Ризница:Вики ја сака љубовта 2019

From Wikimedia Commons, the free media repository
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of a page Commons:Wiki Loves Love 2019 and the translation is 100% complete. Changes to the translation template, respectively the source language can be submitted through Commons:Wiki Loves Love 2019 and have to be approved by a translation administrator.
Other languages:
Bahasa Melayu • ‎Bikol Central • ‎Chi-Chewa • ‎Cymraeg • ‎Deutsch • ‎English • ‎Esperanto • ‎Nederlands • ‎dansk • ‎español • ‎français • ‎galego • ‎italiano • ‎magyar • ‎polski • ‎português • ‎português do Brasil • ‎română • ‎slovenščina • ‎svenska • ‎čeština • ‎беларуская (тарашкевіца)‎ • ‎македонски • ‎русский • ‎српски / srpski • ‎татарча/tatarça • ‎українська • ‎эрзянь • ‎հայերեն • ‎العربية • ‎سنڌي • ‎فارسی • ‎مصرى • ‎मराठी • ‎हिन्दी • ‎অসমীয়া • ‎বাংলা • ‎ਪੰਜਾਬੀ • ‎தமிழ் • ‎తెలుగు • ‎മലയാളം • ‎ไทย • ‎ᱥᱟᱱᱛᱟᱲᱤ • ‎中文 • ‎日本語

Shortcut : COM:WLL19

 • Почетна страница
 • 2021
 • 2020
 • 2019


Објавен е исходот од фотографскиот натпревар „Вики ја сака љубовта 2019“. Победниците можете да ги видите на оваа страница.

WLL Subtitled Logo subtitled b (transparent).svg

„Вики ја сака љубовта“ на мрежно место „Вики ја сака љубовта“ на Facebook „Вики ја сака љубовта“ на Twitter „Вики ја сака љубовта“ на Instagram „Вики ја сака љубовта“ на Telegram „Вики ја сака љубовта“ на YouTube „Вики ја сака љубовта“ преку поштенски список


Вики ја сака љубовта

Добре дојдовте на „Вики ја сака љубовта 2019“!

Вики ја сака љубовта (WLL) е меѓународен фотографски натпревар приреден од Викимедиината заедница со цел да се документираат љубовните сведоштва во разни култури и краишта во светот.

Замисла

Главната цел на натпреварот е да прибере слики од љубовни сведоштва во сето културно разнообразие како споменици, свечености, мигови од чинови на внимание и разни предмети кои симболизираат љубов, а со цел да ги илустрираме статиите на Википедија и другите проекти за Фондацијата Викимедија. Како Вики ја сака Земјата (WLE) и Вики ги сака спомениците (WLM), поднесените слики мора да одговараат на тематиката, иако WLL не се ограничува на никаков список на заштитени подрачја — љубовта никнува било каде!

Така, не се задржуваме на места (било од месно или државно значење), туку сакаме да добиеме што поразновидни љубовни сведоштва. Ова значи дека највеќето корисници ќе можат да најдат неколку соодветни предмети, било да се културнонаследни места или збиднувања од секојдневниот живот.

Времеслед

 • 1–28 февруари 2019 г.
 • Рок за поднесување: 28 февруари 2019 г. 23:59 ч. UTC.
 • Соопштување на исходот: околу 14 април 2019 г.

Поднесоци

За да поднесете слика на натпреваров, стиснете на копчето за подигање подолу.

Награди

 • I награда: — 400 долари
 • II награда: — 300 долари
 • III награда: — 100 долари
 • Видеа: — 100 долари
 • Награда за заедницата: — 50 долари за видеа и 50 долари за слики
 • 10 утешни награди: — по 15 долари
 • Уверенија за победниците и приредувачите
 • Разгледници со темата на натпреварот за 1000-те најплодни подигачи
 • Маици и уверенија за Меѓународната екипа

(Напомена: Наградата за заедницата ќе се доделува од независната подружница/организација која има највеќе подигања. Доколку нема победник од категоријата за видеа, износот ќе му биде доделен на победникот за слики)

Победници

Ќе има 15 победнички слики/видеа!

Каде да поставам прашање?

Главно место за поставање прашања и давање предлози е разговорната страница за WLL 2019 (Пишете на било кој јазик; сакаме разнообразност и ќе ве услужиме во секој случај).

Поподробно за натпреварот ќе најдете овде.

Делокруг на натпреварот : примери за поттик

Натпреваров е посветен на фотографии и видеоснимки со кои се документираат најразлични празници, свечености, церемонии и обреди поврзани со љубовта од различни култури и краишта. Повеќе идеи и поттици ќе најдете на списокот на празници и свечености ширум светот.