Commons:Bar/Archive 02

From Wikimedia Commons, the free media repository
Jump to: navigation, search
Archive This is an archive of past discussions. Do not edit the contents of this page. If you wish to start a new discussion or revive an old one, please do so on the current talk page.


Contents

Wikikonkurs II edycja

Zakończyła się pierwsza edycja wikikonkursu. W jej ramach przyznano 161, 82 zł na 4 zgłoszone projekty:

http://pl.wikimedia.org/wiki/Wikikonkurs/Rozstrzygni%C4%99cie_I_edycji

z których jeden jest już zrealizowany, a pozostałe 3 są w toku.

Zarząd Wikimedia Polska postanowił przekazać niewykorzystane dotąd środki z I edycji + dodatkowe 500 zł na II edycję wikikonkursu. W odróżnieniu od I edycji, II nie ma terminu zakończenia lecz będzie prowadzona aż do wyczerpania przyznanych środków. Zgłoszenia przyjmowane są cały czas na stronie:

http://pl.wikimedia.org/wiki/Wikikonkurs/Plany_II_edycji

Cele II edycji i jej regulamin nie zmieniły się w stosunku do I edycji. Celem Wikikonkursu jest umożliwienie ochotnikom zrealizowania ich własnych pomysłów poszerzenia zawrtości projektów Wikimedia, wymagających pewnych nakładów finansowych, takich jak: pokrycie kosztów podróży, zakup biletów do muzeum, nabycie rolki filmu czy opłacenie kosztów kopiowania materiałów archiwalnych.

Serdecznie zapraszamy do składania wniosków. W tej chwili do "rozdania" jest jeszcze 688,18 zł.

Pozdrowienia,

Polimerek 11:19, 22 May 2006 (UTC)

jak utworzyć galerię w commons żeby użyć jej w wikipedii?

zgodnie z zaleceniami chcę utworzyć galerię w Commons, bo potrzebuję jej w Wikipedii. Wszystkie potrzebne obrazki już eksportowałem na commons, ale nie wiem jak stworzyć tu galerię. Prosze o pomoc.

lm.dziagwa@wp.pl --Lm.dziagwa 08:37, 15 Apr 2005 (UTC)

Utworzyć stronę, wpisać
 <gallery>
 Image:Nazwa obrazka1.jpg|opis 1
 Image:Nazwa obrazka2.jpg|opis 2
 </gallery>
 
...i gotowe. Jeśli obrazki są tutaj, to tę samą galerię możesz też zrobić na Wikipedii, dokładnie w ten sam sposób. Jeśli coś jest niejasne, spytaj konkretniej. Pozdrawiam,
--tsca (talk) 08:47, 15 Apr 2005 (UTC)
Dodam jescze że na pl wiki aby dać link najlepiej dać szablon

Konradr 16:58, 14 March 2007 (UTC)

Polskie kategorie

Prośba administratorów Commons: dodawajcie zdjęcia polskich miast do odpowiednich stron, nie wrzucajcie ich luzem do Category:Cities and villages in Poland. Nie dodawajcie również tej kategorii do zdjęć, które są już umieszczone na stronie danego miasta. Działania takie doprowadziły bowiem do przeładowania kategorii Category:Cities and villages in Poland wielką liczbą miniaturek o nazwach typu 'Ogród.jeg', 'Zamek.jeg', 'IMG1234.JPG' itd. A nawet zdjęcia o opisowych nazwach trudno zlokalizować w powodzi miniaturek. Zdjęcia powinny być umieszczone na stronie danego miasta, i tylko samą stronę dodajemy do kategorii.

Powyższe dotyczy również Category:Poland i Category:People of Poland.

Prośba ta nie ma nic wspólnego z debatą 'obrazki na stronach czy w kategoriach' - chodzi o to, by nie wrzucać (lub niepotrzebnie dodawać) wszystkiego do jednego worka.

Pomóżcie posprzątać te katorie przenosząc grafiki do odpowiednich stron lub podkategorii...

Nie wiem jaką licencję mam wybrać dla pliku

Witam,

założyłem ostatnio w Wikipedi hasło znajomego profesora, teraz umieściłem otrzymane od niego zdjęcie, jaką licencję mam wybrać? Nie wybrałem żadnej i na stronie zdjęcie jest napisane, że grozi mu skasowanie. Co mam zrobić, żeby nie zostało skasowane?

Dzieki i pozdrawiam

krzyspia


Do posortowania...

..do odpowiednich kategorii mamy serię grafik przeniesionych z PL: Bar/Do posortowania
tsca @ 11:05, 4 May 2006 (UTC)

 • proszę o wsparcie Julo 13:46, 4 May 2006 (UTC)

User:Jasienczyk

Please take a look to this user contribution. Low-resolution images claimed to be own work. Thank you. --EugeneZelenko 15:46, 12 May 2006 (UTC)

 • Unfortunately: no email given, but I haven't found them with images.google.com either. I see no reason to doubt "own work" claim. A.J. 09:40, 18 May 2006 (UTC)

User:Angiek

Please take a look to this user contribution. Low-resolution images claimed to be own work. Thank you. --EugeneZelenko 15:58, 4 June 2006 (UTC)

Images
Image:Kerry2.jpg Image:Kerry.jpg
are copyright violation. They are copys from web. In sorce sites it says that the images are scaned from book. --Shazz 07:34, 5 June 2006 (UTC)

User:M_i-k_i

Please take a look to this user contribution. Claiming {{copyrighted free use}}. Thank you. --EugeneZelenko 14:51, 5 June 2006 (UTC)

Images
Image:Dom pod trzema lipkami.jpg Image:Motyw kasztanowca.jpg
are photos make by Jacek Paryła and they are loaded from autor's site. Autor don't allows to use his work under free license. --Shazz 11:30, 6 June 2006 (UTC)

{{welcome}}

translate, please? pfctdayelise (translate?) 11:53, 8 June 2006 (UTC)

Dostosowałem tłumaczenie i wygląd kierując się wytycznymi dla tłumaczy z końca pliku. Proszę więc o sprawdzenie poprawności (Template:Welcome/pl)... Dziękuję... --Shazz 09:52, 9 June 2006 (UTC)

The Commons Journal has opened!!

