Category:18th March Çanakkale Victory and Martyrs' Day

From Wikimedia Commons, the free media repository
Jump to navigation Jump to search
Türkçe: 18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma Günü olarak adlandırılan, Çanakkale Savaşı sırasında yaralanan, yaşamını yitiren Türk askerler anısına her yıl yapılan etkinliklerdir. I. Dünya Harbi sırasında Osmanlı İmparatorluğu'na karşı savaşan İtilaf Devletleri tarafından savaş gemileri ile Türklere karşı savaşmak için birçoğu İngiliz sömürgesi ülkelerden getirilmiş, daha çok Hintliler ve Anzaklar'dan oluşan askerler ile Osmanlı ordusu çarpışmış, savaş mutlak Türk zaferi ile sonuçlanmış, İtilaf Devletlerine ait savaş gemileri İstanbul'u işgal edememiş, İstanbul Boğazı'ndan da geçerek müttefikleri Rusya'ya yardım ulaştıramamıştır.
English: 18th March Çanakkale Victory and Martyrs' Day is a national day of remembrance in Turkey. 18 March is known in Turkey as Canakkale Victory and Martyr’s Day. It’s an important day, and this year of Turkey’s defeat of Allied battleships who tried to take control of the Dardanelles, shelling Turkish forts along both the Asian and European shores of the Dardanelles in Çanakkale. During this attack, the town of Çanakkale, particularly its Greek quarter suffered extensive damage. This day was a critical turning point in the nation building process of Turkey and every year we stop to remember the incredible courage and commitment of those soldiers who fought for Turkey’s freedom.
<nowiki>18th March Çanakkale Victory and Martyrs' Day; 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü; Türkiye'de bir millî gün</nowiki>
18th March Çanakkale Victory and Martyrs' Day 
Upload media
Authority control
Edit infobox data on Wikidata

Subcategories

This category has the following 2 subcategories, out of 2 total.

S

Media in category "18th March Çanakkale Victory and Martyrs' Day"

The following 10 files are in this category, out of 10 total.