Commons:قهوه‌خانه

From Wikimedia Commons, the free media repository
Jump to: navigation, search
Community portal
introduction
Help desk Village pump
copyrightproposals
Administrators' noticeboard
vandalismuser problemsblocks and protections
قهوه‌خانه به زبان‌های دیگر:
English | 🌐
Shortcut
COM:VP

به قهوه‌خانه خوش‌آمدید!


این صفحه مکانی است برای مطرح کردن پیشنهادها و گفتگو پیرامون موضوعات فنی و سیاست‌های ویکی‌انبار (ویکی‌مدیا کامنز). برای بحث در مورد مسائل مربوط به ویکی‌پدیا به ویکی‌پدیا:قهوه‌خانه بروید، همچنین برای پرسش درباره موضوعات خاص و خارج از حیطه ویکی‌پدیا/ویکی‌انبار به ویکی‌پدیا:میز مرجع بروید.


بیاد داشته‌باشید:

 1. سیاست حق‌تکثیر - اگر شما می‌خواهید سوالی در مورد وضعیت حق تکثیر یک تصویر بدانید یا پیشنهادی برای آزادی‌سازی اجازه بارگذاری تصاویری دارید، لطفاً آن را اینجا مطرح نکنید چون در اینجا ما یک قانون ساده و طلایی داریم و فقط تصاویر آزاد اجازهٔ بارشدن را دارند.
 2. آیا پاسخ به پرسش‌های معمولا پرسیده شده را خوانده‌اید؟.
 3. راهنمایی - هر پاسخی که اینجا دریافت کردید لزوماً به معنای صحیح قانونی (وضعیت قانونی یک تصویر) آن نخواهد بود گرچه ما می‌توانیم به شما کمک کنیم. اما تلاش ما هرگز جای پاسخ متخصص این مسائل نظیر وکلا را نخواهد داد.

بایگانی را جستجو کنید:

 

مجوز!![edit]

سلام...چطوری میتونم بعضی از عکسها مثل کاور آلبوم ها ، عکس برخی اشخاص سرشناس که تو سایت رسمیشون میذارند ، لوگوی مسابقات و رویداد ها و غیره را چطور آپلود کنم؟

منظورم اینه که موقع آپلود کدوم گزینه را انتخاب کنم؟ Abiii13wp (talk) 09:28, 28 March 2014 (UTC)

سلام. شما تصاویر دارای حق تکثیر را نمیتوانید در انبار بنیاد بارگذاری کنید. جهت آشنایی بیشتر، لطفا پیوند های زیر را مطالعه کنید.

--MehdiTalk 06:23, 29 March 2014 (UTC)

فرمت اپلود فایل متنی[edit]

سلام.فرمت اپلود فایل متنی در ویکی پدیا چی هست؟! — Preceding unsigned comment added by M60hz (talk • contribs)

آپلود نشدن یک عکس آپلود شده[edit]

سلام.. چرا این عکس بتمن (آدرس لینکش کد2 خط پایین) تو خود مطلب انگلیسیش (آدرس لینکش کد1 خط پایین) آپلود شده ولی من کد شماره 1 رو میزنم توی صفحه بارگذاری نمیشه؟

code 1 : en.wikipedia.org/wiki/Batman:_Arkham_Knight code 2 : http://en.wikipedia.org/wiki/File:Batman_Arkham_City_Game_Cover.jpg code 2 : Batman Arkham Knight Cover Art.jpg

میشه شما توی صفحه تمرینی واردش کنین ببینم میتونین یا نه که اونو آپلود کنین؟ — Preceding unsigned comment added by Shahi wikidoctor (talk • contribs)


این عکس کپی‌رایت دارد و تنها در ویکی‌پدیای انگلیسی بارگذاری شده؛ به همین دلیل فقط در ویکی‌پدیای انگلیسی می‌توان از آن استفاده کرد و نه ویکی‌پدیای فارسی. تنها عکس‌هایی را می‌توان در همه ویکی‌ها استفاده کرد که در ویکی‌انبار (ویکی‌کامنز) آپلود شده باشند و آزاد باشند
برای استفاده از این عکس در ویکی‌پدیای فارسی می‌بایست اول اون رو از این صفحه با برچسب حق تکثیر مناسب و ذکر منبع، در ویکی‌پدیای فارسی بارگذاری و سپس استفاده کنید. Ashkan P. (talk) 19:39, 27 April 2014 (UTC)

