Commons:Commonist/uk

From Wikimedia Commons, the free media repository
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of a page Commons:Commonist and the translation is 80% complete. Changes to the translation template, respectively the source language can be submitted through Commons:Commonist and have to be approved by a translation administrator.
Outdated translations are marked like this.
Other languages:
Deutsch • ‎English • ‎dansk • ‎español • ‎français • ‎italiano • ‎occitan • ‎polski • ‎Ελληνικά • ‎русский • ‎українська • ‎العربية • ‎বাংলা • ‎മലയാളം • ‎አማርኛ • ‎Ἀρχαία ἑλληνικὴ • ‎日本語
Іконка програми Commonist із зображенням серпа і молота
Commonist 0.4.28 на Linux

Commonist — це вільна Java-програма для завантаження великої кількості файлів на Вікісховище та інші інсталяції MediaWiki. Програма також може вантажити до будь-якої вікі вже після незначного коригування налаштувань.

Встановлення

Встановіть Java 8 або пізнішу версію

Щоб встановити Commonist, Вам треба мати Java 8 або новішу версію:

 • Якщо Ви все ще не встановили Java, перейдіть на сторінку завантаження Java і завантажте відповідну версію для Вашої операційної системи.
  • Для Ubuntu Linux скористайтеся вбудованим Центром програмного забезпечення Ubuntu, введіть Java у поле пошуку, і встановіть OpenJDK Java 7 Runtime.
 • Виконайте інструкції інсталятора Java.

Завантажте і встановіть Commonist

Найлегший спосіб

 Запустити Commonist
(Java webstart)

Оскільки код не підписаний, вам необходимо додати у виключення.

The most specific exception you could add is https://djini.de/commonist/ws/commonist.jnlp but you could also add just the site https://djini.de. See https://www.java.com/en/download/faq/exception_sitelist.xml for details.

Це найлегший спосіб отримати доступ до Commonist. Якщо цей метод призводить до помилки дозволу при спробі завантаження зображень, будь ласка, завантажте і запустіть Commonist, як це описано нижче.

Завантаження і встановлення

https://www.java.com provides a Java Runtime Environment (JRE) that should be installed on your computer. JRE allows the cross-platform development of Software for Linux, Windows, Mac. Commonist Java Byte Code is executed by the JRE on your operating system.

Windows

 1. Завантажте бінарний файл програми commonist-x.x.x-bin.zip
 2. Розпакуйте бінарний файл на своєму комп'ютері. Це створить папку з назвою commonist-x.x.x (x буде замінено номером версії).[1]
 3. Відкрийте Пуск >> run
 4. Введіть cmd.exe і клацніть OK
 5. Введіть chdir c:\
  Це змінить шлях до каталогу на c:\
 6. Знайдіть розташування папки bin у новій розпакованій папці.
 7. У вікні cmd змініть шлях до каталогу на шлях до папки, куди Ви розпакували папку bin. Введіть cd, а одразу після нього введіть розташування commononist.bat на Вашому комп'ютері.
 8. Введіть команду bin\commonist.bat і натисніть клавишу "Ввод".

або

 1. завантажте на c:\windows і розпакуйте там
 2. перетягніть \bin\commonist.bat правою кнопкою миші на робочий стіл, і там відбудеться прив'язка

Unix-подібні, Linux та macOS

Завантажте commonist-x.x.x.zip з neonstau.de/commonist/ у Вашу папку /home. Розпакуйте/видобудьте її. Це створить нову папку з назвою commonist-x.x.x (x буде замінено номером версії).

Видобування його з File Roller не створить папки. Тож спершу створіть папку з назвою «commonist» (або будь-яка інша назва, якій Ви віддаєте перевагу) у Вашій папці домівки. Далі розпакуйте туди три папки (bin, etc., lib). Перейдіть у папку bin, клацніть правою кнопкою миші і змініть властивості файлу commonist, щоб зробити його таким, який можна виконувати.

Запустіть bin/commonist (Після chmod u+x bin/commonist це може спрацювати). Перейдіть до папки /home/commonist-x.x.x/bin і двічі клацніть на commonist.

Ubuntu Linux:

Щоб прив'язати Commonist до іконки запуску на верхній панелі інструментів, спершу клацніть правою кнопкою миші на цій іконці, Commonist.svg і збережіть її як svg (не png) на свою стільницю. Тепер перетягніть файл commonist, знайдений у папці /home/bin, на панель інструментів. У спливному діалоговому вікні двічі клацніть на іконці пружини, де програма попросить Вас вибрати іконку. В цьому вікні перейдіть до папки Стільниця і виберіть іконку серпа і молота Commonist.svg.

