Вікісховище:Сфера проекту

From Wikimedia Commons, the free media repository
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of a page Commons:Project scope and the translation is 95% complete. Changes to the translation template, respectively the source language can be submitted through Commons:Project scope and have to be approved by a translation administrator.
Outdated translations are marked like this.

Shortcuts: COM:PS • COM:SCOPE • COM:OOS • OOS

Вікісховище — це сховище медіафайлів, яке робить медіаконтент (зображення, аудіофайли та відеокліпи) під вільними ліцензіями та в суспільному надбанні доступним для усіх. Воно діє як спільний репозиторій для всіх проектів Вікімедіа, але його вміст може використовувати будь-хто і з будь-якою метою.

Ця сторінка небезпідставно досить велика. Якщо Вам потрібен лише короткий огляд, див. Вікісховище:Сфера проекту/Резюме.

Мета Вікісховища

Метою Вікісховища є існування сховища медіафайлів, яке:

 • робить освітній медіаконтент у суспільному надбанні та під вільними ліцензіями доступним для всіх, і
 • діє як спільний репозиторій для різних проектів Фонду Вікімедіа.

Вираз «освітній» слід розуміти в його найширшому значенні як «такий, що надає знання, інструктивний або інформативний».

Сфера Вікісховища

Щоб їх можна було зберігати на Вікісховищі, всі файли та інший контент мають перебувати в тематичній сфері Вікісховища. Будь-що, завантажене сюди, що виходить за рамки цієї сфери, буде вилучено як OOS (Out Of Scope).

Виключений освітній контент

Деякий контент виключається з Вікісховища, не тому, що він є неосвітнім, а тому, що є інші проекти Фонду Вікімедіа, більш відповідні для зберігання такого контенту. Це стосується як медіафайлів, так і текстових матеріалів.

До виключеного освітнього контенту входять:

 • Енциклопедичні статті (їх можна зберігати у Вікіпедії).
 • Новини (їх можна зберігати у Вікіновинах), загальні звіти про погоду і подібне.
 • Файли, що не мають жодного освітнього вмісту окрім сирого тексту. Текстові матеріали, такі як текстові версії рецептів, списки інструкцій, поезія, художня література, цитати, словникові визначення, плани уроків чи класні матеріали та інші подібні речі краще зберігати деінде, наприклад, у Вікіпідручнику, Вікіцитатах, Вікісловнику, Віківерситеті або Вікіджерелах.

Однак Вікісховище можна використати для зберігання таких матеріалів, якщо він поміщений у відповідний медіафайл, і якщо він може бути використаний в одному з інших проектів Фонду Вікімедіа (ФВМ) (таким чином, зіскановані копії існуючих текстів, що є корисними в інших проектах ФВМ — наприклад, як основа надійного, доступного до перевірки джерела — перебувають в рамках сфери проекту). Також прийнятними є файли, що включають щось значиме на додаток до сирого тексту. Наприклад, скани книг, газет та інших подібних матеріалів, термін дії авторських прав на які закінчився, і які містять оригінальний шрифт, компонування, вбудовані зображення тощо, перебувають у рамках тематичної сфери проекту.

Сфера проекту, частина перша: файли

Завантажені файли перебувають у рамках сфери проекту, якщо відповідають усім вказаним умовам. Кожен файл:

 • Має бути медіафайлом.
 • Має бути у вільному і прийнятному форматі.
 • Має бути опублікованим під вільною ліцензією або як суспільне надбання.
 • Має бути потенційно корисним в освітніх цілях.
 • Не повинен містити лише виключений освітній контент.

Ці пункти детальніше пояснені нижче.

Має бути медіафайлом

Вікісховище зберігає лише медіафайли, такі як фотографії, зіскановані зображення, діаграми, анімації, аудіо (напр., музика, промови, діалоги) і відеокліпи, наряду з пов'язаними метаданими. Пояснювальний чи інший текст дозволяється лише на сторінках файлів, але не більше, ніж потрібно для досягнення цілей Вікісховища, і лише якщо такі тексти не є виключеним освітнім контентом. Рекламні матеріали не сприяють досягненню цілей Вікісховища.

Такий контент не вважається медіафайлами і його не можна зберігати тут:

 • Комп'ютерні програми в будь-якому форматі, включно з бінарними файлами, які можна виконувати, і записами вихідного коду. Там, де це потрібно, вихідний код може утворювати частину опису файлу чи метадані, наприклад, у випадку комп'ютерної графіки сторінка файлу може містити код, використаний для створення цього файлу, як його описовий текст.
 • Файли, що містять сам лише сирий текст (напр., файли ASCII, файли з сирим вихідним кодом, як згадано вище тощо).

