Commons:قهوه‌خانه

From Wikimedia Commons, the free media repository
Jump to navigation Jump to search

Community portal
introduction
Help deskVillage pump
copyrightproposalstechnical
Administrators' noticeboard
vandalismuser problemsblocks and protections
قهوه‌خانه به زبان‌های دیگر:
English · 🌐
Shortcut
COM:VP/fa

به قهوه‌خانه خوش‌آمدید!


این صفحه مکانی است برای مطرح کردن پیشنهادها و گفتگو پیرامون موضوعات فنی و سیاست‌های ویکی‌انبار. برای بحث دربارهٔ موضوعات مربوط به ویکی‌پدیا به ویکی‌پدیا:قهوه‌خانه بروید، همچنین برای پرسش درباره موضوعات خاص و خارج از حیطه ویکی‌پدیا/ویکی‌انبار به ویکی‌پدیا:پرسش‌های متفرقه بروید.


به یاد داشته باشید:

 1. سیاست حق نشر - اگر می‌خواهید دربارهٔ وضعیت حق نشر یک اثر بدانید یا پیشنهادی برای آزادی‌سازی اجازه بارگذاری تصاویری دارید، لطفاً آن را اینجا مطرح نکنید چون در اینجا یک قانون ساده و طلایی داریم و فقط تصاویر آزاد اجازهٔ بارگذاری را دارند.
 2. آیا پاسخ ما به پرسش‌های مکرر را خوانده‌اید؟
 3. راهنمایی - هر پاسخی که اینجا دریافت کردید لزوماً به معنای صحیح بودن (وضعیت قانونی یک تصویر) آن نخواهد بود گرچه ما می‌توانیم به شما کمک کنیم. اما تلاش ما هرگز جای پاسخ متخصصان این مسائل نظیر وکلا را نخواهد گرفت.

بایگانی‌ها را ببینید.

بایگانی‌ها را جستجو کنید:

 

SpBot archives all sections tagged with {{Section resolved|1=~~~~}} after 15 days.

اپلیکیشن ویکی‌انبار برای گوشی‌های همراه[edit]

لطفا در برگردان اپلیکیشن ویکی‌انبار به فارسی کمک کنید. --Doostdar (talk) 10:27, 1 April 2019 (UTC)

چند موردی را انجام دادم. ادامه دارد... 4nn1l2 (talk) 18:23, 2 June 2019 (UTC)
۵۰ مشارکت دیگر. ادامه دارد... 4nn1l2 (talk) 14:50, 31 March 2020 (UTC)

محمود صبا[edit]

چند نقاشی در Category:Mahmoud Khan Malek-ol-Shoara بارگذاری کرده‌ام ولی نمی‌دانم نقاش این‌ها را از کدام بناها کشیده. این به احتمال زیاد شمس‌العماره باشد. Hanooz 15:07, 11 September 2019 (UTC)

Painting by Mahmoud Khan Malek-o-Shoara 02.jpg شمس‌العماره است. منبع: [۱]. 4nn1l2 (talk) 00:20, 12 September 2019 (UTC)
خیلی ممنون. اصلاحش کردم. Hanooz 08:42, 12 September 2019 (UTC)


مشکل عکس‌های دریافتی فارس[edit]

فارس بخشی از تصاویری که پیش از این در بخش اصلی و یا تصاویر استانی منتشر شده‌اند را در بخش دریافتی هم منتشر می‌کند. مشکل این‌جاست که برخلاف مهر که روی عکس‌های دیگران می‌نویسد «دریافتی»، فارس این کار را نمی‌کند و با به‌روزرسانی گالریِ عکس‌های دریافتی عکس‌های قبلی را پاک می‌کند. نتیجه این که در آینده اگر کسی برای مثال دنبال تصاویر قبرستان تاریخی سردشت بشاگرد بگردد متوجه نخواهد شد که این عکس‌ها برای خبرگزاری فارس نیستند. Hanooz 07:40, 1 December 2019 (UTC)