حذف عکس هایی که تحت مجوز مناسب بودند!![edit]

با سلام خدمت شما دوست گرامی

بنده تعدادی عکس رو ، تو ویکی پدیا آپلود کرده بودم که متاسفانه حذف شدند!!! تو این بین تعدادی از تصویر ها به طور 100% کار خودم بود! و تعدادی هم بودند که اثر، 100% متعلق به من نبود که من منبعی که اجازه انتشار داده بود رو گذاشتم! منبع بیشتر عکس ها صفحه ی فیسبوکی زیر بود.

facebook.com/BabolVachon

که این منبع اجازه انتشار تمامی عکس ها رو با ذکر نام داده و من هم کوتاهی ای تو این زمینه نکردم. تقریبا همه عکس ها رو با ذکر موارد زیر قرار دادم.

 1. «نام عکاس»
 2. «منبع http://www.facebook.com/BabolVachon »
 3. « مجوز {{PD-self}} »


بنظر شما چرا همه تصاویر حذف شدند؟ مشکل از کجاست؟

لطفا مختصر راهنمایی ای بکنید. ممنون — Preceding unsigned comment added by EditBoot (talk • contribs)


در اینجا فقط نگاره‌هایی رو میشه آپلود کرد که کاملا رایگان باشن و بنابراین اگر نگاره‌هایی رو که متعلق به خود شماست با مجوز یا حق تکثیر درست بارگذاری کنید مطمئنا حذف نمی‌شوند. عکس‌هایی رو هم که کپی‌رایت دارند می‌توانید با ذکر حق تکثیر و منبع در ویکی‌پدیا بارگذاری کنید و نه در اینجا
و لطفا همیشه در صفحه‌های بحث، در پایان نوشته‌تان امضا کنید. Ashkan P. (talk) 07:31, 30 April 2014 (UTC)

با سلام من می‌خواهم چطوری راجع به کسی یا بیوگرافی کسی‌را بگذارم داخ ویکی پدیا

حق تکثیر[edit]

درود
میخوام یک مقاله در مورد زندگی کَسی بنویسم
تصویری که میخوام بارگذاری کنم رو از خود این شخص گرفتم که توسط یکی از دوستان ایشون گرفته شده
حق تکثیر کردن تصویر در ویکیپدیا رو دارم اما نمیدونم در بخش حق نشر در جادوگر بارگذاری کدوم گزینه رو بزنم
ممنون میشم کمکم کنید — Preceding unsigned comment added by Qanea II (talk • contribs)

می‌توانید یکی از مجوزهای رایگان کرییتیو کامنز رو انتخاب کنید. برای آشنایی با انواع این مجوزها و اختیارهایی که به دیگران در ویرایش و استفاده از عکس‌ها می‌دهند می‌توانید از تارنمای زیر استفاده کنید:
http://creativecommons.org/choose/
Ashkan P. (talk) 06:39, 26 May 2014 (UTC)

چرا عکس دکتر پانت را برداشتند؟[edit]

درود. من در صفحه بیمارستان عیسی بن مریم عکس دکتر پانت را بارگذاری کردم که شوربختانه آنر برداشتند. البته عکسهای فراوانی با همان روش و چارچوب بارگذاری نموده ام ولی نمیدانم چرا تنها عکس دکتر پانت را برداشته اند پرونده:Dr. Pont, The latest non-Iranian boss of Masihi hospital.jpg|دکتر پانت (Dr. Pont) چگونه آنرا از ویکی انبار پیدا کنم ؟ — Preceding unsigned comment added by علی عموشاهی (talk • contribs)

چگونگی استفادهء عکس در مقاله های یکسان در زبانهای مختلف ویکی پدیا[edit]

درود, من چطور میتوانم عکسی که در ویکیپدیای فارسی آپلود کردم را در مقالهء انگلیسی آن نیز استفاده کنم؟ آیا برای هر زبان همانجا عکس ارسال و مراحل را تکرار کنم؟ یا اینکه امکان اشتراک و استفاده از اینجا را نیز دارم؟ اگر بلی چطور؟ هر چه گشتم نمادی برای این کار نیافتم. متشکر میشوم راهنمایی ام کنید. — Preceding unsigned comment added by TheSilentScream (talk • contribs)

