User talk:Juandev

From Wikimedia Commons, the free media repository
(Redirected from User talk:Juan de Vojníkov)
Jump to: navigation, search
00-Alif-Wasla.png cs, en-3, es-3, pl-1
XHTML-2, CSS-2

Contents

Commons:Deletion requests/Files uploaded by ŠimekMT[edit]

Děkuji za odpověď. Na email info-cs@wikimedia.org jsem zaslal text se zněním: Dobrý den. Já, autor fotografií: MT 2005.jpg, MT 2010.jpg, MT 2000.jpg, MT 1995.jpg, MALIGNANT TUMOUR.jpg, Promophoto.jpg, souhlasím s tím, aby tyto moje fotografie byly zveřejněny prostřednictvím Wikimedia Commons (https://commons.wikimedia.org/wiki/File:MALIGNANT_TUMOUR.jpg https://commons.wikimedia.org/wiki/File:MT_1995.jpg https://commons.wikimedia.org/wiki/File:MT_2000.jpg https://commons.wikimedia.org/wiki/File:MT_2005.jpg https://commons.wikimedia.org/wiki/File:MT_2010.jpg https://commons.wikimedia.org/wiki/File:MT_2013.jpg) pod licencí Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported (zkrácené české znění: http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.cs; plné znění: http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/legalcode). Beru na vědomí, že toto dílo může být libovolně upravováno a přebíráno dalšími stranami k jakémukoli účelu včetně komerčních.

Tuto zprávu pro jistotu pošlu rovněž z emailu skupiny MALIGNANT TUMOUR, které jsem členem. S pozdravem Robert Šimek

Snad to bude stačit. 07:43, 16 January 2015 (UTC)

Kost[edit]

Tady jsem Ti něco nahrál do odborné fotografie. --Gampe (talk) 16:43, 20 April 2012 (UTC)

Díky. Příště použij správnou šablonu.--Juandev (talk) 15:20, 24 April 2012 (UTC)

Která je ta správná? --Gampe (talk) 19:50, 24 April 2012 (UTC)

Promiň, mýlil jsem se. Fotografie jsou ze srpna 2011 a to téma Odborná fotografie, ještě neexistovalo, takže šablona je správná.--Juandev (talk) 05:40, 4 May 2012 (UTC)

Ta skříńka nemohla být vyrobena v roku 1982, to se již nevyrábělo....bude to 1962

File:Roudný (Karlovice), roubenka č. 27.JPG[edit]

Ahoj. Taky jsem dostal maila (předtím jsem s tím člověkem vyřizoval něco ohledně jednoho článku, tak si na mě vzpomněl), takže se chci zeptat, co s tou fotkou zamýšlíš. Imho by stačila odmazat SPZ, odstraňovat číslo popisné by byla z encyklopedického hlediska blbost. --Harold (talk) 19:30, 23 April 2012 (UTC)

Hele, já tomu nerozumím. Pán chtěl dát pryč čp. a SPZ, tak to teď nahraju podle jeho přání.--Juandev (talk) 07:54, 24 April 2012 (UTC)
SPZ ok, to chápu, ale opravdu nevidím důvod v popisku neuvádět přesná, veřejně dostupná data v podobě čísla popisného. Tvoříme encyklopedii, ten dům je vyfocený z veřejné cesty, číslo popisné asi bylo taky vidět, dá se zjistit na mapách.cz, čili jsem ho do popisu vrátil. Přímo v názvu souboru být nemusí, to je pravda. --Harold (talk) 08:42, 24 April 2012 (UTC)
OK.--Juandev (talk) 15:20, 24 April 2012 (UTC)

Permission to use photo of drying fish[edit]

Dear Sir/Ms May I use photo of drying fish for school books? Contact me at sandra.poon@pearson.com

Thanks Sandra Poon Pearson Malaysia

ESO ?[edit]

Ahoj Juane, ono se řekne ESO, ale když některý bych namísto to be sorted dal do to be deleted. Ne, neboj, bylo to nadsazený, ale jeden příklad popisů za všechny špatné: File:Kabel na čokoládě.JPG .. kabel, no budiž, ale čokoláda? Stačí zadat do googlu, abys měl ponětí, co to je čokoláda. A jen tak mimochodem, to co je na obrázku nejspíš tady nenajdeš, protože google sortuje taky podle popisků. Sorry, nemám ambice všechny ty špatné, nebo nedostatečné popisky fotek opravovat, to předpokládám u autora .. už jen proto, aby tu fotku někdo našel a mohl použít k textu. Je to snad ten hlavní smysl commons, ne? Užívej dne --Krochoman (talk) 16:17, 17 June 2012 (UTC)

No to je těžký. Pokud si myslím, že vím co je čokoláda - tak si to nebudu hledat na Internetu.--Juandev (talk) 23:24, 17 June 2012 (UTC)

Category:ETA 314[edit]

Ahoj Juane, přijde mi divný název kategorie Category:ETA 314, když názvy soborů, které jsi tam vložil začínají "ETA 412"? Nesplet jsi název té kategorie? Jinak chápu, že na Commons někdo uploaduje i snímky mající pro něj hlavně osobní význam, ale domníváš se, že snímky takovéto kvality/obsahu jsou pro Commons přínosné? Díky za porozumění a odpověď, s pozdravem --Krochoman (talk) 19:59, 4 August 2012 (UTC)

Ano, máš pravdu - je to chyba, samotný snímek ukazuje, že se jedná o jiný typ. Nicméně to již někdo odstranil, což je škoda. Ano kvalita je velmi špatná, nicméně zatím lepší snímky nemáme. Nemyslíš, že je lepší něco, než nic?--Juandev (talk) 04:22, 5 August 2012 (UTC)
ad 1) Nevím kam ses díval?!?, ale chyba je tam stéle - Category:ETA 314 stále obsahuje snímky vysavače ETA 413 ... ad 2) Na první velice tmavé a zrnité fotce je obyčejná šňůra se zástrčkou, která ŽÁDNÝM způsobem nedokumentuje vysavač ETA 413. Na druhé fotce, technicky stajně nekvalitní, je pouze část s tlačítky. Ani tenhle fragment dostatečně neukazuje, jak zmíněný vysavač vypadá. A když se ptáš, pak tedy ano, já si myslím, že lepší nic než tu mít tyhle fotky. Nedoufáš přeci, že by je někdo vložil na stránku wikipedie, že ne? Stejně tak si nedokážu představit praktické využití fotek z Category:Diazid SD a Category:Logarex products, přestože ty jsou už v lepší kvalitě. --Krochoman (talk) 05:11, 5 August 2012 (UTC)
Nemám čas tady o tom diskutovat, takže takhle. Až se k tomu dostanu tak to přejmenuju a přefotím. Jinak využití těchto fotek vidím. To že zatím nejsou články o těchto předmětech neznamená že nebudou v budoucnosti a pokud nebudou v budoucnosti, tak se hodí do obecných článků jako například "vysavaš" - bude to velmi hodnotné spestření těch hesel.--Juandev (talk) 07:28, 6 August 2012 (UTC)
Myslím Juane, že hlavně nemáš čas (i chuť) o své práci (snímcích a textech, které tady zanecháváš) dostatečně přemýšlet - a to je veliká, veliká škoda. --Krochoman (talk) 12:23, 6 August 2012 (UTC)

Deprecated License[edit]

Deutsch | English | Italiano | മലയാളം | Português | +/−


Hello. Thank you for uploading File:Dolní Stropnice, památná lípa malolistá a sýpka (2).JPG, however the license that you have uploaded it under has been deprecated. Please could you select a new free license that describes the rights of the file correctly? If you are not able to do this, the file will be deleted in 7 days.