متوجه این نشده بودم که قدیمی‌ها را حذف می‌کند. شاید خوب باشد که از گالری دریافتی‌ها بایگانی‌های ماهانه تهیه کنیم تا پیوند به گالری‌های دریافتی را از دست ندهیم. Ahmadtalk 07:46, 1 December 2019 (UTC)
ممنون. منظورتان بایگانی با وبگاه‌های بایگانی مثل وی‌بک ماشین است؟ اگر اشتباه نکنم قابل جستجو نباشند. Hanooz 09:45, 1 December 2019 (UTC)
بله. فکر می‌کنم چون فقط سه صفحه است، می‌توانیم یک بار از هر سه بایگانی بگیریم و بار بعد صرفاً صفحه اول را بایگانی کنیم (محتوای دو صفحه دیگر شاید کمتر شده باشد، اما بیشتر نشده)؛ ولی بعدش کاربران باید همه این بایگانی‌ها را بگردند. یک راه دیگر هم هست (یا در کنار همین) که لینک گالری‌ها و عنوانشان را در یک صفحه در انبار بگذاریم تا کاربران پیش از بارگذاری، به آن فهرست دقت کنند. بعضی‌هایشان البته (مثل «دیدار بسیجیان با رهبرمعظم انقلاب اسلامی» یا «جلسه درس خارج فقه رهبر معظم انقلاب»، که بخش خوبی از این تصاویر را تشکیل می‌دهند) منبعشان «سایت رهبری» است که احتمالاً به leader.ir اشاره می‌کند. Ahmadtalk 10:25, 1 December 2019 (UTC)
پیشنهاد خوبی‌ست. البته کار رباتیک نیاز دارد چون در درازمدت بعید است کسی حوصله کند این کار را به صورت منظم بدهد. Hanooz 15:12, 1 December 2019 (UTC)
درخواستش را در Commons:Bots/Work_requests#Listing_Fars_news_received_galleries همراه با کمی توضیحات فنی فرستادم. برای کسی که به پایتون تسلط دارد، احتمالاً نوشتن رباتش وقت کمی ببرد. امیدوارم که موردتوجه ربات‌نویسان قرار بگیرد. Ahmadtalk 16:37, 1 December 2019 (UTC)
خیلی ممنونم. Hanooz 04:29, 2 December 2019 (UTC)

الله اکبر[edit]

شاهرخ حاتمی یک سال پس از انقلاب یک کتاب عکس ۴ زبانه در ایران منتشر می‌کند با عنوان الله اکبر. عمدهٔ عکس‌ها مرتبط است با آقای خمینی (در نوفل‌لوشاتو، در هواپیما و...). با توجه به این که بیش از ۳۰ سال از نشر کتاب می‌گذرد عکس‌ها می‌توانند در مالکیت عمومی باشند. حاتمی یک عکاس بین‌المللی بوده، آیا شواهدی وجود دارد که نشان دهد این عکس‌ها یا این کتاب در کشورهای دیگری هم منتشر شده باشد؟
مرتبط: Commons:Deletion requests/File:Ruhollah Khomeini in Neauphle-le-Château (17).jpg

Hanooz 07:24, 8 December 2019 (UTC)

PD-Iran[edit]

این الگو بس که بی‌دلیل استفاده شده تبدیل به چیز بی‌ارزشی شده است. فکر می‌کنم اگر چند پارامتر به الگو اضافه شود که دلیل آزاد بودن تصویر را در ظاهر الگو هم نمایش بدهد وضع بهتر خواهد شد. در مرحلهٔ بعد می‌شود تصاویر رده را سر و سامان داد. Hanooz 15:59, 1 February 2020 (UTC)

