Category:Massacres against Turkish Cypriots

From Wikimedia Commons, the free media repository
Jump to navigation Jump to search
Türkçe: Kanlı Noel olarak bilinen, 20 Aralık ya da 21 Aralık 1963 tarihinde Kıbrıs Türklerine karşı başlatılan silahlı saldırılara verilen isimdir. Adadaki toplumlararası çatışmaların başlangıcı olarak kabul edilmektedir. Olaylarda toplam 364 Kıbrıs Türkü ile 174 Kıbrıs Rumu hayatını kaybetmiştir.
English: Bloody Christmas (1963) is the outbreak of the tension between the Greek Cypriots and the Turkish Cypriots on the night between 20–21 December 1963 and the subsequent period of island-wide violence.
Masacres de Maratha, Santalaris y Aloda (es); Muratağa, Sandallar və Atlılar soyqırımı (az); Massacres de Maratha (ca); Muratağa, Sandallar ve Atlılar genoțidi (gag); Massaker von Maratha (de); Muratağa, Sandallar ve Atlılar Katliamı (tr); Maratha, Santalaris and Aloda massacre (en-gb); Maratha, Santalaris and Aloda massacre (en-ca); Σφαγή στην Μαράθα, Σανταλάρη και Αλόα (el); Maratha, Santalaris and Aloda massacre (en) massacres of Turkish Cypriots by Greeks and Greek Cypriots (en) Massaker von Maratha, Santalaris und Aloda (de); Atlılar Köyü Katliamı, Muratağa-Sandallar-Atlılar Katliamı (tr)
Maratha, Santalaris and Aloda massacre 
massacres of Turkish Cypriots by Greeks and Greek Cypriots
Upload media
Wikipedia-logo-v2.svg  Wikipedia
Instance ofmass murder
Location Maratha, Famagusta District, Cyprus
Point in time14 August 1974
Number of deaths
  • 126
35° 12′ 39.96″ N, 33° 48′ 00″ E
Authority control
Edit infobox data on Wikidata

Subcategories

This category has the following 2 subcategories, out of 2 total.

Media in category "Massacres against Turkish Cypriots"

This category contains only the following file.