عکسی که در ویکی‌پدیای یک زبان بارگذاری شده تنها در همان ویکی‌پدیا قابل استفاده است. برای اینکه یک عکس در همه ویکی‌پدیاها قابل استفاده باشد باید در همین جا (ویکی‌انبار) بارگذاری شود. مسئله در این است که تنها تصاویری که متعلق به خودتان است و حق نشر آنها را دارید می‌توانید بطور رایگان در ویکی‌انبار بارگذاری کنید و تصاویری که حق نشر دارند را تنها می‌توان با رعایت ضوابط و برچسب مناسب برای استفاده محدود در ویکی‌پدیای زبان مربوطه بارگذاری کرد. اگر حق نشر عکس مربوطه متعلق به خودتان است می‌توانید آنرا با برچسبی که می‌خواهید در همین جا بارگذاری کنید و در ویکی‌پدیای انگلیسی هم از آن استفاده کنید. Ashkan P. (talk) 06:39, 26 May 2014 (UTC)

سوال[edit]

بخش آپلود عکس در قسمت (این پرونده مال خودم نیست / نویسنده (ها) منظور از نویسنده ها نام چه کسانی است؟ — Preceding unsigned comment added by شوالیه سیاه (talk • contribs)

آپلود عکسی که حذف شده[edit]

با سلام. من در حال آپلود فایلی هستم که قبلا بوده و الان حذف شده. نتونستم آپلود کنم. باید چه کار کنم؟ Schalamzaar Empire (talk) 08:54, 4 October 2014 (UTC)

آدام جونز و تصاویری از ایران[edit]

سلام به همه فارسی‌زبانان فعال در انبار. امروز با یکی از رده‌های جالب در انبار مواجه شدم که کار گروهی و مشارکت سایر دوستان را طلب می‌کند. آدام جونز یکی از توریست ها و جهانگردانی بوده که تصاویر بیشماری از نقاط مختلف جهان را در انبار بارگذاری کرده است. تصاویر وی اکثرا از فلیکر منتقل شده و دارای عنوان مناسبی هستند.

 1. Category:Photos by Adam Jones
 2. Category:Photographs by Adam Jones

در این بین تصاویر بیشماری از ایران نیز بارگذاری شده اند که دارای رده بندی کاملی نمی باشند. بیش از پنج هزار تصویر از ایشان در انبار بارگذاری شده و باید تصاویر ایران را سروسامان داد. دوستانی که حاضر به همکاری هستند لطفا جهت هماهنگی و جلوگیری از دوباره کاری اعلام همکاری کنند. با سپاس --MehdiTalk 16:01, 4 November 2014 (UTC)

مورد دیگه این خانم هستند که بیش از چند هزار عکس با مجوز آزاد در فلیکر دارند و بنده در حال آپلود تصاویر مرتبط با ایران در انبار هستم. :) علاقه مندان جهت همکاری اعلام حضور کنند. سپاس: --MehdiTalk 14:38, 5 November 2014 (UTC)
در پایان نام تصاویر آقای جونز، اسم کشور مورد نظر هم آمده. آیا راهی هست که با همین جستجوی ویکی‌انبار بتوان تمامی تصاویری را که نام ایران در انتهای آن آمده پیدا کرد؟ یا اینکه باید تمام صفحات آن رده‌ها را یکی‌یکی به دنبال عکس‌های ایران گشت؟ Ashkan P. (talk) 18:13, 5 November 2014 (UTC)
باید از ابراهیم بخواهیم با رباتش برای ما گالری تصاویر جداگانه ای بسازد.--MehdiTalk 19:45, 5 November 2014 (UTC)
اگر بشود گالری تصاویری ساخت که تصاویر را به تعداد مشخص جداگانه مشخص کند عالی می‌شود. مثلا صدتاصدتا یا پنجاه تا پنجاه تا. هرفرد بخشی را برعهده بگیرد تا دوباره کاری نشود. --MehdiTalk 19:48, 5 November 2014 (UTC)