در حالت کلی موافقم و نظر مساعدی نسبت به این پیشنهاد دارم. فقط یک چیز و آن اینکه هم‌اکنون در تام بحثی دربارهٔ PD-Iraq برقرار است و برخی کاربران باتجربه نظراتی می‌دهند که برای من کمی عجیب است: Special:Permalink/391611414#Request for an Administrator's second look. البته انبار در کل ثبات ندارد (به ویژه دربارهٔ کشورهایی غیر از آمریکا و اروپا و ژاپن و چند کشور خاص دیگر) و هر دوره‌ای گروهی به یک برداشت خاص می‌رسند و نیمچه اجماعی ایجاد می‌کنند و مسائل را طبق برداشت خودشان پیش می‌برند (نمونهٔ واضحش دربارهٔ برج آزادی که خودم شاهد بودم چند بار تصاویرش را حذف و احیا کردند و معلوم نیست چند تصویر در این میان گم‌وگور شد). در کل خواستار این هستم که دربارهٔ کشورهای فارسی‌زبان ابتکار عمل را در دست بگیریم و نگذاریم سرنوشت پرونده‌ها توسط کسانی رقم بخورد که اهمیت چندانی قائل نیستند (و نباید هم باشند). این البته نیازمند وجود یک کلونی قوی از فارسی‌زبانان در انبار است که من مدت‌هاست آرزویش را در سر می‌پرورانم :) مایلم تأکید کنم که منظورم باندبازی و مافیا نیست و اتفاقاً شفافیت و تفسیر درست از قوانین و سیاست‌ها را رکن کار می‌دانم. 4nn1l2 (talk) 02:25, 2 February 2020 (UTC)
ممنون بابت پیوند. با این که دربارهٔ عراق است اما همین نتایج غلط می‌تواند دربارهٔ تصاویر ایران هم استفاده شود.
پارامترهای پیشنهادی: death date (تاریخ مرگ پدیدآور)، publication (مشخصات دقیق نشر برای تصاویر)، cinematographic work (عنوان فیلم)، no evidence (به همراه یک رده که در آخر کار تصاویر را نامزد حذف کنیم). یک پارامتر هم برای آثار سفارشی لازم داریم. Hanooz 10:08, 2 February 2020 (UTC)
به نظر من هم پیشنهاد خوبی است. بحث فنی‌اش: این را در خصوص PD دیگری داریم؟ PD-Iran از لحاظ فنی، به PD-layout می‌رسد. PD-layout بیش از حد مادر است (کل الگوهای PD را پشتیبانی می‌کند) و ایجاد تغییر در آن (که برای انواع و اقسام مقاصد استفاده می‌شود) به نظرم صحیح نیست؛ بگذریم که به علت چندزبانه بودن انبار راهی هم برای چنین تغییری به ذهنم نمی‌رسد. این PD-Iran هم قالب کلی‌اش را از PD-Iran/layout می‌گیرد. اگر بخواهیم عملی کنیم، به نظرم باید در تمام ترجمه‌ها آن را اضافه کنیم (چون افزودن به layout سبب می‌شود که قابلیت ترجمه‌اش از بین برود؛ مگر این که مهاجرت کنیم به افزونه ترجمه و مشکل اصولی حل شود). اگر الگوی دیگری (مخصوصاً متعلق به کشورهای مشهورتر و پرکاربردتر) باشد، می‌توانیم از پایه فنی آن الگو بگیریم و PD-Iran را بهتر به‌روز کنیم. Ahmadtalk 18:10, 2 February 2020 (UTC)
تشکر. شکل ساده‌اش را اگر اشتباه نکنم در یکی از الگوهای آمریکا دیدم. الان گشتم چیزی پیدا نکردم. Hanooz 18:47, 2 February 2020 (UTC)
