type: image/jpeg)

Captions

Captions

Add a one-line explanation of what this file represents

Summary[edit]

Taras Shevchenko: Українська: Скеля Чернець

Қазақша: Мулла-таш

  (Wikidata search (Cirrus search) Wikidata query (SPARQL)  Create new Wikidata item based on this file)
Artist

Тарас Шевченко

Taras Shevchenko  (1814–1861)  wikidata:Q134958 s:en:Author:Taras Hryhorovych Shevchenko q:en:Taras Shevchenko
 
Taras Shevchenko
Description Ukrainian painter, poet, anthropologist, artist, writer and playwright
Date of birth/death  Edit this at Wikidata  Edit this at Wikidata
Location of birth/death Moryntsi Saint Petersburg
Work period 1832 Edit this at Wikidata
Authority file
artist QS:P170,Q134958
Title
Українська: Скеля Чернець
Қазақша: Мулла-таш
Description

Репродукується за копією, виконаною Бр. Залеським (розмір копії 16,9 × 29), яка знаходилася в альбомі, що зберігається в Державному музеї Т. Г. Шевченка (інв. № г — 112). На монтувальному аркуші альбома написано: Vue de Novopetrovsk sur la mer Caspienne par Zalesky


СКЕЛЯ ЧЕРНЕЦЬ — малюнок Шевченка, виконаний у трав. — жовт. 1853 на п-ві Мангишлак. Зберігається в Національному музеї у Варшаві.
Казахи називають скелю Мулла-таш (Чернець-камінь. Костенко А., Умірбаєв Е. Оживуть степи... Тарас Шевченко за Каспієм. К., 1977. С. 210— 212).
Бр. Залеський за аквареллю Шевченка виконав офорт, який разом із описом зображеної місцевості вмістив у своєму альб. Життя киргизьких степів: «Недалеко від Новопетровського рейду, на кам’янистому крутому березі моря, піднімається скеля Чернець в вісімдесят футів висотою, названа так через свою форму. Вона стоїть як кам’яний сторож пустелі, її оточують лише розкидані поодинці скелі, а біля підніжжя її вічно реве море. Мешканці укріплення, позбавлені протягом усієї зими будь-яких засобів сполучення з західним узбережжям Каспію і прагнучи дізнатися, що нового діється на білому світі, з приходом весни, як тільки зникне лід, що сковує море, вибираються на вершину Чернеця і з нетерпінням виглядають на обрії перше вітрило. Звідсіля вони легко його помітять, тому що Чернець панує над іншими скелями цього узбережжя, але ні одне судно, навіть маленький човен, не пристане до підніжжя скелі, так багато підводного каміння у водах довкола неї» (La vie des steppes Kirghises. Paris, 1865. Р. 45).

Бр. Залесьуий повідомляв А. Венгжиновського листом від 14 листоп. 1853: «Маю ще для тебе рисунки, мій Аркадію, того характеру, що й Циган, про продаж котрих буду тебе просити, але мушу їх затримати тут ще на пару тижнів». У наступному листі від 20 лют. 1854 Залеський уточнив: «На одному з цих малюнків маєш вид скелі, що називається Чернець, за декілька верстов від тієї фортеці, на другому — пристань Новопетровська, на третьому — тріо музичне в степу» (цит. за: Паламарчук Г. Матеріали до біографії Шевченка за листами Бр. Залеського // Питання шевченкознавства. К., 1958. Вип. 1. С. 122). Залеський затримав у себе ці твори для копіювання.
У листі від 5 лют. 1854 Шевченко йому написав: «Ще раз дякую тобі за копію Чернеця». Тоді малюнок скопіювала й О. Бутакова, як це видно з того ж листа Шевченка: «Олексію Івановичу побажай всіх благ від мене у його новому житті; подякуй йому за пам’ять про мене, а їй за копії з Чернеця».
Зробивши копію, Бр. Залеський надіслав оригінал А. Венгжиновському, що став першим власником акварелі. Шевченко в листі від 8 листоп. 1854 до Бр. Залеського писав: «...цілую тричі доброго Аркадія. Стосовно Чернеця напиши йому, щоб він не турбувався, гроші у мене поки що є».
Місцезнаходження та історію побутування акварелі з’ясувала Г. Паламарчук у ст. Находка в Польше (Огонек. 1961. № 11), Віднайдені шедеври (ЛУ. 1989. 9 берез.).
Тв.: ПЗТ: У 10 т. Т. 9. № 30 (копія Бр. Залеського).


Інша назва: Монах
Date 1853
date QS:P571,+1853-00-00T00:00:00Z/9
Medium watercolor
medium QS:P186,Q22915256
institution QS:P195,Q153306

Not on view

Національний музей у Варшаві. Не експонується
Accession number
Rys.Pol.2239
References Maria Suchodolska, Irena Jakimowicz, Jadwiga Jaworska (1961). Rysunki z kolekcji J.I. Kraszewskiego w Muzeum Narodowym w Warszawie. Muzeum Narodowe w Warszawie, p. 217
Source/Photographer http://kobzar.univ.kiev.ua/draws/description/330.html
Camera location44° 34′ 45″ N, 50° 17′ 00″ E Kartographer map based on OpenStreetMap.View this and other nearby images on: OpenStreetMapinfo

Licensing[edit]

This is a faithful photographic reproduction of a two-dimensional, public domain work of art. The work of art itself is in the public domain for the following reason:
Public domain

This work is in the public domain in its country of origin and other countries and areas where the copyright term is the author's life plus 100 years or fewer.


This work is in the public domain in the United States because it was published (or registered with the U.S. Copyright Office) before January 1, 1929.

The official position taken by the Wikimedia Foundation is that "faithful reproductions of two-dimensional public domain works of art are public domain".
This photographic reproduction is therefore also considered to be in the public domain in the United States. In other jurisdictions, re-use of this content may be restricted; see Reuse of PD-Art photographs for details.

File history

Click on a date/time to view the file as it appeared at that time.

Date/TimeThumbnailDimensionsUserComment
current15:36, 3 March 2007Thumbnail for version as of 15:36, 3 March 2007600 × 387 (28 KB)Albedo-ukr (talk | contribs){{Information |Description=Taras Shevchenko - Monk "kliff", 1853 Папір, акварель. [Новопетровське укріплення]. [V-X 1853]. Офорт за малюнком Шевченка та опис зображеної місце

File usage on other wikis

Metadata