Commons:Typy plików

From Wikimedia Commons, the free media repository
Jump to navigation Jump to search
Shortcut
COM:FT
This project page in other languages:

Tylko wybrane typy plików są akceptowane na Commons. Na dzień 24 czerwca 2006 r. są to:

Jeśli będziesz miał problem z otworzeniem lub stworzeniem tych plików w tych formatach, zajrzyj na Commons:Software.

Zauważ, że artykuły tekstowe nie powinny być przesyłane na Commons. Zajrzyj na Commons:Zakres projektu, żeby dowiedzieć się więcej o tym jakie treści są odpowiednie dla Commons.

Formaty, których nie ma na liście powyżej, muszą być przed załadowaniem skonwertowane do któregoś z nich. Obecnie nie przewiduje się możliwości przechowywania pierwotnych, oryginalnych danych w celu późniejszej konwersji do przyszłych formatów, czy też do użycia, gdy patenty dla danego formatu wygasną.

Obrazki[edit]

Format JPEG jest odpowiedni "jedynie dla fotografii"; SVG i PNG powinny być używane do różnych rysunków oraz diagramów (SVG jest najodpowiedniejsze do diagramów itp, PNG jest dobre do zeskanowanych obrazków oraz zdjęć w jakości właściwej dla druku); GIF powinien być używany jedynie do animacji. PNG jest formatem bezstratnym, co oznacza, że przy zapisywaniu obrazka, zachowywane są dokładne informacje o kolorze każdego piksela. GIF również używa bezstratnej kompresji, ale umożliwia przechowywanie obrazków jedynie w 256 kolorach. W przeciwieństwie do nich JPEG jest formatem stratnym. Zmniejszona dokładność odwzorowania obrazu jest rekompensowana mniejszym rozmiarem pliku. SVG jest formatem wektorowym, co oznacza, że grafiki w tym formacie można skalować bez pojawiania się rozmyć czy schodków (pikseli). Obrazki SVG łatwiej jest również modyfikować, a pliki w tym formacie są zwykle bardzo małe.

Wśród formatów obrazków których nie wolno używać na Commons są TIFF i BMP. Oba mogą być jednak skonwertowane do PNG (dodatkowo w przypadku formatu BMP rozmiar pliku będzie mniejszy).

Niestety, system skalowania obrazków wciąż nie jest najlepszy. Obecnie miniaturki są tworzone w tym samym formacie co plik oryginalny, ale zawsze z 24-bitową paletą kolorów, wyjątkiem jest tu jedynie GIF, dla którego paleta ma 256 kolorów (maksimum dla tego formatu). To oznacza, że w wyniku skalowania plików PNG obrazki mogą mieć dość duży rozmiar pliku, nawet gdy oryginał zawierał paletę. To także oznacza, że obecnie nie możesz załadować fotografii w bezstratnym PNG w celu edycji i archiwizacji, a następnie użyć go do bezpośredniego stworzenia miniaturek JPEG w artykule.

Dźwięki[edit]

Na Commons nie są akceptowane pliki MP3. Powinny one być skonwertowane do formatu Ogg z użyciem kodeków FLAC, Speex, lub Vorbis (zależnie od potrzeb). Speex jest kodekiem przeznaczonym do nagrań mowy, Vorbis może być stosowany różnych nagrań, ale jest stratny (pogarsza jakość nagrania), z kolei FLAC jest bezstratny, jednak ograniczenie wielkości pliku przesyłanego na Commons uniemożliwia jego stosowanie do długich nagrań. W większości wypadków powinien być używany Vorbis.

Na Commons nie są także akceptowane formaty tracker ani tzw. sound fonts (używane z plikami MIDI). Jeśli ważne jest, żeby jakiś fragment był odgrywany przez instrument nie określony w specyfikacji General MIDI, to można użyć oprogramowania, którym edytuje się trackera, aby skonwertować go do RIFF WAVE, a następnie zapisać jako Ogg Vorbis.

Filmy[edit]

Filmy muszą być zapisane w formacie Ogg z użyciem kodeka Theora.

Komunikaty o błędach[edit]

Niedozwolony format pliku: ".". Aby uzyskać więcej informacji zobacz Commons:Typy plików
Jeśli otrzymasz taki lub podobny komunikat, to upewnij się, że rozszerzenie Twojego pliku jest prawidłowe, to znaczy jest odpowiednie dla jednego z formatów wymienionych powyżej.
Zwróć też uwagę na to czy w polu Docelowa nazwa znajduje się również nazwa rozszerzenia.
Na przykład "Most_nad_Wisłą_w_pobliżu_Iławy.jpg", a nie tylko "Most_nad_Wisłą_w_pobliżu_Iławy".

Zobacz też[edit]