Має бути у вільному і прийнятному форматі

Прийнятними є лише вільні формати файлів. Патентовані формати, такі як документи Microsoft Word і Excel, AAC, WMA, MPEG, AVI, Flash та подібні, є неприйнятними. Загалом, забороненим є будь-який файл, що вимагає використання невільної програми (або кодека, захищеного патентом) для отримання доступу до його вмісту.

Список наразі дозволених форматів файлів можна знайти на сторінці Вікісховище:Сфера проекту/Прийнятні типи файлів.

Має бути опублікованим під вільною ліцензією або як суспільне надбання

Вікісховище приймає лише вільний контент, іншими словами — файли, що мають вільну ліцензію або перебувають у суспільному надбанні. Файл вважається таким, що перебуває в суспільному надбанні, якщо або термін дії авторських прав завершився, або правовласник із власної волі вирішив передати файл у суспільне надбання, невідклично відмовившись від усіх авторських прав. Файл, що є неприйнятним для захисту авторських прав, теж вважається таким, що перебуває в суспільному надбанні.

Будь-який файл, що зберігається тут, має бути опублікованим під вільною ліцензією, або ж перебувати в суспільному надбанні, відповідно як до законів США, так і до законів країни, з якої походить файл, якщо вони відрізняються: див. Вікісховище:Ліцензування.

Необхідні умови ліцензування

Щоб файл вважався опублікованим під вільною ліцензією, правовласник має випустити його під невідкличною ліцензією, яка:

 • Дозволяє вільне повторне використання з будь-якою метою (включно з комерційною).
 • Дозволяє створення похідних творів.

Недозволені умови ліцензії

Неприйнятними є такі умови ліцензування:

 • Лише для некомерційного чи освітнього використання.
 • Обмеження на створення похідних творів (за винятком copyleft).
 • Вимога оплати за використання або сповіщення про нього (про таке можна просити, але не вимагати).
 • Обмеження місць використання твору (наприклад, дозволено для використання лише у Вікіпедії).

Ліцензії з цими обмеженнями можуть вважатися прийнятними, якщо твір має подвійну ліцензію (або й більше ліцензій), при чому щонайменше одна з опцій ліцензування не включає такого обмеження.

«Ліцензії», що мають на меті дозволити лише добропорядне використання, є неприйнятними. (Добропорядне використання — це не якесь право, що ліцензується правовласником, і в будь-якому випадку не може вважатися прийнятним на Вікісховищі).

Прийнятні умови ліцензії

Такі умови ліцензування вважаються прийнятними:

 • Вимога, щоб при використанні було вказане ім'я правовласника («атрибуція»).
 • Вимога, щоб усі похідні роботи були ліцензовані на тих же умовах, що й оригінал («share-alike»/«copyleft»).

Детальніше політика ліцензування визначена на сторінці Вікісховище:Ліцензування.

Доказовість

У всіх випадках завантажувач має надати відповідні докази, щоб продемонструвати, що файл перебуває в суспільному надбанні, або що правовласник опублікував його під прийнятною ліцензією. Зазвичай це вимагає, щоб було вказане принаймні джерело файлу,[1] а також джерело оригінального файлу, якщо поточний файл є похідним твором. Крім того, слід ідентифікувати творця або правовласника файлу, якщо він відомий або якщо його можна небезпідставно визначити. Якщо виникнуть якісь сумніви, можливо будуть потрібні докази того, що правовласник справді випустив файл під вказаною ліцензією.

Там, де файл є фотографією, що зображує особу, яку можна ідентифікувати, може бути потрібна згода зображеного суб'єкта на публікацію, як описано на сторінці Вікісховище:Фотографії людей, яких можна ідентифікувати.

У всіх випадках обов'язок доведення лежить на завантажувачі або іншій особі, що відстоює залишення файлу. Такі особи мають продемонструвати настільки чітко, наскільки можна визначити:

 • що файл перебуває в суспільному надбанні або має належну ліцензію, і
 • що будь-яка необхідна згода була отримана.

In the case of an old file, date and country of publication can help determine if the file is in the public domain due to age.

Примітки

 1. Зверніть увагу, що у випадку файлів з інтернету це має бути не URL-адреса файлу, а URL сторінки, яка містить цей файл, щоб редактори Вікісховища могли відшукати додаткову інформацію про файл, якщо виникне така необхідність.

Превентивний принцип

Учасники Вікісховища мають на меті створення і сумлінне підтримання сховища вільних або вільно ліцензованих медіафайлів. Превентивний принцип полягає в тому, що якщо є значні сумніви щодо вільності певного файлу, цей файл повинен бути вилучений.