Please discuss changing in the relative talk page. --ßøuñçêY2K 17:54, 11 June 2006 (UTC)

Na Common!

WarXboT zaczął powoli przenosić grafiki oznaczone szablonem NaCommons na pl.wiki. Zachęcam do zaglądania tutaj: Category:Uncategorised images from pl.wiki w celu kategoryzacji grafik, którym nie była żadna przyporządkowana.

Dodatkowo zaraz utworzę stronę user:WarXboT/upload_log w celu publikacji info o przenoszonych obrazkach.

Zachęcam do dyskusji nad dodatkowymi usprawnieniami :)

Pozdrawiam --WarX 12:35, 17 June 2006 (UTC)

Jaki powinien być poprawny zapis licencji self typu kombo w szablonie?
pl:Image:Rybieoko.jpg
Trafiłem na self GFDL i cc-by-sa-2.5,2.0,1.0, zapisałem jako self:GFDL:cc-by-sa-2.5,2.0,1.0... Nie wiem czy dobrze... --Shazz 13:19, 23 June 2006 (UTC)
Image:Fisheye lens - Rybie oko.jpg
bot przeniósł grafikę z takimi samymi parametrami, ale aby opis został poprawnie wyświetlony potrzebna była jeszcze dwójka... Powinnobyć więc:
self2:GFDL:cc-by-sa-2.5,2.0,1.0
 :) --Shazz 07:40, 26 June 2006 (UTC)

Nazwy kategorii

Można by się zastanowić nad jakimś ujednoznacznieniem nazw kategorii. To, że w nazwach miast używamy polskich znaków to jest normalne. Ale chodzi mi na razie o to czy nazwy mają być po polsku czy po angielsku: Category:Kościoły w Poznaniu czy Category:Churches in Poznań? No i potem czy: Category:Churches in Poznań czy Category:Poznań - kościoły. Na razie jest kategoria: Category:Poznan - churches Adziura 14:00, 17 June 2006 (UTC)

 • No ba... Wyżej jest jeszcze gorzej: "Województwo mazowieckie" obok "Podlasie voivodship": nie ma jakichś odgórnych zaleceń? A.J. 08:56, 19 June 2006 (UTC)
  • Hehe ;) A niemcy mają tak: [1]. Dopisują do nazwy miejscowości jeszcze Germany. A my co robimy? Adziura 13:53, 19 June 2006 (UTC)
   • Według mnie najlepiej trzymać się nazewnictwa anglojęzycznego (przynajmniej gdy da się sensownie przetłumaczyć, albo do pewnego poziomu szczegółowości - powiat? gmina?)... jak szukam gdzieś zdjęć, a hasła i kategorie są w lokalnym narzeczu, to jest masakra :/ Kolejne pytanie czy Greater Poland Voivodship, czy Wielkopolska Voivodship (tu można skorzystać z doświadczeń EnWiki, gdzie w końcu przyjęli to drugie).
    Poruszę jeszcze jeden temat w związku z ujednolicaniem - w kategorii Cities and villages in Poland powstały takie podkategorie jak Category:Cities and villages in Pomerania, Category:Cities and villages in Lower Silesian Voivodship i zastanawiam się, czy takie rozdrobnienie ma sens? Teraz jest jedna lista miast i wsi, łatwiej szukać i nowe zdjęcia wrzucić gdzie trzeba. Jest też koncepcja taka jak w Category:Województwo świętokrzyskie, żeby nie tylko miejscowości, ale wszystko wesług poodziału administracyjnego uporządkować, ale niekoniecznie zamiast, tylko niejako równolegle. Meteor2017 08:07, 23 June 2006 (UTC)
   • Długo wypracowywaliśmy w ramach wikiprojektu standard widoczny w kategorii Category:Województwo świętokrzyskie i uważam, że jest on jak najbardziej słuszny. Jedyny dylemat dotyczy nadawania kategorii samym zdjęciom, bo na pewno nie opłaca się tworzyć oddzielnej kategorii dla każdej wioski. Dyskusja o tym na IRC-u pl-wiki już była, nikt nie zgłosił do świętokrzyskiego systemu poważnych zastrzeżeń :) Ponadto jeśli liczba zdjęć miejscowości będzie rosła w obecnym tempie rozwiązanie typu Category:Cities and villages in Pomerania stanie się bardzo niewygodne. Vindicator 10:00, 23 June 2006 (UTC)

User:Poznaniak

Pytanie i skarga jednocześnie:
Czy to w porządku, że Poznaniak ładuje grafiki, które powstały po przez kompresję bitmap do SVG?
Idzie mi o to:

 • Bastian pracuje kilka godzin nad swymi grafikami, podczas, gdy kompresja trwa nieporównanie krócej
 • PD są nie same herby i ich wykonanie, ale to co one przedstawiają (układ kolory symbole). Czy jeśli do konwersji użyto konkretnego pliku nie wypada podać autora, albo choć źródła?...
 • Poznaniak już nie podmienia istniejących plików (bardzo dobrze), ale podmienia cudze wersje SVG na własna na pl:wiki (to chyba nie fair)
 • kwestia techniczna: bardzo trudno poprawić SVG powstałe w wyniku konwersji (nie będzie łatwe np poprawienie kształtu tarczy, czy grubości obramowania)
 • większość grafik wygląda dobrze (mimo bladych kolorów i grubych konturów)

A może się czepiam? --Shazz 13:22, 26 June 2006 (UTC)