For more information on licenses that can be used on Wikimedia Commons, please see Commons:Licensing. If you have any questions, please ask at the Help desk. Thank you for your patience and consideration. This is an automatic message by Nikbot.--Filnik 08:42, 24 August 2012 (UTC)

Deutsch | English | Italiano | മലയാളം | Português | +/−


Hello. Thank you for uploading File:Dolní Stropnice, památná lípa malolistá a sýpka (1).JPG, however the license that you have uploaded it under has been deprecated. Please could you select a new free license that describes the rights of the file correctly? If you are not able to do this, the file will be deleted in 7 days.

For more information on licenses that can be used on Wikimedia Commons, please see Commons:Licensing. If you have any questions, please ask at the Help desk. Thank you for your patience and consideration. This is an automatic message by Nikbot.--Filnik 08:43, 24 August 2012 (UTC)

Deutsch | English | Italiano | മലയാളം | Português | +/−


Hello. Thank you for uploading File:Dolní Stropnice, kaplička u rozcestí.JPG, however the license that you have uploaded it under has been deprecated. Please could you select a new free license that describes the rights of the file correctly? If you are not able to do this, the file will be deleted in 7 days.

For more information on licenses that can be used on Wikimedia Commons, please see Commons:Licensing. If you have any questions, please ask at the Help desk. Thank you for your patience and consideration. This is an automatic message by Nikbot.--Filnik 08:43, 24 August 2012 (UTC)

Deutsch | English | Italiano | മലയാളം | Português | +/−


Hello. Thank you for uploading File:Dolní Stropnice, kaplička.JPG, however the license that you have uploaded it under has been deprecated. Please could you select a new free license that describes the rights of the file correctly? If you are not able to do this, the file will be deleted in 7 days.

For more information on licenses that can be used on Wikimedia Commons, please see Commons:Licensing. If you have any questions, please ask at the Help desk. Thank you for your patience and consideration. This is an automatic message by Nikbot.--Filnik 08:44, 24 August 2012 (UTC)

Deutsch | English | Italiano | മലയാളം | Português | +/−


Hello. Thank you for uploading File:Dolní Stropnice, dům čp. 16 s předzahrádkou.JPG, however the license that you have uploaded it under has been deprecated. Please could you select a new free license that describes the rights of the file correctly? If you are not able to do this, the file will be deleted in 7 days.

For more information on licenses that can be used on Wikimedia Commons, please see Commons:Licensing. If you have any questions, please ask at the Help desk. Thank you for your patience and consideration. This is an automatic message by Nikbot.--Filnik 08:44, 24 August 2012 (UTC)

A barnstar for you![edit]

Photographer Barnstar.png The Photographer's Barnstar
Hello,

I love your image of the hair in a microscope (http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Human_black_hair_surface.jpg) and was hoping to use it in a book of my poems that is coming out next summer. I realize it's in the Creative Commons; however, it has the "Share Alike" license, I need to obtain written permission since the publisher would likely not issue the entire book with that license. You will of course be attributed and I would be happy to send you a copy of the book. Please let me know -- & thanks for the great pics! -Nate nshoks (at) gmail (dot) com Nshoks (talk) 21:10, 14 October 2012 (UTC)

File:Google maps spendliky.jpg[edit]

Pay attention to copyright
File:Google maps spendliky.jpg has been marked as a possible copyright violation. Wikimedia Commons only accepts free content—that is, images and other media files that can be used by anyone, for any purpose. Traditional copyright law does not grant these freedoms, and unless noted otherwise, everything you find on the web is copyrighted and not permitted here. For details on what is acceptable, please read Commons:Licensing. You may find Commons:Copyright rules useful. You can ask questions about Commons policies in Commons:Help desk.

The file you added has been deleted. If you believe that the deletion was not in accordance with policy, you may request undeletion.

Wikimedia Commons takes copyright violations very seriously and persistent violators will be blocked from editing.


Afrikaans | العربية | Asturianu | Azərbaycanca | Беларуская (тарашкевіца)‎ | Български | বাংলা‎ | Català | Čeština | Dansk | Deutsch | Deutsch (Sie-Form)‎ | Zazaki | Ελληνικά | English | Español | فارسی | Suomi | Français | Galego | עברית | Magyar | Հայերեն | Italiano | 日本語 | 한국어 | Luxembourgish | Македонски | മലയാളം | Bahasa Melayu | Malti | Plattdüütsch | Nederlands | Norsk nynorsk | Norsk bokmål | Polski | Português | Português do Brasil | Română | Русский | Slovenčina | Slovenščina | Svenska | ไทย | Türkçe | Українська | Tiếng Việt | 中文(简体)‎ | 中文(繁體)‎ | +/−

--NNW (talk) 10:54, 16 October 2012 (UTC)Afrikaans | беларуская | беларуская (тарашкевіца)‎ | català | čeština | dansk | Deutsch | Deutsch (Sie-Form)‎ | English | español | eesti | français | עברית | हिन्दी | italiano | Lëtzebuergesch | മലയാളം | Nederlands | norsk bokmål | norsk nynorsk | polski | română | русский | српски (ћирилица)‎ | srpski (latinica)‎ | slovenčina | svenska | Kiswahili | தமிழ் | తెలుగు | Tagalog | українська | +/−

Thank you for participating in Wiki Loves Monuments 2012!

Dear Juandev,
Thank you for contributing to Wiki Loves Monuments 2012, and for sharing your pictures with the whole world!

Thanks to the participation of people like you, the contest gathered more than 350,000 pictures of cultural heritage objects from 36 countries around the world, becoming the largest photography competition to have ever taken place.

You can find all your pictures in your upload log, and are of course very welcome to keep uploading images and help develop Wikimedia Commons, even though you will not be able to win more prizes (just yet).

If you'd like to start editing relevant Wikipedia articles and share your knowledge with other people, please go to the Wikipedia Welcome page for more information, guidance, and help.

To make future contests even more successful than this year, we would like to invite you to share your experiences with us in a short survey. Please fill in this short survey in your own language, and help us learn what you liked and didn't like about Wiki Loves Monuments 2012.