خواهش می‌کنم. با پیشنهادهای شما، {{PD-Iran/layout/sandbox}} و {{PD-Iran/fa/sandbox}} را ساختم. فقط استفاده از آن کمی سخت شده (باید ابتدا به پارامتر |evidence= یک مقدار مشخص داد، بعد با توجه به آن مقدار مشخص (شواهد)، به یک پارامتر دیگر هم یک مقدار خاص داد). Ahmadtalk 19:42, 8 February 2020 (UTC)
ممنونم. یک حالتش برای من جواب داد (کامل سردرنیاوردم). به نظر خوب است. فقط اگر می‌شود در صورتی که یک پارامتر خاص (مثل no) به evidence بدهیم یک رده به تصویر اضافه کند. Hanooz 20:21, 9 February 2020 (UTC)
خواهش می‌کنم. الآن آن را دارد (به ازای no یا no evidence که به |evidence= داده شود، یا به عنوان مقدار پیش‌فرض و تعیین‌نشده این پارامتر)؛ اما برایش رده نگذاشتم (چون رده‌اش را نداریم) و به جایش یک متن پیش‌فرض قرار دادم. اگر قرار شد نهایی‌اش کنیم و روی طراحی و این‌ها اجماع داشتیم، رده را هم می‌سازیم و اضافه می‌کنیم. Ahmadtalk 14:44, 10 February 2020 (UTC)
حالا که کامل شده می‌شود جایگزینش کرد. Hanooz 23:50, 14 February 2020 (UTC)
راستش روی طراحی‌اش هنوز مردد هستم. Evidence تاشو بود؛ اما فقط یک خط توضیح داریم و چندان فضایی نمی‌گیرد که بخواهیم تاشو قرار دهیم. یک مقداری ساده‌ترش کردم. نظر شما چیست؟ تاشو، حالت فعلی، یا هیچ‌کدام؟ Ahmadtalk 20:01, 17 February 2020 (UTC)
من با هر دو حالت موافقم. Hanooz 20:43, 21 February 2020 (UTC)
 • بابت تأخیر عذرخواهی می‌کنم. در Template talk:PD-Iran ریسه‌ای گشودم و نمونه انگلیسی‌اش را هم قرار دادم که اگر مخالفتی از سوی دیگران هست، بیان بشود. اگر مخالفتی نبود تغییرات را اعمال می‌کنم. Ahmadtalk 16:16, 5 March 2020 (UTC)
  دو نکته: اول اینکه حالت مهم تعلق به شخص حقوقی را پوشش نداده‌اید. همهٔ آثاری که به اشخاص حقوقی تعلق دارند فقط سی سال حمایت می‌شوند. به همین دلیل کل روزنامه‌های کیهان و اطلاعات و ... بعد از سی سال وارد مالکیت عمومی می‌شوند چون حقوق متعلق به مؤسسهٔ کیهان و اطلاعات است. من عکس‌های ادوار اولیهٔ مجلس را به استناد همین بند بارگذاری کردم چون عکس‌ها مال مجلس است، نه عکاس. نکتهٔ دوم، من چندان طراحی را نپسندیدم. طراحی باید جوری باشد که من اگر بگویم سی سال از عرضهٔ عکس گذشته و مدارکش را هم در صفحه بگذارم، الگوی {{PD-Iran}} فقط گلولهٔ سوم را نشان دهد. اگر حوصله داشتید ممنون می‌شوم روی این کار کنید. 4nn1l2 (talk) 19:56, 5 March 2020 (UTC)
  شما نوشته‌های امضادار در مطبوعات را هم متعلق به شخص حقوقی می‌دانید؟ Hanooz 21:08, 5 March 2020 (UTC)
  اگر کارمند مؤسسه باشند، آری؛ اگر صرفاً حق‌الزحمه‌ای گرفته باشند یا حتی به عنوان مهمان نوشته باشند، خیر. پی بردن به جزئیات امر از عهدهٔ ویکی‌نویس خارج است و در موارد پنجاه‌پنجاه باید جانب احتیاط را گرفت (مطلب را حذف کرد). 4nn1l2 (talk) 22:35, 5 March 2020 (UTC)
  ممنون. شخص حقوقی را به نحوی اضافه کردم و یک سری تغییراتی دادم. الگو طبیعتاً نخواهد توانست محتوای خارج از خودش را بخواند؛ فکر کنم اگر بخواهیم چنان کنیم باید یک پارامتر مثل valid بگذاریم که اگر به آن مقدار yes داده شد، دیگر رده مربوط به نبود شواهد را حذف کند. Ahmadtalk 21:31, 5 March 2020 (UTC)
