Commons:Museum of the City of Lodz/pl

From Wikimedia Commons, the free media repository
Jump to navigation Jump to search
Muzeum Miasta Łodzi
Paw, Pałac Izraela Poznańskiego
Muzeum Miasta Łodzi, hol główny

Muzeum Miasta Łodzi, niekiedy określane skrótem MMŁ, to łódzkie muzeum mające swoją siedzibę w dawnym pałacu łódzkiego fabrykanta Izraela Poznańskiego przy ul. Ogrodowej. Rezydencja jest wizytówką Łodzi i świadectwem jej znaczenia i historii w XIX wieku. Wystrój sal pałacu ma charakter neostylowy, charakterystyczny dla sztuki przełomu XIX i XX wieku, przy jednoczesnym zastosowaniu elementów dekoracji secesyjnej. Pałacowe wnętrza są elementami ekspozycji muzealnych, które przedstawiają życie znaczących dla miasta osób, dzieła sztuki, przedmioty użytkowe i rzemiosło artystyczne.

Wystawy ukazują historię i kulturę Łodzi oraz jej wybitnych mieszkańców, związanych z muzyką, literaturą, teatrem i plastyką: Jana Karskiego, Marka Edelmana, Juliana Tuwima, Władysława Reymonta i innych.

Historia współpracy[edit]

Współpraca między Muzeum Miasta Łodzi a Stowarzyszeniem Wikimedia Polska rozpoczęła się w maju 2017 roku. Pierwszym jej etapem jest przygotowanie wybranych zbiorów MMŁ do procesu digitalizacji i ich udostępnienie w Wikimedia Commons jako obiekty w domenie publicznej oraz - tam, gdzie to możliwe - na wolnej licencji. Następnie planowana jest rozbudowa treści związanych z historią Muzeum i jego zbiorów w Wikipedii, ilustrowanie udostępnionymi materiałami artykułów i popularyzacja zasobów MMŁ wśród użytkowników Internetu.

Muzeum Miasta Łodzi współpracuje ze Stowarzyszeniem Wikimedia Polska w ramach projektu realizowanego w 2017 roku pod nazwą „Digitalizacja i popularyzacja fotografii z zasobu Muzeum Miasta Łodzi”, który otrzymał dofinansowanie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Program: Kultura Cyfrowa).

Kwestie prawne i techniczne[edit]

Muzeum Miasta Łodzi będzie udostępniać obiekty z kolekcji znajdujące się w domenie publicznej, oraz wybrane fotografie na licencji CC BY-SA. Zgodnie z polskim prawem reprodukcje obiektów dwuwymiarowych, do których wygasły majątkowe prawa autorskie, nie są traktowane jako utwory w myśl ustawy o prawie autorskim. MMŁ udostępnia cyfrowe odwzorowania dzieł twórców, od których śmierci upłynęło ponad 70 lat, zatem zdjęcia zostały oznaczone jako znajdujące się w domenie publicznej (public domain). Odwzorowania wykonane będą przez Dział Digitalizacji MMŁ.

Uczestnicy programu[edit]

Powiązane kategorie[edit]