Przemyśl fortress

From Wikimedia Commons, the free media repository
Jump to navigation Jump to search

Twierdza Przemyśl

Plan Twierdzy Przemyśl
Plan Twierdzy Przemyśl

Fort I "Salis-Soglio"

[edit]

Zbudowany w latach 1882-1886 jako nietypowy fort artyleryjski. Dolną kondygnację fortu zajmowały m.in. koszary, magazyn amunicji, żywności, kuchnie. Na górnej kondygnacji rozlokowane były stanowiska artyleryjskie, schrony pogotowia dla obsady dział, jak również podręczne magazyny amunicji. Fort wyposażony był w sześć wind amunicyjnych oraz jeden dźwig dla armat. Fosy broniono z kaponier oraz stanowiska za murem carnota w części szyjowej.

Fort II "Jaksmanice"

[edit]

Fort IIb "Cyków"

[edit]

Fort III "Łuczyce"

[edit]

Zbudowany w latach 1854-1885 jako siedmioboczny szaniec artyleryjski nr 25. W roku 1878 szaniec zmodernizowano dobudowując koszary, schron główny oraz poprzecznice. Po 1900r. fort poddany został znacznej modernizacji. Charakteryzował się pięciobocznym narysem. W szyi znajdowały się parterowe dwuczęściowe koszary. Czołowy odcinek wału zajmowała pozycja piechoty. Na barkach zaś rozmieszczono stanowiska artyleryjskie rozdzielone poprzecznicami. Fosa fortu była broniona z dwóch kaponier.

Fort IV "Optyń"

[edit]

Fort V "Grochowce"

[edit]

Fort Va "Biadoliny"

[edit]

Fort VI "Helicha"

[edit]

Fort VII "Prałkowce"

[edit]

Fort VIII "Łętownia"

[edit]

Zbudowany w latach 1854-1855 jako siedmioboczny szaniec artyleryjski nr 4. W roku 1878 szaniec zmodernizowano dobudowując koszary, schron główny oraz poprzecznice. W latach 1881-1882 na miejscu szańca wybudowano jednowałowy fort artyleryjski. Fort założono na pięciobocznym narysie. W części szyjowej znajdowały się koszary. Przed nimi schron główny z magazynami amunicji. Wzdłuż wału rozmieszczono stanowiska artyleryjski oddzielone poprzecznicami mieszczącymi schrony pogotowia. Fosa broniona była z trzech kaponier oraz w części szyjowej ze stanowisk za murem carnota.

Fort VIIIa "Aszczycówka"

[edit]

Fort IX "Brunner"

[edit]

Fort IXa "Krzyż"

[edit]

Fort Xb "Zagrodnia"

[edit]

Fort X "Orzechowce"

[edit]

Fort XIa "Cegielnia"

[edit]

Fort XI "Duńkowiczki"

[edit]

Zbudowany w latach 1854-1855 jako siedmioboczny szaniec artyleryjski nr 11. W roku 1878 szaniec przebudowano zmieniając narys oraz dobudowując koszary, schroń główny i poprzecznice. W latach 1884-1886 na miejscu szańca powstał dwuwałowy fort artyleryjski. W latach 1897-1902 dzieło zmodernizowano poprzez wybudowanie dwóch baterii pancernych (każda uzbrojona w dwie wysuwane wieże pancerne 8 cm M.2) oraz dwóch tradytorów (każdy uzbrojony w trzy armaty 8 cm M.94). Zwiększono również grubość stropów koszar i schronu głównego.

Fort XIII "San Rideau"

[edit]

Fort XIIIa "Zabłocie"

[edit]

Fort XIIIb "Bolestraszyce"

[edit]

Fort XV "Borek"

[edit]

Zbudowany ok. 1896-1900 r. jako fort pancerny założony na barkanowym narysie. Po 1900 r. dzieło zmodernizowano dobudowując kaponierę w fosie. W szyi fortu znajdowały się dwukondygnacyjne koszary połączone ze schronem głównym. Na lewym barku umieszczono tradytor uzbrojony w dwie armaty 8cm M.94. Na styku lewego barku i czoła wybudowano baterię pancerną uzbrojoną w dwie wieże pancerne armat 8cm M.94. Na osi forty usytuowana była pancerna wieża obserwacyjna.

Fort XVIc "Trzy Krzyże"

[edit]

Bateria 1 "Krówniki"

[edit]

Bateria 12 "Buszkowiczki"

[edit]

Opisy pochodzą z tablic informacyjnych umieszczonych na ścianach fortów


Pomnik ofiar węgierskich, Budapeszt, Węgry

[edit]

Inne archiwalne zdjęcia

[edit]