Крім того, ідуть врозріз із цілями Вікісховища аргументи на кшталт «нам це зійде з рук»:

 1. «Власник авторських прав не матиме бажання подавати до суду або не зможе собі цього дозволити.»
 2. «Власник авторських прав ніколи не дізнається.»
 3. «Власник авторських прав не заперечуватиме/повинен бути задоволений, що ми поширюємо його роботу.»
 4. «Ніхто не знає власника авторських прав, тому це справді не має значення.»
 5. «Цей файл очевидно є загальною власністю. Його можна знайти в інтернеті, і ніхто не жаліється.»

Shortcuts

Має бути потенційно корисним в освітніх цілях

Вираз «освітній» слід розуміти в його найширшому значенні як «такий, що надає знання, інструктивний або інформативний».

У розділах нижче будь-яке використання, не зроблене з добрими намірами, не враховується. Наприклад, зображення, що використовуються на сторінці обговорення просто щоб відстояти точку зору користувача, можна виключити.

Файл, що використовується в іншому проекті Вікімедіа

Медіафайл, що використовується в одному з інших проектів Фонду Вікімедіа, вважається автоматично корисним для освітніх цілей, так само як і файл, що використовується з якихось технічних причин, наприклад, у шаблоні чи щось таке. Такий файл не підлягає вилученню на підставі лише поганої якості: якщо його використовують, цього достатньо.

Завантаження невеликої кількості зображень (наприклад, Ваших власних фото) для використання на особистій сторінці користувача на Вікісховищі чи в іншому проекті дозволяється, допоки цей користувач є або раніше був активним учасником цього проекту.

Треба наголосити, що Вікісховище не існує для того, щоб тенденційно інтерпретувати матеріал в інших проектах — якщо зображення використовується на сторінці, яка не є сторінкою обговорення або сторінкою користувача, то цього достатньо для того, щоб вважати його таким, що відповідає тематичній сфері проекту.

Файл, що використовується лише на Вікісховищі

Файл, що не має потенційної освітньої користі, не отримує цієї користі на підставі лише того, що він використовується в галереї Вікісховища, чи того, що він використовується на сторінці користувача (в просторі назв «User:»), але зазвичай дозволяється завантаження незначної кількості зображень (наприклад, Ваших власних фото) для використання на особистій сторінці користувача Вікісховища. Також прийнятними є файли, пов'язані з проектами чи заходами, організованими Фондом Вікімедіа (наприклад, фотознімки із зібрань користувачів).

Файл, що не має легітимного використання

Медіафайл, який:

 • ані не має потенційної освітньої користі,
 • ані не використовується згідно з умовами, описаними вище,

випадає за рамки тематичної сфери Вікісховища.

Тут наголос робиться на реалістичну користь, або для одного з проектів Вікімедіа, або для якихось інших освітніх цілей. Наприклад, не всі зображення є потенційно корисними для освітніх цілей. Зображення не стає магічним чином корисним від того, що хтось стверджує, що його можна використати, щоб проілюструвати статтю у Вікіпедії про Х лише тому, що Х є темою цього зображення.

Наприклад, той факт, що невикористана розмита фотографія теоретично могла б бути використана для ілюстрації статті про «типові помилки у фотографії», не означає, що нам треба зберігати всі розмиті фото. Той факт, що невикористаний знімок Вашого друга теоретично можна було б використати для ілюстрації статті про «фотопортрети», не означає, що нам треба зберігати всі фото невідомих людей. Той факт, що невикористане порнографічне зображення теоретично можна було б використати для ілюстрації статті про порнографію, не означає, що нам треба зберігати низькоякісні порнографічні зображення (див. також Цензура).

Виключеними з цієї політики є файли інших форматів, і файли, що є схожими, але не точними дублікатами інших зображень, якщо вони перебувають на Вікісховищі для збереження історії редагувань з юридичних причин.