Kind regards,
the Wiki Loves Monuments team

Wiki Loves Monuments logo
Message delivered by the Wiki Loves Monuments 2012 notification system on 11:23, 27 October 2012 (UTC)

Hello and thanks[edit]

Hi Juan. Thank you for the cup of coffee on my talk page. I see you take beautiful photographs! I looked at some of your photos and I added a caption to one great barn photo. I need to go to work, but I will look at more later. Thanks again. Jim Derby (talk) 12:06, 25 March 2013 (UTC)


File:Unidentified disease on Opuntia ficus-indica (001).jpg[edit]

Hi Juandev, this is a typical infestation with Dactylopius coccus. Greetings, -- Ies (talk) 06:24, 30 March 2013 (UTC)

Thanks, I was coining the idea if it is coshenille.--Juandev (talk) 06:25, 30 March 2013 (UTC)

Quality Image Promotion[edit]

Wrocław (003).JPG
Your image has been reviewed and promoted

Congratulations! Wrocław (003).JPG, which was produced by you, was reviewed and has now been promoted to Quality Image status.

If you would like to nominate another image, please do so at Quality images candidates.

The description of the image is incomplete! Can anybody identify the building?
Promiň Juane, obrázek je to hezký, ale zcela nedostatečně identifikovaný. Který je to kostel či stavba? Souřadnice? Dík za info! --Gampe (talk) 11:29, 23 May 2013 (UTC)

Viz category. No problem to add it.--Juandev (talk) 20:16, 23 May 2013 (UTC)

Teď jdu ale spát.--Juandev (talk) 20:22, 23 May 2013 (UTC)

Copyright status: File:Čížová, hřbitov (009).JPG[edit]

беларуская (тарашкевіца)‎ | български | català | čeština | dansk | Deutsch | Deutsch (Sie-Form)‎ | English | فارسی | suomi | français | magyar | italiano | македонски | മലയാളം | Bahasa Melayu | 日本語 | norsk bokmål | polski | português | română | slovenščina | svenska | українська | 中文(简体)‎ | 中文(繁體)‎ | +/−

Warning sign
This media may be deleted.
Thanks for uploading File:Čížová, hřbitov (009).JPG. I notice that the file page either doesn't contain enough information about the license or it contains contradictory information about the license, so the copyright status is unclear.

If you created this file yourself, then you must provide a valid copyright tag. For example, you can tag it with {{self|GFDL|cc-by-sa-all}} to release it under the multi-license GFDL plus Creative Commons Attribution-ShareAlike All-version license or you can tag it with {{PD-self}} to release it into the public domain. (See Commons:Copyright tags for the full list of license tags that you can use.)

If you did not create the file yourself or if it is a derivative of another work that is possibly subject to copyright protection, then you must specify where you found it (e.g. usually a link to the web page where you got it), you must provide proof that it has a license that is acceptable for Commons (e.g. usually a link to the terms of use for content from that page), and you must add an appropriate license tag. If you did not create the file yourself and the specific source and license information is not available on the web, you must obtain permission through the OTRS system and follow the procedure described there.

Note that any unsourced or improperly licensed files will be deleted one week after they have been marked as lacking proper information, as described in criteria for speedy deletion. If you have uploaded other files, please confirm that you have provided the proper information for those files, too. If you have any questions about licenses please ask at Commons:Village pump/Copyright or see our help pages. Thank you.

JuTa 20:21, 30 May 2013 (UTC)

Category:Knihovna geografie PřF UK/Stereo-diapositives[edit]

Proč skrytá? --Gampe (talk) 13:10, 2 June 2013 (UTC)

Je to normální praxe, že se technické kategorie označující původ skrývají. Na Commons se totiž kategorizuje, podle toho co je na snímcích vidět, ostatní kategorie technického charakteru jsou skryté.--Juandev (talk) 21:55, 2 June 2013 (UTC)

Dobře, díůk! --Gampe (talk) 06:35, 3 June 2013 (UTC)

You are missing a }[edit]

You have a typo in Your recent uploads, like here.

feydey (talk) 21:19, 2 June 2013 (UTC)

Err, thank you. Good work for bot.--Juandev (talk) 21:47, 2 June 2013 (UTC)

Copyright status: File:Tvary nekrotickych zon carodejnych kruhu.png[edit]

беларуская (тарашкевіца)‎ | български | català | čeština | dansk | Deutsch | Deutsch (Sie-Form)‎ | English | فارسی | suomi | français | magyar | italiano | македонски | മലയാളം | Bahasa Melayu | 日本語 | norsk bokmål | polski | português | română | slovenščina | svenska | українська | 中文(简体)‎ | 中文(繁體)‎ | +/−

Warning sign
This media may be deleted.
Thanks for uploading File:Tvary nekrotickych zon carodejnych kruhu.png. I notice that the file page either doesn't contain enough information about the license or it contains contradictory information about the license, so the copyright status is unclear.

If you created this file yourself, then you must provide a valid copyright tag. For example, you can tag it with {{self|GFDL|cc-by-sa-all}} to release it under the multi-license GFDL plus Creative Commons Attribution-ShareAlike All-version license or you can tag it with {{PD-self}} to release it into the public domain. (See Commons:Copyright tags for the full list of license tags that you can use.)

If you did not create the file yourself or if it is a derivative of another work that is possibly subject to copyright protection, then you must specify where you found it (e.g. usually a link to the web page where you got it), you must provide proof that it has a license that is acceptable for Commons (e.g. usually a link to the terms of use for content from that page), and you must add an appropriate license tag. If you did not create the file yourself and the specific source and license information is not available on the web, you must obtain permission through the OTRS system and follow the procedure described there.

Note that any unsourced or improperly licensed files will be deleted one week after they have been marked as lacking proper information, as described in criteria for speedy deletion. If you have uploaded other files, please confirm that you have provided the proper information for those files, too. If you have any questions about licenses please ask at Commons:Village pump/Copyright or see our help pages. Thank you.

JuTa 19:29, 21 June 2013 (UTC)

File:Oslava, Nové Veselí.ogv[edit]

Pay attention to copyright
File:Oslava, Nové Veselí.ogv has been marked as a possible copyright violation. Wikimedia Commons only accepts free content—that is, images and other media files that can be used by anyone, for any purpose. Traditional copyright law does not grant these freedoms, and unless noted otherwise, everything you find on the web is copyrighted and not permitted here. For details on what is acceptable, please read Commons:Licensing. You may find Commons:Copyright rules useful. You can ask questions about Commons policies in Commons:Help desk.

The file you added may soon be deleted. If you believe this file is not a copyright violation, please explain why on the file's talk page.


Afrikaans | العربية | Asturianu | Azərbaycanca | Беларуская (тарашкевіца)‎ | Български | বাংলা‎ | Català | Čeština | Dansk | Deutsch | Deutsch (Sie-Form)‎ | Zazaki | Ελληνικά | English | Español | فارسی | Suomi | Français | Galego | עברית | Magyar | Հայերեն | Italiano | 日本語 | 한국어 | Luxembourgish | Македонски | മലയാളം | Bahasa Melayu | Malti | Plattdüütsch | Nederlands | Norsk nynorsk | Norsk bokmål | Polski | Português | Português do Brasil | Română | Русский | Slovenčina | Slovenščina | Svenska | ไทย | Türkçe | Українська | Tiếng Việt | 中文(简体)‎ | 中文(繁體)‎ | +/−

Pristurus (talk) 08:16, 20 August 2013 (UTC)

File:Cs-Benin.ogg[edit]

Commons-emblem-issue.svg File:Cs-Benin.ogg has been listed at Commons:Deletion requests so that the community can discuss whether it should be kept or not. We would appreciate it if you could go to voice your opinion about this at its entry.