درخواست بررسی عکس‌های کاربری در فلیکر[edit]

سلام به کاربران کامانز. در فلیکر کاربری را دیدم که ظاهراً مربوط به یک عکاس حرفه‌ای ایرانی است (؟) و تعداد زیادی عکس خوب با برچسب‌های قابل بارگذاری در کامانز دارد. نیاز هست که یک کاربر کاربلد بررسی کند که عکس‌های این کاربر اصالت دارد یا نه. و اگر اصل است آیا از لحاظ کپی‌رایت قابل بار کردن در کامانز هست؟ Amirreza (talk) 19:35, 1 January 2015 (UTC)

سلام بر شما همکار عزیز. خیر این تصاویر قابل انتقال به انبار نیستند. این تصاویر دارای EXIF نیستند و مشخص نیست که عکاس اصلی چه کسی ست. --MehdiTalk 19:06, 3 January 2015 (UTC)

حذف فله‌ای عکس‌های ساجد[edit]

امروز متوجه شدم یکی از مدیران شروع کرده به بازکردن درخواست حذف برای تعداد زیادی از عکس‌های سایت ساجد که با که مطالبش را با مجوز گنو منتشر می‌کند. مشکل مطرح‌شده این است که ساجد یک سایت است و پدیدآور اثر نیست. در حالی که بنیاد حفظ و نشر آثار دفاع مقدس می‌تواند صاحب حق تکثیر اثر باشد مثل خیلی عکس‌هایی که از سایت کرملین در اینجا با مجوز کریتیو کامانز بار شده و عنوان پدیدآور هم همان سایت است (مثال). سوال من این است که آیا این که نام پدیدآور آثار در سایت نیست، دلیل موجهی برای حذف این عکس‌ها می‌تواند باشد؟ اگر بله، چرا عکس‌های کرملین (که فراداده هم ندارند) حذف نمی‌شود؟ در صورتی که این عکس‌ها مشکلی برای ماندن در اینجا نداشته‌باشند و حذف شوند، باید منتظر حذف صدها عکس دیگر که هنوز درخواست حذفشان بازنشده باشیم. Amirreza (talk) 22:41, 23 January 2015 (UTC)

Amirreza زمان بارگذاری عکس‌های این وب‌گاه دارای مجوز درست بودند و حتی زمان بارگذاری نگاتیو تصاویر را با مدیران ویکی‌پدیا به اشتراک گذاشته بودند، در صورت امکان تصاویر پاک شده را فهرست کنید تا توسط من و سایر دوستان احیا شوند. −ebraminiotalk 07:23, 24 June 2015 (UTC)

برچسب حق نشر[edit]

سلام، من با یکی از عکاسان ورزشی صحبت کردم و ایشون با آزاد اعلام کردن حق نشر عکسهاشوون از آپلود آنها در ویکی استقبال کردند، الآن من این عکس هارا می تونم با مجوز کرییتیو کامانز صفر منتشر کنم یا نه؟!در غیر اونصورت باید تحت چه برچسبی آپلود بشه؟--Abiii13wp (talk) 12:42, 14 February 2015 (UTC)

Abiii13wp: توصیه می‌کنم که از فرایند Commons:OTRS/fa استفاده کنید، خصوصاً تصاویری که قبلاً منتشر شده‌اند بهتر است از فرایند OTRS منتشر شوند. −ebraminiotalk 07:25, 24 June 2015 (UTC)

در خواست راهنمایی برای آپلود عکس[edit]

میخواستم عکسی که در این آدرس هست رو asianwiki.com/Bae_Noo-Ri به این مقاله اضافه کنمfa.wikipedia.org/wiki/بائه_نو_ری میخواستم بدونم آیا این عکس اجازه انتشار در ویکی پدیا رو داره؟ وقتی روی قسمت بارگذاری پرونده کلیک میکنم فقط 2 تا انتخاب دارم، یکی اینکه بگم عکس دارای کپی رایته، و دیگری اینکه بگم من شخصا این اثر رو ایجاد کردم، ولی اگه یک عکس رو من خودم ایجاد نکرده باشم و کپی برداری از اون عکس هم آزاد باشه از نظر به وجود آورنده عکس، در این حالت باید کدوم گزینه رو انتخاب کنم برای آپلود عکس؟ من در ویکیپدیا تازه واردم، واقعا گیج شدم و زده شدم ازین محیط، رابط کاربری به شدت گیج کننده و اذیت کنندست، من که با ذوق وارد شدم و میخواستم به گسترش این پروژه کمک کنم واقعا نا امید شدم، برای اضافه کردن یک عکس ساده به یک مقاله راجع به یک بازیگر، الان ساعتهاست دارم تلاش میکنم و نمیتونم Sajjadmo (talk) 01:01, 19 March 2015 (UTC)