 • Czepiasz się czy nie, wg. mie najpierw powinieneś się czepnąć User talk:Poznaniak i tam zgłosić swoje wątpliwości. A.J. 08:58, 27 June 2006 (UTC)
Chodzi mi o to, czy herby, które różnią się od innych tym, że są ładne, od razu muszą być uznawane za niepoprawne, mimo że są zgodne z opisami zawartymi w statutach miast? --Shazz 07:26, 28 June 2006 (UTC)

Pliki do usunięcia

Proszę o usunięcie plików:

To są pliki o błędnych nazwach, w opisie grafik są linki do plików o nazwach poprawnych :) --Shazz 12:45, 29 June 2006 (UTC)

Commons:Pierwsze kroki

Wytami :-)! The Polish version of Commons:First steps is not up to date with the English or German versions. Perhaps some one would like to translate it? This tutorial is linked from our welcome-template, so it is pretty important and useful. Sorry that I am not able to speak Polish, greetings, Longbow4u 08:51, 30 June 2006 (UTC)

Prześlij plik

User:Adziura/Brudnopis - starałem sie przetłumaczyć stronę przesyłania plików. A trzeba ją zmienić bo część linków jest do polskiej wiki, część do angielskich stron. Części linków nie ma. Nie ma także informacjo o szablonie {{Information}}. Mógłby to ktoś dopracować - a następnie jakiś adminin mógłby to wsadzić tam gdzie to powinno być. Adziura 21:22, 2 July 2006 (UTC)

Drobna, techniczna poprawka - User:Stv/sandbox. stv 20:10, 9 July 2006 (UTC)

Category:Night shots of Poland

Stworzyłem taką milutką kategorię - zachęcam do przerzucania tam znalezionych grafik :P --WarX 16:26, 4 July 2006 (UTC)

Załadować wojskowe mapy topograficzne?

Dostępne są skany map topograficznych w skali 1:50 000 z lat 80, ale chyba nie powszechnie - ja mam adres na ftp na hasło. Poza tym są w sprzedaży na płytach. Były one publikowane jako dokument, a nie mapy - jest na nich skreślona klauzura poufności, czy tajności. Czy pod względem prawnym można je załadować na Commons? Jeśli tak, to myślę, że warto to zrobić, tyle że powinno to być w sposób zautomatyzowany - jest tego około tysiąca, łącznie z kilka GB. Myśle, że warto też poprzycinać, załadować także arkusze pociąte na mniejsze kawałki (normalnie są ok. 1 800*1 800) i powiększyć 2* dla zwiększenia czytelności. Od razu zanaczam, że nie umię programować. PawełS 19:15, 14 July 2006 (UTC)

{{RfA:Lestat}} i {{RfA:odder}}

Dzisiaj Lestat i ja zglosilismy swoje kandydatury na administratorow Commons. Wszystkich chetnych namawiam do wziecia udzialu w glosowaniu. odder 22:55, 9 August 2006 (UTC)

Emblematy partii politycznych, loga

Na jakiej licencji można umieszczać loga i emblematy, np. partii politycznych? Zaznaczam, że grafika w formacie SVG jest samodzielnie przerysowana. W angielskiej Wiki jest specjalny szablon {{logo|Political logos}} (patrz: ANL-arrow-banner.jpg). Jak to zrobić na Commons? --Grzegorz Wysocki 01:15, 16 August 2006 (UTC)

To jest fair use, czyli nie wolno i .--WarX 08:11, 16 August 2006 (UTC)

Powiaty

Miasta powinniśmy zawsze dawać do kategorii: Category:Cities in Poland, natomiast wsie do Category:Villages in Poland. Oczywiście mam tu ma myśli całe kategorie. Tak więc artykuł na commons np. Czeladź dać do kategorii Category:Czeladź, a całą tą kategorię zakatalogować do Category:Cities in Poland. Ale tą kategorię powinno się dać również do jednostek administracyjnych (powiaty i województwa) i tu moje pytanie. Czy powninniśmy pisać Category:Powiat Będziński czy raczej Będzin County? Jak sądzicie? LUCPOL 13:42, 16 August 2006 (UTC)

po polsku jest powiat bedzinski (malymi literkami) i tego sie trzymajmy! (sorki za brak literek, ale mam malego errora w systemie :) --WarX 21:56, 16 August 2006 (UTC)
Ja stosuję polskie nazwenictwo - trochę przebudowałem kategorię Category:Województwo mazowieckie i konsekwentnie to co znajdę ładuję do powiatów. Póki co nie wrzucam tam jeszcze herbów ale może to kwestia czasu. --Hiuppo 21:04, 23 August 2006 (UTC)

User:AMSH

I suspect these contributions should probably be {{PD-Polish}} rather than {{PD-self}}. Especially Image:Podpis Ireny Santor.jpg. William Avery 20:23, 16 August 2006 (UTC)

Wikialbum

Jakiś czas temu pojawił sie projekt Commons:Quality Images. Pytanie jest o to, co będziemy robic z dobrymi grafikami. W głownej przestrzeni nazw jak i w kategoriach ładowane są wszelkiego typu pliki - te dobre i słabsze jakościowo, ale na bezrybiu i rak ryba. Ja juz kiedys pomyslałem, żeby zrobić galerie z grafikami, ale opisywane szeroko - więc tylko w jednym, a nie we wszystkich językach, tak, by to było bardziej korzystne dla osób, które z wiki kierowane sa do commons i ogladają wszystko, co do artykułu, czy kategorii zostało wrzucone.

