Category:Ohrid

From Wikimedia Commons, the free media repository
Jump to: navigation, search


This place is a UNESCO World Heritage Site, listed as Natural and Cultural Heritage of the Ohrid region.


العربية | Asturianu | Беларуская | Беларуская (тарашкевіца) | বাংলা | Català | Čeština | Dansk | Deutsch | English | Español | Euskara | فارسی | Français | עברית | Hrvatski | Magyar | Italiano | 日本語 | 한국어 | Latviešu | Македонски | മലയാളം | مازِرونی | Nederlands | Polski | Português | Русский | Slovenčina | Slovenščina | Türkçe | Українська | Tiếng Việt | 中文(简体) | 中文(繁體) | +/−

Cities and towns of Macedonia:
Berovo  • Bitola  • Bogdanci  • Debar  • Delčevo  • Demir Hisar  •Demir Kapija  • Gevgelija  • Gostivar  • Kavadarci  • Kičevo  • Kočani  •Kratovo  • Kriva Palanka  • Kruševo  • Kumanovo  • Makedonska Kamenica  •
Makedonski Brod · • Negotino  • Ohrid  • Pehčevo  • Prilep  • Probištip  • Radoviš  • Resen  • Skopje  • Štip  • Struga  • Strumica  • Sveti Nikole  • Tetovo  •· Valandovo · • Veles  • Vinica
Македонски: Охрид е град во југозападниот дел на Македонија со 42.033 жители. По него Охридското Езеро го носи своето име. Охрид и Охридското Езеро се едни од главните туристички места во Македонија. Поради големиот број на цркви и манастири, градот е познат како Балкански и Европски Ерусалим. Охрид е познат и како „град на светлината“ што претставува буквален превод на неговото старо име, Лихнид.
English: Ohrid is a city on the eastern shore of Lake Ohrid in the Republic of Macedonia. It has about 42,000 inhabitants, making it the seventh largest city in the country. The city is the seat of Ohrid Municipality. Ohrid is notable for having once had 365 churches, one for each day of the year, and is referred to as the "Macedonian Jerusalem". The city is rich in picturesque houses and monuments, and tourism is predominant. It is located southwest of Skopje, west of Resen and Bitola, and east of Elbasan and Tirana in Albania.
Shqip: Ohri është një qytet në bregun lindor të liqenit të Ohrit në Maqedoni. Ka rreth 42,000 banorë, çka e bën qytetin të shtatë më të madhë në vend. Qyteti është selia e Komunës së Ohrit. Ohri është e njohur që ka pasur dikur 365 kisha, një për çdo ditë të vitit, dhe njihet poashtu si "Jeruzalemi Maqedon". Qyteti është e pasur me shtëpia dhe përmendore të gjalla, turizmi është mbizotëruese. Ai ndodhet në jug-perëndim të Shkupit, në perëndim të Resnjës dhe Manastirit, dhe në lindje të Elbasanit dhe Tiranës në Shqipëri.
Български: Охрид е град на източния бряг на Охридското езеро в югозападната част на Република Македония. Със своите около 42 000 жители се нарежда на седмо място по големина в страната. Градът е седалище на едноименна община. През Средновековието е столица на България при царете Роман, Самуил и Гаврил Радомир. Градът и околностите му са осеяни с множество правослвни храмове много, много от които строени още през Първото българско царство, заради тях и дейното участие на жителите на града в борбите за църковна независимост през Възраждането си спечалва прозвището Балканският Йерусалим. Днес градът е голям туристически център с множество запазени исторически и религиозни паметници.
Object location 41° 07′ 01″ N, 20° 48′ 07″ E Kartographer map based on OpenStreetMap. View all coordinates using: OpenStreetMap - Google Maps - Google Earth - Proximityrama info Edit coordinates on Wikidata

Subcategories

This category has the following 18 subcategories, out of 18 total.

B

C

E

F

H

M

N

P

S

V

Media in category "Ohrid"

The following 200 files are in this category, out of 612 total.

(previous page) (next page)(previous page) (next page)