  ممنونم. منظورم این نبود که الگو محتوای خارج از خودش را بخواند. منظورم این بود که من مثلاً در File:Hoseyn Tabib 1354.jpg به جای {{PD-Iran}} بنویسم، {{PD-Iran|photo}} و برچسب به شکل مختصری درآید. در اینجا دیگر مهم نیست عکاس کیست و آیا ۳۰ سال یا ۵۰ سال از مرگش گذشته است یا خیر. اطلاعات انتشار در قسمت بالا موجود است. با وجود پارامتر evidence در خود الگو مخالفتی ندارم. 4nn1l2 (talk) 22:35, 5 March 2020 (UTC)
  ممنون به خاطر توضیح. متوجه شدم. روی همین نسخه انجام می‌دهم، ولی به نظرم بهتر است منتقلش کنیم به افزونه ترجمه. امر ترجمه را آسان خواهد کرد. Ahmadtalk 15:42, 6 March 2020 (UTC)
  @4nn1l2: سلام. تغییرات بالا را اعمال کردم (در نسخه آزمایشی فارسی). برای نسخه آزمایشی انگلیسی هم اضافه می‌کنم. اگر قرار بر این نسخه شد، تمام ترجمه‌ها را با توجه به پارامترهای تازه اصلاح می‌کنم. Ahmadtalk 22:13, 15 March 2020 (UTC)
  @Ahmad252: تشکر. یک پیشنهاد دیگر هم این است که اگر جزئیات ارائه نشد، به جای اینکه صرفاً بگوید «جزئیات فراهم نشده‌است»، هر چهار گلولهٔ فعلی را نشان بدهد و عکس را در رده‌ای ویژه قرار دهد. همچنین پیشنهاد می‌کنم انرژی‌تان را روی نسخهٔ انگلیسی بگذارید که مهم‌تر است. فارسی را بعداً خودمان ترجمه می‌کنیم. 4nn1l2 (talk) 09:47, 19 March 2020 (UTC)
  @4nn1l2: به خاطر تأخیر عذرخواهی می‌کنم. راستش این ایده (که تمام بندها را در زمان نبود شواهد اضافه کند) به ذهنم رسید ولی خیلی از بعد فنی قضیه خوشم نیامد (الگو را سنگین می‌کند، و به نوعی دوباره‌کاری است). ذهن خودم به سمت mw:Extension:Labeled Section Transclusion رفت؛ به این صورت که کل بندها را در یک زیرصفحه کپی کنیم، بعد هر بند را با استفاده از این افزونه عنوان بدهیم و در الگو ترابگنجانیم. در نهایت هم، اگر دلیلی ارائه نشد، کل آن زیرصفحه (که مساوی است با تمام بندها) تراگنجانده شود. یا... شاید هم بهتر باشد که از همان راه سنتی (کپی کردن مجدد کل متن) برویم. نظر شما چیست؟
  در مورد نسخه انگلیسی، نهایتاً روی آن بیشتر وقت خواهم گذاشت (و نیز روی سایر زبان‌ها، برای این که هماهنگ با نسخه جدید الگو شوند). بخش دشوار کار، طرح‌بندی کلی است که آزمون و خطا می‌طلبد. به طرح که برسیم، بعدش اصلاح ترجمه‌ها صرفاً جایگذاری است. Ahmadtalk 11:52, 31 March 2020 (UTC)
  @Ahmad252: به نظرم الگو ساده نگه داشته شود تا توسط جمعیت بیشتری قابل ویرایش باشد. من Template:PD-Iran/test/en را ساختم که پنج مورد استفاده‌اش را می‌توانید در Template:PD-Iran/test cases ببینید. رده‌های زیر صفحه را هم نگاه کنید. هر کدام متعلق به یک حالت است. 4nn1l2 (talk) 14:14, 31 March 2020 (UTC)
  @4nn1l2: ممنون. من با نسخه شما موافقم. Ahmadtalk 17:41, 31 March 2020 (UTC)

