Commons:Používání obsahu mimo projekty Wikimedia

From Wikimedia Commons, the free media repository
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of a page Commons:Reusing content outside Wikimedia and the translation is 37% complete. Changes to the translation template, respectively the source language can be submitted through Commons:Reusing content outside Wikimedia and have to be approved by a translation administrator.
Outdated translations are marked like this.

Shortcut: COM:REUSE


Wikimedia Foundation nevlastní téměř žádný obsah na stránkách Wikimedia — ten je ve vlastnictví jednotlivých tvůrců. Nicméně téměř všechny mohou být volně použity bez osobního svolení v souladu s danou licencí, pod kterou bylo dílo uvolněno na projekt. Nemusíte získávat žádný zvláštní souhlas od poskytovatele licence (pokud nechcete použít dílo za jiných podmínek než udává licence).

  • Soubory načtené jako svobodný obsah mohou být použity bez nutnosti kontaktovat vlastníka práv, mějte však na paměti, že:
    • některé licence vyžadují uvedení původního autora;
    • některé licence vyžadují, aby byl při použití přesně uveden typ licence (včetně upřesnění podmínek licence, ať už přímo nebo formou odkazu na příslušnou stránku); a
    • některé licence vyžadují, že pokud dílo nějak upravíte, vaše úpravy musíte licencovat pod stejnou nebo slučitelnou licencí; a konečně
  • Obsah načtený jako volné dílo sice nemusí mít přísně právní požadavek pro uvedení autorství, uvedení zdroje je však doporučeno.

I když informace o copyrightu a licenci jsou pokládány za přesné, Nadace Wikimedia neposkytuje žádné záruky, pokud jde o autorská práva nebo správnost licenčních podmínek. Rozhodnete-li se použít soubory z Commons, měli byste si sami zjistit autorskoprávní status každého obrázku, tak jako byste to měli udělat u obrázků z jiných zdrojů.

U některých médií mohou platit další omezení, což mohou být obchodní značky, patenty, právo na ochranu osobnosti, právo na ochranu soukromí a další právní omezení, která nejsou závislá na copyrightu a velmi se liší podle jurisdikce.

Jak dodržet licenční požadavky u souboru

Když kliknete na soubor na Wikimedia Commons[1], dostanete se na stránku s informacemi o daném souboru. Zde jsou uvedeny informace poskytnuté uživatelem, který soubor načetl, a to včetně licence, jejím vlastníku a jejích podmínkách.

Vyjma volných děl je odkaz na plný text licence uveden na popisné stránce obrázku. Některé licence mají také shrnutí podmínek. Chcete-li znát přesné právní znění, přečtěte si plný text licencí. Ani Nadace Wikimedia, ani tvůrci obsahu nemohou na stránkách Wikipedie, Wikimedia Commons a dalších projektů poskytovat právní rady. Pokud potřebujete informaci o tom, jak licenci aplikovat pro vaši potřebu, měli byste kontaktovat odpovídajícího právního profesionála ve vaší jurisdikci.

Chcete-li použít soubor z Wikimedia Commons:

1 Ověřte si, že soubor je dostupný s licencí, jejíž podmínky vám vyhovují. Pokud je například soubor opatřen licencí, která vyžaduje, aby z něj odvozená díla dědila stejné parametry licence (licence Creative Commons to nazývají "ShareALike"), nemusí to vyhovovat vašim potřebám.

  • Pokud je dílo dostupné pod více než jednou licencí, můžete si vybrat, která vám nejvíce vyhovuje. Pokud vám nevyhovuje ani jedna, můžete kontaktovat přímo autora souboru a zkusit si dojednat speciální podmínky. V opačném případě budete zkrátka muset použít jiný soubor.
  • Verify licensing and facts. While the copyright and licensing information supplied for each image is believed to be accurate, the Wikimedia Foundation does not provide any warranty regarding the copyright status or correctness of licensing terms. If you decide to reuse files from Commons, you should verify the copyright status of each image just as you would when obtaining images from other sources.
    • Note: it is common for publishers to take public domain works and republish them under their own copyright. This may be legal, but it does not affect the public domain status of the original work. If you tag the work with its origin (where you got it and where it came from originally) and the name of the creator, this can help us if a dispute with such a publisher arises later.