Jak do tej pory commons jest zbiorem plików repozytorium, a nie miejscem, gdzie tworzy się ciekawe zbiory grafik (ciekawie przedtstawione). Stąd mój pomysł, aby stworzyć nową przestrzeń nazw (projekt padł w Wikipedii, więc przedstawiam go tutaj). Wikialbumy - to mógłby zresztą być odrębny projket Fundacji Wikimedia. Na razie tylko pomysł: User:Przykuta/Album:Jasna Góra. Czarne tło nie jest konieczne, ale wielkość obrazków i szeroki opis przy nich, a nie tylko trzy słowa w 15 językach, co nie jest zbyt atrakcyjne. Pomysł zgłosiłem tutaj. Wczesniej coś pisałem na meta w propozycji Wikiatlasu, ale bez odzewu. Przykuta 10:36, 20 August 2006 (UTC)

Golden Retriever

Czy zestaw tylu grafik jednego psa w różnych pozycjach jest niezbędny? :)

(dolna część strony) Pleple2000 07:40, 29 August 2006 (UTC)
Może niekoniecznie w samej galerii, ale w kategorii poświęconej tej rasie: czemu nie? A.J. 09:24, 29 August 2006 (UTC)

Grafiki na medal x2

Nominowalem dzisiaj, na prosbe WarXa, dwie grafiki Orema do otrzymania statusu grafiki na medal. Glosowania odbywaja sie tutaj i tutaj.
Pozdrowienia, odder 19:54, 30 August 2006 (UTC)

A propos medalowych. Jak to robić - wpierw kandydata do medalu zgłaszać na wikipedii, czy wpierw na commons. Jeżeli grafika jest wzorcowa, tym bardziej medalowa, powinna mieć uznanie i na commons i na Wikipedii. Proponowałbym, choćby dla sprawdzenia działania PGnM na wikipediii zgłaszanie medalowych grafik od razu na commons. Tyczyłoby to nie tylko grafik z pl wiki Przykuta 19:00, 3 September 2006 (UTC)

Need translation

Hi.

Fred Chess 07:20, 31 August 2006 (UTC)

Redirecty

tak się ostatnio zastanawiałem nad przydatnościa commons dla użytkowników chcących pooglądać nasze grafiki, ale władających róznymi językami. Jakie rozwiązanie byłoby lepsze - dla każdej galerii redirect z każdego języka (nie wspominam o kategoriach) czy dla każdego języka odrębny projekt i interwiki. pozostaje właściwie jako problematyczna kwestia kategorii. Przykuta 19:04, 3 September 2006 (UTC)

Ja bym stawiał na redirecty, a kategorie rzeczywiscie sa problematyczne... moze by sie przydal patrol botowy, ktory by sprawdzal kategorie-redirecty i przenosil lub listowal znalezione tam grafiki? To by chyba zalatwilo sprawe. Meteor2017 09:08, 4 September 2006 (UTC)
Coś tam listuje WarX, ale tylko w druga stronę, tzn. wrzuca na swoją podstronę linki do grafik, których nie ma w pl wiki. Można by i dla commons. Przykuta 12:53, 4 September 2006 (UTC)

Wkład anonima

Ktoś (84.59.2.158 ) odwalił kawał roboty, ale częściowo niepotrzebnej - mianowicie powstawiał mnóstwo nadkategorii (np: Image:Mogielica32410.jpg), czy nawet nieistniejące (Category:Carpathians). Przydałoby sie to uporządkować, ale ja teraz nie mam na to ani siły, ani czau... może udałoby się to częściowo zautomatyzować? Meteor2017 19:54, 21 September 2006 (UTC)

Pomóżcie uratować tą grafikę

Image:W samo poludnie 4 6 89-Tomasz Sarnecki.jpg Julo twierdzi, że autor zrzekł się praw majątkowych, co by znaczyło że jest ona wolna... Ale jak to udowodnić? A.J. 13:35, 28 September 2006 (UTC)

Możesz spróbować napisać do tego Sarneckiego, bo niestety innego nie udało mi się namierzyć. W ostateczności dałbym jako fair use i posłał na en.wiki. --Nux (talk) 12:44, 5 October 2006 (UTC)

 • Na en już tak zrobiłem. A.J. 13:11, 5 October 2006 (UTC)

Nowe RfA

Zgłosiłem się dziś na RfA, więc jakby ktoś miał ochotę, to proszę o głos, najlepiej za;) MesserWoland Dyskusja 15:19, 30 September 2006 (UTC)

Help desk?

Czy ktoś byłby gotów śledzić Polską wersję strony i pomagając tym, którzy nie mówią/piszą dobrze po angielsku? Oczywiście można niby odpowiadać na pytania tutaj, ale myślę, że podział na pomoc doraźną (taka mogłaby być też nazwa) i ogólne dyskusje (w Barze) byłaby moim zdaniem właściwa.

Jeśli zgłoszą się dwie osoby, do zaglądania co najmniej dwa razy w tygodniu, to uznam, że warto.

Pozdrowienia, Nux (talk) 13:35, 5 October 2006 (UTC)

Grafiki z aktualnych wydarzeń

Jeśli ładujecie grafiki z aktualnych wydarzeń (np. dzisiejszych demonstracji w Warszawie), dajcie znać ludziom z Wikinews, na przykład w tamtejszym barze. Często wiele zdjęć, które bardzo przydałyby się w artykule, jest tu przesyłanych, ale nikt o nich nie wie i pozostają niewykorzystane. --Derbeth talk 13:17, 7 October 2006 (UTC)

Template:CategoryTOC/pl

Ponieważ stwierdziłem, że w niektórych kategoriach może się przydać możliwość wyświetlania nazw od polskiej litery, zrobiłem polską wersję szablonu {{CategoryTOC}}. --Derbeth talk 12:50, 15 October 2006 (UTC)

Grafika na dziś

Commons talk:Picture of the day/Poll. Man vyi 05:14, 23 October 2006 (UTC)

 • Obecnie w dziale Grafika na dziś można umieścić dowolną grafikę, która posiada odpowiednią licencje. Na stronie Commons talk:Picture of the day/Poll głosujemy nad następującą propozycją: Od stycznia 2007 roku, wszystkie grafiki na dziś muszą być albo grafikami na medal lub grafikami wysokiej jakości.
 • W głosowaniu mogą brać udział osoby niezalogowane pod warunkiem, że przy głosie podadzą linka do swojego wkładu na Commons, gdzie będzie widać, że byli zaangażowani w dział Grafika na dziś (np. poprzez tłumaczenie opisów, bądź dodawanie tam nowych grafik).