Середовище Unity в Ubuntu 12.04

Це середовище створює значні перешкоди. Спершу створіть дві нові папки на своїй сторінці Домівки

 • commonist або sbin/commonist
 • usr- із підпорядкованими папками share/icons, які знадобляться Вам пізніше
 • Завантажте файл zip і розпакуйте його у commonist.
 • Скопіюйте commonist.svg, і збережіть його у share/icons
 • Перейдіть до commonist/bin-, знайдіть файл commonist, клацніть правою кнопкою миші щоб вибрати права доступу, поставте галочку біля «виконати».
 • Через Центр програмного забезпечення Ubuntu → Інструменти для розробників → Java встановіть Open JDK Java 7 runtime

Тепер Вам треба створити інструмент запуску. Це було вимкнено у версії 12.04. Два пакети треба встановити за допомогою терміналу.

У терміналі

sudo apt-get install gnome-panel
sudo apt-get install ubuntu-tweak
nautilus -q
Ubuntu-tweak можна завантажити з посилання. Його знайдете у завантажених — /downloads. це файл deb. Клацніть правою кнопкою, відкрийте і встановіть через Центр програмного забезпечення Ubuntu.

Ubuntu Tweak Встановлюється в Apps/Customisation. Використання Ubuntu-Tweak

 1. Виберіть вкладку «Admins», клацніть «Scripts» із категорії «Personal»
 2. Ви побачите два стовпці — увімкнені скрипти (Enabled Scripts) і вимкнені скрипти (Disabled Scripts)
 3. Знайдіть у вимкнених скриптах стовпець «Create Launcher…» і перетягніть його в стовпець увімкнених скриптів, там де nautilus-scripts

Поверніться у термінал

nautilus -q

Перейдіть до sbin/commonist. Клацніть правою кнопкою будь-де у папці і виберіть Scripts -> Create Launcher… із контекстного меню

З'явиться діалогове вікно Create Launcher. Задайте ім'я, Commonist, знайдіть файл (sbin/commonist), додайте іконку (usr/share/icons) і коментар, за потреби. Інструмент запуску створюється в папці sbin/commonist.

Перетягніть інструмент запуску до Unity Launcher — і готово.

Mint 16 (середовище Mate)

Спершу скопіюйте іконку Commonist.svg з цієї сторінки на Вашу стільницю як svg, не як png. (Клацніть правою кнопкою на іконці, Commonist.svg, збережіть сторінку)

Створіть папку /bin/commonist в home. Збережіть десь commonist-x.x.x-bin.zip з neonstau.de/software/commonist. Розпакуйте його в /bin/commonist.

 • Mint 16: назад на стільницю, клацніть правою кнопкою миші create launcher. У діалоговому вікні Command перейдіть до ./bin/commonist/commonist-x.x.x/commonist, і клацніть іконку, щоб замінити її на commonist.svg (де б вона не була збережена).
 • Mint 16: Але у випадку з Mate, можете додати це до меню. Клацніть правою кнопкою миші на Меню, Редагувати меню. Далі — Application->Internet і додайте елемент. У діалоговому вікні Command введіть ./bin/commonist/commonist-x.x.x/commonist, і клацніть іконку, щоб замінити її на commonist.svg (де б вона не була збережена). Це досить просто.

Використання

Зі встановленою версією commonist:

Після того, як commonist буде встановлено і запущено, з'явиться маленька іконка із зображення серпа і молота.
На Windows:
Ви бачитимете вікно терміналу, яке не можна закривати, поки програма працює.
Відкриється ще одне вікно. Клацніть «продовжити».
З'явиться програма Commonist.
Головний екран Commonist із заповненими формами та зображеннями, готовими до завантаження.

Після того, як буде завантажена програма commonist, зверніть увагу, що в нижній лівій частині вікна є перегляд вашої файлової системи у форматі дерева. Виберіть папку, що містить зображення, які Ви хочете завантажити. Після того, як виберете цю папку, внизу вікна програми з'явиться маленьке повідомлення про статус, яке проінформує про те, що Commonist зчитує вміст папки. Програма відтворюватиме попередній перегляд кожного файлу з правого боку вікна.

Просування commonist

Будь ласка, розмістіть {{Commonist}} у полі опису перед тим, як почати завантаження. На новоствореній сторінці файлу цей шаблон буде показаний так:

Commonist.svg
This file was uploaded with Commonist.