Приклади

Приклади файлів, що не мають потенційної користі для освітніх цілей:

 • Приватні колекції зображень, напр., приватні фото з вечірок, фото, на яких зображені Ви і Ваші друзі, Ваша колекція знімків з відпустки тощо. Є чимало інших проектів у інтернеті, якими можна скористатися з метою публікації таких фото, наприклад, Flickr. Такі приватні колекції не набувають освітньої користі, навіть якщо вони показані у формі галереї на сторінці користувача на Вікісховищі чи деінде.
 • Мистецькі твори без очевидного освітнього використання, включно з неосвітніми творами, завантаженими для демонстрування вмінь художника
 • Файли, очевидно створені та/або завантажені з метою вандалізму чи нападу. Відомі дизайни і символи, які асоціюються з націоналістичними, релігійними чи расистськими ідеями, не випадають за рамки сфери проекту на підставі лише того, що вони можуть бути образливими для когось. Якщо їх зберігання є легальним, і в якийсь інший спосіб вони відповідають тематичній сфері проекту (напр., якщо їх можна було б використати для ілюстрування статті Вікіпедії про групу ненависті), їх слід залишити.
 • Реклама або самореклама.
 • Файли, що не додають жодної окремої освітньої цінності для колекції зображень, яка в нас уже є на цю тему, особливо якщо вони поганої або посередньої якості.

Обговорення

Ми зберігаємо чимало високоякісних зображень птахів за видами, і немає реальної освітньої користі в маленьких, розмитих, погано скомпонованих знімках неідентифікованих і недоступних для ідентифікації птахів. Звісно, завжди є місце для виразно освітнього зображення на одну й ту ж тему, наприклад, фото, що ілюструє певний аспект поведінки птаха, для якого в нас ще немає зображень, навіть якщо це фото не найвищої якості.

Іноді можуть бути підстави для залишення численних зображень, що є досить подібними (з освітньої точки зору), лише для того, щоб забезпечити розмаїття і широкий вибір, але немає підстав для залишення багатьох істотно подібних зображень низької якості, що не мають реалістичної потенційної освітньої цінності.

Нові освітні файли високої якості завжди вітаються, і новіші завантаження таких файлів можуть стати причиною того, що попередні невикористані файли низької якості стануть застарілими для освітніх цілей. Однак, як зазначено вище, файл, що з добрими намірами використовується в проекті Вікімедіа, завжди вважається освітнім, тож низькоякісний файл, що десь використовується, непридатний для вилучення, навіть якщо згодом стане доступним файл кращої якості на цю ж тему.

Нові та наявні файли низької й посередньої якості можуть мати (або й не мати) потенційну користь для освітніх цілей, залежно від того, що вони ілюструють, і які інші файли ми маємо на цю ж тему. Там, де тематика рідкісна, або фото складно виконати, навіть низькоякісні зображення можуть мати значну освітню цінність, особливо якщо Вікісховище має дуже мало або й зовсім не має файлів на цю тему. З іншого боку, файли низької чи посередньої якості на поширені теми і такі, що їх легко виконати, можуть не мати потенційної користі для освітніх цілей, особливо якщо Вікісховище вже містить багато подібних файлів, або й екземплярів кращої якості.

Якість зображення є лише одним з факторів, що можуть обмежити освітню цінність файлу. Інші обмежувальні фактори — це низька роздільність і наявність водяних знаків, які складно вилучити.

Формати PDF та DjVu

Хоча формати файлів PDF і DjVu є дозволеними, їх треба використовувати тільки у відповідних випадках. Мають бути певні підстави для вибору формату файлу, що відповідають цілям Вікісховища. Звісно, всі вищезазначені правила теж діють.

Адміністратор, що приймає рішення, вилучити файл PDF або DjVu чи ні, може провести дослідження, чи обраний формат файлу відповідає цілям Вікісховища чи ні, і в цьому випадку релевантним може бути контекст і намір завантаження (якщо про нього відомо). Наприклад, якщо завантаження опублікованої університетської тези у форматі PDF може бути прийнятним, створена користувачем стаття, що містить оригінальне дослідження, і для завантаження якої Вікісховище використовується як вільний веб-хостинг, може такою не бути.

Файли, що можуть мати потенційну користь для одного чи більше проектів Вікімедіа, напр., Вікіджерел чи Вікіпідручника, слід залишити; вилучення не повинні базуватися на лише тій підставі, що файл краще зберігати в одному з тих інших проектів. Будь-який медіафайл, що має потенційну користь, або перебуває в рамках тематичної сфери навіть лише одного проекту Фонду Вікімедіа, можна зберігати тут.

Пам'ятайте, що Вікіджерела часто потребують файлів PDF або DjVu для того, щоб вичитувати чи створювати вихідні тексти. Таким чином, скани відповідних видань відомих творів у суспільному надбанні з цієї причини майже завжди відповідають сфері проекту. Пам'ятайте, що редакторські рішення, які приймаються під час підготовки єдиного тексту з декількох джерел, можуть викликати нове авторське право, тож видання, використані в цьому процесі, самі по собі повинні бути поза авторським правом.