2 Consider non-copyright restrictions: in some countries non-copyright restrictions (inalienable osobnostní práva and other restrictions) may apply to the file for some uses. For example, commercial use of images of people may require the explicit agreement of the subject, and not just the agreement of the image creator (see Commons:Fotografie rozpoznatelných osob#Country-specific consent requirements and Commons on personality rights).

3 Use it: Download or hotlink the file, and use it. (See Commons:Používání obsahu mimo projekty Wikimedia.)

4 Attribution: If attribution is required, provide attribution.

  • If the copyright holder (usually the content creator[2]) has specified how, be sure to follow this. If the copyright holder has not specified how to attribute, but the license requires attribution, see Commons:Credit line for a guide on how to do it.
  • Note: The person who uploaded the work to Wikimedia Commons may be the original content creator or they may not (they may have uploaded free content from elsewhere). In either case, the original content creator is typically listed in the file summary section as author. If the uploader is not the content creator, it is the content creator who must be credited, not the uploader.

5 Specify license details: If the license requires you to link to or provide a copy of the license, do this.

6 Licensing derivatives: If you are creating a substantially new work using the file ("derivative work") and the file's license requires you to license derivatives in a certain way, be sure you comply with this.

Licence používané na projektech Wikimedia

Vyjma materiálů v public domain je odkaz na plný text licence uveden na popisné stránce obrázku. Některé licence mají také shrnutí podmínek. Prosím, přečtěte si plný text licencí pro detaily. Ani Wikimedia Foundation, ani tvůrci obsahu nemohou na stránkách Wikipedie, Wikimedia Commons a dalších projektů poskytovat právní rady. Pokud potřebujete informace o tom, jak licenci aplikovat pro vaši potřebu, měli byste kontaktovat odpovídajícího právního profesionála ve vaší jurisdikci.

Text
Veškerý text na všech projektech Wikimedia, kromě Wikizpráv, vlastní jeho pisatelé a má licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 a GNU Free Documentation License. Jednotlivci mohou nabídnout své příspěvky pod jiné licence nebo je uvolnit do public domain.
Obrázky
Téměř všechny obrázky na Wikimedia Commons jsou pod některou svobodnou licencí (obvykle CC-BY, CC-BY-SA nebo GFDL) nebo jsou v public domain. Viz Commons:Licencování. Kliknutím na obrázek na kterémkoliv projektu se dostanete na informační stránku obrázku. Tam je seznam informací, které poskytl nahrávatel obrázku, včetně autorskoprávního statutu, držitele copyrightu a licenčních podmínek.

Commons:Používání obsahu mimo projekty Wikimedia/licence provides some guidance on the requirements of the frequently-used licenses such as CC BY, CC BY-SA, GFDL and GPL/LGPL.

How to use a file

Once you've determined how to comply with a file's licensing requirements, you can access the file for use, by either downloading the file, or by linking to it directly.

Downloading

Basic method: On each image's file description page, there is a link to the full resolution version. Right-click this link and choose "Save as..." to download the full resolution file. (If you use a Macintosh computer, hold down the "control" key while clicking the link with the mouse, then choose "Save as....")

Hotlinking or InstantCommons:

It is possible to use files directly on Commons within another website, by setting up a MediaWiki wiki with InstantCommons, so that Commons files can be used as easily as they can on Wikipedia. Directly using a Commons file via embedding its URL ("hotlinking") is also possible, but is not recommended. See Commons:Používání obsahu mimo projekty Wikimedia. Additionally you should always check if the needs of the license used by the file are fulfilled if you use a file from Commons, since e.g. the CC BY-SA 3.0 license requires that you attribute the author and licensor of a work in "reasonable to the medium or means" (license).