Альтернативно, якщо завантажувач не хоче, щоб іконку було видно на його завантаженнях, можна використати шаблон {{Commonist no icon}}, який функціонує в той же спосіб:

This file was uploaded with Commonist

Ці шаблони не лише допоможуть із популяризацією програми Commonist, а ще й додадуть Ваші файли в приховану категорію з назвою «Завантажені за допомогою Commonist».

Альтернативно, якщо є додаткова інформація, яку треба показати, можна додати рядок на кшталт {{Inkscape and Commonist}} або {{Adobe and Commonist}}.

При використанні {{Image generation}}, необов'язковий параметр $ додає поле Commonist.svg uploaded with Commonist.


Користувачі Commonist можуть також розмістити на своїй сторінці користувача юзербокс {{User Commonist}} або {{User Commonist no icon}}.

Загальні налаштування завантаження

Вгорі зліва Ви побачите декілька полів під назвою «general upload settings», серед яких Ви знайдете поля, в яких треба вказати дані облікового запису, від імені якого Ви хочете виконати завантаження:

user
У полі «user» введіть Ваше ім'я користувача в тій вікі, куди Ви хочете завантажити свої файли. Зверніть увагу, що його треба вводити без префікса User:.
password
Введіть свій пароль для цього облікового запису. Він буде прихований від читачів за зірочками (але через інтернет він передаватиметься в незашифрованому вигляді).
wiki
У випадному меню «wiki» можна вибрати вікі, в яку Ви хочете завантажити файл. У випадку Вікісховища виберіть «commons». Зверніть увагу, що в межах цієї вікі Вам треба бути власником того облікового запису, від імені якого Ви зібралися робити завантаження. Щодо інших вікі див. Commonist в інших вікі нижче.
Ще нижче Ви можете вказати загальну інформацію, яка потрапить в описи всіх зображень, які Ви завантажуєте. Template:Information використовується для структурованого опису зображень (див. Вікісховище:Перші кроки, щоб дізнатися подробиці про шаблон; в інших вікі, окрім Вікісховища, Commonist використовує опис у форматі вільного тексту, без використання шаблонів).
description
Тут Ви можете ввести глобальний опис звичайно вікірозміткою, що буде відтворений на всіх сторінках зображень, які Ви завантажите в межах цієї сесії.
source
Використайте твердження на кшталт «Власна робота» (або, що навіть краще, інтернаціоналізований шаблон {{Own}}), якщо Ви є автором цього файлу. В іншому ж випадку слід вказати
 • посилання на веб-сайт
 • назву інституції
 • книгу, яка послужила джерелом
 • тощо.
Зверніть увагу, що Ви можете ввести єдине джерело для всіх зображень, які завантажуєте водночас.
date
Дата створення зображень, які Ви хочете завантажити (або дата публікації, якщо дата створення невідома). Бажано у форматі ISO 8601, наприклад, «виконано 2006-01-08» для зображення, виконаного 8 січня 2006.
author
Автор(и) файлів. Якщо Ви не знаєте якоїсь конкретної особи, використайте назву інституції, що випустила файл. У випадку власноруч створеної роботи, введіть своє справжнє ім'я і в дужках Ваше ім'я користувача з посиланням, наприклад, «John Q. Public ([[User:JQPublic|JQPublic]])». Це буде прочитано як «John Q. Public (JQPublic)». Також Ви можете дати пряме посилання зі свого справжнього імені на ім'я користувача, наприклад,«[[User:JQPublic|John Q. Public]]».
categories
Введіть одну конкретну категорію, яка стосується всіх зображень, які Ви хочете завантажити, без префіксу простору назв, або залиште це поле порожнім, якщо хочете додати зображення до галереї вже після завантаження.

Щоб додати декілька категорій, у полі «categories» впишіть: [[Category:VisualEditor-fr]] [[Category:sambucus ebulus]].
У цей спосіб Ви можете ввести категорії з комами. Дотримуйтесь такої точності, яка лише можлива. Не додавайте зображень до переповнених батьківських категорій на кшталт «Астрономія». Щоб відшукати правильну категорію для Ваших зображень, Вам добряче допоможе дерево категорій.

license
На Вікісховищі дуже важливо, щоб кожен файл мав правильну ліцензію. тож у полі «license» виберіть ліцензію, яку хочете використати для Ваших зображень. Щоб зрозуміти, яка ліцензія правильна, будь ласка, перегляньте Вікісховище:Ліцензування. У випадку, якщо Ви не знайдете потрібної ліцензії, залиште поле порожнім і гляньте сторінку Вікісховище:Шаблони про авторські права, але не забудьте потім додати правильний шаблон ліцензії, інакше Ваші файли буде вилучено без додаткового сповіщення.