Прийнятні причини використання форматів PDF і DjVu

 • Формат було вибрано для зручності друку.
 • Формат було вибрано для уможливлення перегляду чи друку спеціальних шрифтів (наприклад, документів з вищої математики чи лінгвістики).
 • Файл відповідав би тематичній сфері іншого проекту Фонду Вікімедіа якби був завантажений у цей проект у цьому ж форматі, наприклад:
  • Файл PDF чи DjVu, який містить опублікований чи рецензований твір, був би в рамках тематичної сфери Вікісховища, а тому буде й у рамках сфери Вікісховища. Прикладами таких документів, що не виходять за рамки сфери проекту, є опубліковані книги (окрім самвидаву в цілях самореклами), рецензовані академічні видання, університетські тези й дисертації.
  • Файл, що є сканом документу з історичною чи іншою зовнішньою цінністю (напр., скани книг, звітів, газет тощо, вільних від авторського права, або опублікованих під вільною ліцензією).
  • Файл, що може використовуватись як фіксований, доступний для перевірки вихідний документ для, наприклад, Вікіджерел чи Вікіпідручника (відповідна фіксація контенту).
  • Вибраний формат надає технічні переваги щонайменше одному іншому проекту Фонду Вікімедіа.

Неприйнятні причини використання форматів PDF і DjVu

 • Формат було вибрано автором або завантажувачем для запобігання або знеохочення створення похідних творів, що суперечить цілям Вікісховища. Така невідповідна фіксація контенту може включати власну марнославну статтю або власне зображення, яке автор завантажив у форматі PDF, намагаючись знеохотити інших від створення похідних творів.
 • Контент є в основному сирим текстом (такі файли не вважаються медіафайлами). Зверніть увагу, що скани існуючих книжок, звітів, газет тощо, які мають історичну або іншу зовнішню цінність, не виключаються на цій підставі, навіть якщо вони не містять жодних зображень.
 • Контент буде заборонений на будь-яких інших підставах (наприклад, рекламний матеріал виходить за рамки сфери проекту, незалежно від формату файлу).

Сфера проекту, частина друга: сторінки, галереї та категорії

Див. Вікісховище:Сфера проекту/Сторінки, галереї та категорії.

Декілька слів про області, що викликають особливе занепокоєння

Цензура

Файли та інші матеріали, на зберігання яких на своїх серверах у Вірджинії Вікісховище не має юридичних прав, будуть вилучені негайно після ідентифікації як таких, що є незаконними (сюди входять порушення авторських прав), навіть якщо з усіх інших точок зору файл перебуває в тематичній сфері Вікісховища, відповідно до умов, описаних вище. Однак Вікісховище не цензурується, і цілком легітимно зберігає контент, який деякі користувачі можуть сприймати як небажаний або образливий. Політика «На Вікісховищі немає цензури» означає, що файл, зберігання якого є законним, і який відповідає визначенню сфери Вікісховища, не буде вилучений на підставі лише того, що він «не для дітей» чи що його вміст ображає Вас чи інших з моральних, персональних, релігійних, соціальних чи інших причин.

Котрапунктом до цього є те, що твердження «На Вікісховищі немає цензури» не є валідним аргументом на користь залишення файлу, що випадає за рамки визначеної сфери Вікісховища, як її описано вище. Фотографії, що зображують оголені тіла, включно з чоловічими чи жіночими геніталіями, іноді завантажуються з неосвітніх мотивів, і такі зображення не є винятком з вимоги дотримуватись правила про тематичну сферу Вікісховища. Якщо такі зображення є очевидно низькоякісними, або не додають жодної додаткової освітньої цінності до набору зображень, які в нас вже є на цю тему, вони можуть провалити тест на реалістичну користь для освітніх цілей.

Треба утримувати баланс між тим, щоб прийняти корисні медіафайли із законним освітнім контентом, який може бути образливим для когось, і тим, щоб не дозволити Вікісховищу перетворитися на сервіс хостингу медіафайлів загального призначення (на кшталт Flickr, Photobucket, YouTube тощо), безвідносно до зазначених цілей проекту. Вікісховище має служити як сховище медіафайлів — надійний ресурс корисного, відкритого й вільного медіаконтенту; організоване й зрозуміле в користуванні (з чіткими описами файлів та інформацією про них), освітнє, і спрямоване на використання проектами Вікімедіа, а також як доступний для кожного вільний публічний сервіс.

«Нейтральна точка зору»

Див. Вікісховище:Сфера проекту/Нейтральна точка зору, щоб отримати більше інформації про те, чим відрізняється Вікісховище від Вікіпедії якщо говорити про нейтральну точку зору й оригінальні дослідження.

Див. також