If you created this file, please note that the fact that it has been proposed for deletion does not necessarily mean that we do not value your kind contribution. It simply means that one person believes that there is some specific problem with it, such as a copyright issue.
Please remember to respond to and – if appropriate – contradict the arguments supporting deletion. Arguments which focus on the nominator will not affect the result of the nomination. Thank you!


Afrikaans | العربية | বাংলা | Беларуская (тарашкевіца)‎ | Català | Čeština | Dansk | Deutsch | Deutsch (Sie-Form)‎ | Zazaki | Ελληνικά | English | Esperanto | Español | Eesti | فارسی | Suomi | Français | Galego | עברית | Magyar | Bahasa Indonesia | Íslenska | Italiano | 日本語 | 한국어 | Македонски | മലയാളം | Plattdüütsch | Nederlands | Norsk nynorsk | Norsk bokmål | Occitan | Polski | Português | Português do Brasil | Română | Русский | Slovenčina | Slovenščina | Shqip | Српски / srpski | Svenska | Türkçe | українська | Tiếng Việt | 中文 | 中文(简体)‎ | 中文(繁體)‎ | +/−

INeverCry 16:27, 27 August 2013 (UTC)

File:Wrocław (054).JPG[edit]

Commons-emblem-issue.svg File:Wrocław (054).JPG has been listed at Commons:Deletion requests so that the community can discuss whether it should be kept or not. We would appreciate it if you could go to voice your opinion about this at its entry.

If you created this file, please note that the fact that it has been proposed for deletion does not necessarily mean that we do not value your kind contribution. It simply means that one person believes that there is some specific problem with it, such as a copyright issue.
Please remember to respond to and – if appropriate – contradict the arguments supporting deletion. Arguments which focus on the nominator will not affect the result of the nomination. Thank you!


Afrikaans | العربية | বাংলা | Беларуская (тарашкевіца)‎ | Català | Čeština | Dansk | Deutsch | Deutsch (Sie-Form)‎ | Zazaki | Ελληνικά | English | Esperanto | Español | Eesti | فارسی | Suomi | Français | Galego | עברית | Magyar | Bahasa Indonesia | Íslenska | Italiano | 日本語 | 한국어 | Македонски | മലയാളം | Plattdüütsch | Nederlands | Norsk nynorsk | Norsk bokmål | Occitan | Polski | Português | Português do Brasil | Română | Русский | Slovenčina | Slovenščina | Shqip | Српски / srpski | Svenska | Türkçe | українська | Tiếng Việt | 中文 | 中文(简体)‎ | 中文(繁體)‎ | +/−

Pnapora (talk) 22:12, 20 November 2013 (UTC)

Picture of the Year 2013 R2 Announcement[edit]

Round 2 of Picture of the Year 2013 is open![edit]

2012 Picture of the Year: A pair of European Bee-eaters in Ariège, France.

Dear Wikimedians,

Wikimedia Commons is happy to announce that the second round of the 2013 Picture of the Year competition is now open. This year will be the eighth edition of the annual Wikimedia Commons photo competition, which recognizes exceptional contributions by users on Wikimedia Commons. Wikimedia users are invited to vote for their favorite images featured on Commons during the last year (2013) to produce a single Picture of the Year.

Hundreds of images that have been rated Featured Pictures by the international Wikimedia Commons community in the past year were entered in this competition. These images include professional animal and plant shots, breathtaking panoramas and skylines, restorations of historical images, photographs portraying the world's best architecture, impressive human portraits, and so much more.

There are two total rounds of voting. In the first round, you voted for as many images as you liked. The top 30 overall and the most popular image in each category have continued to the final. In the final round, you may vote for just one image to become the Picture of the Year.

Round 2 will end on . Click here to learn more and vote »

Thanks,
the Wikimedia Commons Picture of the Year committee

You are receiving this message because you voted in the 2013 Picture of the Year contest.

This Picture of the Year vote notification was delivered by MediaWiki message delivery (talk) 19:22, 22 February 2014 (UTC)

Pronunciation Recording Gadget[edit]

Visual workflow draft for pronunciation recording gadget; If you have trouble watching this video here, watch it on vimeo. A more extensive/explanative version is available.

Hey Juandev, as a contributor of pronunciation audio samples, please share your opinion on the creation of a gadget guiding through the whole process (recording, uploading and inclusion) and, provided that you’ll attend Wikimania, please feel invited showing your interest in a proposal for a presentation that will cover the gadget for 5-15 minutes (depending on the audience).

Questions? Do not hesitate asking me on my talk page. Thank you.

Message sent by Rillke (talk), delivery by MediaWiki message delivery (talk) 17:21, 26 March 2014 (UTC)

Picture of the Year 2013 Results Announcement[edit]

Picture of the Year 2013 Results[edit]

The 2013 Picture of the Year. View all results »

Dear Juandev,

The 2013 Picture of the Year competition has ended and we are pleased to announce the results: We shattered participation records this year — more people voted in Picture of the Year 2013 than ever before. In both rounds, 4070 different people voted for their favorite images. Additionally, there were more image candidates (featured pictures) in the contest than ever before (962 images total).

  • In the first round, 2852 people voted for all 962 files
  • In the second round, 2919 people voted for the 50 finalists (the top 30 overall and top 2 in each category)

We congratulate the winners of the contest and thank them for creating these beautiful images and sharing them as freely licensed content:

  1. 157 people voted for the winner, an image of a lightbulb with the tungsten filament smoking and burning.
  2. In second place, 155 people voted for an image of "Sviati Hory" (Holy Mountains) National Park in Donetsk Oblast, Ukraine.
  3. In third place, 131 people voted for an image of a swallow flying and drinking.

Click here to view the top images »

We also sincerely thank to all 4070 voters for participating and we hope you will return for next year's contest in early 2015. We invite you to continue to participate in the Commons community by sharing your work.

Thanks,
the Picture of the Year committee

You are receiving this message because you voted in the 2013 Picture of the Year contest.

Delivered by MediaWiki message delivery (talk) 23:00, 26 March 2014 (UTC)

A barnstar for you![edit]

Photographer Barnstar.png The Photographer's Barnstar
Guten Tag,

wir möchten darüber informieren, dass wir Dein/Ihr Bild (Wiki-Commons)

zum Blick auf den Kozákov / Svatoňovice, Karlovice (CZ)

- selbstverständlich inklusive der Copyright-Hinweise und Urheber-Angaben - in unserem nicht-kommerziellen Projekt << FVKS-Kalender "Unterwegs" 2014 >> zum Thema „Ausblicke" verwenden.