این تصویر دارای مجوز استفاده مشخص نیست و به نظر آزاد نیست (اطلاعات بیشتر) و همانطور که آن صفحه درخواست می‌کند لطفاً آن را بارگذاری نکنید. −ebraminiotalk 07:30, 24 June 2015 (UTC)

انتقال تصویر[edit]

سلام و عیدتون مبارک دوستان؛ کسی اینجا هست که به من بفهمونه چه طوری باید اسم یه عکس رو عوض کرد!؟ مثلا این یکیΤαπυροι (گپ) 18:11, 25 March 2015 (UTC)

ظاهراً این کار را انجام داده‌اید ولی برای دیگرانی که این بحث را مشاهده می‌کنند، معمولاً دکمهٔ rename یا تغییر نام در مثلث کنار صفحه موجود است، اگر چنین نیست از الگوی Template:Rename استفاده کنید. −ebraminiotalk 07:32, 24 June 2015 (UTC)

کامنز دلینکر[edit]

درود. مدتی هست که ربات کامنز دلینکر مشغول حذف تصاویر از ویکی های مختلف هست. کسی هست که راهنماییم کنه چطور مانع حذف تصاویر بشم و تصویری رو که حذف شده چطور می تونم برگردونم؟ نمونه در ویکی سفر: این ویرایش --Doostdar (talk) 17:56, 13 May 2015 (UTC)

همانطور که خلاصهٔ ویرایش ربات نوشته شده است ربات خود برای حذف تصمیم نگرفته ولی به نظر کار درستی انجام می‌دهد، تصویر تحت مجوز آزاد نبوده است و متعلق به گوگل است که توسط یکی از کاربران برای حذف برچسپ خورده بود و توسط کاربری دیگر حذف شده است. −ebraminiotalk 07:35, 24 June 2015 (UTC)

حق تکثیر[edit]

دروود؛ برچسب نقض حق تکثیر در انبار چیست؟ مقاله ای مشکل حق تکثیر دارد و می خواهم آن را برچسب بزنم.Nshervsampad 05:01, 30 May 2015 (UTC)

Nshervsampad بهتر است از ابزار AjaxQuickDelete استفاده کنید که خود الگوهای مختلف را در نوار کناری صفحه قرار دهد. −ebraminiotalk 07:39, 24 June 2015 (UTC)

کامانز[edit]

برای ساخت مقالاتی که اولشون کامانز داره چی بذاریم بهتره؟

 • کامانز
 • کام
 • یا com چرا که وقتی این کد را می‌نویسیم خود به خود به commons تبدیل می‌شود.

Qian Nivan  Talk 12:27, 20 June 2015 (UTC)

برای ترجمهٔ عنوان این پروژه طبق توافقی که کاربران اینجا داشتند بهتر است از ویکی‌انبار استفاده کنید ولی جای‌هایی دیگر که اشاره به فضای نام دارد به دلیل محدودیت نرم‌افزاری از همان COM: یا Commons: باید استفاده شود. −ebraminiotalk 07:44, 24 June 2015 (UTC)

تغییر نام[edit]

صفحه دلایل تغییر نام رو حتما ایجاد کنید. --Doostdar (talk) 12:51, 11 September 2015 (UTC)

Translation request[edit]

Hi! I'm sorry for writing in English. I don't speak Farsi, but I need help from someone who does.

Some upload processes on Commons allow users to provide translations for messages which are not yet available in the user's selected language. These translations end up at MediaWiki talk:UploadFormLabels/UploadFormTranslations. Most edits to this page come from inexperienced users who click the link to provide a translation, but submit the form without actually providing a translation. I don't know why, but the most common language of users who do this is Farsi. Therefore, I'm hoping that someone can help these confused users by providing some actual translations.