Форми зображень

Переглядач зображень у Commonist над головним екраном

Вгорі справа Ви побачите дві кнопки з назвами «deselect all» і «select all». Клацніть якусь із цих кнопок, щоб позначити/зняти позначку зі стану завантаження для всіх зображень у поточній колекції. Стан завантаження відтворюється в полі завантаження поряд із кожною мініатюрою файлу. Ви можете позначати/знімати позначку з окремих файлів вручну, клацаючи на відповідні поля для позначок.

Клацніть (один раз) на мініатюрі зображення, і повнорозмірне зображення відкриється в окремому вікні. (Див. скріншот.)

Поряд з кожною мініатюрою Ви також знайдете такі поля форм:

name
У полі «name» треба вказати 'цільову назву файлу'. На початку на цьому місці буде показана локальна назва файлу, і вона буде використана за замовчуванням. Дуже Вам рекомендуємо змінити локальну назву файлу на щось більш зрозуміле. Це редагування не є деструктивним. Назва файлу не зміниться на Вашому жорсткому диску, зміниться лише назва цільового файлу.
Зверніть особливу увагу на те, що Ви не зможете перейменувати файл після того, які його буде завантажено.
Неописові назви файлів — напр., «DSC123456.jpg», значно ускладнюють їх пошук і використання. Крім того, є дуже висока ймовірність, що інший користувач спробує завантажити файл із тією ж назвою, але з іншим вмістом, і цей файл буде номіновано на вилучення.
description
У полі «description» треба ввести опис файлу. Використовуйте звичайну вікірозмітку. Ця інформація буде відтворена на сторінці зображення; її буде додано до загального опису. Будь ласка, дайте добрий опис вмісту кожного файлу. Що Ви бачите, чуєте, чи сприймаєте в якийсь інший спосіб? Якщо це елемент мистецтва, будь ласка, надайте його історичні дані. Якщо це наукові дані, дайте короткий науковий опис файлу. Описи можна робити будь-якою мовою, але додавання опису англійською мовою завжди вітається. Якщо Ви володієте декількома мовами, розгляньте можливість додавання опису кожною з них. (Будь ласка, використовуйте мовні шаблони, описані на сторінці Вікісховище:Багатомовність, як, наприклад, у цьому прикладі коду для англійської мови: «{{en|Приклад опису англійською мовою}}»).
permission
Дозвіл буде додано до відповідного поля шаблону Template:Information
coordinates
Вкажіть географічні координати тут у форматі десяткових значень, відокремлених комою. Ці дані потраплять у шаблон Template:Location_dec на сторінці опису зображення. В іншому разі (тобто якщо не буде знайдено двох значень, відокремлених комою) рядок буде передано без змін; це може бути корисно, якщо Ви хотіли вказати рядок геолокації із власним форматуванням.
categories
У полі «categories» вкажіть додаткові категорії (без префіксу простору назв), відокремлюючи їх одна від одної за допомогою вертикальної риски. Будь ласка, намагайтесь бути якомога точнішим в цьому випадку. Намагайтесь уникати використання більш як двох тематичних категорії на зображення, їх можна додати пізніше.

Проксі

Налаштування проксі зчитуються із системних властивостей Java — http.proxyHost, http.proxyPort і http.nonProxyHosts. Якщо вони не встановлені, буде використано змінну середовища http_proxy.

Завантаження у вікі

Після завершення приготувань до завантаження, клацніть кнопку «upload» у нижньому правому кутку головного вікна. Внизу є рядок статусу, який пояснює, що робить Commonist. Ви можете скасувати завантаження в будь-який момент, клацнувши кнопку «abort» поруч з кнопкою «upload». Якщо все працюватиме добре, програма запустить спершу процедуру входу в систему, а потім — показуватиме стан завантаження кожного окремого файлу. Якщо щось піде не так, будь ласка, перевірте, чи Ви ввели правильне ім'я користувача, пароль, і назву вікі.

Кожен завантажений файл буде автоматично доданий до Вашого списку спостереження, тож Ви завжди зможете відстежити зміни Ваших файлів, які будуть здійснювати інші користувачі. Кожен завантажений файл також буде доданий до персональної галереї користувача за посиланням User:ВАШЕ_ІМ'Я_КОРИСТУВАЧА/gallery, а групуватися файли будуть за типом завантаження і його датою, де опис зображення буде використовуватись як опис мініатюри, тож Ви автоматично отримаєте зручний огляд Ваших завантажень.