آپلود عکس افراد سیاسی[edit]

سلام، وقت بخیر دوستان من مشکل نشر عکس رییس حزب نهضت ملی گرایی افغانستان رو دارم که یک فرد دولتی است. چه کنم؟ — Preceding unsigned comment added by Javid2131 (talk • contribs) 15:13, 29 March 2020 (UTC)

نگاره ای مناسب برای تقویم های جهان[edit]

@4nn1l2: درود. یک کتاب در ویکی‌کتاب ایجاد کردم به نام تقویم‌های جهان.[۲] به یک نگاره برای استفاده در این کتاب نیاز دارم مثلا یک نقشه از جهان که تقویم های مورد استفاده در هر منطقه درش مشخص شده باشه. کسی میتونه کمک کنه؟ --Doostdar (talk) 09:22, 7 April 2020 (UTC)

User:Doostdar سلام؛ نقشه تقویم‌های رسمی کشورها در File:Calendars world map.svg هست که سبز میلادی، نارنجی میلادی به همراه محلی و قرمز تنها تقویم‌های محلی هستند. البته تصاویر دایرة البروج هم به نظرم برای کتابتان می‌تواند مناسب باشد. Ταπυροι (گپ) 20:08, 11 April 2020 (UTC)
@محک: درود. یک نقشه مشابه همین نیاز دارم. در این نقشه همه کشورها به یک رنگ هستند مثلا تعداد زیادی از کشورها نارنجی (نشاندهنده استفاده از دو نوع تقویم یا بیشتر) هستند. بنده به نقشه‌ای نیاز دارم که هر کشور به یک رنگ باشه. مثلا چین (تقویم چینی) به رنگ سبز، عربستان و عراق و یمن (تقویم هجری) به رنگ بنفش، مکزیک و گوآتمالا (تقویم مایا) به رنگ آبی، تایلند و کامبوج و میانمار (تقویم تایلندی) به رنگ زرد، ... --Doostdar (talk) 07:39, 12 April 2020 (UTC)

جدول پروژه‌های ویکی برادر (ویکی‌مدیای فارسی)[edit]

نام ویکی رتبه (پارسی) مدیر(ان) قهوه‌خانه ارزیابی توضیحات — Preceding unsigned comment added by Doostdar (talk • contribs) 08:05, 23 April 2020 (UTC)
ویکی‌سفر ۳ AFlorence ویکی‌سفر:نشر مسافران مقاله های مربوط به کشورها و شهرهای آسیایی به سرعت در حال پیشرفت است مقالات مربوط به قاره، کشور، شهر، سفرنامه و مسائل سفر در رابطه با گردشگری
ویکی‌کتاب ۱۷ Mardetanha، Doostdar (غیرفعال) ویکی‌کتاب:میز تحریر چندین ایبوک در زمینه‌های مختلف مثل ریاضی، شیمی و تاریخ به عنوان کتاب برگزیده انتخاب شده‌اند درسنامه، کتاب آموزشی، راهنما، کاتالوگ، دستور آشپزی، کتاب کودکان، راهنمای نرم‌افزار
ویکی‌گفتاورد ۶ Sajad، فرهنگ2016، Mardetanha ویکی‌گفتاورد:قهوه‌خانه بیش از ۹ سال از ایجاد این پروژه می‌گذرد گفتاوردهایی از زبان مشاهیر جهان
ویکی‌داده ۰ Ebraminio، Ladsgroup، Calak Wikidata:قهوه‌خانه یک پروژه جامع گردآوری داده‌ها
ویکی‌انبار ۰ 4nn1l2، Ebraminio Commons:قهوه‌خانه یک پروژه جامع گردآوری پرونده‌های صوتی و تصویری
ویکی‌خبر ۱۹ Kasir (فعال) - یوشیمیتسو (غیرفعال) ویکی‌خبر:تالار گفتگو مشارکت کاربران کم است، به خبر نویسان بیشتری نیاز دارد. مقاله‌های خبری دربارهٔ رویدادهای روز
ویکی‌نبشته ۱۴ Mardetanha، Pedram.salehpoor ویکی‌نبشته:دفترخانه به سرعت در حال رشد است و چند کتاب در زمینه اجتماعی و تاریخی و شعر به تازگی افزوده شده است روزنامه ها و کتاب‌های قدیمی و آرشیوی
ویکی‌واژه ۴۴ Mardetanha، Babooneh،(غیرفعال) AFlorence ویکی‌واژه:قهوه‌خانه در حال تخریب است فرهنگ واژگان

ar:مستخدم:علاء/أحدث الملفات العربية على كومنز[edit]

فهرست خوبی‌ست که زودبه‌زود هم به‌روز می‌شود. Hanooz 14:15, 23 April 2020 (UTC)

Editing Needed[edit]

.Hi, Need someone to help enhance the quality of this picture for FP. Thanks! --Gnosis (talk) 04:59, 19 May 2020 (UTC)