The messages that need to be translated are in the MediaWiki namespace, so only administrators can edit them. If you are not an administrator, please provide the translation on the corresponding talk page and add {{Edit request}}. These are the messages that most frequently lead people to submit empty translations, which indicates that they are the ones most urgently needed:

Please translate this onto this page or use this page to provide the translation along with an edit request
MediaWiki:UploadFormNoDescriptionError MediaWiki:UploadFormNoDescriptionError/fa MediaWiki talk:UploadFormNoDescriptionError/fa
MediaWiki:UploadFormNoExtensionError MediaWiki:UploadFormNoExtensionError/fa MediaWiki talk:UploadFormNoExtensionError/fa
MediaWiki:UploadFormSourceAuthorLicenseError MediaWiki:UploadFormSourceAuthorLicenseError/fa MediaWiki talk:UploadFormSourceAuthorLicenseError/fa
MediaWiki:UploadFormNoReuploadSummaryError MediaWiki:UploadFormNoReuploadSummaryError/fa MediaWiki talk:UploadFormNoReuploadSummaryError/fa
MediaWiki:UploadFormNoExtensionError MediaWiki:UploadFormNoExtensionError/fa MediaWiki talk:UploadFormNoExtensionError/fa

If you have the time, you could also continue with the other messages listed at MediaWiki:UploadFormErrorMessages.

Thanks, LX (talk, contribs) 21:30, 28 July 2015 (UTC)

@LX, All done. thanks for letting us know.  ■ MMXX talk 21:17, 12 August 2015 (UTC)

مشکل در وصل شدن[edit]

با سلام و درود

شدیدا دچار مشکل ورود هستم و همه ای پی ها بسته اند و صدبار باید قطع و وصل کنم که بتونم یه بار وارد بشم بدون پیام قطع دسترسی ، لطفا معافیت از قطع دسترسی ای پی را برایم اعمال کنید در ویکیفا هم که کسی جواب نمی دهد درخواست دادم

https://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%88%DB%8C%DA%A9%DB%8C%E2%80%8C%D9%BE%D8%AF%DB%8C%D8%A7:%D8%AF%D8%B1%D8%AE%D9%88%D8%A7%D8%B3%D8%AA_%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C_%D8%AF%D8%B3%D8%AA%D8%B1%D8%B3%DB%8C/%D9%85%D8%B9%D8%A7%D9%81%DB%8C%D8%AA_%D8%A7%D8%B2_%D9%82%D8%B7%D8%B9_%D8%AF%D8%B3%D8%AA%D8%B1%D8%B3%DB%8C_%D9%86%D8%B4%D8%A7%D9%86%DB%8C_%D8%A7%DB%8C%D9%86%D8%AA%D8%B1%D9%86%D8%AA%DB%8C#.DA.A9.D8.A7.D8.B1.D8.A8.D8.B1:AFlorence

. با تشکر — Preceding unsigned comment added by AFlorence (talk • contribs) 15:25, 08 August 2016 (UTC)

Persian Wikibooks[edit]

link:https://fa.wikibooks.org
13-11-02-olb-by-RalfR-03.jpg

Wikibooks is a website for textbooks, annotated texts, manuals and instructions. These materials can be used in a classroom or an institution as hand books or part of Wikiversity. You can obtain Print version or PDF of the materials and use them in classroom instead of traditional books. This can be an advantage for students who can not afford traditional books.

It passes more than 10 years from the beginning of Persian Wikibooks and now it is in 18th place among Wikibooks. Wikibooks project does not host all kinds of books. In general, Persian Wikibooks can be divided into four sections: open-content textbooks, manuals and instructions, Wikijunior and Cookbook. Textbooks include textbooks for universities and schools, workbooks, reports, quiz, etc. There are sub-projects Wikijunior, Wikimanuals, Wikischool, Wikiversity and Wikicookbook in Persian Wikibooks.

Persian Wikibooks Main Page • Subjects in Persian Wikibooks • Reading room

— Preceding unsigned comment added by Doostdar (talk • contribs) 05:36, 11 June 2017 (UTC)