Reuse assistance tools

A tool is available to help you reuse files outside Wikimedia Commons, including downloading and creating attribution statements (credit lines).

The tool requires
  • a browser other than Internet Explorer (eg Firefox, Chrome, Opera)
  • JavaScript enabled
  • If you're logged in, Vector or Monobook skin enabled in your Wikimedia Commons user preferences. (Vector is the standard skin – if you've not changed this, your skin is Vector.)

The tool creates buttons above an image (if you're logged in), or to the top right (if not). For details see Help:Gadget-Stockphoto.

Attribution Generator

The Attribution Generator makes it easy to reuse images that have been released under Creative Commons licenses on Wikipedia and Wikimedia Commons. It is designed to help comply with these license conditions and simplify the re-use of freely licensed images.


Kontaktování uploadera nebo autora

Pokud si přejete použít obsah pod jinými podmínkami než uvádí licence nebo, pokud potřebujete, si zcela ověřit autorskoprávní status, kontaktujte osobu, která jej vložila na servery Wikimedia, a ta vám může pomoci. Autor části textu, kteří přidali do do obsahu nějaký text; vizte panel „Historie“. Uploader obrázku nebo části média je osoba, která jej umístila na servery Wikimedia — původní tvůrce obsahu nebo někdo, kdo sem přidal svobodný obsah odjinud.

V některých případech můžete kontaktovat uploadera, abyste zjistili více informací o copyrightu. Původní tvůrce obrázku může poskytnout další povolení. Uploadeři mají občas přístup obrázkům s vyšším rozlišením než je na serverech, zejména pokud se jedná o jejich vlastní dílo.

Wikimedia Foundation obecně nemůže pomoct při hledání uživatele, který přispěl. Můžete se jej pokusit kontaktovat několika způsoby:

  1. Někteří mají informace jako jméno a adresu nebo i telefonní číslo na svých uživatelských stránkách.
  2. Někteří mohou být kontaktováni emailem kliknutím na odkaz Poslat e-mail, který je v nástrojích na jejich stránkách.
  3. Můžete jim zanechat zprávu na jejich uživatelské stránce kliknutím na panel Diskuse v horní části uživatelské stránky a pak kliknutím na panel "+" vedle panelu "editovat" se zobrazí stránka, na kterou vložíte svou žádost a text "uložíte" (vaše zpráva bude viditelná pro všechny).
  4. When free content is brought to Commons from elsewhere, a link to the source (e.g. a Flickr page) is often included in the file description on Commons. That source may have additional information for contacting the content creator.

Poznámky

  1. Upozornění. Některý obsah na serverech Wikimedia není pod svobodnou licencí, zejména některé obrázky na anglické Wikipedii. Mnoho z nich je pod podmínkami fair use amerického práva. Před tím než použijete tento obsah, měli byste zkontrolovat, že vaše plánované použití je odpovídající podmínkám fair use, fair dealing nebo ekvivalentním podmínkám lokálně aplikovaného autorského práva, nebo získat povolení přímo od držitele copyrightu. Není v tom žádný rozdíl od přebírání obrázků odjinud z webu.
  2. Absent some explicit transfer of ownership, the original creator is typically the owner of a copyrighted work. In situations where a free license requires attribution, the original content creator should receive credit.
    • Text: the writer of a piece of text will be the person who made the edit putting it in the page; see the "history" tab of the relevant page.
    • Images and media:
      • the uploader of an image or piece of media is the person who placed it on a Wikimedia server.
      • The uploader may be the original content creator or they may not (they may have uploaded free content here from elsewhere). In either case, the original content creator is typically listed in the file summary section as author.

Viz též

Nápověda

Možnosti získání pomoci