Nux (talk) 10:18, 23 October 2006 (UTC)

Szablony i ich tłumaczenia

Kilka dni temu wpadł mi do głowy IMHO dobry pomysł odnośnie tłumaczeń szablonów. Czy nie można do zmiany języka użyć skryptu js? Już i tak MediaWiki używa skryptów js, a ten jeden naprawdę by się przydal. Akira.pl 17:53, 19 November 2006 (UTC)

Można nad tym pomyśleć, ale raczej trzeba by zaprząc do tego AJAX-a, bo inaczej musiały by być ściągnięte wszystkie tłumaczenia z każdym szablonem. W sumie rzecz do zrobienia, ale ostatnio nie orientowałem się jak idą postępy z przygotowywaniem interfejsu dla aplikacji wykorzystujących technologię AJAX, więc trudno powiedzieć, czy ilość dodatkowo ściąganego kodu będzie tego warta. --Nux (talk··dyskusja) 01:25, 30 November 2006 (UTC)

Tłumaczenie szablonów - lista

Nie zauważyłem, żeby gdzieś była koordynowana praca nad tłumaczeniem szablonów - myślę więc, że warto założyć tu taki temat. O ile np. Template:GFDL i Template:no license są dobrze przetłumaczone, to jest też wiele szablonów o powszechnym użyciu, które wciąż nie są przetłumaczone. Według mnie tłumaczeniami o najwyższym priorytecie są:

--Derbeth talk 20:01, 30 November 2006 (UTC)

Jest też Commons:Centrum koordynacji tłumaczeń, tam są też linki do zestawień z różnymi stronami do przetłumaczenia. Niestety szablonów poza zawartą tam tabelką właściwie nie ma. W każdym razie można by dołączyć do istniejącej tabelki te szablony których jeszcze nie ma, albo zrobić nową. Pozdrawiam, Nux (talk··dyskusja) 03:07, 13 December 2006 (UTC).

Tłumaczenie na Polski

Szablony są nieprzetłumaczone. Wszyscy to wiemy prawda? Wzruszacie teraz głowami i myślicie, że to spam lub jakaś głupota. Więc przejdę do rzeczy. istnieje strona [2].

Jest to skórka dla osób z polskim interfejsem. I właśnie. Tu podeprę się przykładami. Załóżmy istnienie licencjii XYZ i mamy kod

This image is XYZ! This licencion is not legal! Please delete this image!

Ma kod:

{| align=center style="border: black 2px solid; background: #FBFBFB;" |- |This image is XYZ! This licencion is not legal! Please delete this image! |}

Po moich zmianach będzie wygladał tak:

This image is XYZ! This licencion is not legal! Please delete this image!
Ten obrazek jest XYZ! Ta licencja jest niedozwolona! Proszę, usuń ten obrazek.

a bedzie miał kod:

{| align=center style="border: black 2px solid; background: #FBFBFB;" |- |This image is XYZ! This licencion is not legal! Please delete this image! |} {| class="pl" align=center style="border: black 2px solid; background: #FBFBFB;" |- |Ten obrazek jest XYZ! Ta licencja jest niedozwolona! Proszę, usuń ten obrazek. |}

Ważnym elementem jest class="pl".

Teraz to nic nie powoduje. Ale jeśli do MediaWiki:Monobook.css dodamy:

.pl { display: none; }

A do polskiego dodamy:

.pl {display: block !important;}

Spowoduje to, że anglikom nie wyświetli się polski szablon, a nam oba. Pytania? Michalwadas 17:30, 1 December 2006 (UTC)


Pomysł ciekawy, ale mam jedno pytanie - czy orientujesz się ile języków funkcjonuje na Commons i ile ma ich być docelowo? Od razu odpowiem, że za dużo, żeby robić to w ten sposób. W większości prypaków interfejs może być przetłumaczony, ale nie wszędzie jeszcze jest, albo robimy to inaczej (w szablonach np. jest link). Pozdrawiam, Nux (talk··dyskusja) 18:45, 1 December 2006 (UTC).

Tak się składa, że wszystko to już zostało wymyślone: meta:Meta:Language select. Polecam przeczytanie tego i danie czasu ludziom z Commons na przemyślenie sprawy, jak to wprowadzić w życie, a ludziom z Meta na dopracowanie do końca ich pomysłu. --Derbeth talk 15:01, 5 December 2006 (UTC)

Milion plików

Możemy z tej okazji dać info o tym wydarzeniu dla prasy. Podaję linki do czasopism, które ewentualnie mogłyby dac takiego newsa:

Grafia - http://www.grafia.com.pl/index.htm

Visual Communication - http://www.visualcommunication.pl/

Przykuta 09:20, 5 December 2006 (UTC)

Bałagan w kategoriach??