>> http://www.kalender.fvks.eu

>> http://kalender.fvks.eu/2014/04/11/blick-auf-den-kozákov-svatoňovice-karlovice-cz/

Wir hoffen, alles korrekt umgesetzt zu haben.

Der Kalender begleitet auch unseren im Jahr 2014 laufenden Fotowettbewerb (fotowettbewerb.fvks.eu), ebenfalls zum Thema „Ausblicke".

Grüsse FVKS - Förderverein Kulturstadt Görlitz-Zgorzelec e.V. kalender@fvks.eu, Agata, Cornelia, Matthias fvks (talk) 22:16, 2 April 2014 (UTC)

Quality Image Promotion[edit]

Zlonice, výtah.jpg
Your image has been reviewed and promoted

Congratulations! Zlonice, výtah.jpg, which was produced by you, was reviewed and has now been promoted to Quality Image status.

If you would like to nominate another image, please do so at Quality images candidates.

Quality Image Promotion[edit]

Zásmuky, mariánský sloup, svatý (001).jpg
Your image has been reviewed and promoted

Congratulations! Zásmuky, mariánský sloup, svatý (001).jpg, which was produced by you, was reviewed and has now been promoted to Quality Image status.

If you would like to nominate another image, please do so at Quality images candidates.

Quality Image Promotion[edit]

Železniční trať Bošice - Bečváry u Zásmuk (002).jpg
Your image has been reviewed and promoted

Congratulations! Železniční trať Bošice - Bečváry u Zásmuk (002).jpg, which was produced by you, was reviewed and has now been promoted to Quality Image status.

If you would like to nominate another image, please do so at Quality images candidates.

Zásmuky, družstvo.jpg
Your image has been reviewed and promoted

Congratulations! Zásmuky, družstvo.jpg, which was produced by you, was reviewed and has now been promoted to Quality Image status.

If you would like to nominate another image, please do so at Quality images candidates.

PP Hradiště, stromky.jpg
Your image has been reviewed and promoted

Congratulations! PP Hradiště, stromky.jpg, which was produced by you, was reviewed and has now been promoted to Quality Image status.

If you would like to nominate another image, please do so at Quality images candidates.


File:Český Krumlov, Široká ulice.ogv[edit]

Commons-emblem-issue.svg File:Český Krumlov, Široká ulice.ogv has been listed at Commons:Deletion requests so that the community can discuss whether it should be kept or not. We would appreciate it if you could go to voice your opinion about this at its entry.

If you created this file, please note that the fact that it has been proposed for deletion does not necessarily mean that we do not value your kind contribution. It simply means that one person believes that there is some specific problem with it, such as a copyright issue.
Please remember to respond to and – if appropriate – contradict the arguments supporting deletion. Arguments which focus on the nominator will not affect the result of the nomination. Thank you!


Afrikaans | العربية | বাংলা | Беларуская (тарашкевіца)‎ | Català | Čeština | Dansk | Deutsch | Deutsch (Sie-Form)‎ | Zazaki | Ελληνικά | English | Esperanto | Español | Eesti | فارسی | Suomi | Français | Galego | עברית | Magyar | Bahasa Indonesia | Íslenska | Italiano | 日本語 | 한국어 | Македонски | മലയാളം | Plattdüütsch | Nederlands | Norsk nynorsk | Norsk bokmål | Occitan | Polski | Português | Português do Brasil | Română | Русский | Slovenčina | Slovenščina | Shqip | Српски / srpski | Svenska | Türkçe | українська | Tiếng Việt | 中文 | 中文(简体)‎ | 中文(繁體)‎ | +/−

JiriMatejicek (talk) 18:42, 3 October 2014 (UTC)

Golf Resort Karlštejn[edit]

The Sand Mine is next to GRK. Look at google maps. Greetings Tiefkuehlfan (talk) I have it changed ! Greetings Tiefkuehlfan (talk)

Quality Image Promotion[edit]

Pískovna u Golf Resortu Voškov, profil.jpg
Your image has been reviewed and promoted

Congratulations! Pískovna u Golf Resortu Voškov, profil.jpg, which was produced by you, was reviewed and has now been promoted to Quality Image status.

If you would like to nominate another image, please do so at Quality images candidates.

Quality Image Promotion[edit]

NPP Vosek, struska (001).jpg
Your image has been reviewed and promoted

Congratulations! NPP Vosek, struska (001).jpg, which was produced by you, was reviewed and has now been promoted to Quality Image status.

If you would like to nominate another image, please do so at Quality images candidates.

Lovčice (okres Hradec Králové), znak na kostele.jpg
Your image has been reviewed and promoted

Congratulations! Lovčice (okres Hradec Králové), znak na kostele.jpg, which was produced by you, was reviewed and has now been promoted to Quality Image status.

If you would like to nominate another image, please do so at Quality images candidates.

Quality Image Promotion[edit]

NPP Vosek, struska (005).jpg
Your image has been reviewed and promoted

Congratulations! NPP Vosek, struska (005).jpg, which was produced by you, was reviewed and has now been promoted to Quality Image status.

If you would like to nominate another image, please do so at Quality images candidates.

Lanová dráha Diana, kolečko.jpg
Your image has been reviewed and promoted

Congratulations! Lanová dráha Diana, kolečko.jpg, which was produced by you, was reviewed and has now been promoted to Quality Image status.

If you would like to nominate another image, please do so at Quality images candidates.

Štěrk se struskou.jpg
Your image has been reviewed and promoted

Congratulations! Štěrk se struskou.jpg, which was produced by you, was reviewed and has now been promoted to Quality Image status.

If you would like to nominate another image, please do so at Quality images candidates.

Železná struska.jpg
Your image has been reviewed and promoted

Congratulations! Železná struska.jpg, which was produced by you, was reviewed and has now been promoted to Quality Image status.

If you would like to nominate another image, please do so at Quality images candidates.

NPR Kněžičky, majka obecná (002).jpg
Your image has been reviewed and promoted

Congratulations! NPR Kněžičky, majka obecná (002).jpg, which was produced by you, was reviewed and has now been promoted to Quality Image status.

If you would like to nominate another image, please do so at Quality images candidates.

Quality Image Promotion[edit]

Medoújezdský potok, obnažený břeh.jpg
Your image has been reviewed and promoted

Congratulations! Medoújezdský potok, obnažený břeh.jpg, which was produced by you, was reviewed and has now been promoted to Quality Image status.

If you would like to nominate another image, please do so at Quality images candidates.

Quality Image Promotion[edit]

PR U Eremita, cesta.jpg
Your image has been reviewed and promoted

Congratulations! PR U Eremita, cesta.jpg, which was produced by you, was reviewed and has now been promoted to Quality Image status.

If you would like to nominate another image, please do so at Quality images candidates.

Quality Image Promotion[edit]

PR Vysoký tok, slepýš.jpg
Your image has been reviewed and promoted

Congratulations! PR Vysoký tok, slepýš.jpg, which was produced by you, was reviewed and has now been promoted to Quality Image status.

If you would like to nominate another image, please do so at Quality images candidates.

