Commons:Снимка на денот

From Wikimedia Commons, the free media repository
Jump to: navigation, search
Снимка на денот на други јазици:
петок
12
февруари
2016
08:00 ч. UTC

Alemannisch | العربية | অসমীয়া | беларуская | བོད་ཡིག | беларуская (тарашкевіца)‎ | বাংলা | català | čeština | dansk | Deutsch | English | Esperanto | español | français | galego | magyar | italiano | 日本語 | қазақша | 한국어 | Lëtzebuergesch | македонски | മലയാളം | Bahasa Melayu | Nederlands | occitan | Kapampangan | polski | português | română | русский | slovenčina | slovenščina | shqip | српски / srpski | svenska | Türkçe | Tiếng Việt | Winaray | 粵語 | 中文(简体)‎ | 中文(繁體)‎ | كوردي (عەرەبی)‏ | +/−

Снимка на денот
Интервју на викиизвестувач со уругвајскиот политиколог Адолфо Гарсе за тековните состојби во земјата.  

+/− (mk), +/− (en)


Проблеми со пуштање?

Ова се аудио или видео податотеки избрани за прикажување на Главната страница во одделот Снимка на денот. На оваа страница корисниците можат да ги преведуваат описите на саканите јазици.

Снимка на денот дава по една слободно употреблива видео или аудио податотека дневно.

Feed-icon.svg

Добивање на снимка на денот преку RSS

повеќе информации

Актуелната Снимка на денот може да биде вклучена на страницата со користење на шаблонот
{{Motd|width=300|float=right|lang=mk}}
Кон аудио или видео податотеката може да се пристапи со користење на
[[Media:{{Motd/{{CURRENTYEAR}}-{{CURRENTMONTH}}-{{CURRENTDAY2}}}}]]
До описот може да се пристапи со користење на
{{Motd/{{CURRENTYEAR}}-{{CURRENTMONTH}}-{{CURRENTDAY2}} (mk)}}


2009 : јануари · февруари · март · април · мај · јуни · јули · август · септември · октомври · ноември · декември
2010 : јануари · февруари · март · април · мај · јуни · јули · август · септември · октомври · ноември · декември
2011 : јануари · февруари · март · април · мај · јуни · јули · август · септември · октомври · ноември · декември
2012 : јануари · февруари · март · април · мај · јуни · јули · август · септември · октомври · ноември · декември
2013 : јануари · февруари · март · април · мај · јуни · јули · август · септември · октомври · ноември · декември
2014 : јануари · февруари · март · април · мај · јуни · јули · август · септември · октомври · ноември · декември
2015 : јануари · февруари · март · април · мај · јуни · јули · август · септември · октомври · ноември · декември
2016 : јануари · февруари · март · април · мај · јуни · јули · август · септември · октомври · ноември · декември


1 · 2 · 3 · 4 · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · 11 · 12 · 13 · 14 · 15 · 16 · 17 · 18 · 19 · 20 · 21 · 22 · 23 · 24 · 25 · 26 · 27 · 28 · 29

1

Facets of our Music, our Instruments („Аспекти на нашата музика, нашите инструменти“) — филм за историјата на индиската музика и инструменти.

Изберете нова податотека
македонски : Facets of our Music, our Instruments („Аспекти на нашата музика, нашите инструменти“) — филм за историјата на индиската музика и инструменти.

2

Американскиот цртан филм Гуливеровите патувања (1939).

Изберете нова податотека
македонски : Американскиот цртан филм Гуливеровите патувања (1939).

3

Извештај на НАСА и НОАА во кој се вели дека 2015 била убедливо најтоплата година во целата историја на мерење.

Изберете нова податотека
македонски : Извештај на НАСА и НОАА во кој се вели дека 2015 била убедливо најтоплата година во целата историја на мерење.

4

Десеткратно забавена снимка од рушењето на кулата „AfE“ во Франкфурт, Германија на 2 февруари 2014 г.

Изберете нова податотека
македонски : Десеткратно забавена снимка од рушењето на кулата „AfE“ во Франкфурт, Германија на 2 февруари 2014 г.

5

Heritage Place („Место од оставнината“) од албумот The Simple Life („Едноставниот живот“), Дел 1. Композитор и изведувач: Џош Вудвард.

Изберете нова податотека
македонски : Heritage Place („Место од оставнината“) од албумот The Simple Life („Едноставниот живот“), Дел 1. Композитор и изведувач: Џош Вудвард.

6

Демонстрација на градилиштето на браната Сиван, Франција. Дента младиот демонстрант Реми Фрес го загубил животот од светлозвучна граната фрлена од полицијата.

Изберете нова податотека
македонски : Демонстрација на градилиштето на браната Сиван, Франција. Дента младиот демонстрант Реми Фрес го загубил животот од светлозвучна граната фрлена од полицијата.

7

Прелет над урнатините на Берлин во јули 1945 г.

Изберете нова податотека
македонски : Прелет над урнатините на Берлин во јули 1945 г.

8

Забрзана снимка од пренос на багаж на Франкфуртскиот аеродром.

Изберете нова податотека
македонски : Забрзана снимка од пренос на багаж на Франкфуртскиот аеродром.

9

Песната „Декемвриска ноќ“ (La Nuit de décembre) од Алфред де Мисе. Чита: Бернар Гаид на француски јазик.

