User talk:Mormegil

From Wikimedia Commons, the free media repository
Jump to: navigation, searchLicence - dotaz[edit]

Ahoj Mormegile, narazil jsem na šablonu Template:PD-EU-no author disclosure a přiznám se, že mi není úplně jasné, v čem se vlastně liší od Template:Anonymous-EU. Můžeš mi to nějak přiblížit? Předem díky! --Gampe (talk) 03:34, 2 June 2014 (UTC)

Snažil jsem se nějaký rozdíl najít, ale marně. Ostatně, stejná otázka se ±bezvýsledně diskutovala na Template talk:PD-EU-no author disclosure#Template:Anonymous-EU a Template talk:Anonymous-EU#PD-EU-no author disclosure. Řekl bych, že mezi nimi momentálně žádný zřetelný rozdíl není a měly by se sloučit. --Mormegil (talk) 14:05, 5 June 2014 (UTC)

Rekategorizace zamčeného obrázku[edit]

Ahoj, můžeš prosím rekategorizovat obr. se zámkem dle E-MB-Moser-20100819.gif (+2 kat a - norské akademiky, které jsem přidal k daným osobám). Díky.--Kacir (talk) 23:10, 7 October 2014 (UTC)

✓ Done (A jinak lze k tomu využít {{editprotected}}.) --Mormegil (talk) 10:28, 8 October 2014 (UTC)
Díky, o té šabloně jsem nevěděl. Vidím, že se během noci u souboru objevil požadavek na OTRS, takže obrázky budou s největší pravděpodobností smazány. Doklad o svolení skutečně chybí.--Kacir (talk) 17:18, 8 October 2014 (UTC)

Licence u obrázku[edit]

Ahoj, uvažoval jsem o tomto obrázku jako WP:OT, ale mám pochybnosti o licenci (volné dílo). Je to v pořádku? IMHO nikoli. Díky.--Kacir (talk) 18:24, 13 November 2014 (UTC)

Ano, máš samozřejmě pravdu, to je zcela zjevně nesmysl. I vzhledem ke zmatené historii souboru, ve které uživatel průběžně měnil licenční šablony a informace o původu souboru, je vidět, že patrně vůbec netuší, která bije. Soubor jdu smazat, tady vážně není co řešit. (A taky se jdu podívat na ostatní soubory načtené tímto uživatelem, vypadá, že o autorském právu má poněkud zmatenou představu.) Díky za upozornění. --Mormegil (talk) 10:39, 14 November 2014 (UTC)
Díky. Vidím, že jsi to vyřešil rychle.--Kacir (talk) 13:40, 14 November 2014 (UTC)

Znaky obcí[edit]

Ahoj, stránka meta:Wikimedia Czech Republic/Právo (odkazovaná z Template:PD-CzechGov) je vedena jako archivovaná, tak píšu rovnou tobě, protože jsi tam uveden. Do OTRS došel mail ohledně znaku File:Znak obce Dambořice.svg, že má mít nějaký trochu jiný tvar, než jak je nahrán na Commons a v REKOSu (to teď není podstatné). Pán ovšem na konci mailu informoval, že znaky mohou být používány pouze se souhlasem obce. Když jsem mu napsal odkaz na AZ č. 121/2000 Sb., § 3, odstavec a) (státní symbol a symbol jednotky územní samosprávy), tak odpověděl, že tou územní jednotkou samosprávy je kraj, nikoliv obec a odkázal na zákon o obcích č. 128/2000 Sb., § 34a, odstavec 3) (Obce a jimi zřízené nebo založené organizační složky a právnické osoby mohou užívat znak a vlajku obce. Jiné subjekty mohou užívat znak obce jen s jejím souhlasem. K užívání vlajky obce není nutný její souhlas.). Z mého laického pohledu, pokud nejsou k tomu žádné další předpisy, to vypadá, že by se asi měly všechny znaky smazat... Jak to tedy je, co s tím? --Harold (talk) 17:45, 3 December 2014 (UTC)

Z hlediska autorského práva je to jednoduché: Znak obce je jakožto úřední dílo vyňat z ochrany právem autorským. Vedle toho však v Česku existuje speciální veřejnoprávní ochrana znaku obce založená oním zákonem o obcích. Tato ochrana je krásným příkladem něčeho, čemu se na Commons říká non-copyright restrictions. Z hlediska Commons je tedy problém vyřešen: dílo není autorskoprávně chráněno, může být na Commons (ideálně pak označeno nějakou šablonou, která upozorňuje na omezení v jeho používání). Jinou věcí je využití těch znaků např. v článcích na Wikipedii. Existují názory, že takové použití vskutku porušuje zákon a Wikipedie by s tím měla přestat. Podle jiných názorů není čistě informativní vyobrazení znaku obce ve zřetelně encyklopedickém článku „užitím znaku“ ve smyslu onoho zákona. Na Wikipedii se o tom již několikrát vedly nějaké diskuse, viz např. cs:Wikipedie:Pod lípou (práva)/Archiv 2010/01#Svolení pro vlajky a znaky obcí. --Mormegil (talk) 10:00, 4 December 2014 (UTC)