NPR Kněžičky, prvosenka jarní.jpg
Your image has been reviewed and promoted

Congratulations! NPR Kněžičky, prvosenka jarní.jpg, which was produced by you, was reviewed and has now been promoted to Quality Image status.

If you would like to nominate another image, please do so at Quality images candidates.

Quality Image Promotion[edit]

Hořejší Kařezský rybník, neznámé rostliny.jpg
Your image has been reviewed and promoted

Congratulations! Hořejší Kařezský rybník, neznámé rostliny.jpg, which was produced by you, was reviewed and has now been promoted to Quality Image status.

If you would like to nominate another image, please do so at Quality images candidates.

Quality Image Promotion[edit]

Řebřík, sklep.jpg
Your image has been reviewed and promoted

Congratulations! Řebřík, sklep.jpg, which was produced by you, was reviewed and has now been promoted to Quality Image status.

If you would like to nominate another image, please do so at Quality images candidates.

File:Tažná tramvaj 03.jpg[edit]

Commons-emblem-issue.svg File:Tažná tramvaj 03.jpg has been listed at Commons:Deletion requests so that the community can discuss whether it should be kept or not. We would appreciate it if you could go to voice your opinion about this at its entry.

If you created this file, please note that the fact that it has been proposed for deletion does not necessarily mean that we do not value your kind contribution. It simply means that one person believes that there is some specific problem with it, such as a copyright issue.
Please remember to respond to and – if appropriate – contradict the arguments supporting deletion. Arguments which focus on the nominator will not affect the result of the nomination. Thank you!


Afrikaans | العربية | বাংলা | Беларуская (тарашкевіца)‎ | Català | Čeština | Dansk | Deutsch | Deutsch (Sie-Form)‎ | Zazaki | Ελληνικά | English | Esperanto | Español | Eesti | فارسی | Suomi | Français | Galego | עברית | Magyar | Bahasa Indonesia | Íslenska | Italiano | 日本語 | 한국어 | Македонски | മലയാളം | Plattdüütsch | Nederlands | Norsk nynorsk | Norsk bokmål | Occitan | Polski | Português | Português do Brasil | Română | Русский | Slovenčina | Slovenščina | Shqip | Српски / srpski | Svenska | Türkçe | українська | Tiếng Việt | 中文 | 中文(简体)‎ | 中文(繁體)‎ | +/−

JuTa 21:04, 6 March 2015 (UTC)

Miocenní sladkovodní vápence[edit]

Hi, even if theese pictures are clearly some "geological cross sections" (term used in my mother language too), on commons this category is more useful for diagrams/schemes images. All the pictures you cited, are indeed yet categorized as "outcrops", and so part of geological pictures metacategory. Because theese photos are of great quality, i take the initiative of categorize "Miocenní sladkovodní vápence" in "geotopes" too. If you know more of the legal status of the park, fell free to move it ina more specific category as "Geological parks" or even "Geoparks‎". Regards. --Ciaurlec (talk) 21:33, 12 May 2015 (UTC)

OK, thx. I dont know much about geology. Pictures are from the natural monument site. In the Czech republic I am not sure if we have geoparks, probably not, because geological sites are parts of natural protection.--Juandev (talk) 13:29, 13 May 2015 (UTC)

Rdestice hustolistá[edit]

Plants on photoes described as Groenlandia densa belongs to genus Callitriche. Certainly it is not Groenlandia. Kenraiz (talk) 13:46, 5 September 2015 (UTC)

I see. I was not certain. As I have seen some originaly uploaded images if G. densa, they looked different. I will move it away from the category.--Juandev (talk) 15:12, 5 September 2015 (UTC)

File:Chemický vzorec (001).jpg[edit]

Commons-emblem-issue.svg File:Chemický vzorec (001).jpg has been listed at Commons:Deletion requests so that the community can discuss whether it should be kept or not. We would appreciate it if you could go to voice your opinion about this at its entry.

If you created this file, please note that the fact that it has been proposed for deletion does not necessarily mean that we do not value your kind contribution. It simply means that one person believes that there is some specific problem with it, such as a copyright issue.
Please remember to respond to and – if appropriate – contradict the arguments supporting deletion. Arguments which focus on the nominator will not affect the result of the nomination. Thank you!


Afrikaans | العربية | বাংলা | Беларуская (тарашкевіца)‎ | Català | Čeština | Dansk | Deutsch | Deutsch (Sie-Form)‎ | Zazaki | Ελληνικά | English | Esperanto | Español | Eesti | فارسی | Suomi | Français | Galego | עברית | Magyar | Bahasa Indonesia | Íslenska | Italiano | 日本語 | 한국어 | Македонски | മലയാളം | Plattdüütsch | Nederlands | Norsk nynorsk | Norsk bokmål | Occitan | Polski | Português | Português do Brasil | Română | Русский | Slovenčina | Slovenščina | Shqip | Српски / srpski | Svenska | Türkçe | українська | Tiếng Việt | 中文 | 中文(简体)‎ | 中文(繁體)‎ | +/−

Rhadamante (talk) 03:04, 6 September 2015 (UTC)

File:Chemický vzorec (002).jpg[edit]

Commons-emblem-issue.svg File:Chemický vzorec (002).jpg has been listed at Commons:Deletion requests so that the community can discuss whether it should be kept or not. We would appreciate it if you could go to voice your opinion about this at its entry.

If you created this file, please note that the fact that it has been proposed for deletion does not necessarily mean that we do not value your kind contribution. It simply means that one person believes that there is some specific problem with it, such as a copyright issue.
Please remember to respond to and – if appropriate – contradict the arguments supporting deletion. Arguments which focus on the nominator will not affect the result of the nomination. Thank you!


Afrikaans | العربية | বাংলা | Беларуская (тарашкевіца)‎ | Català | Čeština | Dansk | Deutsch | Deutsch (Sie-Form)‎ | Zazaki | Ελληνικά | English | Esperanto | Español | Eesti | فارسی | Suomi | Français | Galego | עברית | Magyar | Bahasa Indonesia | Íslenska | Italiano | 日本語 | 한국어 | Македонски | മലയാളം | Plattdüütsch | Nederlands | Norsk nynorsk | Norsk bokmål | Occitan | Polski | Português | Português do Brasil | Română | Русский | Slovenčina | Slovenščina | Shqip | Српски / srpski | Svenska | Türkçe | українська | Tiếng Việt | 中文 | 中文(简体)‎ | 中文(繁體)‎ | +/−

Rhadamante (talk) 03:05, 6 September 2015 (UTC)

File:Chemický vzorec (003).jpg[edit]

Commons-emblem-issue.svg File:Chemický vzorec (003).jpg has been listed at Commons:Deletion requests so that the community can discuss whether it should be kept or not. We would appreciate it if you could go to voice your opinion about this at its entry.

If you created this file, please note that the fact that it has been proposed for deletion does not necessarily mean that we do not value your kind contribution. It simply means that one person believes that there is some specific problem with it, such as a copyright issue.
Please remember to respond to and – if appropriate – contradict the arguments supporting deletion. Arguments which focus on the nominator will not affect the result of the nomination. Thank you!