Jest kategoria Category:Churches of Poland, w której znajduje się większość grafik z wymienionego tematu oraz kategoria Category:Churches in Poland a w niej wyłącznie Category:Churches in Warsaw. Pomimo prób ujednolicenia kategorii, ktoś uparcie przywraca ten dualizm. Może jest w tym jakis głęboki sens, tylko ja go nie widzę; w takim wypadku proszę o oświecenie. --Wp 21:13, 6 December 2006 (UTC)

Obowiązuje (nie wiem czemu) ... of cośtam --WarX 21:32, 6 December 2006 (UTC)

I zgodnie z tym - czy można prosić o usunięcie kategorii Category:Churches in Poland? --Wp 10:25, 7 December 2006 (UTC)
Zrobione. Jeśli można, prosiłbym o zmianę nazwy Category:Churches in Warsaw na tę z of. Pzdr, -- odder 14:50, 13 December 2006 (UTC)
Patrząc po tym jak wygląda katgoria Category:Buildings in Poland to jednak "... in cośtam". Być może dlatego, że pewna osoba uparcie walczy o to aby było to "in". Ale faktycznie na angielskiej Wikipedii jest napisane, że powinno to być "in" dla "Man-made objects", tylko że tekst odnosi się bezpośrednio do państw. Nie mniej jednak przejrzenie kategorii building in Poland sprawia wrażenie, że łatwiej będzie przejść na "in". Sfu 14:52, 16 December 2006 (UTC)
Rzeczywiście w anglojęzycznym barze pojawił się taki wątek z którego wynika, że ma być "in" i chyba komuś rzeczywiście na tym zależy... Moim zdaniem to drobiazg o który nie warto walczyć i można przyjąć dowolną. Zresztą w przyszłości (choć nie wiadomo jak odległej) i tak ma być jakieś magiczne coś do tłumaczenia nazw kategorii. --Nux (talk··dyskusja) 16:07, 16 December 2006 (UTC)

POMOCY!!!

czytałam już chyba wszędzie i nadal nie wiemjak wstawic obrazek ;/ . Pomożecie? Choci mi jak wsadzić go na ten jakby serwer wikkipedii..

Najpierw się zarejestruj lub zaloguj. --Wp 20:13, 8 December 2006 (UTC)
Zapraszam na Commons:Pierwsze kroki, tam dowiesz się więcej o rejestracji i przesyłani plików. Znajdziesz tam też poradnik jak wybrać właściwą licencję i nawet jak wyda Ci się za długi - spojrzyj na zawarty tam diagram i już będziesz wiedzieć to co jest najważniejsze. Pozdrawiam, Nux (talk··dyskusja) 02:50, 13 December 2006 (UTC).

Kategoryzacja polskich wsi

Pewien IP-ek masowo tworzy kategorie dla polskich wiosek. Jakiś czas temu uzgodniliśmy tutaj, że kategoryzować będziemy tylko gminy - ale to nie jest główny problem. Problem polega na tym, że on tworzy także podkategorie dla każdego budynku - zawierające zwykle po jednym zdjęciu. Nadaje kategoriom błędne nazwy (np. z literówkami: Category:Church of Blessed Winent Kadłubek in Jędrzejów). Poza tym w ogóle nie przejmuje się tym, że nazwy niektórych miejscowości powtarzają się. W jednej kategorii lądują więc zdjęcia z kilku różnych miejscowości (jak np. tutaj). Korzysta ze zmiennego IP, nie ma więc możliwości żeby się z nim skontaktować. Pojawia się co kilka dni, za każdym razem z innego IP, zmieniając kategorię kilkuset zdjęciom. Próbowałem kiedyś rewertować po nim zmiany w moich zdjęciach, ale zrezygnowałem ze względu na ilość jego edycji. Mam pytanie - co z tym zrobić? Czy będziemy tworzyć kategorię dla każdej polskiej wsi? Dla każdego budynku? Tak czy inaczej potrzebna jest pomoc przy sprzątaniu po nim (chodzi przede wszystkim o poprawienie błędnych nazw i niezbędne ujednoznacznienia). Mógłbym zająć się regionem świętokrzyskim, ale "terenem działalności" tego IPka są wszystkie kategorie dotyczące Polski. Jakubhal 09:31, 18 December 2006 (UTC)

O, to coś przeoczyłem. (tzn. uzgodnienia) Ja do tej pory wstawiałem właśnie kategorie do wsi, a wsie do gmin. W rezultacie wyszło mi m.in. coś takiego: Category:Gmina Boronów. Ale można to inaczej rozwiązać - kategorie tylko do gminy, a dla konkretnych wsi artykuły/galerie. Żeby mnie znów coś nie minęło - na górze baru można by dać linka do jakiejś metastrony - kategoryzacja zdjęć i galerii polskich wsi, czy coś w tym stylu. Albo taki link w portalu wikipedystów. W ogóle na stronie głównej jest też z tym bałagan. Wchodząc do kategorii Category:Cities and villages in Poland trafia się na redira i żeby dotrzeć do polskich wsi, trzeba się nieco natrudzić. Przykuta 09:46, 8 January 2007 (UTC)
Może przesadziłem pisząc o uzgodnieniach. Chodzi mi o dyskusję na ten temat, która odbyła się tutaj oraz rozmowy na IRC-u, w których uczestniczył i o których pisał Vindicator. W projekcie świętokrzyskim tworzyliśmy kategorie na gmin i galerie dla poszczególnych wsi. Od pewnego czasu tworzymy także podkategorie dla wsi, o ile pozwala na to liczba zdjęć. Myślę, że powinniśmy ustalić jeden wspólny standard i trzymać się go.
W tej chwili w polskich kategoriach panuje straszny bałagan. Powstały dziesiątki (być może setki) kategorii zawierających po jednym zdjęciu, kategorie z błędami w nazwach takie jak usunięta już "Pups in Kraków", albo nazwach niejednoznacznych jak wspomniana Category:Wojciechów. Każde zdjęcie IP-ek umieścił w kategoriach nadrzędnych. Popatrz np. na Category:Dzietrzychowice Tower - to typowy przykład. Niedawno ek-owałem kategorię "Monastery in Opatów", gdzie wymieszane były zdjęcia dwóch kościołów (i tylko jedno z nich naprawdę przedstawiało klasztor). System kategorii powinen chyba służyć użytkownikom, którzy mają łatwo znaleźć potrzebne im pliki. A popatrz np. na: Category:Jan Matejko Square in Kraków. Aby znaleźć zdjęcie grobu nieznanego żołnierza, należy najpierw znaleźć go na mapie :)
Trzeba po prostu zabrać się za porządki. Poprawić przynajmniej te poważniejsze błędy - a jest ich wiele. Zaczeliśmy już sprzątanie w regionie świętokrzyskim, ale to to tylko niewielka część kategorii, które trzeba przejrzeć. Pozdrawiam Jakubhal 14:56, 8 January 2007 (UTC)
Widzę, że nigdy nie dojdziemy z tym do porozumienia :/ Co do uzgodnień o których mówił Jakubhal to dyskutowaliśmy o tym kiedyś na IRCu (wydawało mi się, że z owocnym skutkiem w postaci Wikipedia:Wikiprojekt opis polskich wsi i gmin), ale najwyraźniej zapał spoza województwa świętokrzyskiego osłabł :( Vindicator 16:30, 8 January 2007 (UTC)