Копіювання і вставляння

Вставка через праву кнопку миші може не працювати. На Windows використовуйте Ctrl+v щоб вставити, Ctrl+c щоб скопіювати, Ctrl+x щоб вирізати, і клавішу Delete, щоб вилучити. Виділення через перетягування вказівником миші має працювати так само як і копіювання за допомогою миші в інших програмах.

Commonist в інших вікі

Вимоги
 1. Підтримуються лише вікі, що увімкнули можливість завантаження файлів через api.php.
 2. Така вікі має працювати на MediaWiki 1.16.0 або пізнішою версією (перевірте свою версію на Спеціальна:Версія).

Знайдіть файл wikis.txt. Файл wikis.txt також можна знайти в папці bin тут:

C:\Users\t\Desktop\commonist-0.5.0-src\src\main\resources

Копію wikis.txt можна також знайти в ~/.commonist/wikis.txt

У цьому файлі wikis.txt додайте рядок. Цей рядок містить три поля:

 1. назва вікі,
 2. код мови або «_» і
 3. URL-адреса api.php.

Kamelopedia, наприклад, виглядає так:

kamelopedia _ http://kamelopedia.mormo.org/api.php

Клацніть тут, щоб переглянути скріншот wikis.txt, відкритого в текстовому редакторі Notepad++. Ваш формат має виглядати як рядки 2 і 3.

Геокодування

Геокодування додає інформацію про географічне розташування до файлів, завантажених за допомогою commonist. Якщо зображення містить геокодування у вбудованих EXIF-даних, commonist видобуває ці дані і поміщає шаблон {{Location dec}} на сторінку опису файлу (зображення).

Найкращий спосіб геокодувати Ваші зображення — це коли у Вашій камері є вбудований GPS-приймач, або ж коли вона синхронізована з журналювальником GPS на Вашому комп'ютері. Для тих, хто не має GPS, але знає місце розташування камери коли робилося фото, є два способи геокодувати Ваші зображення:

Опція 1: Panorado Flyer

Ця опція для користувачів Windows із встановленими Google Earth і Panorado Flyer. Це дає перевагу в тому, що можна легко налаштувати заголовок камери. Знайдіть розташування в Google Earth і розмістіть його по центру екрана. Оберніть супутникову карту так, щоб напрямок перегляду зображення відповідав напрямку перегляду екрану. Тоді клацніть правою кнопкою миші на Вашому зображенні в Explorer, Panorado Flyer->Get location from Google Earth, OK. Запустіть Commonist, і текст координат буде заповнено автоматично.

Опція 2: Google Maps

Іншим способом зберегти час є додавання спеціальної закладки у Вашому браузері, і визначення розташування камери на карті maps.google.com. Коли використовується спеціальна закладка, браузер генерує тег геокодування. Це працює на Linux та інших операційних системах.

 • Спершу створіть закладку (на Firefox: Закладки>Впорядкувати закладки>Нова закладка) задавши розташування як:
  • javascript:void(prompt('',"{{location dec|" + gApplication.getMap().getCenter().lat().toFixed(4) + "|" + gApplication.getMap().getCenter().lng().toFixed(4) + "}}"));

Для кожного зображення:

 • Відкрийте Commonist, і виберіть цільове зображення.
 • Завантажте maps.google.com у своєму браузері.
 • Знайдіть коректне місце розташування.
 • Клацніть «Супутник», якщо це полегшить пошук місця, і збільште карту.
 • Клацніть двічі на точному розташуванні місця, де було виконано зображення, щоб збільшити і відцентрувати карту.
 • Клацніть на свою закладку і потрапите в діалогове вікно, де буде тег геокодування, який треба додати до зображення.
 • Натисніть Ctrl-C, щоб скопіювати цей тег.
 • Перемкніть на Commonist, клацніть на полі опису цільового зображення, натисніть Ctrl-V, щоб вставити тег.

Баги і відгуки

Щоб надіслати відгук авторові програми, будь ласка, оберіть одне з двох:

 1. GitHub Issue Tracker
 2. сторінка обговорення

Ліцензія і джерело

Commonist поширюється на умовах ліцензії GNU General Public License (стаття у Вікіпедії).

Вихідний код доступний на GitHub.

Див. також

 • [$w Image File Migrator] — інструмент на Python, що може завантажувати файли з однієї вікі в іншу.
 • User:Nichalp/Upload script — скрипт на Perl для масового завантаження зображень шляхом зчитування CSV-файлу.