Изберете нова податотека
македонски : Песната „Декемвриска ноќ“ (La Nuit de décembre) од Алфред де Мисе. Чита: Бернар Гаид на француски јазик.

10

Обредни скалишта на реката Ганг во Варанаси, Индија на снимка од 1899 г.

Изберете нова податотека
македонски : Обредни скалишта на реката Ганг во Варанаси, Индија на снимка од 1899 г.

11

Забрзана снимка на склопувањето и испробувањето на контејнерски брод од класата „Маерск Тројно Е“.

Изберете нова податотека
македонски : Забрзана снимка на склопувањето и испробувањето на контејнерски брод од класата „Маерск Тројно Е“.

12

Интервју на викиизвестувач со уругвајскиот политиколог Адолфо Гарсе за тековните состојби во земјата.

Изберете нова податотека
македонски : Интервју на викиизвестувач со уругвајскиот политиколог Адолфо Гарсе за тековните состојби во земјата.

13

Cosmos Laundromat (Перална „Космос“) — слободен анимиран филм изработен со прогрмаот Blender.

Изберете нова податотека
македонски : Cosmos Laundromat (Перална „Космос“) — слободен анимиран филм изработен со прогрмаот Blender.

14

Спот на Ејџенс Камулус.

Изберете нова податотека
македонски : Спот на Ејџенс Камулус.

15

Активистички документарец за изјаснувањето за независност на Каталонија. Автор: AlterJT.

Изберете нова податотека
македонски : Активистички документарец за изјаснувањето за независност на Каталонија. Автор: AlterJT.

16

Индиска инструментална музика.

Изберете нова податотека
македонски : Индиска инструментална музика.

17

Командантот на мисијата „Аполо 11“, Нил Армстронг (1930–2012) се спушта од модулот и со тоа станува првиот чове што стапнал на Месечината.

Изберете нова податотека
македонски : Командантот на мисијата „Аполо 11“, Нил Армстронг (1930–2012) се спушта од модулот и со тоа станува првиот чове што стапнал на Месечината.

18

Портрети од kynd. Самосоздадени портрети споделени под лиценца Криејтив комонс.

Изберете нова податотека
македонски : Портрети од kynd. Самосоздадени портрети споделени под лиценца Криејтив комонс.

19

Одеднаш (Suddenly, 1954) — американски филм ноар во режија на Луис Ален и сценарио на Ричард Сејл.

Изберете нова податотека
македонски : Одеднаш (Suddenly, 1954) — американски филм ноар во режија на Луис Ален и сценарио на Ричард Сејл.

20

Извадок од филмот „Се борам, значи постојам“ (Je lutte donc je suis) од Јанис Јулунтас.

Изберете нова податотека
македонски : Извадок од филмот „Се борам, значи постојам“ (Je lutte donc je suis) од Јанис Јулунтас.

21

Товарното летало „Спејс-екс Драгон“ (SpaceX Dragon) кко пристига на Меѓународната вселенска станица на 20 април 2014 г. со речиси 5.000 фунти (2268 кг) научни опити и залихи за посадата на Експедицијата 39.

Изберете нова податотека
македонски : Товарното летало „Спејс-екс Драгон“ (SpaceX Dragon) кко пристига на Меѓународната вселенска станица на 20 април 2014 г. со речиси 5.000 фунти (2268 кг) научни опити и залихи за посадата на Експедицијата 39.

22

Квартетот „Сан Франциско“ ја изведува нумерата Рок енд рол хучи ку од Рик Деринџер во 2013 г.

Изберете нова податотека
македонски : Квартетот „Сан Франциско“ ја изведува нумерата Рок енд рол хучи ку од Рик Деринџер во 2013 г.

23

Роење — збирно поведение на животни од слична големина.

Изберете нова податотека
македонски : Роење — збирно поведение на животни од слична големина.

24

Етел: вокал, синтисајзер, миксета во живо; Радикалибар: гитара, синтисајзер, миксета во живо, музичка продукција; од Вено пара лас адас.

Изберете нова податотека
македонски : Етел: вокал, синтисајзер, миксета во живо; Радикалибар: гитара, синтисајзер, миксета во живо, музичка продукција; од Вено пара лас адас.

25

Сина рамноношка (Platycnemis pennipes) како се мие.

Изберете нова податотека
македонски : Сина рамноношка (Platycnemis pennipes) како се мие.

26

Советски играчки (1924) од Ѕига Вертов — првиот советски анимиран филм.

Изберете нова податотека
македонски : Советски играчки (1924) од Ѕига Вертов — првиот советски анимиран филм.

27

Преработка на Челични солзи од CASIA со програмот Blender и отворениот проект Mango!

Изберете нова податотека
македонски : Преработка на Челични солзи од CASIA со програмот Blender и отворениот проект Mango!

28

Нумери од боливудскиот филм Бендан (1940) во режија на Н.Р. Ачарја.

Изберете нова податотека
македонски : Нумери од боливудскиот филм Бендан (1940) во режија на Н.Р. Ачарја.

29

Прелет над Гаспе/Персе во Квебек, Канада.

Изберете нова податотека
македонски : Прелет над Гаспе/Персе во Квебек, Канада.Request an additional language - Demande d’ajout d’une langue