Poproszę o utworzenie kategorii: Gimna Lubań Śląski, Gmina Bolesławiec thx--antosh 21:23, 25 April 2007 (UTC)

Format plików

Próbowałem przesłać plik (zdjęcie) w formacie JPEG, czyli tak jak powinno być, a mi wyskoczyło że to jest niedozwolony format pliku. Dlaczego?

U mnie też jest błąd. Zarówno przy jpg, jak i png. Do dwóch dni. Próbowałam na różne sposoby - bezskutecznie. Ktoś coś poradzi ? --Beax 21:29, 19 January 2007 (UTC)
Ja wczoraj przesłałem 3 JPEG-i i wszystko było ok. Może zapisujesz plik PNG z rozszerzeniem JPG albo odwrotnie (zdarzyło mi się raz i miałem podobny komunikat o błędzie). --Derbeth talk 10:03, 20 January 2007 (UTC)
łeee... aż wstyd przyznać się do tak głupiego błędu. Po prostu w polu "Docelowa nazwa:" wpisywałam nazwę grafiki (= mój obrazek nr 385), a nie nazwę pliku. A nazwa pliku ma na końcu: cos-tam_cos-tam.jpg. Dzięki Derbeth - poczułam się zobligowana twoim postem i pokombinowałam :-) pozdrawiam --Beax 19:55, 20 January 2007 (UTC)

Works of Jan Matejko in good resolution

I think will be great to have works of Jan Matejko in good resolution on Commons. Also parts of images (such as Battle of Grunwald will be interesting.

May be somebody could take a photos in museums with good camera in good resolution (and possibly without compression). May be Polish Wikimedia charter could arrange such session with museums when no other visitors could disturb process.

Sure, other painters could be interesting too.

Idea came after viewing Matejko. Obrazy olejne ISBN 83-213-3650-7.

EugeneZelenko 16:43, 3 January 2007 (UTC)

 • I suppose Lestat would be interested. A.J. 12:53, 7 January 2007 (UTC)
  • It is great idea and I support it of course, but currently I have no time. Maybe in april... Lestat 09:45, 14 January 2007 (UTC)

PROSZĘ O USUNięcie!!!!!!!!!!

PRoszę o usunięcie moich plików

Gow.jpg Gowm.jpg

Z góry dziękuje.

Jak eksportowac obrazki do wikimedii?

Strasznie ta strona jest nie czytelna, szukałem już chyba wszędzie, ale nigdzie nie mogę znaleźć odnośnika do przesyłania zdjęć.

 • menu po lewej stronie, drugie okienko, "Prześlij plik". A.J. 11:21, 30 January 2007 (UTC)

Jak dodać zdjęcie do Commons?

Cześć Jestem tu pierwszy raz i nie wiem jak dodać zdjęcie aby można było go użyć w Wikipedii?

 • Patrz pytanie powyżej :) A.J. 11:06, 5 February 2007 (UTC)


Co to za kategoryzacja?

Ja też jako początkujący mam chyba głupie pytanie. Mam sporo zdjęć roślin. Chciałbym umieścić je w odpowiednich miejscach Commons. Ale mam problem: w obrębie [[Category:Plantae]] potrafię umieścić grafiki w kategorii rodzaju (np. [[Category:Asarum]], gdzie wrzuciłem swoje pierwsze zdjęcie) ale nie wiem jak wrzucić plik graficzny do czegoś co wygląda jak kategoria gatunku (np. Asarum europaeum), ale chyba nie jest kategorią... Proszę o pomoc. Kenraiz 21:55, 10 February 2007 (UTC)

Asarum europaeum nie jest kategorią tylko stroną z galerią. Klikasz na "edytuj" i wstawiasz nazwę swojej grafiki - według tego, jak wstawione są inne grafiki. --Derbeth talk 16:58, 12 February 2007 (UTC)

Szkoły Stowarzyszone

Miałem zamiar zrobić jakiś ładny artykuł nt. Szkół Stowarzyszonych UNESCO (moja szkoła do nich należy), więc zacząłem od najłatwiejszego dla mnie tj. loga. Raczej trudno znaleźć rzetelne informacje nt. praw autorskich obejmujących logo UNESCO, czy samych Szkół Stowarzyszonych. W związku z tym postanowiłem się skontaktować z Polskim Komitetem ds. UNESCO by tam zasięgnąć informacji. Spytałem czy moja grafika nie łamie praw autorskich, czy jest możliwość umieszczenia jej w serwisie Wikimedia Commons i na jakiej w takim razie licencji to zrobić. Dostałem odpowiedź z Działu Edukacji, Nauki i Informacji od pani Krystyny Urbańskiej o następującej treści:

Szanowny Panie,
Dziekuję. Logo rzeczywiście jest bardzo czytelne.Natomiast problem polega na tym, ze Polski Komitet ds. UNESCO moze wydać zgodę na użycie logo na terenie kraju. A tu chodzi o cyberprzestrzeń. Musielibyśmy zwrócić się więc z zapytaniem do Sekretariatu UNESCO w Paryżu. Jednak, aby to mogło nastąpić proszę o przesłanie, na ręce Sekretarza Generalnego Polskiego Komitetu ds. UNESCO, p. Sławomira Ratajskiego, listu w którym przybliży Pan instytucję, którą Pan reprezentuje oraz przedstawi motywy dla których logo ( tylko tego jednego programu i tylko w jednej wersji językowej?) chcielibyście Państwo umieścic w internecie.
Pozdrawiam,

W tej chwili jakoś nie wydaje mi się najlepszym pomysłem podawanie się za przedstawiciela Commons, więc pytam o waszą opinię. Czy warto wkładać tyle wysiłku i robić tyle zamieszania o jedną (niekoniecznie jedną w rzeczywistości) grafikę? A jeśli nie jestem jedynym, którego interesuje ta sprawa, to może jakieś sugestie? Jak należałoby tu przedstawić ten serwis? Zdaje mi się że motywy potrafiłbym podać, ale też nie pogardzę pomocą. A może interesują was inne grafiki Związane z UNESCO, których temat warto by poruszyć? Czekam na wasze opinie. Jan Winnicki * 16:48, 12 February 2007 (UTC)

Geotagging

I think will be useful to add {{coor d}} or {{map}} into Poland (and other countries too :-) related objects (buildings/statues and so on) pages/categories. See subcategories on Category:Churches in Minsk as example. --EugeneZelenko 15:46, 17 February 2007 (UTC)

Thanks for notification. --Derbeth talk 01:08, 19 February 2007 (UTC)

Commons:Deletion requests/Category:Featured pictures on Polish Wikipedia

Larum grają, chcą nam naszym najlepszym grafikom kategorię zabrać, do szabel! ;)

A na serio: to czemu by nie utworzyć takich samych kategorii dla wszystkich projektów, nie rozumiem... A.J. 14:50, 12 March 2007 (UTC)

Lokomotywa1_Ilowo-Osada.jpg

Chyba coś zagmatwałam. Dodałam zdjęcie znalazione na BIP 1, ale chyba mi coś z kategoriami nie wyszło.... Mógłby ktoś zerknąć i poprawić ? Przy okazji - chyba dobrą licencję dałam ? --Beax 16:47, 17 March 2007 (UTC)

  • Skąd wiadomo, że jest udostępnione na podanej licencji? A.J. 16:49, 17 March 2007 (UTC)

Nowy projekt: "Clean the Commons!"

Drodzy użytkownicy,
lista grafik Commons, które nie mają tagu licencyjnego, jest dostępna w projekcie "Clean the Commons!". To mały projekt bazujacy na wersji z polskojęzycznej Wikipedii: "sprzątanie grafik". Stworzyłem tę listę przy użyciu narzędzie Daniela "Duesentrieba": Untagged Images – teraz trzeba ją przejrzeć w oparciu o te wytyczne. Całość jest jak na razie po angielsku, ale dla chętnych przetłumaczę to na polski. Każda para rąk się przyda. Pozdrowienia, /odder 20:20, 7 April 2007 (UTC)

Image:Cavaliery.jpg

Ta grafika już była kiedyś usunięta, z powodu wątpliwej zgody autora (ktoś chyba nie rozumie licencji). Jaki szablon wstawić w takim przypadku? Pleple2000 19:17, 11 April 2007 (UTC)

Myślę, że {{speedy}}. --Derbeth talk 12:14, 12 April 2007 (UTC)
{{speedy}}nięte. /odder 13:30, 14 April 2007 (UTC)

Commons:Deletion requests/Divine Mercy paintings

Proszę o pomoc w rozwiązaniu tego licencyjnego galimatiasu... Być może wtedy obowiązywała w Polsce i Litwie Centralnej tylko konwencja berneńska (50 lat ochrony), a po II wojnie już polskie prawo tam nie sięgało? A.J. 20:39, 21 April 2007 (UTC)

Commons:Deletion requests/Coats of arms of Polish schools and universities

Być może niektóre z tych grafik są public domain (najstarsze uniwersytety zostawiłem w spokoju). Nie cierpię być złym delecjonistą, ale wczoraj znajomy z PJWSTK się dopytywał, czemu jego szkole ktoś sprzątnął logo, a np. SGH zostało. A.J. 09:23, 27 April 2007 (UTC)

Jurek

Jak dodawać własne zdjęcia np.do jakiegoś hasła?

NPA zdjęcia psów?

tutaj znalazłam zdjęcia psów gdzie są podani różni autorzy, a w szablonie licencji ten użytkownik podaje że jest ich autorem. Co z tym zrobić? pozdrawiam Pleple2000 17:39, 28 April 2007 (UTC)

Skasowane. /odder 18:18, 28 April 2007 (UTC)

Błąd skalowania

popsuty podgląd

Hej,

Próbowałem przerzucić fotkę z pl wiki i udało się, ale niestety jak widać obok automatyczny podgląd wychodzi popsuty.

Wygląda mi to na błąd systemu konwersji MediaWiki, ale tylko przy tym zdjęciu i tylko tu (przy innych z tej serii nie miałem problemów, a na pl było też dobrze). W dodatku w logach widzę, że Pilecka też miała z nim problem i zgaduję, że ten sam. Miał ktoś podobne problemy? I gdzie to należy zgłosić, do jakiejś bugzilli Commons? Kocio 10:47, 15 May 2007 (UTC)

Hm, już się naprawiło... Dziwne. Ale działa!... =} Kocio 11:21, 15 May 2007 (UTC)