Afrikaans | العربية | বাংলা | Беларуская (тарашкевіца)‎ | Català | Čeština | Dansk | Deutsch | Deutsch (Sie-Form)‎ | Zazaki | Ελληνικά | English | Esperanto | Español | Eesti | فارسی | Suomi | Français | Galego | עברית | Magyar | Bahasa Indonesia | Íslenska | Italiano | 日本語 | 한국어 | Македонски | മലയാളം | Plattdüütsch | Nederlands | Norsk nynorsk | Norsk bokmål | Occitan | Polski | Português | Português do Brasil | Română | Русский | Slovenčina | Slovenščina | Shqip | Српски / srpski | Svenska | Türkçe | українська | Tiếng Việt | 中文 | 中文(简体)‎ | 中文(繁體)‎ | +/−

Rhadamante (talk) 03:06, 6 September 2015 (UTC)

File:Chemický vzorec (004).jpg[edit]

Commons-emblem-issue.svg File:Chemický vzorec (004).jpg has been listed at Commons:Deletion requests so that the community can discuss whether it should be kept or not. We would appreciate it if you could go to voice your opinion about this at its entry.

If you created this file, please note that the fact that it has been proposed for deletion does not necessarily mean that we do not value your kind contribution. It simply means that one person believes that there is some specific problem with it, such as a copyright issue.
Please remember to respond to and – if appropriate – contradict the arguments supporting deletion. Arguments which focus on the nominator will not affect the result of the nomination. Thank you!


Afrikaans | العربية | বাংলা | Беларуская (тарашкевіца)‎ | Català | Čeština | Dansk | Deutsch | Deutsch (Sie-Form)‎ | Zazaki | Ελληνικά | English | Esperanto | Español | Eesti | فارسی | Suomi | Français | Galego | עברית | Magyar | Bahasa Indonesia | Íslenska | Italiano | 日本語 | 한국어 | Македонски | മലയാളം | Plattdüütsch | Nederlands | Norsk nynorsk | Norsk bokmål | Occitan | Polski | Português | Português do Brasil | Română | Русский | Slovenčina | Slovenščina | Shqip | Српски / srpski | Svenska | Türkçe | українська | Tiếng Việt | 中文 | 中文(简体)‎ | 中文(繁體)‎ | +/−

Rhadamante (talk) 03:07, 6 September 2015 (UTC)

Rotate pictures[edit]

I beg you, please don't rotate pictures under the same name, because they often are used exact that way, and you may destroy an exact calculated composition. Make it a new picture, for instance: xy.jpg will become xyrot.jpg or something like that. --Siga (talk) 20:08, 15 February 2016 (UTC)

Any example? I use the rotate bot, so I cannot do it the way you want. BTW, you cannot rotate it back? Sure you can, its a wiki.--Juandev (talk) 23:40, 15 February 2016 (UTC)
Does the bot give a new name after rotating? The case: User:Olyngo asked to rotate of Blbunder.jpg by template, but I want to use the picture unrotated. So there should be two pictures. If I realize by chance, that someone rotates the pictures in use, I can make a second picture. But it would be better, if the bot gives a new name. So in this case I removed the template rotate'90, till I know, what will happen exactly. Is it your bot, can you chance it? --Siga (talk) 10:40, 16 February 2016 (UTC)
I am not aware of breaking any rule. If you want to change it propose it to the community.--Juandev (talk) 12:57, 18 February 2016 (UTC)

File:Jiří Helekal, portrét.jpg[edit]

Commons-emblem-issue.svg File:Jiří Helekal, portrét.jpg has been listed at Commons:Deletion requests so that the community can discuss whether it should be kept or not. We would appreciate it if you could go to voice your opinion about this at its entry.

If you created this file, please note that the fact that it has been proposed for deletion does not necessarily mean that we do not value your kind contribution. It simply means that one person believes that there is some specific problem with it, such as a copyright issue.
Please remember to respond to and – if appropriate – contradict the arguments supporting deletion. Arguments which focus on the nominator will not affect the result of the nomination. Thank you!


Afrikaans | العربية | বাংলা | Беларуская (тарашкевіца)‎ | Català | Čeština | Dansk | Deutsch | Deutsch (Sie-Form)‎ | Zazaki | Ελληνικά | English | Esperanto | Español | Eesti | فارسی | Suomi | Français | Galego | עברית | Magyar | Bahasa Indonesia | Íslenska | Italiano | 日本語 | 한국어 | Македонски | മലയാളം | Plattdüütsch | Nederlands | Norsk nynorsk | Norsk bokmål | Occitan | Polski | Português | Português do Brasil | Română | Русский | Slovenčina | Slovenščina | Shqip | Српски / srpski | Svenska | Türkçe | українська | Tiếng Việt | 中文 | 中文(简体)‎ | 中文(繁體)‎ | +/−

Josve05a (talk) 09:56, 18 February 2016 (UTC)

Notification about possible deletion[edit]

Commons-emblem-issue.svg Some contents have been listed at Commons:Deletion requests so that the community can discuss whether they should be kept or not. We would appreciate it if you could go to voice your opinion about this at their entry.

If you created these pages, please note that the fact that they have been proposed for deletion does not necessarily mean that we do not value your kind contribution. It simply means that one person believes that there is some specific problem with them.
Please remember to respond to and – if appropriate – contradict the arguments supporting deletion. Arguments which focus on the nominator will not affect the result of the nomination. Thank you!


Afrikaans | العربية | বাংলা | Беларуская (тарашкевіца)‎ | Català | Čeština | Dansk | Deutsch | Deutsch (Sie-Form)‎ | Zazaki | Ελληνικά | English | Esperanto | Español | Eesti | فارسی | Suomi | Français | Galego | עברית | Magyar | Bahasa Indonesia | Íslenska | Italiano | 日本語 | 한국어 | Македонски | മലയാളം | Plattdüütsch | Nederlands | Norsk nynorsk | Norsk bokmål | Occitan | Polski | Português | Português do Brasil | Română | Русский | Slovenčina | Slovenščina | Shqip | Српски / srpski | Svenska | Türkçe | українська | Tiếng Việt | 中文 | 中文(简体)‎ | 中文(繁體)‎ | +/−

Affected:

And also:

Yours sincerely, Josve05a (talk) 19:27, 18 February 2016 (UTC)

ok[edit]

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Praha,_Wenzigova,_film.jpg - but there is the issue of the duplicate occurring. JarrahTree (talk) 11:11, 4 April 2016 (UTC)

So we delete the other one.--Juandev (talk) 16:55, 5 April 2016 (UTC)

Tip: Categorizing images[edit]

Afrikaans | العربية | беларуская (тарашкевіца)‎ | català | čeština | dansk | Deutsch | Deutsch (Sie-Form)‎ | Ελληνικά | English | Esperanto | español | فارسی | suomi | français | galego | עברית | magyar | íslenska | italiano | 日本語 | ქართული | 한국어 | македонски | മലയാളം | Plattdüütsch | Nederlands | norsk bokmål | polski | português | português do Brasil | română | русский | slovenčina | slovenščina | српски / srpski | svenska | українська | Tiếng Việt | 中文 | 中文(简体)‎ | 中文(繁體)‎ | +/−


Hello, Juandev!

Tip: Add categories to your images

Thanks a lot for contributing to the Wikimedia Commons! Here's a tip to make your uploads more useful: Why not add some categories to describe them? This will help more people to find and use them.

Here's how:

1) If you're using the UploadWizard, you can add categories to each file when you describe it. Just click "more options" for the file and add the categories which make sense:

Uploadwizard-categories.png

2) You can also pick the file from your list of uploads, edit the file description page, and manually add the category code at the end of the page.

[[Category:Category name]]

For example, if you are uploading a diagram showing the orbits of comets, you add the following code:

[[Category:Astronomical diagrams]]
[[Category:Comets]]

This will make the diagram show up in the categories "Astronomical diagrams" and "Comets".

When picking categories, try to choose a specific category ("Astronomical diagrams") over a generic one ("Illustrations"). Pro-tip: The CommonSense tool can help you find the best category for your image.

Thanks again for your uploads! More information about categorization can be found in Commons:Categories, and don't hesitate to leave a note on the help desk.

--Gampe (talk) 05:26, 22 April 2016 (UTC)

Quality Image Promotion[edit]

Borová Lhota, kaplička.jpg
Your image has been reviewed and promoted

Congratulations! Borová Lhota, kaplička.jpg, which was produced by you, was reviewed and has now been promoted to Quality Image status.

If you would like to nominate another image, please do so at Quality images candidates.

Veletín, sušení.jpg
Your image has been reviewed and promoted

Congratulations! Veletín, sušení.jpg, which was produced by you, was reviewed and has now been promoted to Quality Image status.

If you would like to nominate another image, please do so at Quality images candidates.

--QICbot (talk) 05:30, 17 May 2016 (UTC)

Vicugna[edit]

Stáhl jsem si Vámi doporučený Vicugna uploader ale musím říci, že z něj nejsem příliš nadšený. Vadí mi následující:

- při načítání souborů do uploaderu nejsou vidět miniatury snímků v adresáři, ale pouze jejich popis

- Není mi jasné, jak mám pojmenovat a popsat soubory najednou v dávce (wizzard má možnost kopírovat údaje ke všem následujícím souborům s možností výběru požadované možnosti), zde jsem našel pouze kopírovat pouze údaje předchozího snímku bez možnosti výběru požadovaného

- dále mi vadí nemožnost jednoduchého kopírování například jména souboru jednoduchým přetažením názvu do pole popis --Petr1888 (talk) 07:21, 19 May 2016 (UTC)

Quality Image Promotion[edit]

Chválov (Nechvalice), pastvina.jpg
Your image has been reviewed and promoted

Congratulations! Chválov (Nechvalice), pastvina.jpg, which was produced by you, was reviewed and has now been promoted to Quality Image status.

If you would like to nominate another image, please do so at Quality images candidates.

--QICbot (talk) 06:40, 20 May 2016 (UTC)

Round 2 of Picture of the Year 2015 is open![edit]

POTY barnstar.svg

You are receiving this message because you voted in R1 of the 2015 Picture of the Year contest.

Dear Juandev,

Wikimedia Commons is happy to announce that the second round of the 2015 Picture of the Year competition is now open. This year will be the tenth edition of the annual Wikimedia Commons photo competition, which recognizes exceptional contributions by users on Wikimedia Commons. Wikimedia users are invited to vote for their favorite images featured on Commons during the last year (2015) to produce a single Picture of the Year.

Hundreds of images that have been rated Featured Pictures by the international Wikimedia Commons community in the past year were entered in this competition. These images include professional animal and plant shots, breathtaking panoramas and skylines, restorations of historical images, photographs portraying the world's best architecture, impressive human portraits, and so much more.

There are two total rounds of voting. In the first round, you voted for as many images as you liked. In Round 1, there were 1322 candidate images. There are 56 finalists in Round 2, comprised of the top 30 overall as well as the top #1 and #2 from each sub-category. In the final round, you may vote for just one or maximal three image to become the Picture of the Year.

Round 2 will end on 28 May 2016, 23:59:59 UTC.

Click here to vote »

Thanks,
-- Wikimedia Commons Picture of the Year committee 09:43, 22 May 2016 (UTC)

File:Bělehradská (Praha), rekonstrukce (170).jpg[edit]

Reventtalk 09:20, 27 July 2016 (UTC)

File:Bělehradská (Praha), rekonstrukce 15 (004).jpg[edit]

Reventtalk 09:20, 27 July 2016 (UTC)

File:Bělehradská (Praha), rekonstrukce 15 (002).jpg[edit]

Reventtalk 15:28, 29 July 2016 (UTC)

File:VW Golf, stěrače, oprava (002).jpg[edit]

Reventtalk 20:02, 5 August 2016 (UTC)

File:Unknown organic object (01).jpg[edit]

Commons-emblem-issue.svg File:Unknown organic object (01).jpg has been listed at Commons:Deletion requests so that the community can discuss whether it should be kept or not. We would appreciate it if you could go to voice your opinion about this at its entry.

If you created this file, please note that the fact that it has been proposed for deletion does not necessarily mean that we do not value your kind contribution. It simply means that one person believes that there is some specific problem with it, such as a copyright issue.
Please remember to respond to and – if appropriate – contradict the arguments supporting deletion. Arguments which focus on the nominator will not affect the result of the nomination. Thank you!


Afrikaans | العربية | বাংলা | Беларуская (тарашкевіца)‎ | Català | Čeština | Dansk | Deutsch | Deutsch (Sie-Form)‎ | Zazaki | Ελληνικά | English | Esperanto | Español | Eesti | فارسی | Suomi | Français | Galego | עברית | Magyar | Bahasa Indonesia | Íslenska | Italiano | 日本語 | 한국어 | Македонски | മലയാളം | Plattdüütsch | Nederlands | Norsk nynorsk | Norsk bokmål | Occitan | Polski | Português | Português do Brasil | Română | Русский | Slovenčina | Slovenščina | Shqip | Српски / srpski | Svenska | Türkçe | українська | Tiếng Việt | 中文 | 中文(简体)‎ | 中文(繁體)‎ | +/−

Hiddenhauser (talk) 18:40, 9 August 2016 (UTC)

File talk:VW Golf, stěrače, oprava (002).jpg[edit]

You: "What is this?" Me: "Orphaned talk page of a duplicate you uploaded." Reventtalk 13:01, 23 August 2016 (UTC)

The duplicates listed above were all 'identical' files, as in SHA-1 matches. Images you accidentally uploaded twice. Reventtalk 13:03, 23 August 2016 (UTC)

Oh, OK thx.--Juandev (talk) 06:22, 24 August 2016 (UTC)

File:Belgická (Prague), rekonstrukce (014).jpg[edit]

Reventtalk 21:39, 2 September 2016 (UTC)